Ми знову їдемо на Євро. Що треба знати про успіх молодіжної збірної України

Блогер Sport.ua Cергій Тищенко – про успіх української «молодіжки» у відборі на чемпіонат Європи

Молодіжна збірна України достроково вийшла на чемпіонат Європи-2025. Українці собі ще не гарантували перше місце у групі(потрібна одна перемога у двох матчах, або нічия з Англією), але вже точно стануть однією із 3-х найкращих команд кваліфікації, якщо посядуть друге місце у групі.

Склад та тренер

Основним воротарем протягом кваліфікації є динамівець Руслан Нещерет. Голкіперами ротації були Кирило Фесюн із «Шахтаря» та Яків Кінарейкін із «Карпат». Тут не все логічно, бо Нещерет тільки другий воротар в системі «Динамо», а той же Фесюн повноцінно відіграв сезон на рівні УПЛ в «Колосі». Кінарейкін мав ігрову практику в «Дніпрі-1» у минулому сезоні.

Позиція правого захисника вважалася найбільш проблемною перед стартом кваліфікації. Віталій Роман, хоч грає за клуб на позиції лівого захисника, але так само без проблем може зіграти на протилежному фланзі. Потім йому конкуренцію склав представник «Ворскли» Ілля Крупський, який показує значний прогрес останнім часом.

На протилежному фланзі між собою конкурували динамівець Костянтин Вівчаренко та представник «Полісся» Артем Смоляков. Більше грав представник житомирської команди.

Пару центральних захисників склали Арсеній Батагов та Володимир Салюк. Вони були ще у минулому скликанні «молодіжки». Влітку обоє змінили свої команди. Батагов поїхав до Туреччини захищати кольори «Трабзонспора», а Салюк у Першу лігу - в «Металіст 1925». Глибину складу на цій позиції давав рухівець Роман Дідик. Виклик на вересневий збір отримав динамівець Тарас Михавко.

В середині поля Унаї Мельгоса грав із перевернутим трикутником. Один опорник та два інсайди. Визначеності із позицією опорника не було. На цій позиції грали Олександр Яцик, Іван Варфоломеєв, Валентин Рубчинський. Мельгоса пробував різні варіанти залежно від суперника та форми власних гравців. На нинішній збір отримав виклик Максим Мельніченко.

Проблеми з інсайдами не було - Єгор Ярмолюк, Олег Очеретько, Олег Федор, той же Рубчинський. Плюс хтось отримував виклики на окремі збори. Той же Максим Кучерявий, який будує кар'єру у Шотландії.

Вінгери - динамівці Максим Брагару та Назар Волошин, представник «Руха» Ілля Квасниця. Ігор Горбач із «Зорі» також може грати на позиції флангового гравця атаки. Почав викликатися із «Лехії» Максим Хлань.

Форварди - Ігор Краснопір із «Руха» та вищезгаданий Горбач. Тут вибору особливо не було, бо Горбач 2004 року, а Краснопір грав тільки на рівні «Оболоні».

УАФ

За віком за «молодіжку» могли грати Ілля Забарний, Георгій Судаков, Володимир Бражко та Владислав Ванат. Але це вже гравці національної команди. Сенсу їх викликати не було.

Мельгоса активно запрошував до молодіжної збірної гравців 2004 року. Це - Ярмолюк, Горбач, Варфоломеєв, Слюбик та Федор. Михавко взагалі 2005 року народження. Зараз виклики отримали воротар Владислав Крапивцов та захисник Іван Єрмачков.

Лідери команди? Точно не було одного гравця, на якому все трималося. Ніякої залежності. У кожній лінії були свої важливі гравці. У захисті - Батагов, у середині поля - Ярмолюк. В атаці - Волошин, Краснопір.

Унаї Мельгоса є наставником з орбіти Сергія Реброва. У 2014 році він приєднався до «Динамо» в якості методиста разом із Вісенте Гомесом. Тренував юнацьку команду U-19, яка в тому числі грала у Юнацькій Лізі УЄФА. Був помічником Реброва у «Ференцвароші» та «Аль-Айні». Мельгоса - виходець із Більбао. Це не класичний іспанський футбол, де команда багато контролює м'яч. Важлива інтенсивність, швидкий перехід з оборони в атаку. Естетикою гри українці не можуть похвалитися, але точно можуть похвалитися раціональністю.

Суперники

Коли відбулося жеребкування, то були певні сумніви у тому, чи зможе молодіжна збірна України вийти на Євро. Головним фаворитом групи була збірна Англії. Це гравці із досвідом виступів АПЛ та Чемпіоншипу. Причому проблеми із кількістю немає жодної.

Адам Вортон із «Крістал Пелес» оцінюється у 30 млн євро. Вся молодіжна збірна України оцінюється трансфермарктом у 36.6 млн, 10 млн з яких складає трансферна вартість Єгора Ярмолюка. У Англії ніхто не оцінюється менш як у 1 млн євро. Тоді як в України трансфермаркт оцінює вище за мільйон тільки 8 гравців з останнього скликання.

Збірна Сербії завжди багата на таланти. Просто у сербів хронічні проблеми з організацією процесу, ігровою дисципліною. На рівні юнацьких, молодіжних збірних відчуваються не завжди приємні речі. Але це завжди цікава команда, яка має хороших гравців. Якщо у них все складається та є настрій, то вони можуть дуже багато. У цьому поколінні «молодіжки» у сербів не було якихось суперталантів.

