Шахтар має рацію, підписавши Кевіна. Але емоції все одно зашкалюють
Валерій Василенко рефлексує з приводу донецького клубу
- 19 сiчня 2024, 19:15
- |
- 20 сiчня 2024, 12:28
- 16083
- 347
«Шахтар» нарешті офіційно оголосив про підписання молодого бразильського півзахисника Кевіна. Сергій Палкін, генеральний директор «гірників», у своєму «програмному» інтерв'ю щодо цього резонансного придбання розкрив як фінансові деталі угоди, так і взагалі аргументи на користь цього трансферу.
За словами Сергія Анатолійовича, «майбутню світову зірку» донецький клуб придбав за 12 мільйонів євро плюс можливі додаткові три мільйони бонусів. Із бразильським «Палмейрасом» за Кевіна «Шахтар» домовився розраховуватись частинами - впродовж двох років. Це щодо фінансової сторони питання.
Тепер щодо нефінансової сторони. Взагалі про решту «сторін». Так ось, за словами Палкіна, цей трансфер спрямований насамперед на посилення команди, адже Кевін - «футболіст із чудовою швидкістю, неймовірним дриблінгом, високим футбольним інтелектом, якісною передачею та гарним ударом».
ФК Шахтар. Сергій Палкін
«Гімн Ліги чемпіонів на українських стадіонах», «імідж України та розвиток українського футболу», «неможливість розвивати футбол без інвестицій», - гендир «Шахтаря» наговорив цього разу чимало. І практично все, здається, до ладу. Тільки ось все одно в цьому випадку щось гризе зсередини, щось все одно не дозволяє поаплодувати «Шахтарю».
***
Ігрові характеристики, так щедро виписані дороговартісному новачкові від Палкіна, дозволю собі винести за дужки. Тут усе більш-менш зрозуміло, більш-менш однозначно. У всякому разі, було б дивно, щоб покупець, який так довго і завзято полював на свою покупку, потім не розхвалював її.
Нагадаю, що «Шахтар» почав вести Кевіна з грудня 2022-го, коли футболістові було лише 19 років. «Гірники» тоді пропонували чотири мільйони. «Палмейрас» відмовив.
Через місяць «помаранчево-чорні» запропонували за «майбутню світову зірку» на мільйон більше. Плюс бонуси. Але «Палмейрас» і цього разу встояв.
«Шахтар» підвищив ставку до десяти мільйонів євро, але бразильський клуб знову був непохитним.
Потім епопея начебто стихла, і «гірники» перейшли на інших бразильців. Тим не менш, цієї зими «Шахтар» знову повернувся до кандидатури Кевіна. Цього разу клуби вдарили по руках.
ФК Шахтар. Маріно Пушич і Кевін
Особисто мені очевидно, що Кевіна куплено як пряму заміну Мудрика, бо лівий фланг півзахисту/атаки у команди після відходу Михайла до Лондона так і просідає. «Шахтар» це розуміє не гірше за нас з вами, тому й потурбувався.
Не треба бути провидцем, щоб розуміти, що цей трансфер спрямований насамперед на точкове посилення команди в режимі «тут і зараз». Чинний чемпіон України робить все від нього залежне, щоб знову стати найкращою командою країни. І, як наслідок, потрапити безпосередньо до Ліги чемпіонів.
Для цього «гірники» знову виходять на бразильський трансферний ринок, де поводяться досить агресивно. Мені здається, що трансферів на кшталт Хусрава Тоїрова у «Шахтарі» більше не буде. Донецький клуб повністю оклигав (мається на увазі те, як «гірники» поводилися на початку повномасштабної війни і поводяться зараз), отямився. Масової закупівлі українців та/або легіонерів із найближчого зарубіжжя не буде. Цей етап пройдено. «Шахтар» знову хоче рости, знову хоче бути на слуху, знову хоче витрачати. І знову хоче заробляти.
Очевидно мені й те, що Кевін поки що надто далекий від тих реверансів, які йому з таким пієтетом виписував Палкін. Цей футболіст так і не пробився в основу «Палмейраса», хоча мав і шанси, і можливості. При переході від юнацького у дорослий футбол Кевін різко знітився, стушувався, втратив результативність. Загалом, на рівні дорослого чемпіонату Бразилії вінгер так і не зумів себе до ладу проявити.
Це не означає, що він не заграє на рівні УПЛ. Це лише свідчить, що трансфер - досить ризикований. Може й вистрілити, а може бути й холостий постріл. Бразильські новачки «Шахтаря», які прийшли в команду під час рашистської агресії - фактично всі такі: річ у собі.
ФК Шахтар. Кевін
Зі зрозумілих причин донецький клуб зараз не може заангажувати чемпіонів молодіжних та юнацьких Мундіалей - вони зараз до нашої країни не горять бажанням приїжджати, та й топ-клуби континенту самі вирішили вкладатися в бразильський ринок тінейджерів безпосередньо, а не перекуповувати їх у «Шахтаря» в рази дорожче.
Так що логіка в цьому трансфері безперечно є. Її, цю логіку, навіть можна назвати залізною. А якщо, до всього іншого, «тонкий нюх» селекційної служби клубу знову підтвердиться, і Кевін зможе заграти одразу, ставши рушійною силою команди на шляху до чемпіонства, то його 15 мільйонів відіб'ються вже ранньою осінню щедрими преміальними від УЄФА, призначеними за вихід у груповий етап чемпіонської Ліги
Ну, а не заграє через якісь причини цей Кевін, загубиться десь у запасі, як Егіналдо - що ж, таке теж буває. Навіть у клубів, у яких чудовий селекційний відділ, із приголомшливим чуттям. Хочеш чи ні, але на одного Мудрика все одно припадає пара-трійка таких, як Новатус Міроші.
***
Однак у всій цій історії мене особисто розриває не логіка, а емоції. «Головою» я розумію, що «Шахтар» - приватне підприємство. Як «Райфайзенбанк», «Нова Пошта» або «Рошен». І за правилами ведення бізнесу футбольний клуб має право витрачати свої зароблені кошти так, як вважає за потрібне.
Тому на закиди на кшталт «на 15 мільйонів євро це скільки ж можна було купити дронів» вони можуть просто не звертати уваги. Мовляв, ми платимо податки «по-білому», ми беремо участь у різних та багатьох благодійних заходах.
ФК Шахтар. Даріо Срна та Кевін
Та й узагалі, як сказав Сергій Палкін, «кожен сьогодні старається і робить усе, що в його силах».
Але «серцем» прийняти нинішній «Шахтар» я вже не можу.
Не мені дорікати донецькому клубові в тому, що він зараз робить для захисту країни. Але дорікати «Шахтарю» в тому, що вони не робили/не зробили раніше, я можу. І буду.
За позицію «і нашим, і вашим» на самому початку війни - 2014-го. За лобизання президента клубу з «двічі несудимим» президентом країни, коли той втік із Києва й перекантовувався у Донецьку. Саме в резиденції Ахметова. За автомобільні гудки замість реальної допомоги Україні.
Ринат Ахметов багато міг зробити свого часу, щоб не допустити того, що зараз відбувається на нашій землі. Це особисто моя думка. Але через різні причини це не було зроблено.
Тепер цей клуб намагається виглядати не лише презентабельно, а й патріотично.
І я їм подекуди навіть повірю.
Але до своєї душі більше не впущу.