Гольова машина на вістрі. Як Холанд вчить Гвардіолу поважати форвардів

Яскравий норвежець робить те, що раніше на «Етіхаді» не вдалося навіть легендарному Серхіо Агуеро

Головний тренер «Манчестер Сіті» Хосеп Гвардіола залишається однією з найяскравіших та найвизначніших постатей сучасного світового футболу. Хтось обожнює цього фахівця і вважає його справжнім генієм, інші кажуть, що Хосеп надмірно зациклений на всьому, що допоможе продемонструвати його значущість для гри та велич, а є й ті, хто висловлюється про наставника «містян» негативно, називаючи його не інакше, як «лисим шарлатаном».

Як би там не було, але Гвардіола - це фігура та тренер, з чиєю думкою рахуються, і чиї рішення обговорюють. Одним із найбільш контроверсійних постулатів у базовій моделі гри команд Хосепа є де-факто відсутність на полі чистого центфорварда. Іспанський фахівець вважає за краще грати з так званою «хибною дев'яткою», уникаючи присутності у складі типового таргетмена-голеадора, який здатний забивати по кілька десятків м'ячів за сезон, але за умови, що на нього грає вся команда.

Тим дивовижнішим став спершу трансфер, а нині і якість виступів норвезького нападника Ерлінга Холанда в «Манчестер Сіті». Ще у квітні Гвардіола, коментуючи чутки про ймовірний переїзд голеадора дортмундської «Боруссії» на «Етіхад», заявляв, що його команда грає без нападника. Тоді багато хто сприйняв ці слова Пепа, як певний «знак цеглини» на шляху норвежця у стан «городян», але угода все-таки відбулася, і зараз Холанд, схоже, потроху привчає свого шефа поважати та цінувати саме центрфорвардів.

Незабаром після того, як Гвардіола очолив «Барселону» у 2008-му, склад «блаугранас» зазнав серйозних «чисток». Зокрема, каталонці негайно попрощалися із Роналдіньо та Деку, а центрфорварда Самюеля Ето'О відправили до «Інтера» вже через рік, замінивши африканця на Златана Ібрагімовича. Щоправда, зі шведом у Гвардіоли відносини також не склалися, він не підходив під тренерські ідеї Пепа, та й з Ліонелем Мессі у зіркового Златана налагодити контакт не вдалося.

З того часу у командах Гвардіоли фактично не було типових центрфорвардів-голеадорів. Навіть легенда «Манчестер Сіті» Серхіо Агуеро не був гравцем того плану, який хотів бачити в атаці Хосеп. З цієї причини аргентинець вимушено виконував функції «хибної дев'ятки», і, на думку багатьох британських експертів, залишився надзвичайно недооціненою фігурою у стані «містян» за іспанського наставника.

Невипадково, коли Агуеро залишав «Манчестер Сіті», а Гвардіола з цього приводу навіть пустив скупу чоловічу сльозу, батько аргентинського форварда Леонель дель Кастільо виступив через пресу із критикою на адресу тренера - мовляв, той лукавив і ніколи не ставився до Серхіо з повагою, котрої той заслуговував.

«Я не вірю йому. Пеп ніколи не хотів, щоб Агуеро був там, адже хоче бути головною зіркою у кожній своїй команді. Гвардіола ніколи не ставився добре ані до Серхіо, ані до мене, ані до його братів. Гвардіола - чудовий тренер, але від початку він змінює футболістів, при ньому змінюється атмосфера. Ви ніколи не знаєте, чи є гравцем стартового складу. Він називав Серхіо незамінним, але не ставив його до складу», - заявив батько Агуеро.

Саме тому майбутнє Холанда, який блискуче проявив себе у Бундеслізі в складі дортмундської «Боруссії», довівши, що його попередні гольові досягнення у «Мольде» та «Зальцбурзі» не порожній звук, і можуть залишатися на рівні навіть у топових лігах європейського континенту, на «Етіхаді» викликало низку хвилювань та сумнівів. Але норвежцю вже на старті сезону вдалося довести всім, і перш за все, Гвардіолі, що затискати його у якісь невластиві типовому центрфорварду тактичні задуми - вершина нерозсудливості.

