Сушкевич розповів, як вдалося відсторонити росіян від Паралімпіади
Зробити це було дуже непросто
- 12 грудня 2022, 12:15
- |
- 12 грудня 2022, 13:28
- 1111
- 3
Президент Національного комітету спорту інвалідів України Валерій Сушкевич пригадав, яку роботу довелося провести для відсторонення росіян та білорусів від Паралімпіади.
- Всі наші перемоги - спортивні в тому числі - з неба не падають. Всі мають свою суб'єктність. Причетність кожної конкретної персони до того чи іншого варіанту допомоги Україні. Можна диванний варіант - я лежу, чекаю перемоги та вболіваю за неї, як на футбольному матчі. А можна працювати - кожен день, кожну годину, навіть кожну хвилину на віддачу.
Що стосується спорту та спортивних організацій. Один раз якась федерація не допустила [росіян та білорусів] до чемпіонату Європи, інша - не допустила до чемпіонату світу або на кілька чемпіонатів світу, кілька міжнародних кубків.
Якщо ви подивитесь на спектр європейських і світових спортивних організацій, то побачите, що немає єдиної глобальної позиції. Немає такого, що вони всі виступили єдиним фронтом. Я абсолютно впевнений, що за кожною ситуацією, пов'язаною зі спортивними федераціями, є люди або людина, яка над цим працює.
Візьмімо історію з Паралімпіадою в Пекіні. Через два дні повинні розпочатись Ігри. Ми вже приїхали, як і майже всі команди. Команди білорусі та росії також уже в паралімпійському селищі. Планується, що вони будуть виступати під нейтральним прапором. Але я не уявляв, як наш український спортсмен, чемпіон або призер Паралімпіади буде стояти поряд з представником країни, яка вбиває українців.
Ви не уявляєте, яку шалену роботу ми провели в Пекіні, зустрічаючись з національними паралімпійськими комітетами, з гостями, з високими представниками спорту, з Міжнародним паралімпійським комітетом. Наша головна робота складалась з двох аспектів - об'єднати світовий спорт проти вбивць української нації, а також дати усвідомлення, що відбувається в Україні. Бо це був тільки початок [повномасштабного вторгнення].
Але за день до початку Паралімпіади в Пекіні правління Міжнародного паралімпійського комітету приймає рішення таки допустити росію та білорусь до змагань під нейтральним прапором. Для нас всіх і для мене особисто це був шок.
Я розумів, що зараз трапиться те, чого я, як керівник національного паралімпійського руху, не зможу собі пробачити. Я не казав своїй команді, але думав - якщо, не дай боже, буде така ситуація, то нам варто поїхати з Паралімпіади. Але поїхати не одним, а загалом зі свідомими людьми з різних паралімпійських комітетів, з різних країн світу. Свідомими щодо того, що таке в XXI сторіччі війна, вбивча війна на території моєї країни.
Коли було прийняте це рішення [допустити росіян та білорусів], цього ж вечора я оголосив про проведення великої пресконференції [в день відкриття Ігор]. Хоча керівництво МПК дзвонило мені та попросило перенести її. Але ще до пресконференції у нас відбулась маса зустрічей. Уявіть собі: десятки країн заявили керівництву МПК після нашої роботи, що вони поїдуть слідом за Україною, якщо вона покине Паралімпіаду.
- Скільки було таких країн?
- Не знаю. Вони дзвонили не мені, а керівництву МПК. Я потім просто дізнався від колег з апарату МПК, що це були дуже категоричні дзвінки. Вони сказали, що не будуть брати участь в Паралімпійських іграх, якщо Україна поїде з них.
І от десь на початок 16-ї години дня - до моєї пресконференції, на яку акредитувались десятки журналістів - закінчилось нове засідання правління МПК, і було оголошено, що росія та білорусь залишають Паралімпіаду. Їх не допускають.
Якщо брати чисто юридично, то там були моменти, пов'язані з повноваженнями правління МПК. Тобто, чи мають вони [право] приймати таке рішення згідно з конституцією. Але, з іншого боку, перед цим вони вирішили допустити під нейтральним прапором.
Якщо ви прийняли одне рішення і вважали, що маєте на це повноваження, то ви повинні мати право прийняти й інші рішення. На цьому я також наполягав. І росіяни та білоруси не були допущені й поїхали з Паралімпіади додому, - сказав Сушкевич.