2010-ті позаду, але Мессі здатний залишатися на топ-рівні й у 2020-х

Геніальність аргентинця може залишатися поза часом...

Кінець минулого та початок нинішнього року ознаменовані всілякими підведеннями підсумків десятиліття - напевно, ви вже бачили безліч рейтингів найкращих футболістів 2010-х в тому чи іншому клубі, або ж в тому чи іншому турнірі. Звичайно, хтось і зараз почне сперечатися, що десятиліття завершиться якраз в нинішньому році, а тому подібні підсумки, якщо і підводити, то потрібно через рік, а не достроково, але на нашу сьогоднішню тему матеріалу подібні розмови абсолютно точно не здатні зчинити ні найменшого впливу.

Дійсно, рік - це досить великий відрізок у футбольному житті. Для будь-якого гравця, що і довів, наприклад, Лука Модрич, який став володарем Золотого м'яча-2018, але не набрав жодного голосу респондентів в аналогічному опитуванні за право отримати нагороду за підсумками 2019 року. Подібне твердження є істинним абсолютно для будь-якого футболіста, але не для Ліонеля Мессі.

За останні десять років цей гравець «Барселони» зумів перевершити всі існуючі стандарти у футболі і піднятися до рівня найвеличнішого гравця всіх часів. З нині діючих футболістів абсолютно ніхто, крім ще одного такого ж «генія епохи» Кріштіану Роналду, не здатний зрівнятися з грою і результатами Ліонеля Мессі. Якщо середньостатистичний гравець атаки в сучасному футболі вважає досягненням 30 забитих м'ячів за сезон, після чого він готовий замовляти і відкорковувати пляшку найдорожчого французького вина, то для Мессі подібні цифри абсолютно незначні. У дев'яти з десяти останніх сезонів Ліонелю вдається забивати 50 і більше м'ячів за сезон. Єдиний, в якому він не зміг вийти на таку цифру, ознаменувався для аргентинця «всього лише» 45 голами. У 2012-му ж календарному році на рахунку Мессі виявився 91 забитий м'яч - просто надлюдський показник, навіть наблизитися до якого для 99,99% футболістів сучасності і майбутнього буде абсолютно не під силу.

Тому підсумки десятиліття для Ліонеля Мессі можна сміливо підводити, як сьогодні, так і через рік, не боячись істотно помилитися у висновках. Ця декада стала справжнім часом Мессі. Сперечатися з подібною тезою марно, однак цікаво, чи можна буде і наступні десять років назвати декадою Мессі? Для відповіді на це питання можна скільки завгодно залучати в союзники статистику чи інші науково-дослідницькі напрями, проте весь свій час у футболі Мессі не грає за звичайними правилами, які властиві для всіх інших гравців. Він, як стверджують багато, хто виходив грати разом з ним, або ж проти нього, справжній «інопланетянин», тому передбачити, на якому рівні буде здатний виступати Лео в наступні десять років - завдання не таке й просте.

Так, прямо зараз Мессі 32 роки, а тому нескладно порахувати, що через десять років йому буде вже 42. Багато хто думає, що до того періоду Ліонель вийде на пенсію і, ймовірно, такі люди зрештою виявляться праві. Сам аргентинець недавно також заговорив про швидке завершення кар'єри, але в цьому питанні все буде залежати виключно від рішення самого Мессі. На даний момент він виглядає так само добре, як і раніше. При цьому, після відходу з «Барселони» Хаві та Іньєсти, команда стала ще більш «мессізалежною». Однак, якщо Лео все-таки побажає затриматися в футболі ще років на 5-7, то йому доведеться щось суттєво змінювати в своїй грі.

Що конкретно? Швидше за все, свою позицію на полі. Прямо зараз Ліонель Мессі - це футболіст з атакуючої трійки «Барселони», який робить різницю переважно у фінальній третині поля, розриваючи шаблонно мислячу оборону суперників на дрібні шматочки. Така позиція дозволяє Мессі штампувати гольові рекорди, практично впритул наблизившись навіть до величного досягнення Пеле, що вважалося раніше чи не вічним. Але роки незмінно будуть брати своє, і якщо Мессі не побажає вичавити себе на повну, зберігши таким чином сили ще на пару-трійку цілком успішних сезонів, то йому доведеться відходити в глибину поля.

