Сетьєн не вирішить проблем Барселони. Тепер це вже зрозуміло

Sport.ua - про глобальну кризу «блаугранас», яку зараз не вирішить ні новий тренер, ні Мессі

Далеко не завжди зміна керманича на тренерському містку дає команді оперативний успішний результат. Швидше навіть навпаки. Ось у Сульшера, який тільки очолив «МанЮнайтед» (ще з приставкою в.о.), вийшло стартувати з місця в кар'єр (далі, правда, справа не пішла), а інших подібних прикладів в недавньому минулому і не згадаєш одразу. У Моурінью в «Тоттенхемі» не склалося, у Артети в «Арсеналі» - теж, Анчелотті в «Евертоні» не переконав, як і Гаттузо в «Наполі». У цю ж канву відмінно вписується і приклад Михайличенка і «Динамо». Але от чомусь практично всі були впевнені, що з приходом на пост головного тренера «Барселони» Кіке Сетьєна ця команда вмить перетвориться в кращу сторону і буде показувати саме ту гру, яка не так давно зробила її найкращим клубом світу.

На жаль, але чудесного перевтілення не вийшло. Попелюшка поки що вперто не хоче перетворюватися на принцесу, а її карета в критичні тимчасові відрізки все так же нагадує гарбуз. Більш того, на підставі трьох проведених матчів під керівництвом нового тренера (проти «Гранади», «Ібіци» і «Валенсії»), можна навіть зробити висновок, що з точки зору створення гольових моментів «Барса» Вальверде виглядала краще. Чому ж так виходить, чого Сетьєну не вдалося досягти в «команді-мрії» бліцкригу?

Відповіді на ці та інші прості питання напевно занадто складні, тому й не виходить у «Барселони» домогтися бажаного. Але, з іншого боку, складність цих відповідей швидше семантична, ніж концептуальна. Простіше кажучи, що робити - зрозуміло, як і хто винен. Але ось для вирішення проблем обов'язково знадобиться час. Краще - багато часу. Але не факт, що він у Сетьєна буде.

***

За інформацією близьких до каталонському клубу джерел, Сетьєн був в шоці від побаченого на першому тренуванні своїх нових підопічних. І в цей раз - все по-справжньому, без реверансів типу «я все своє життя хотів працювати за системою Кройфа» або «для мене честь тренувати Мессі». Інсайдери стверджують, що Кіке був неприємно здивований функціональним станом більшості своїх підопічних. Причому це стосувалося як гравців основного складу, так і найближчого резерву. До слова, на тренуваннях Сетьен не гребує грати в квадрат з підопічними і виглядає як для свого віку досить непогано.

Власне, для того, щоб зрозуміти, що нинішній «Барселоні» не вистачає банальної «фізики», не потрібно володіти навичками аналітика-генія. Подібний недолік за «блаугранас» був помічений і в минулому сезоні, особливо в лобових матчах, в нинішньому ж чемпіонаті ця хвороба нарешті вирвалася назовні з інкубаційного періоду, перетворившись на справжню епідемію.

Напевно, такому неприємному стану речей можна знайти логічне, об'єктивне пояснення. Часу для закладання функціональної готовності минулого літа в міжсезоння у Вальверде було дійсно небагато. Ернесто довго не міг прийти до тями після краху на «Енфілді»; він довго перебував у підвішеному становищі: залишать/приберуть. У підсумку залишили, але потрібні «шестерінки», що відповідають за діалог по осі «тренер - футболісти» були зламані. А тут ще й ці дурні виставкові матчі на інших континентах, незрозуміла травма Мессі у відпустці, такий же незрозумілий прихід в команду Грізманна, якому був радий, хіба що, Бартомеу. І ось у цьому єралаші відшукати раціональне зерно, привести все і всіх до спільного знаменника було і правда складно. Вальверде, схоже, все пустив на самоплив. Виправити ситуацію вже екс-тренер «Барси» не зміг. Він лише мовчки, з очима, повними болю і відчаю, як у такси, що загубилася, споглядав те, що відбувається.

Ясна річ, що підігнати «фізику» хоча б до ступеня «нормально» можна лише в міжсезоння. Коли ж це робиш по «ходу п'єси», виходить приблизно так, як у другий прихід Михайличенка в «Динамо». У нашому випадку є одна істотна відмінність: клас гравців «Барси» до пори до часу міг нівелювати інші діри в функціоналці. Але як тільки каталонців чекав поєдинок проти гідного суперника, коса обов'язково знаходила камінь. Вальверде в такому випадку намагався робити хорошу міну при поганій грі. Мовляв, всі ж бачили, що саме ми домінували в матчі з «Реалом» («Боруссією», «Славією», «Севільєю», «Хетафе» - цей ряд можна при бажанні продовжити, тільки чи потрібно). До честі його наступника, Кіке поки що намагається оцінювати ситуацію більш-менш об'єктивно. «Наше головне досягнення в першому таймі - піти на перерву без пропущеного гола», - сказав головний тренер «Барселони» після програного поєдинку на «Местальї». А в цілому Кіке так охарактеризував матч проти «Валенсії»: «У нас було багато безглуздих пасів, це передачі заради передач. Наші можливості загрожувати воротам суперника були обмежені. Нікому не сподобалося те, що ми сьогодні побачили в нашому виконанні. «Валенсія» здорово накривала наших гравців і тиснула на них». Подібна риторика в подібних випадках Вальверде була невластива. Але від усвідомлення цього слабка втіха, адже команда все так же працює на холостих обертах.

