Вихід із зони комфорту. Чому Ротань очолив Олександрію

Блогер Sport.ua - про призначення Руслана Ротаня головним тренером «Олександрії»

Тренер молодіжної збірної України Руслан Ротань очолив «Олександрію». Угода з клубом розрахована на два з половиною роки. Наставник суміщатиме посади до завершення молодіжного Євро-2023.

Зробив ім'я в молодіжці

Ротаню 41 рік. Тренерську роботу почав в «Олімпіку», де мав посаду асистента В'ячеслава Шевчука. Співпраця виявилася не дуже продуктивною. Ротаня покликали до молодіжної збірної України. Тодішній наставник національної команди Андрій Шевченко хотів, щоб у системі збірних була вертикаль, тому ініціював зміну тренера в «молодіжці».

Перший відбір Ротаня вийшов провальним. Точніше, його перша частина, де українці фактично втратили шанси на перші два місця. В другому колі виглядали переконливіше, але цього було недостатньо. У відборі до молодіжного Євро-2023 Україна посіла друге місце, пропустивши вперед тільки Францію. При цьому «синьо-жовті» випередили талановиту збірну Сербії, втративши за відбір лише 7 очок. У стикових матчах українці здолали Словаччину та втретє в історії вийшли на Євро.

Ротань показав себе із найкращого боку. Він досяг результату, поставив команді гру. Допоміг самоствердитися молодим футболістам. При тому, що покоління гравців у «молодіжці» не найталановитіше в історії українського футболу.

Молодіжна збірна - це можливість заявити про себе, отримати досвід. Це стосується не тільки футболістів, але і тренера. Якщо ти тут пересидів, то дуже швидко втратиш роботу. Якби не зараз варіант із «Олександрію», то після Євро-2023 Ротаню потрібно було би шукати дорослу команду. На рівні молодіжної збірної Ротань для себе вже нічого серйозного не візьме. «Шахтар», «Динамо» чи «Дніпро-1» не покличуть відразу. Потрібно спочатку проявляти себе у меншому клубі.

Неочікувана відставка Гури

Жодних серйозних передумов для заміни тренера в «Олександрії» не було. Після відходу із клубу Шарана здавалося, що будуть проблеми. Але новий наставник Юрій Гура зміг себе проявити на новій посаді. «Олександрія» нічого не втратила у плані результату, але стала цікавішою у план ігри. Замість силового футболу Шарана команда показала, що вміє грати у контроль, домінувати.

Потрібно віддати належне власникам клубу, які зібрали доволі хороший склад за мірками України завдяки хорошим особистим умовам. Але цього навряд чи достатньо, щоб конкурувати із «Динамо», «Шахтарем», «Дніпром-1». Це команди вищого рівня. Ставити в таких умовах завдання посісти третє місце - це вже дуже завищені цілі. При цьому за втраченими очками «Олександрія» може опинитися на 2-3 місці. У першому колі олександрійці відібрали очки у «Шахтаря». Все це більше схоже на те, що потрібно було звільнити місце для іншої людини. Справи були не в результатах чи якості гри.

Влітку до команди прийшла частина гравців із системи «Динамо» - Шулянський, Волошин, Дячук, Скорко, Білошевський. Окрім останніх двох, футболісти мали ігрову практику, але попри статус талантів, ніхто себе не зміг серйозно проявити. У пресу вже просочилося, що були якісь недомовленості між Гурою та Волошиним.

Я так розумію, що керівники клубу хочуть бачити прогрес молодих гравців у команді. А не витрачати кошти на зарплати вже іменитим футболістам. Тому тренером команди має бути спеціаліст, який вміє працювати із молоддю.

Не забуваємо також про фактор агента Шаблія. Вищеперераховані гравці з системи «Динамо» працюють саме із Вадимом. Якщо загалом аналізувати склад «Олександрії», то там 18 клієнтів компанії Шаблія. Якщо ти формуєш склад команди, займаєшся селекцією, то, відповідно, маєш підбирати тренера.

