Тоттенхем Постекоглу: найбільш суперечлива команда АПЛ
Оцінюємо «шпор» під керівництвом австралійського фахівця
- 02 грудня 2024, 13:49
- |
- 03 грудня 2024, 11:07
- 1551
- 1
«Тоттенхем» - команда, яка вміє подавати сюрпризи. Проблема в тому, що ці сюрпризи не завжди подобаються вболівальникам. Цього сезону команда Ангелоса Постекоглу вже подарувала «Іпсвічу» та «Крістал Пелас» перші перемоги в сезоні і втратила перевагу у 2 голи у матчі проти «Брайтона», яка була практично в кишені. «Шпори» також втратили очки у матчі зі слабким «Лестером» і ледь не вилетіли з Кубка ліги на ранній стадії, поступаючись до 88-ї хвилини супернику з другого дивізіону. Деякі вболівальники лондонського клубу навіть почали вимагати відставки тренера.
Однак були й приємні сюрпризи. «Тоттенхем» виграв з рахунком 3:0 у «Манчестер Юнайтед» без свого капітана Сон Хин Міна і розгромив «Астон Віллу» (4:1), яка посіла четверте місце минулого сезону. «Шпори» набрали 9 очок у матчах, які спочатку програвали - це третій найкращий показник у Прем'єр-лізі. Апогеєм всього цього стала розгромна перемога над «Манчестер Сіті» з рахунком 4:0. «Шпори» знищили команду, яка встановила рекорд за кількістю послідовних титулів у вищому дивізіоні з безпрецедентними чотирма трофеями поспіль.
То була неймовірна перемога. Одна з найгучніших у новітній історії Прем'єр-ліги. Але цілком можливо, що невдовзі знову виникне розчарування через дику непослідовність команди. Якби «шпори» обіграли «Іпсвіч» і втримали лідерство, яке, здавалося, повністю контролювали в Брайтоні, то були б третіми в таблиці і, можливо, брали б участь у чемпіонських перегонах. Але вони відстають від лідера на 11 балів. Отже, чи знаходиться лондонський клуб на межі чогось великого під керівництвом Постекоглу? Чи навіть із такою яскравою грою та прогресивним тренером «Тоттенхем» залишиться за межами топ-4?
Статистика показує, що «шпори» можуть бути справді хорошою командою, займаючи перше місце у Прем'єр-лізі за декількома ключовими показниками. Вони є найрезультативнішою командою АПЛ із 28 голами та лідирують за очікуваними голами без пенальті з 24,2 xG. Лондонці також забили як мінімум на 4 м'ячі більше зі швидких проривів (9), ніж будь-яка інша команда Прем'єр-ліги, і завдали більше ударів із таких ситуацій, ніж усі інші (25). Вони також лідирують в АПЛ цього сезону зі спроб пресингу в останній третині поля (959), спроб пресингу в останній третині поля, що призводять до втрати м'яча (158) та загальної кількості повернень володіння м'ячем в останній третині (80).
«Тоттенхем» входить до складу двох або трьох найкращих команд ліги в багатьох інших областях, що показує, наскільки «шпори» послідовні в атаці. «Тоттенхем» посідає друге місце в поточному сезоні АПЛ за володінням м'ячем (59,9%), ударами (198), успішним передачами на половині поля суперника (2828) та торканнями м'яча у штрафному майданчику суперника (455). Тим часом, «шпори» нині посідають третє місце за ударами у площину воріт (76) та загальною точністю передач (86,3%). При цьому вони виграли лише половину своїх матчів у Прем'єр-лізі й програли майже стільки ж. У них стільки ж поразок, як у половини команд, які зараз знаходяться в нижній частині таблиці.
Що ж відбувається з «Тоттенхемом»? Як команда може бути настільки поганою, щоб програти вдома «Іпсвічу» одного тижня, і достатньо хорошою, щоб розгромити одну з найбільших команд в історії сучасного футболу наступного? Деякі відповіді лежать на поверхні. Незважаючи на явну силу «Тоттенхема» в атаці, захист залишається серйозною проблемою. «Шпори» посідають 7-ме місце в лізі за очікуваними пропущеними голами (15,3 xG). З одного боку, лондонці не пропускають надто багато ударів. З іншого боку, вони, як правило, дозволяють своїм суперникам реалізувати принаймні один дуже хороший момент у кожному матчі. І це є великою проблемою.
Друге, що слід зазначити, - те, що у «Тоттенхема» вже виникають проблеми з календарем. «Шпори» зіграли всього 41 матч за весь минулий сезон, вилетівши з обох кубкових змагань на ранній стадії і не виступаючи в єврокубках. У нинішній кампанії вони зіграють не менше 50 ігор загалом, і це число, можливо, збільшиться до 60 у травні. Три найгірші результати лондонців - поразки від «Брайтона», «Пелас» та «Іпсвіча» - усі відбулися в неділю після матчів Ліги Європи в четвер. Постекоглу має досвід виступів у єврокубках, і він повинен знати, як готувати гравців до такого щільного графіку, але поки що виходить так, що його підопічним дуже складно грати на кілька турнірів.
Кадрова ситуація у «Тоттенхемі» теж неідеальна. Лише 7 гравців змогли взяти участь у всіх матчах ліги цього сезону, і лише троє - Гульєльмо Вікаріо, Дестіні Удоджі та Педро Порро - вийшли у стартовому складі у всіх матчах АПЛ. Багато з важливих футболістів уже пропустили як мінімум по 2 гри. «Шпори» відчайдушно хочуть покласти край довгому періоду без трофеїв, тому є дуже мало матчів, у яких вони можуть дозволити собі розслабитися. Розширена Ліга Європи означає, що у цьому турнірі з'явиться трохи більше можливостей для маневру, але, заявляючи на нещодавній прес-конференції, що він «завжди виграє трофей у другий сезон», Постекоглу не може занадто ризикувати.
«Тоттенхем» має хорошу команду насправді. Тімо Вернер виявився корисним гравцем, Раду Дрегушин добре проявив себе з того часу, як замінив Міккі ван де Вена у старті, Бен Девіс показав, що на нього теж можна розраховувати. Склад починає показувати свою глибину. Ще один позитивний факт у тому, що «шпори» не надто покладаються на індивідуальність у плані голів, що могло б стати їхньою критикою за часів Гаррі Кейна. Натомість лондонці розподіляють навантаження між усіма членами команди. У їхніх спільних найкращих бомбардирів Джеймса Меддісона та Бреннана Джонсона по 5 голів. Проблеми у захисті очевидні, але в атаці команда діє злагоджено.
Суперкомп'ютер Opta оцінює ймовірність чемпіонства «Тоттенхема» в 0,15%. З огляду на потенціал команди, люди справедливо задаватимуть питання про те, чи зможуть «шпори» боротися за великі трофеї, якщо не цього сезону, то наступного під керівництвом Постекоглу? Або ж лондонці підуть своїм типовим шляхом, дозволять своєму імпульсу розвіятися і упустять, здавалося б, величезну нагоду закріпитися у битві за першу четвірку? У цьому полягає краса і божевілля «Тоттенхема»: хоч би що ви думали, що б не прогнозували, ви повинні бути готові до сюрпризів.
Сергій ЗАВАЛКО, за матеріалами The Analyst