І в зв'язку з цим наступне питання: ті неймовірні цифри щодо володіння м'ячем в трьох останніх матчах команди - самоціль чи примха нового тренера? Як мені здається, ні перше, і ні друге. А цифри дійсно феноменальні. Показник володіння м'ячем «Барселони» в грі проти «Гранади» - понад 82 відсотків, проти «Ібіци» - 78, проти «Валенсії» - 74. Але у всіх цих поєдинках «синьо-гранатові» відчували відчутні проблеми. У першому випадку виявилося проблематично зламати захист команди, яка грала відверто другим номером. У другому - представник третього дивізіону не побоявся включати високий пресинг, і відразу ж бардак в захисті, а в третьому мотивації і руху валенсійців виявилося досить, щоб загнати чемпіонів Іспанії нижче нікуди.

Чи означає все це, що Сетьєн неправий, вимагаючи від своєї команди тотального контролю м'яча, або, ускладнюючи завдання, вимагаючи тотального футболу? Ні, не означає. Якщо ми з'ясували, що Сетьєн діагностував у команди нездужання з «фізикою», і що на тривалу диспансеризацію команди у Кіке просто немає часу, він спробував вирішити проблему через контроль м'яча. Адже це очевидно: чим довше ти тримаєш м'яч, тим менше тримає м'яч твій суперник. І навіть якщо це тримання м'яча перетворюється в «чисте мистецтво», все ж це краще, ніж просто віддати м'яч супернику, вичікуючи свій шанс.

***

Чому ж тоді «Барселона» Сетьєна все так же ранима і вразлива? І тут немає ніякої магічної таємниці. Це, скоріше, секрет Полішинеля. Вбачається, що Вальверде прибрали на екваторі сезону не тільки тому, що команда часто не могла забити, не могла перебудуватися по ходу поєдинку, а ще й тому, що команда огидно виглядала в захисті. Можливо, із запрошенням Сетьєна боси «більше, ніж клубу» мали намір хоч якось стабілізувати гру в обороні. І Кіке вже в перших матчах намагається вирішити цю дилему. Але поки що марно. Він почав робити ставку на Юмтіті, так як у цього захисника все нормально з першою передачею, але грати більш надійно в захисті команда все одно не стала. Бускетс, пояснюючи причини поразки від «Валенсії», сказав, що, мовляв, ми все ще лише звикаємо до вимог нового тренера, та й Луїс Суарес травмований.


Твіттер Барселони. Серхіо Бускетс

Опорник «Барси» правий. Але правий частково. Роль Луісіто в «Барселоні» зразка 2019/2020 складно переоцінити. Але і бачити в ньому панацею від усіх бід теж не потрібно. У команді рівня «Барселони» апріорі повинна бути гідна заміна будь-кому, хто вибув. Ну, хіба що крім Мессі. А тут її і не виявилося. Але головне - в іншому. Крім захисту, команда фатально просідає в центрі поля. Артур, Відаль, Ракітіч, ​​де Йонг і той же Бускетс - гравці високого рівня, але в ролі руйнівників всі вони зараз неефективні. Розумник Бускетс, на якому в першу чергу будувалася велич «Барселони» Гвардіоли, та й Луїса Енріке, помітно здав у всіх компонентах. Вік, як ви знаєте. Замінити його нікому. Ось і тріщить вся конструкція «Барселони». Тому доводиться тупо катати м'яч, щоб він не дістався супернику. І, звичайно ж, «Мессізалежність» команди, куди ж без неї: тягати рояль за генієм просто нікому.

Щоб вирішити ці проблеми, «Барселоні» необхідно вже зараз виходити на трансферний ринок. Хоча б для того, щоб знайти локальну (а може і справжню) заміну Суаресу. А в глобальному плані - команді потрібно чекати кінця сезону. Схоже, на нинішньому можна поставити хрест. А ось в новому потрібно по-справжньому закладати фундамент функціональної підготовки, знову і знову виходити на трансферний ринок у пошуках кваліфікованих виконавців для заміни старіючих лідерів, серйозно подумати над тим, як безболісно зробити так, щоб Мессі продовжував феєрити, але при цьому оборона команди не страждала.

І ось ці питання - дійсно серйозні і складні. До снаги справжньому кризовому менеджеру. Тому не факт, що їх буде вирішувати Сетьєн. Він на той час може перетворитися в копію Вальверде - з такими ж очима. Та й дуже вже він зараз скидається на тимчасового правителя, хоч і робить, здається, все правильно.

Але якщо у нього таки раптом вийде, «Барса» в його особі знайде нового Кройфа.

Валерій ВАСИЛЕНКО

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 26 грудня 2024, 10:42 0

Олександра Драмбаєва підпалила соціальні мережі

Коментарі