Дуже непроста «молодіжка» у Північної Ірландії. У них, можливо, немає якихось якісних молодих футболістів, але дуже хороша організація гри. На старті відбору українці ледь-ледь перемогли північноірландців. Вже під кінець відбору Північна Ірландія забрала очки в Англії, коли вдома зіграла - 0:0. Україна у гостьовій грі теж мала проблеми із північноірландцями.

«Молодіжка» Азербайджану виглядала відвертим аутсайдером групи. Якість гри команди Саміра Алієва бажала кращого. Азербайджанці не могли особливо конкурувати з іншими командами групи.

Завдяки чому Україна поїде на молодіжний Євро?

Молодіжна збірна України другий раз поспіль візьме участь у фінальній частині молодіжного Євро. У минулому скликанні Руслан Ротань міг розраховувати на таких футболістів, як Михайло Мудрик, Анатолій Трубін, Георгій Судаков, Володимир Бражко, Владислав Ванат. Нове покоління «молодіжки» точно не таке зіркове. Якщо Ротань міг брати суперників індивідуальним класом, то Мельгоса - командними діями. Молодіжна збірна України - дуже раціональна команда, яка виходить не стільки від своїх сильних сторін, скільки від слабкостей суперника. В першу чергу, варто говорити про перемогу над англійцями. Тоді Мельгоса переміг свого візаві не тільки за рахунком, але й у тактичній дуелі

Важливим фактором також став досвід гравців. З попереднього скликання перейшли ряд гравців, які вже мають досвід виступів на такому рівні. Насамперед, пара центральних захисників Батагов-Салюк. Воротар Нещерет, фланговий захисник Вівчаренко, вінгер Брагару, центрхав Очеретько.

Звідси надійна гра в обороні. Воротар та три захисники мають досвід виступів у минулому скликанні. Два голи ми тільки пропустили у матчі з Англією. З Азербайджаном зіграли на нуль. Північноірландці забили тільки один гол.

Немає великих проблем з ігровою практикою. Відносно всі гравці мають досвід виступів на дорослому рівні. Минулого сезону Ярмолюк навіть стабільно отримував ігрову практику на рівні АПЛ. Зі всіх гравців тільки воротар Нещерет не може похвалитися стабільною ігровою практикою. Раніше із цим були куди більші проблеми. Далеко не всі футболісти грали. Коли у гравців хороша ігрова форма, то, відповідно, простіше тренерам збірної. Всі ми розуміємо, що через війну молодим гравцям стало значно доступніше грати на рівні УПЛ.

Емоційний підйом відіграв також важливу роль. Старт відбору був трохи складним. Але за перемогою послідкувала наступна перемога. Я думаю, що ключова гра - це перемога над Англією із рахунком 3:2. Гравці та тренерський штаб остаточно повірили, що вони можуть та здатні посісти перше місце у групі. Ми за грою мало що давали створити супернику. Перемагали 2:0, а потім змогли вирвати перемогу в доданий до матчу час. Ніхто не знає, що було б, якби у першій грі не дотиснули Північну Ірландію.

Хто може претендувати на національну команду?

Головне завдання молодіжної збірної України - не результат, а підготовка кадрів. Минула «молодіжка» із цим завданням справилася добре. Успіх Ротаня - це не півфінал молодіжного Євро та вихід на Олімпіаду, а Трубін, Судаков, Бражко, Мудрик, Таловєров у національній команді. Сподіваюся, що такими стануть Сич, Бондаренко та Криськів.

Я впевнений, що Михавко вже скоро буде викликаний до національної команди. Тарас став основним захисником «Динамо». Конкуренція для Матвієнка важлива. Якщо Михавко далі буде грати у першій команді, то я просто не бачу передумов його не викликати. Правда, він до молодіжної збірної фактично не має жодного відношення. Тільки у вересні отримав перший виклик.

УАФ. Єгор Ярмолюк

З тих, хто пройшов відбір, головний кандидат - Ярмолюк. Минулого сезону він стабільно грав за «Брентфорд». Бути на рівні АПЛ навіть гравцем ротації у 19-20 років - це велике досягнення. Я не дуже розумію, чому на Євро влітку поїхав Сидорчук, а не Ярмолюк.

Волошин вже є стабільним гравцем першої команди «Динамо». Це футболіст, який грає на рівні УПЛ вже другий сезон. Причому доволі успішно, бо для позиції вінгера у Назара є голи та асисти. Після відходу Ярмоленка зі збірної саме Волошин має зайняти його місце. Сюди можна також вписати Брагару із «Динамо». Якщо він заграє у «Динамо», то збірна нікуди не подінеться.

На третє місце я б поставив двох гравців «Руха» - Квасницю та Краснопіра. Але тут дуже важливим буде перехід до клубу вищого рівня. На жаль, отримати виклик до національної команди із «Руха», «Кривбаса», «Ворскли» зараз не дуже реально. Якщо Квасниця та Краснопір зроблять хороші трансфери у Європу, то це відразу відкриває їм дорогу у національну команду.

Десь схожа історія в Очеретька. Це дуже цікавий, креативний гравець, але поки йому немає місця у «Шахтарі». Коли буде проданий Судаков, тоді перед ним відкриються можливості. Потенціал величезний.

Все те саме варто сказати про Рубчинського. Його доля та ігровий час у «Динамо» залежить від трансферу Шапаренка. За потенціалом Рубчинський може грати на високому рівні.

Величезні аванси має Федор із «Руха». Але він 2004 року. Ще може грати у наступному скликанні молодіжної збірної України. Олегу потрібно зміцнитися фізично та бажано у перспективі 2-3 років перейти до сильнішої ліги.

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 14 листопада 2024, 01:15 8

Анна Реброва ділиться останніми новинами з Марбельї...

Коментарі