І президент, і Лана Дель Рей, і Род Стюарт: широкий спектр фанів Селтіка
Блогер Sport.ua – про фанів у біло-зеленому вбранні з Глазго
- 25 жовтня 2022, 10:50
- |
- 25 жовтня 2022, 22:03
- 1824
- 0
«Шахтарю» в сьогоднішньому двобої проти «Селтіка» доведеться витримати не лише снагу гравців у біло-зелених футболках, а й прес трибун «Селтік Парка», а він може бути ой яким потужним.
Барикади й край стадіонним пиятикам
Напередодні матчу між київським «Динамо» та «Селтіком» у столиці України в листопаді 1986 р. Києвом ходили чутки про локальні бійки фанатів двох команд: то в форматі двоє на двоє, то чотири на чотири. Ретранслятори такого поголосся зауважували: закінчувалося все приїздом міліції, затриманням хлопців у біло-синіх шаликах і показовим ігноруванням правопорушень із боку іноземних гостей. Щоправда, як подейкували тоді в київському вболівальницькому середовищі, й киян не надто затримували в міліцейських відділках: профілактичними бесідами покарання й обмежувалося.
Прихильники «Селтіка» ще із сивої сивини відзначалися, крім неабиякої галасливості задерикуватою вдачею. Газети початку ХХ ст. писали про вболівальницький безлад після фіналу Кубка Шотландії між «Селтіком» і «Рейнджерс» ще в 1909 р. Тоді шалений фан-люд навіть звів на полі стадіону «Хемпден» барикади, які були підпалені перед атакою поліціянтів. Зіткнення тривали більш як дві години, а кількоро полісменів дістали несумісні з життям ножові поранення.
В другій половині ХХ ст. чергове бешкетування фанів «Селтіка» та «Рейнджерс» спричинило заборону продажу алкоголю на шотландських стадіонах. Джим Мактеггот - один із лідерів фанатського угруповання «Рейнджерс» ICF - узагалі каже, що ті заворушення після фіналу Кубка Шотландії у 1980 р. були «найстрашнішими, які він будь-коли бачив». А за плечами в цього старого футбольного хулігана, якому вже на межі ХХ й ХХІ сторіч було пожиттєво заборонено вхід на стадіони, ой як багато всілякого навколофутболу. Тоді «Селтік» забив вирішальний гол на останній хвилині, й його фани кинулися на поле, святкуючи. Та прихильники «Рейнджерс» вирішили зіпсувати празникування-веселощі довічним ворогам і так само попрямували на поле. Як наслідок, грандіозна бійка, й опісля - жодних пиятик у межах шотландських спортивних арен.
Скільки їх?
За соціологічними оцінками, в 2003 р. назагал «Селтік» підтримувало 9 млн осіб по всьому світу, з них близько 1 млн у Північній Америці. Чи є ще настільки популярний зарубіжний клуб у тому регіоні?
У 2010-х рр. «Селтік», за результатами досліджень Футбольної обсерваторії CIES, був 16-м клубом у світі за популярністю. Натомість у тогочасся, в Шотландії його підтримувало 36,5% тамтешніх любителів футболу. Ця цифра є найбільшою з-поміж конкурентів усередині Шотландії.
Якщо йтиметься про поточний сезон, то середня відвідуваність домашніх матчів «кельтів» у чемпіонаті становить на сьогодні 58 661. Це - заледве чи не найбільша для «Селтіка» цифра в ХХІ столітті! Вже більш як два десятки років тому 59 375 осіб пересічно відвідувало матчі в другій частині сезону-2000/01, себто вже в ХХІ сторіччі. Відвідуваність в Інші сезони відчутно поступається цьогорічній.
Серед хуліганських угруповань «Селтіка» свого часу виокремлювалися Celtic Soccer Crew, Roman Catholic Casuals, Style Mile Vandals (ці активні й тепер, близькі взаємини підтримують з ультралівими фанами «Ліворно»), Comrades, Rude Bhoys. Діяльність першої детально розібрав Джон О'Кейн у документальній 256-сторінковій книзі Celtic Soccer Crew, що побачила світ у 2006 р. Сам О'Кейн пройшов тривалий і тернами сповнений шлях футбольного хулігана. Проти нього було порушено 33 кримінальні справи, включаючи одне звинувачення в замаху на вбивство в 18-річному віці. Як зазначали видавці в анотації, «цей літературний твір-сповідь дає читачеві уявлення про те, що саме перетворює людину на кар'єрного хулігана».
«Бригадири» та їх шлягер
У 2006 р. було засновано лівий фронт уболівальників «Селтіка», який дістав назву Green Brigade. Його члени декларують виступи проти «фашизму, расизму, релігійної ненависті й сіонізму». «Бригадири» підтримували Ірландську республіканську армію, виступали й виступають проти зовнішньої політики Великої Британії (зокрема не надто лояльно ставляться до допомоги Україні у війні проти оскаженілого сусіда).