По суті, Мессі за останні чотири роки вже зробив певний крок до менш широкої зони дій на полі. Щоб зрозуміти це, достатньо порівняти теплову карту футболіста за підсумками сезону-2015/16 з тією, яка є у нього в сезоні нинішньому. Тут відразу помітно, що зараз Мессі куди більше фокусується на зоні біля правого кута штрафного суперника, причому безпосередньо в штрафний майданчик, як і на фланг, зміщується все рідше.

Крім здатності забивати чудові голи, Мессі вміє виконувати абсолютно геніальні передачі. Невипадково, саме аргентинець нині є беззаперечним лідером топ-5 чемпіонатів Європи за інтенсивністю виконання так званих розумних передач (пасів, які надають атакам команди креативного напряму). В середньому за матч на рахунку Мессі статистики фіксують нині по 5,8 розумних передач, в той час як у найближчих переслідувачів в особі Неймара з ПСЖ та Едегора з «Реал Сосьєдаду» аналогічні показники значно менші - 4,4 та 4,3 відповідно. Підтвердження цьому - останній матч Ла Ліги проти «Леванте», в якому дві гольові передачі Мессі на Фаті вирішили результат протистояння.

Іншими словами, Мессі в найближчі роки цілком може відійти на позицію, в якій виблискував Хаві. Аргентинець здатний блискуче читати гру й бачити можливості, що виникають перед партнерами, на кілька кроків вперед, а тому, як тільки Ліонель зрозуміє, що його ноги більше не здатні настільки швидко і технічно нести його вперед, йому просто потрібно відсунутися трохи в глибину поля. Можливість диктувати темп гри і керувати нею - чи не ідеальний варіант для розвитку кар'єри Мессі на найближчу декаду. Звичайно, кількість голів у виконанні Лео піде на спад, але ось число асистів незмінно поповзе вгору.

Безумовно, повністю розкрити такі можливості Мессі і переорієнтувати його гру на інший напрямок повинен допомогти аргентинцеві і тренерський склад «Барселони», в якому недавно відбулися зміни. У здатності Ернесто Вальверде дати щось нове для кар'єри Мессі виникали серйозні і цілком обґрунтовані сумніви, але ось його наступник Кіке Сетьєн поки також виглядає досить спірною кандидатурою для максимально успішних метаморфоз в позиційній грі лідера «Барселони».

Найбільш підходящим тренером, який зміг би допомогти забезпечити футбольне довголіття Мессі, бачиться Хосеп Гвардіола. Саме він спочатку заохочував відхід Ліонеля в глибину поля і при ньому аргентинець еволюціонував від флангового футболіста через фальшиву дев'ятку до універсального гравця атакуючого тріо. Ймовірно, зараз саме Гвардіола міг би допомогти Мессі максимально якісно і ефективно еволюціонувати до футболіста за типом Хаві або навіть Пірло, проте повернення Пепа на «Камп Ноу» найближчим часом навряд чи буде реальним.

Втім, і без Гвардіоли Мессі здатний претендувати на футбольне довголіття. Все тому, що це гравець, для якого абсолютно нецікаві шаблони або середні показники. Він не рівняється на них, так само як і навряд чи буде орієнтуватися на середньостатистичний для футболу вихід гравця на пенсію. А раз так, то в нас, сучасників, має бути ще певний період справжньої насолоди грою генія. Просто, можливо, через рік або два він трохи змінить свою позицію на полі...

Олексій СЛИВЧЕНКО

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 03 травня 2024, 07:22 1

Михайло допоміг «Челсі» обіграти «шпор» з рахунком 2:0 у перенесеному поєдинку АПЛ

Коментарі