Дискваліфікація Манчестер Сіті може оздоровити європейський футбол
Все буде залежати від того, наскільки логічно справа буде доведена до кінця
- 15 лютого 2020, 13:35
- |
- 16 лютого 2020, 10:00
- 24327
- 29
Вчорашня новина про відсторонення «Манчестер Сіті» на два найближчі сезони єврокубків за абсолютно точно є головною «кабінетною» подією всього футбольного світу за останні кілька років. Про це багато писали ЗМІ, але мало хто вірив, що незалежна Судова палата Інстанції фінансового контролю клубів УЄФА дійсно піде на такі радикальні заходи. У сучасному світі, де гроші часом превалюють над правилами, все менше й менше людей вірять в справедливість і неминучість покарання, проте іноді показові процеси все-таки відбуваються. Хто знає, можливо сьогодні ми бачимо якраз один з таких...
З чого все починалося?
Ще в 2015 році португальський хакер Руй Пінту, який співпрацював з відомою організацією Football Leaks, зламав клубну електронну пошту «Манчестер Сіті», завдяки чому отримав доступ до величезної кількості документів «городян». Зробив це Руй Пінту, не виходячи зі свого будинку, після чого передав інформацію журналістам, які активно взялися за розслідування та викриття.
Саме завдяки Пінту футбольний світ почав дізнаватися про ті схеми, які існують в деяких клубах для обходу правил ФФП. За неофіційною інформацією, португальський хакер зміг роздобути доступ до понад 70 мільйонів різних електронних документів, загальний обсяг яких оцінюється в 3,4 терабайти. Найцікавішими з них виявилися відомості, що стосуються діяльності «Манчестер Сіті».
У підсумку німецьке видання Der Spiegel опублікувало дані та частину листування, які свідчили про використання власником «Манчестер Сіті» шейхом Мансуром цілого ряду підставних компаній для здійснення інвестицій в клуб. Все це прямим чином йшло врозріз з правилами ФФП, хоча в стані «городян» будь-які звинувачення з цього питання на свою адресу називали «вирваними з контексту даними, незаконно здобутими і спрямованими на підрив авторитету клубу».
Розслідування все-таки пішло своєю чергою і дісталося до компетентного органу в особі Інстанції фінансового контролю клубів УЄФА, де зацікавилися даними, здобутими Руєм Пінту. Самого ж португальського хакера ще навесні минулого року заарештували на батьківщині, пред'явивши звинувачення по 90 епізодах, починаючи від злому чужих даних і закінчуючи шахрайством та саботажем. З тих пір Пінту перебуває у в'язниці, а буквально за день до оголошення вердикту про відсторонення «Манчестер Сіті» від єврокубків йому було відмовлено в задоволенні апеляції.
Сам Пінту, схоже, розумів, на що йде, а тому поки досить спокійно сприймає те, що відбувається навколо себе: «Я знав, що подібне може трапитися. Розумів, що португальська влада переслідує інформаторів, тому був готовий до цього. Багато хто боїться того, що я знаю, а тому для мене важливо залишатися при здоровому глузді. Спочатку я писав замітки, пов'язані з цією справою, в своєму записнику, але потім його в мене забрали. Мій адвокат був присутній на обшуку в моїй камері і сказав, що протизаконно відбирати в мене ці записи. Це зробили не тюремні наглядачі, а португальські прокурори. Вони творять все, що їм заманеться. Пройшов місяць, перш ніж вони повернули мій записник».
У соціальних мережах вже набирає хід рух, що закликає звільнити Руя Пінту, але після вчорашньої новини куди більше уваги тепер прикуто до того, що ж буде з «Манчестер Сіті»...
Зняття очок в АПЛ? Втрата уболівальників? Відхід Гвардіоли?
Крім дворічного бана на участь в єврокубках, «Манчестер Сіті» також покараний 30-мільйонним штрафом. Ще в період 2012-2013 років «городяни» мали клубні збитки в 180 мільйонів євро при дозволених правилами ФФП 45 мільйонах. Стало бути, «Сіті» не повинні були допускати до єврокубків ще в 2014 році, але тоді клуб оголосив про укладення спонсорських угод на загальну суму в 135 мільйонів євро, що і дозволило знизити збитки і піти від жорстких рішень з боку УЄФА. Саме ці справи зараз отримали «нове життя»...
За приховування правдивої інформації «Манчестер Сіті» тепер доведеться розбиратися не тільки з УЄФА, а й з англійською Прем'єр-лігою. Відразу після оголошення вердикту про відсторонення «городян» від єврокубків в британських ЗМІ з'явилася інформація, що керівництво АПЛ також може вдатися до санкцій щодо «Сіті» і зняти очки з клубу, тому що махінації з ФФП є також грубими порушеннями правил АПЛ. Поки, щоправда, незрозуміло, скільки очок може втратити «Манчестер Сіті» і в якому сезоні, але перспектива явно не райдужна...
