Лома і Усик навіть не в топ-5 рейтингу кращих від BoxRec. Чому так?

Рейтинг, який теоретично повинен бути найоб’єктивнішим, виглядає дуже дивно

Днями авторитетний ресурс боксерської статистики BoxRec опублікував свій рейтинг кращих боксерів на даний момент. Такий собі аналог Р4Р. У ньому Василь Ломаченко займає сьому сходинку, а Олександр Усик - шосту. Перша ж десятка виглядає так:

1. Сауль Альварес
2. Теренс Кроуфорд
3. Генадій Головкін
4. Ентоні Джошуа
5. Еррол Спенс
6. Олександр Усик
7. Василь Ломаченко
8. Менні Пакьяо
9. Каллум Сміт
10. Лео Санта Круз

Гвоздик - 15-й, Дерев'янченко - 85-й. З цим рейтингом, здається, щось не так.

Що за рейтинг такий?

BoxRec - один з головних сайтів боксерської статистики в світі. У них можна знайти безліч рекордів і результатів боїв майже за весь час існування цього виду спорту. Плюс інформація постійно поповнюється. За великим рахунком, якщо хочеш дізнатися, коли був той чи інший бій, нехай навіть дуже давній - заходь на BoxRec, так як там є майже все.

У них є і рейтинги. Майже по всіх категоріях, роках та інших параметрах. Загальний рейтинг кращих боксерів в історії (там найкращий не Алі або Джонс), кращих боксерів прямо зараз, кращих по громадянству і так далі. Кращий в історії на думку BoxRec - Флойд Мейвезер. Кращий українець - Володимир Кличко. Віталій, якщо що, четвертий. Так, після Усика і Ломаченка.

Як він формується?

«На думку BoxRec» - одночасно правильне і неправильне твердження. Вирішує, хто краще не редакція сайту (не факт, що така є взагалі, адже там тільки статистика), а комп'ютерна програма. У сайту є редактори, які вносять інформацію про перемоги, поразки, як вони були здобуті і так далі по боксерам, а комп'ютер виводить підсумки в рейтинг, згідно з математичною формулою.

Саму формулу можна пояснювати довго, але якщо коротко: якщо ти вийшов боксувати проти топового боксера, який є чемпіоном і виніс його нокаутом - то отримаєш багато балів. І так далі. Все залежить від рівня опозиції і того, як ти переміг. Якщо впевнено (одноголосне рішення, КО, ТКО і т.д.), отримаєш більше балів і піднімешся вище в рейтингу.

Здається, все об'єктивно? А ось і ні. Точніше, не до кінця.

Чому рейтинг не ідеальний?

З одного боку, перемоги над топами - що може бути важливіше в боксі? Так, але є купа суб'єктивних моментів, які можуть зробити рейтинг більш правильним. Наприклад, в 2018 році Сауль Альварес провів два бої: таки переміг Головкіна і вирубив Роккі Філдінга. Для комп'ютера Філдінг - чемпіон світу в більш важкій категорії, куди прийшов менший Альварес і переміг достроково до середини бою. Дуже круто.

А для всіх, хто хоч два рази дивився бокс, така перемога Сауля - найочікуваніша подія 2018 року. Філдінг і близько не стоїть по рівню із Альваресом, і якби мексиканець не виграв достроково, всі б здивувалися.



Смішно виглядає в рейтингу третя сходинка Генадія Головкіна. У минулому році він виграв достроково у другому раунді у Ванеса Мартиросяна (пам'ятаєте такого?). І програв Саулю Альваресу. У підсумку, він вище всіх українців і більшої частини рейтингу, яка заслужила третю сходинку більше, ніж він.

Особливо дивною бачиться шостий рядок абсолютного чемпіона світу в крузервейті. У 2018 році Усик був кращим боксером. Незрозуміло, коли звання абсолютного чемпіона стало настільки низько цінуватися, що майже у всіх рейтингах Олександр десь за екватором. Якби би він виступав в неконкурентній і слабкій вазі, так ні ж - крузервейт зараз одна з кращих категорій і тут таке.

В цьому і є мінус подібного комп'ютерного підрахунку: він враховує сухі цифри, не розглядаючи ситуацію з іншого боку, яка може бути навіть важливішою, ніж цифри. Наприклад, перемога над Беллью Усику далася складніше, ніж над Гассієвим, але вийшла яскравішою. Тим не менш, вона принесла йому точно менше балів, ніж декласування Мурата.

Вас не зрозумієш: люди погано складають рейтинги, комп'ютер теж. Хіба ідеальний рейтинг може існувати?

Ні, не може. Ну, серйозно, навіть список, в якому немає втручання людини, виглядає дивно. Але, з іншого боку, бокс взагалі суб'єктивна штука. Одному подобаються потужні ударники, іншому - розумні технарі. Яка об'єктивність тут може бути? Якщо така штука, як об'єктивність взагалі існує.

Ні, ну серйозно: об'єктивна думка за словами одного може сприйматися, як сама суб'єктивна на думку іншого. А ми говоримо про рейтинги. Бокс - це те, що навряд чи може порахувати комп'ютери. Принаймні, поки вони керуються лише формулами і не навчаються самостійно.

У боксі дуже важливі суб'єктивні штуки: розмах рук, вага під час бою, наявність нокаутуючого удару, стилі ведення бою, швидкість ударів, мислення, уміння і те, як все це перетинається у двох конкретних бійців, які вийшли в ринг. Це все комп'ютер не порахує. Він може потрапити логічно в те, як по-твоєму повинен виглядати рейтинг прямо зараз, або не потрапити. От і все.

Проте, рейтинг BoxRec - штука цікава. Він показує, як виглядав би бокс, будь він комп'ютерною грою, і ми покладалися б лише на скіли, зазначені в параметрах того чи іншого бійця. Такий собі альтернативний всесвіт, але не більше того.

У нашому ж всесвіті найкращий боксер…

Лев КРАВЦІВ
Олександр Тішура Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 22 травня 2024, 10:15 1

Румунський фахівець все ж таки працюватиме на батьківщині

Коментарі