Спадок Боту. Що залишив після себе в Шахтарі геній селекції Бенфіки

На сьогодні у команді Маріно Пушича грає лише один із десяти легіонерів, придбаних при Жозе…

Недавно в Хорватії стався інцидент кримінального характеру, який безпосередньо торкнувся колишнього директора департаменту селекції, або просто шеф-скаута «Шахтаря», а наразі спортивного директора «Осієка» Жозе Боту. В автомобіль, яким користувався функціонер, було випущено не менше семи куль, що багато хто сприйняв як свого роду попередження Боту від його недоброзичливців.

Подейкують, що подібне могло бути свого роду «привітом» від людей, пов'язаних із грецьким клубом ПАОК, де Боту працював одразу після відходу з «Шахтаря» та до працевлаштування в «Осієку». Зі стану «чорно-білих» португалець справді йшов не без явних проблем у комунікації з босами клубу, але це все пересуди й плітки…

У «Шахтар» Жозе Боту перебирався із величезною помпою та навіть пафосом. На той момент вже два роки, як головним тренером «гірників» був Паулу Фонсека, котрий проявив себе більш ніж успішно після завершення «епохи Мірчі Луческу». Не виключено, що якісна робота португальського наставника посприяла підвищенню довіри до його співвітчизників у вищому керівництві донецького клубу. Та й власне резюме в Боту у футбольній Європі на той момент було вже дуже та дуже солідне.

Ще навесні 2018-го у низці британських таблоїдів почала з'являтися інформація про те, що у співпраці із Жозе Боту зацікавлений «Манчестер Юнайтед». Примітно, що головним тренером «червоних дияволів» на той момент, як і в «Шахтарі», теж був співвітчизник Боту - португалець Жозе Моуріньо.

Кілька місяців Боту вів перемовини із «Манчестер Юнайтед», проте потім у ситуацію вклинився «Шахтар» та запропонував функціонерові свої умови. Якщо в Англії Жозе пропонували лишень приєднатися до клубної команди скаутів (а вона, як відомо, у «Манчестер Юнайтед» є надзвичайно великою, якщо й зовсім не сказати, «роздутою»), то в Україні Боту були готові виділити куди цікавіші повноваження шеф-скаута. Плюс «Шахтар» зваблював португальця значно більшою зарплатою, аніж той мав у «Бенфіці», та й у стані «орлів» Жозе до того моменту вже відверто засидівся, адже приходив до лісабонського клубу він ще у 2002 році помічником тренера, відпрацював два сезони, а потім ненадовго відбув до іншого клубу, після чого повернувся у 2007-му вже скаутом і згодом доріс до головного скаута.

В «Бенфіці» Боту справді вдалося досягти суттєвих висот у своєму ремеслі. З прізвищем цього фахівця у португальському клубі пов'язують появу таких відомих нині на теренах світового футболу виконавців як Анхель Ді Марія, Аксель Вітсель, Неманья Матич, Давід Луїс, Ян Облак, Едерсон.

Кожного з них (і ще деяких не згаданих, але також вельми гідних футболістів) «Бенфіка» згодом зуміла продати за солідні гроші в топ-клуби Європи. Концепція, якої дотримувався Боту у таборі «орлів», ідеально підходила під те, що вибудовували в «Шахтарі»: придбання талановитих молодих футболістів за мінімально можливу ціну із наступним перепродажем через деякий час за максимально можливу.

Не дивно, що у «Шахтарі» буквально вчепилися за шанс почати співпрацю із Боту, яка в результаті тривала три із невеликим роки, а завершилася лишень наприкінці 2021-го, на що, вочевидь, також були свої цілком зрозумілі та логічні на той момент причини, про які ми обов'язково згадаємо трохи пізніше.

За весь час роботи Боту донецький клуб підписав десятьох новачків-легіонерів, до трансферів яких, вочевидь, так чи інакше був причетний португалець. Як мінімум свої вердикти, як голова департаменту селекції, Жозе був зобов'язаний надавати по кожному із цих виконавців, а далі саме питання придбання та торгів вирішувалося, як це прийнято в «Шахтарі», на рівні президента і ключового інвестора клубу Ріната Ахметова.

ФК Шахтар. Жозе Боту (ліворуч) і Луїш Каштру

Новачками «гірників» при шеф-скауті Боту стали: бразильці Тете, Майкон, Фернандо, Маркос Антоніо, Маркіньос Сіпріано, Вітао, Марлон та Педріньо, а також ізраїльтянин Манор Соломон та буркінієць Лассіна Траоре. Станом на поточний момент лише останній залишається членом команди, а решта вже залишила Україну.

Безумовно, на визначення успішності роботи Боту на посаді шеф-скаута «Шахтаря» вплинули як мінімум два ключові чинники: перший - прихід влітку 2021 року на посаду головного тренера першої команди «гірників» італійця Роберто Де Дзербі, призначення якого активно лобіював спортивний директор клубу Даріо Срна; другий - початок повномасштабної фази російсько-української війни, хоча формально йдеться вже про момент, коли Боту фізично був відсутній у клубі.

З приходом Де Дзербі до «Шахтаря» стало ясно, що італієць намагатиметься впровадити у клубі власну систему скаутингу. Спиратися на колишні напрацювання клубного відділу на чолі із Боту Роберто, м'яко кажучи, не побажав. Тому як мінімум трансфери Марлона та Лассіни Траоре навряд чи взагалі хоч якоюсь мірою ініціювалися з подачі Жозе Боту.

