Що таке вінгер в футболі
Розповідаємо про вінгера в футболі
- 23 квітня 2019, 16:04
- |
- 27 вересня 2024, 00:22
- 16721 перегляд
- 0 коментарів
Футбол є однією з небагатьох командних видів спорту, який постійно еволюціонує. Сьогодні вже мало що залишилося від тих початкових правил гри в м'яч ногами, та й кардинально змінилися, використовувані тактичні схеми і стратегії. Особливо помітно змінилися побудови і схеми, зазнали істотних змін спеціалізація гравців, їх розташування на полі. Нападник, півзахисник або захисник можуть грати на невластивій для свого ампула позиції. Відходить у минуле класичний розподіл гравців на полі відповідно до їх спеціалізації. Універсалізм футболістів стає головною рушійною силою у футболі.
Наприклад, в сучасному футболі вже рідко коли використовується ігрові схеми, в яких футболісти грають на позиції інсайда. Навпаки, на полі тепер головну скрипку в колективних діях грають такі позиції, як ліберо, вінгбек і вінгер, футбол став динамічним і повністю відійшов від сухих ігрових схем. Цілі і завдання гравців визначаються відповідно до обраної стратегії на гру і можуть змінюватися безпосередньо під час футбольного матчу. В цьому аспекті особливо цікаві поведінки і дії на полі, які виконують вінгери.
Що значить гравець, який грає на позиції вінгера?
Відразу слід зазначити, що в футболі позиції, на яких грають футболісти, часто носять назви, мають англійське походження. Одна з таких позицій - крайні півзахисники, яких сьогодні часто називають вінгери. Термін походить від англійського слова «wing» - крило. Саме це слово найбільше підходить до тієї манері гри, яку сповідують футболісти цієї категорії. З боку дії крайніх півзахисників виглядають як крила, якими атакуюча команда намагається охопити захисні порядки обороняється суперника.
Говорячи технічною мовою, основною локацією вінгера на полі є права чи ліва бровка. Крайній півзахисник виконує наступні функції на полі:
- гра уздовж бічної лінії по всій довжині поля;
- акцент в грі - зміщення до центральної зони під час атаки;
- напрямок руху - ворота суперника;
- основні дії вінгера - початок, організація атаки, допомога і підтримка нападників в атакуючих діях.
Говорячи простою мовою, крайні півзахисники є головними подразниками захисних порядків команди, що обороняється, виконують функцію організаторів флангових атак. Ігрова схема з використанням флангів є досить новою в футболі. Сьогодні схеми 4-2-3-1 або 4-3-3, з двома крайніми півзахисниками, є одними з найбільш поширених тактичних побудов.
Що таке позиція - крайній півзахисник для командної гри?
Якщо розглядати позицію крайнього півзахисника (вінгера) з точки зору сучасної ігрової схеми, гра на флангах стає ключовим фактором для загострення ситуації в атаці. Основна функція футболіста, який грає на цій позиції, постійно створювати загрозу своїми діями на флангах. Для цього гравець повинен мати неабияку індивідуальну майстерність, мати багату фантазію і хороші фізичні кондиції.
В арсеналі вінгера для досягнення поставленої мети повинні бути присутніми всі, починаючи від уміння володіти фінтами, закінчуючи навичками точно робити паси, передачі і навіси. Цілі футболіста, який грає на бровці під час атаки наступні:
- прохід по флангу з подальшим зміщенням в центр;
- прохід по флангу з подальшим пасом в центр;
- гра на фланзі з подальшою передачею, прострілом або навісом в штрафний майданчик суперника.
Вінгерами можуть бути і гравці захисних ліній, які тяжіють до атакуючих дій. Тактично грамотні і технічно підготовлені крайні півзахисники завжди є однією з основних загроз для захисників команди, що обороняється. Цьому сприяють широта виконуваних дій, багатий арсенал прийомом і тактичних рішень.
При такій широкій функціональності, футболісти, що грають на позиції вінгера, є в сучасному футболі найбільш цінними гравцями. Саме за них найчастіше розгортається боротьба на трансферному ринку.
Крайній лівий і крайній правий вінгер - це що за позиції для тактичної схеми?
В ігровій схемі, з якої команда виходить на гру найчастіше використовується два вінгера. Правий вінгер - це крайній півзахисник, який грає на правому фланзі і навпаки, футболіст на тій же позиції, тільки виконує ті ж функції зліва.
Для команди, яка націлена на атаку, вінгери грають ключову роль. Фланги будь-якої футбольної команди часто є найбільш загрозливими ділянками на поле. Саме тут відбуваються стрімкі проходи гравців атакуючої лінії під час атаки.
При грі в обороні, до функцій крайніх півзахисників входить організація пресингу гравців команди суперника в центрі поля. Тобто в залежності від ігрової ситуації, визначається і опонент вінгера на полі. Разом з крайніми захисниками, основними візаві для вінгера на полі є футболісти, які грають на тій же позиції, тільки в команді суперника.
Багатофункціональність крайніх півзахисників визначає ступінь їх завантаженості. У порівнянні з іншими футболістами, що грають на інших позиціях, вінгери виконують протягом матчу колосальний обсяг роботи. Залежно від розвитку подій на полі гравець, який грає на флангах повинен постійно зміщуватися взад і вперед, то беручи участь в атаці, то допомагаючи своїй команді в обороні власних воріт.
На позиціях вінгера в основному ставляться футболісти з хорошими швидкісними даними, з відмінним дриблінгом. У число кращих вінгера на сьогоднішній день входять такі відомі гравці, як:
- Ліонель Мессі, який грає на позиції правого вінгера;
- Кріштіану Роналду і Еден Азар, що займають ту ж позицію тільки на лівому фланзі;
- кращими правими вінгера в сучасному футболі є Моххамед Салах, Пауло Дібала;
- успішно грає на обох позиціях Рахім Стерлінг.
В історії футболу найбільш відомими вінгера сьогодні визнані Зіко, Гаррінча, Мішель Платіні, Лотар Маттеус, Кака.