До того ж Green Brigade відома своєю широкою підтримкою Палестини. В останньому матчі чемпіонату в сезоні-2011/2012 «бригадири» припудили на стадіон банер із написом: «Почуття власної гідності цінніше за їжу». Представник їх руху заявив: «Ми зробили це із солідарності, щоб повідомити всьому світу про це й зробити добрий вчинок. Прагнемо, щоб палестинці знали, що ми думаємо про них, і закликаємо громадянське суспільство Шотландії звернути увагу на несправедливість у Палестині».
У сезоні-2013/2014 фанати «Селтіка» здійняли на матчі Ліги чемпіонів проти «Мілана» банери із зображеннями шотландського національного героя лицаря Вільяма Воллеса (ще на межі ХІІІ й ХIV століть воював за незалежність Шотландії від Англії) та північноірландського політика й діяча ІРА Боббі Сендса (помер під час так званого Ірландського голодування в 1981 р. за розширення прав ув'язнених; на його похорон зібралося 100 000 осіб) з підписом «Терорист чи мрійник?». За таку політичну агітацію клуб був покараний штрафом у 50 тисяч євро.
Getty Images/Global Images Ukraine
17 серпня 2016 р. хлопці в біло-зелених шаликах на матчі Ліги чемпіонів УЄФА проти «Хапоеля» з Беер-Шеви («Селтік» переміг 5:2) підняли понад 100 палестинських прапорів, які заборонено було демонструвати на матчах. Як наслідок, УЄФА оштрафував клуб на велику суму. Натомість Green Brigade почала збирати кошти: в підсумку, понад 82 тисячі фунтів стерлінгів було відправлено до благодійної організації Medical Aid for Palestinians і дитячого культурно-оздоровчого центру в Віфлеємі Lajee Centre. До слова, це був уже дев'ятий випадок, коли «Селтік» було оштрафовано УЄФА за пропалестинську політичну агітацію на трибунах упродовж лише двох років.
Вже в нашочасся у відповідь на вбивство Джорджа Флойда Green Brigade палко підтримала рух Black Lives Matter і змінила низку вуличних вивісок у Глазго, «перейменувавши» їх на честь видатних лідерів та активістів рухів за громадянські права темношкірих.
На трибунах як удома, так і на виїзді «бригадири» співають свій варіант партизанської пісні Bella Ciao. Чи надихають вони хоровим виконанням цього «шлягера» гравців, не знаю, але принаймні свої неабиякі вокальні дані демонструють.
Й серед уславленців є від «Селтіка» шаленці!
Є в «Селтіка» вболівальники й серед селебрітіс-уславленців. Так, фанами «кельтів» себе позиціонують американський актор Роберт Дауні-молодший, американська співачка Лана Дель Рей, колишній лідер гурту «Оазис» Ноел Галлахер, ірландський боєць змішаних єдиноборств Коннор Макгрегор, колишній президент Албанії Ілір Мета. Чимало свідоцтв й особливої симпатії британського рок-співака Рода Стюарта до «Селтіка». Він навіть не приховує своїх почуттів, зі сльозами радості на очах сприймаючи, приміром, колишню звитягу «кельтів» над «Барсою» в Лізі чемпіонів.
Род Стюарт на домашньому матчі «Селтіка»
Підтримує «Селтік» і британський лівий політичний активіст, уродженець Данді Джордж Галловей - палкий симпатик нинішньої російської влади й сірійського режиму Башара Асада. В своєму робочому кабінеті (умебльованому, до слова, коштовним ексклюзивом) цей персонаж на видноті тримає портрет Че Гевари. Колись, на початку путінської донбаської кампанії, у 2014 р. Галловей зажадав від тодішнього принца Чарлза вибачень, за те, що майбутній монарх, бачте, порівняв путіна з гітлером. Крім того, Галловей повсякчас публічно шкодує про розпад СРСР, адже, на його думку, це призвело до створення однополярного світу.
***
Чи не виявлять особливого негативу прихильники лівих ідей (а їхня приявність на трибунах «Селтік Парку» буде чималою!) у біло-зелених шаликах до українського клубу? Добре їм, певно, сповідувати лівацтво в розвиненій країні: наїдений товщ у більшості з них аж ніяк не видає безкомпромісного борця за щастя пролетаріату. Менше з тим, Bella Ciao на трибунах сьогодні лунатиме голосно, а реакція фанів на те, що відбуватиметься на полі, буде бурхливою. Втім, і суто футбольні аргументи в «Селтіка» наявні. Проте є вони й у «Шахтаря». Що ж, очікуємо на цікавезну футбольну «дискусію»!
Олексій РИЖКОВ