Ексарбітр ФІФА визначив кращого суддю УПЛ і розкритикував Балакіна

Мирослав Ступар оцінив суддів чемпіонату України

Екс-арбітр ФІФА Мирослав Ступар в бесіді з кореспондентом Sport.ua оцінив рівень обслуговування матчів чемпіонату УПЛ минулої осені.

- Не можна сказати, що перша половина сезону була для рефері провальною, але й краще вони не стали виконувати свої обов'язки. Й це незважаючи на наявність надійного помічника - системи VAR.

- А може це якраз й позначалося негативно на діях арбітрів, мовляв, навіщо максимальна концентрація, якщо підстрахує VAR?

- Знаєте, найпарадоксальніше, що були матчі, коли й арбітри VAR забували підказати рефері в полі на очевидне порушення правил. Звісно, після таких оказій в клубних босів виникали сумніви, адже система VAR функціонує за рахунок ФК. Висновок робіть самі.

- Календарні поєдинки першої половини чемпіонату обслуговували 30 арбітрів. Не хочете визначити десятку кращих?

- Цього не варто робити, бо буквально всі арбітри були не безгрішні. Ось чому навіть при великому бажанні «чудової десятки» не назбирається. Такі реалії.

- Тоді уточніть до кого у вас з арбітрів найменше претензій?

- До Дмитра Панчишина, який доволі стабільно й кваліфіковано виконував свою роботу, відчувалося, що він користується авторитетом в футболістів. Це дуже важливо.

- А Микола Балакін, в активі якого є навіть поєдинки Ліги чемпіонів УЄФА?

- На жаль, в Балакіна явно завищена самооцінка. Він чомусь дозволяє собі зверхність по відношенню до футболістів, що часто негативно впливає на атмосферу на полі. Згоден, саме Балакіну періодично довіряють обслуговування поєдинків Ліги чемпіонів, але групового етапу й йому ще далеко до топів. Тим паче, що Микола не завжди на висоті в УПЛ, допускаючи прикрі помилки. Повірте, це не залишається поза увагою УЄФА.

- На ааш погляд, чому українські рефері повільно прогресують й не можуть голосно заявити про себе на міжнародній арені?

- На це є об'єктивні, так й суб'єктивні причини. Через російського агресора наші арбітри не мають змоги разом з українськими командами УПЛ виїжджати на закордонні етапи підготовки, мати взимку необхідну практику. Відразу ж проводився би аналіз проведених матчів й починалася робота над помилками. Зараз все обмежується дводенним збором, де основна увага зосереджена на нормативах з фізичної підготовки. Цього замало.
А оскільки в останні роки віковий ценз для арбітрів різко понизився, тому в нас майже не практикується запрошення колишніх футболістів до суддівства. Бо в 30 років вже пізно розпочинати.

Ось чому не дивно, що судити приходить молодь, яка раніше взагалі не грала в футбол, або в кращому випадку на рівні вуличних команд. За таких обставин складно відчувати дух боротьби на футбольному полі, давати можливість гравцям сміливо йти в єдиноборства, а не «посадити» їх на свисток. Арбітри часто страхуються тим, що розкидаються жовтими картками. Хоча в арсеналі кожного рефері повинне бути слово, коли замість миттєвого покарання слід пояснити футболісту, де він допустив помилку й уточнити, що в наступному випадку вже не обійдеться без попередження. Переконаний, що після такого ігрового епізоду повага до арбітра з боку футболіста тільки зросте.

- Тоді наостанок, як ви б оцінили роботу минулої осені Комітету арбітрів УАФ?

- Роботи ще непочатий край, бо є багато запитань, на які не знаходиш відповіді. Ось хоча б чому серед арбітрів УПЛ вистачає тих, які провели лише по 1-2 календарні матчі? Як за таких умов набиратися досвіду, прогресувати? Якщо до них є якісь претензії, то не варто замовчувати, кожен має знати на що може розраховувати, які в нього перспективи. Тим паче, що в другій половині чемпіонату очікується дуже гостра боротьба на всіх «поверхах» турнірної таблиці й тому важливо, аби арбітри своїми рішеннями не зіпсували фініш сезону.

Раніше стало відомо, коли відновиться сезон УПЛ.

Андрій Писаренко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Теніс | 27 січня 2026, 08:12 6

Зустріч розпочнеться 27 січня орієнтовно о 10:00 за Києвом на Rod Laver Arena