Більше того, разом із Де Дзербі до «Шахтаря» перебрався італійський фахівець зі скаутингу Сальваторе Монако, з появою якого «ера Боту» в українському клубі фактично й завершилася, що наприкінці 2021-го призвело до офіційного розставання «гірників» із генієм селекції «Бенфіки».

Тоді ж, після появи Де Дзербі в «Шахтарі», була інформація, що італійський фахівець не в захваті від цілої низки виконавців, у підписання яких вклався клуб при Боту. Називалися і конкретні імена: Манор Соломон, Вітао, Маркіньос Сіпріано. Їх екс-коуч «Сассуоло» в принципі не бачив у своїй команді, віддаючи перевагу іншим виконавцям. Зокрема, на лівому фланзі атаки команди Де Дзербі в «Шахтарі» із самого початку бачив талановитого вихованця академії «гірників» Михайла Мудрика, а Соломона був змушений використовувати лише з єдиною метою - задля спроби продати ізраїльтянина за якомога більшу суму влітку 2022-го.

Із початком повномасштабної фази російсько-української війни усі перспективи «пташенят Боту» в «Шахтарі» взагалі були зведені нанівець. Налякані неймовірною жорстокістю та інтенсивністю ведення бойових дій з боку російських окупантів легіонери «гірників» в перші ж дні евакуювалися з України, після чого про їхнє повернення не могло бути й мови. Коли ж з'явився знаменитий циркуляр ФІФА, який ми усі знаємо як Annexe 7, що дозволив іноземним футболістам фактично в односторонньому порядку і без перешкод з боку «Шахтаря» підписувати тимчасові угоди з іншими клубами, то стало остаточно зрозуміло: нічого подібного, як це було з ним у «Бенфіці», в донецькому клубі Жозе Боту не збудував, і жодного фінансового прибутку співпраця з португальським функціонером «гірникам» не дала.

Фактично Тете, Манор Соломон, Маркіньос Сіпріано та Вітао залишили «Шахтар» вільними агентами. Щодо деяких з них «гірники» все ще намагаються чогось досягти, ведучи переговори то з ФІФА, то з УЄФА, то з «Галатасараєм» чи «Тоттенхемом», проте шанси на успіх у цьому питанні виглядають, м'яко кажучи, незначними. Та й усі ці дискусії, радше за все, просто питання іміджу - мовляв, ми не погоджуємося, що нас де-факто «обікрали», скориставшись горем, із яким зіткнулася Україна…

Фернандо та Маркос Антоніо вчинили більш благородно й погодилися дочекатися моменту, коли «Шахтар» завершить щодо них офіційні перемовини, які дозволили донеччанам продати цих виконавців у «Зальцбург» та «Лаціо» відповідно. Втім, нікому з них стати зірками в Європі з того часу так і не вдалося: Фернандо буквально замучили травми, а Маркос Антоніо спершу загубився в Серії А, а потім - і в чемпіонському складі ПАОКа, який орендував його на сезон-2023/24…

Майкон із квітня 2022 року на правах оренди виступає за «Корінтіанс». «Шахтар» та «тімау» один раз навіть узгоджували питання щодо продовження оренди цього хавбека, але загалом на батьківщині Майкон не виглядає як футболіст, здатний самостійно впливати на результат гри. Минулий сезон у Серії А хавбек провів непогано, але не більше того, тому заробити великі гроші в майбутньому на ймовірному перепродажі цього виконавця, якому у середині липня виповниться вже 27 років, в «Шахтаря» навряд чи вийде - тут хоча б повернути те, що було колись витрачено.

Що стосується бразильців Марлона та Педріньо, які приходили до «Шахтаря» вже за тренера Де Дзербі, але ще за Боту в ролі шеф-скаута, то зараз обидва грають на батьківщині - за «Флуміненсе» та «Атлетіко Мінейро» відповідно. Шанси на те, що «гірникам» найближчим часом вдасться вигідно перепродати когось із них - мінімальні, бо обидва абсолютно не сяють, хоча першому й поталанило стати володарем Кубка Лібертадорес. Не виключено навіть, що вони можуть повернутися до табору «помаранчево-чорних» - принаймні, із Педріньо клуб вже досяг згоди про продовження контракту ще на п'ять років із перспективою якнайшвидшого повернення в Україну.

Ось і виходить, що спадок Боту у «Шахтарі» видався в рази менш суттєвим, аніж плоди роботи цього фахівця в «Бенфіці». На те були як об'єктивні, так і суб'єктивні обставини, проте факт залишається фактом: співпраця португальця з «гірниками» не принесла у професійному плані нічого гарного жодній із сторін. «Шахтар» витратив сумарно 75,5 мільйонів євро на новачків-легіонерів, з яких станом на поточний момент зумів повернути лишень 13,5 (ні про який заробіток тут і мови бути не може). Сам Боту після донецького клубу хоч і отримав формальну можливість для кар'єрного зростання (перехід з позиції шеф-скаута на посаду спортивного директора), однак у клубах, які за рівнем помітно поступаються як «Бенфіці», так і «Шахтарю». Та й там (у ПАОКу раніше й наразі в «Осієку») португалець не має очевидних та гучних успіхів, щоб можна було цим похвалитися і, можливо, знову привернути до себе увагу справжніх грандів європейського футболу - того ж «Манчестер Юнайтед», наприклад…

Олексій Сливченко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 23 листопада 2024, 22:30 0

Пабло Торре не влаштовує поточна кількість ігрової практики у стані «блаугранас»

Коментарі