У стартових 12 матчах за «Сіті» в рамках усіх турнірів Холанд відзначився вже 19 забитими м'ячами - феноменальний показник! У нещодавньому домашньому для «містян» матчі групової стадії Ліги чемпіонів проти «Копенгагена» Ерлінг записав на свій рахунок дубль, а Гвардіола в один з моментів повернувся обличчям до трибун і, вказуючи на Холанда, ніби хотів донести до глядачів свою думку: «Нарешті я знайшов свого нападника».

Getty Images/Global Images Ukraine

Втім, Холанд поки що, вочевидь, не входить до когорти недоторканних для іспанського наставника. Наприклад, у поєдинку проти «Копенгагена» Гвардіола зняв Ерлінга з гри вже після першого тайму, не давши норвежцю можливості оформити свій другий хет-трик за чотири дні та четвертий - у шести іграх за «Сіті» на «Етіхаді». Хтось може сказати, що іспанець банально дав 22-річному голеадору відпочити, але навряд чи Холанд прямо зараз гостро вимагає подібних перепочинків - зрештою, Ліонеля Мессі на піку кар'єри Гвардіола у таких ситуаціях намагався залишати на полі, щоб аргентинець творив дива й переписував всілякі рекорди.

Порівнянь із Мессі Холанду, як не крути, а уникнути не вдасться. Та й сам Гвардіола словами про те, що «Ерлінгу потрібні партнери, тоді як Ліонель міг забивати сам», дав прямо зрозуміти всім - аргентинець для нього назавжди № 1, і це не обговорюється. Але навряд чи Холанд ставить собі завдання на цьому етапі кар'єри перевершити Мессі. Йому просто в кайф робити те, що в Ерлінга виходить найкраще - забивати м'ячі.

Статистика Холанда на старті сезону-2022/23, якщо відкинути показники забитих м'ячів та очікуваних голів, аж ніяк не видатна. В середньому за 90 хвилин норвежець виконує 37 техніко-тактичних дій на полі, ефективність яких дорівнює 48%. Маючи досить значні габарити, Ерлінг виграє лише 41% єдиноборств, і ще менше (40%) - верхових дуелей. Точність передач норвежця на партнерів абсолютно не вражає уяву - лише 76% з них знаходять потрібного адресата.

Тим не менш, Холанд у середньому за матч завдає по 4 удари по воротах суперників, а у площину припадає майже 60% з них. Середньоматчовий показник xG у Ерлінга становить 1,15, а забитих м'ячів й того вище - 1,51. Жодній логіці та математичному аналізу не піддається те, що норвезький голеадор творить на полі, і наскільки легко зі сторони йому даються забиті м'ячі. Холанд завжди опиняється там, де потрібно і тоді, коли це потрібно. Здавалося б, рецепт успіху неймовірно простий, але все геніальне, як відомо, базується саме на елементарних речах.

Недивно, що в Англії активно набирає голоси петиція, яка вимагає неможливого - виключити Холанда з АПЛ. Понад 400 тисяч підписантів фактично сходяться на думці, що Ерлінг - робот, а це, переходячи на мову геймерів, чітерство у чистому вигляді. Але проблема вболівальників, які бажають бачити АПЛ без Холанда, полягає в тому, що норвежець, як і Мессі у Гвардіоли в «Барселоні», на папері є таким самим футболістом, як і всі інші, й фізіологічно нічим не відрізняється від звичайної людини. А той факт, що Холанд реально здатен переписати рекорд результативності в сезоні АПЛ, який був встановлений у чемпіонаті-1993/94 Енді Коулом у складі «Ньюкасла» (34 забиті м'ячі у 40 поєдинках, або 0,85 - у середньому за матч), повинен викликати зовсім не бажання позбутися норвежця або якось «пригальмувати» його гольову серію, а виключно пошану, в тому числі й у тренера, котрий волів раніше обходитися без центрфорварда…

Олексій Сливченко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 17 травня 2024, 11:48 2

Ветерани «Челсі» та «Атлетика», легенда «Боруссії», зірка «Мілана» та ще один із «ПСЖ»

Коментарі