В пресі також писали про конфлікт Гури із спортивним директором клубу та сином власника - Іваном Кузьменком. Схоже, що спортдир бачив трохи інше бачення розвитку команди, ніж тренер.

Чого очікувати від Ротаня в «Олександрії»

Очевидно, що Ротаню дають повний карт-бланш на перебудову. За зиму він має зліпити нову команду. Прийде новий штаб, буде кадрова чистка. Ряд ключових футболістів, які були за Гури основними, попрощаються із клубом. На їхні місця будуть награвати молодих гравців.

Вже зараз проглядаються контури нової команди. Атаку посилити має Кулаков із «Шахтаря», який працював із Ротанем у молодіжній збірній. Сергій Кравченко має увійти до тренерського штабу. Він грав разом із Ротанем за «Дніпро». Я б не виключав би появу добре знайомого по «Дніпру» Селезньова. Варто також чекати гравців, які також пройшли з Ротанем перший чи другий цикл молодіжки. У «Олександрії» доволі непогана молодіжна команда. Можливо, когось побачать там. Припускаю, що будуть активно працювати по молодих гравцях із «Шахтаря» та «Динамо». Ротань показав своє вміння працювати з молодими. Ці якості потрібно використовувати.

Для Ротаня це - правильне рішення. Вихід із зони комфорту. Навряд би його прибрали із посади з молодіжної збірної у найближчі два роки. Зараз він тренер, який вивів «молодіжку» на Євро, але після турніру все може змінитися, якщо там буде поганий результат.

Зрозуміло, що є свої ризики, коли починаєш самостійну роботу на рівні клубу УПЛ. Але в українському футболі зараз така конкуренція серед тренерів, що отримати роботу не так просто. Вакантні місця з'являються не так часто. Наступного літа ніхто не дасть гарантій, що будуть пропозиції. Досвід Головка, Ковальця показує, що затримуватися у «молодіжці» надовго не варто.


УАФ. Руслан Ротань

У Руслана Петровича була успішна історія із «молодіжкою». Але це нічого не значить на клубному рівні. Це зовсім інший режим роботи. У першому випадку ти бачиш гравців чотири рази на рік та проводиш з ними тиждень, а в іншому - працюєш щодня. Не тільки працюєш над тактикою та психологією, але закладаєш фізичний фундамент, формуєш тренувальний процес, взаємини у колективі, де у тебе будуть не тільки молоді гравці, а й легіонери. Шанси 50 на 50. Якщо протягом року у Ротаня не виходитиме, то ризик втратити посаду буде великий.

Важко сприймати розмови про бажання «Олександрії» боротися за третє місце. Це, скоріше за все, був привід попрощатися із Гурою. Команда має залишатися в групі лідерів, але також мати результат та гру у матчах проти українських грандів. Не менш важливим буде прогрес молодих гравців.

Проблеми для «молодіжки»

Я не знаю жодного тренера молодіжної збірної, який би працював, поєднуючи роботу в клубі та збірній. На перший погляд, здається, що «молодіжка» збирається рідко. Але це тільки апогей роботи. До цього потрібно виконати дуже багато в плані аналізу, переглядів. Постійно дивитися та аналізувати не тільки своїх гравців, але і суперників.

Влітку на Україну чекає Євро-2023. Там вимальовуються непогані перспективи, якщо на турнір поїдуть Мудрик, Трубін, можливо, Забарний. Є перспектива боротися за медалі. Потрібно проводити плідну підготовку. Зараз Іспанія змінила тренера - Де ла Фуенте перейшов у національну команду. Тепер їх потрібно заново вивчати. Як це все можливо, якщо тренер зайнятий у клубі?

В Україні з'являється багато нових молодих гравців. Як мінімум, потрібно думати, що робити із Назаром Волошиним, Сапугою чи Рубчинським. Кожен із них може принести користь, якщо використовувати його сильні сторони.
Сергій Тищенко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 24 листопада 2024, 23:34 0

Головний тренер римлян прокоментував результат гри з Наполі (0:1)

Коментарі