Другим негативним аспектом для «Манчестер Сіті» може стати втрата уболівальників, а разом з ними і доходів. Загальновідомо, що успішні футбольні клуби привертають до себе більше уваги, а тому в них більше симпатиків. Тривалий час за «Манчестер Сіті» вболівали в більшості своїй тільки місцеві шанувальники футболу, але прихід шейха Мансура, солідні інвестиції в гравців, підписання на пост тренера Хосепа Гвардіоли і спортивні успіхи, що нарешті прийшли до команди, призвели до стрімкого зростання популярності «Манчестер Сіті» в усьому світі. Це, безумовно, сприятливо відбилося і на клубному бюджеті, наповнення якого стало відбуватися все більш й більш швидкими темпами. Зараз, якщо «городян» дійсно викинуть з Ліги чемпіонів, інтерес до команди ризикує впасти, а разом з ним підуть вниз і доходи клубу, в тому числі і комерційні, адже реальні спонсори сьогодні схильні приходити туди, де є багатомільйонна армія шанувальників.
Не варто виключати чинника впливу єврокубкового бана і на гравців команди. Уже зараз в англійських ЗМІ піднімається питання здатності «Сіті» зберегти лідерів, адже для них важливо проявляти себе не тільки на рівні АПЛ, але й у Лізі чемпіонів. Зокрема, в найближчі два роки контракти закінчуються у Агуеро, Сане, Стоунза, а в 2023-му добігають кінця трудові угоди у Де Брюйне, Гюндогана, Стерлінга, Мареза, Жезуса... Чи захочуть ці футболісти продовжувати контракти, не маючи можливості грати в Лізі чемпіонів два роки поспіль? Велике питання, тим більше, що і сам клуб вже не зможе вмовляти лідерів «жирними» гонорарами, адже перебуватиме під ще більш пильною увагою УЄФА в аспекті подальшого дотримання норм ФФП.
Нарешті, як поведе себе нинішній наставник «городян» Хосеп Гвардіола? Британські джерела, зокрема, The Telegraph, вже повідомили про бажання іспанського фахівця змінити обстановку. Для Гвардіоли участь в Лізі чемпіонів - дуже важливий іміджевий момент, а тому відсутність в цьому турнірі впродовж двох років може негативно позначитися на його статусі в континентальному та світовому футболі. Ситуацією, за чутками, готовий скористатися «Ювентус», керівництво якого буквально спить і бачить Гвардіолу в рядах «Старої синьйори».
Як все це позначиться на решті футбольного світу?
Але залишимо проблеми «Манчестер Сіті» самому «Манчестер Сіті» і його вболівальникам. Решту мешканців футбольного світу питання накладення санкцій на «городян» також може торкнутися, причому деяких - навіть дуже безпосередньо.
Перш за все, мова може йти про клуби, які практикували подібні операції. Мабуть, першим, хто приходить на розум в цьому розрізі є, звичайно ж, «Парі Сен-Жермен» з його горезвісними надзвичайними витратами на покупку Неймара, Мбаппе і деяких інших зірок сучасності. Ще в кінці 2018 року в ЗМІ повідомлялося, що парижани мають проблеми з питанням дотримання норм ФФП, що може привести до вимушених продажів Неймара або Мбаппе. Однак обидва в підсумку так і залишилися в ПСЖ, а яким чином клубу вдалося «вирулити» з ситуації - невідомо. Якщо був використаний схожий фінт, як у «Манчестер Сіті», то недалекий той день, коли і парижани можуть на кілька сезонів залишитися без єврокубків. Тим більше, «доброзичливців» у французького клубу вистачає - наприклад, ще не забуті численні інтерв'ю керівника іспанської Ла Ліги Хав'єра Тебаса, який заявляв, що ПСЖ і «Манчестер Сіті» використовують «фінансовий допінг».
Крім того, не варто виключати, що дискваліфікація «Манчестер Сіті» надасть оздоровчий вплив на всю нинішню структуру європейського футболу, який до такої міри став залежати від прямих фінансових вливань, що часом спортивна і тактична складові відходять на другий план. Зокрема, клуби з невеликими бюджетами вже давно не здатні реально конкурувати за перемогу в Лізі чемпіонів. З Лігою Європи, здавалося б, було простіше, поки перемога в ній не стала «перепусткою» в Лігу чемпіонів, що зацікавило таких невдах національних ліг, як «Манчестер Юнайтед» і «Арсенал» (перші перемагали в 2017-му, другі грали в фіналі минулого розіграшу).
Якщо за дотриманням норм ФФП в УЄФА дійсно будуть стежити дуже суворо, а за різні махінації карати дуже боляче, то напевно ми станемо свідками спаду «гонок озброєнь» й на трансферному ринку. Угоди по 130, 150 і 200 мільйонів євро можуть залишитися в минулому, а футбольний світ на якийсь час, можливо, повернеться в більш спокійне і зрозуміле русло, де цифри переходів вже не так сильно розбурхують свідомість аналітиків і уболівальників.
Зрозуміло одне: ця дискваліфікація злякає клуби, які штучно наповнювали свої бюджети за рахунок грошей власників, не маючи досить істотних реальних спонсорських угод. Втім, вже зараз зрозуміло - «Манчестер Сіті» піде до Спортивного арбітражного суду Лозанни, а тому далеко не факт, що ця історія отримає саме таке продовження, яке зараз здається хоч в якійсь мірі справедливим...
Олексій СЛИВЧЕНКО