10 подій, якими Україна може пишатися у 2021 році

Sport.ua виділяє найбільш значущі події спортивного року, що минає, для нашої країни

На відміну від 2020 року, 2021-й був дуже багатим на спортивні події. Насамперед це пов'язано з перенесенням чемпіонату Європи з футболу та Олімпійських ігор, які були проведені у році, що минає, хоч і носили в офіційній назві приставку -2020.

Далеко не всі українські спортсмени згадуватимуть свої виступи з посмішкою, оскільки багато хто несподівано зазнав фіаско, як, наприклад, шаблістка Ольга Харлан. Але нашій країні точно є чим і ким пишатися. Пропонуємо до вашої уваги десять головних спортивних подій 2021 року для України.

1. Перемога Жана Беленюка на Олімпіаді

Getty Images/Global Images Ukraine

Якщо на зимових Олімпійських іграх для України навіть одна здобута медаль є успіхом, то на літніх українці традиційно виграють десятки медалей різних проб. У Токіо наші співвітчизники на папері могли боротися одразу за кілька золотих нагород, але зрештою вершина підкорилася лише одному - Жану Беленюку.

Срібний призер Ріо-2016 міг взагалі не поїхати на змагання до Японії. Як мінімум через свою політичну кар'єру, адже життя, можна сказати, вже дуже непогано склалося. А ще, тому що дуже хотів представляти Україну у Токіо Семен Новіков, який став чемпіоном Європи 2020 року. І багато хто вважав, що саме останньому треба дати шанс, оскільки він молодший, перспективніший і не відволікається на депутатські справи.

Проте Беленюк вирішив їхати сам, і у разі фіаско ризикував опинитися під хвилею критики. Додавала драматизму ситуації травма, яку Жан отримав незадовго до змагань та старанно приховував. Перед фінальним поєдинком впевненість у власних силах переповнювала українця, він відкрито заявив, що жодного разу не програвав супернику по фіналу. І справді, Беленюк бій за золото у угорця Віктора Лоринця впевнено виграв, завершивши свій блискучий виступ чемпіонським гопаком.

2. Вихід збірної України до чвертьфіналу Євро-2020

Getty Images/Global Images Ukraine

Виступ збірної України з футболу у кваліфікації Євро-2020 змусив багатьох уболівальників повірити в те, що команда Андрія Шевченка здатна на рівних боротися з будь-якою топ-збірною. І передумови до цього були, адже у відбірковій групі українці не просто посіли перше місце, а залишили за спиною навіть чинних чемпіонів Європи - Португалію на чолі з Кріштіану Роналду.

Якби не пандемія коронавірусу, мабуть, із першим в історії виходом у плей-оф проблем не виникло б. А зайвий рік очікування призвів до того, що впевненість втратили як самі гравці, які невдало розпочали відбір до Мундіалю-2022, так і їхні фанати.

Поразка з рахунком 2:3 від Нідерландів, коли українці зробили камбек і мало не вирвали найважливіше очко, вселяла оптимізм. Проте після неї була вистраждана перемога над Північною Македонією (2:1) та мінімальна поразка від Австрії (0:1) у заключному турі.

Навіть маючи в активі три очки, збірна України претендувала на 1/8 фіналу, та все було в руках інших команд. І фортуна посміхнулася підопічним Андрія Шевченка - перемога Швеції над Польщею (3:2) не просто дозволила скандинавцям посісти перше місце у групі, а й вийти у плей-оф саме на Україну, яку, схоже, мало хто сприймав серйозно.

На щастя, команді Шевченка вдалося перемогти Швецію і досягти історичного виходу до чвертьфіналу. А далі була розгромна поразка від Англії (0:4), яка згодом дійшла до фіналу та програла там Італії лише у серії пенальті. Шлях української збірної вийшов непростим, але загалом виступ на турнірі можна вважати успішним.

3. Усик повернув в Україну пояси, якими володів Володимир Кличко

Getty Images/Global Images Ukraine

Після того, як у 2018 році Олександр Усик став абсолютним чемпіоном світу у першій важкій вазі, захистив пояси від Тоні Беллью та перейшов у хевівейт, здавалося, у його перспективи в елітному дивізіоні вірив лише він сам. Експерти в один голос називали Усика дуже маленьким і всіляко сміялися через порівняння з легендарним Евандером Холіфілдом.

Але українець зі своєю командою йшов до мети безперервно. Спочатку у дебютному поєдинку без проблем переміг американського ветерана Чазза Візерспуна, а потім рішенням суддів виграв у британця Дерека Чісори. Причому в бою з останнім Олександру в кількох моментах, склалося враження, важко вдалося втриматися на ногах. І це ще більше додало сумнівів про конкурентоспроможність Усика у надважкій вазі.

Мабуть, поєдинок Усика з Чисорою уважно подивився і Ентоні Джошуа, який досить несподівано погодився на поєдинок з українцем у вересні року, що минає. Олександр був андердогом, який вийшов на стадіон у Лондоні битися з місцевою зіркою. Але вже в першому раунді багато скептиків повірили у можливий успіх українця.

Усик у властивому для себе стилі багато пересувався на ногах, спритно ухилявся від ударів суперника і сам точно пробивав назустріч, забираючи раунд за раундом. У пізніх раундах стало очевидним, що якщо судді оцінювають поєдинок адекватно, то перемогти Джошуа зможе вже лише нокаутом.

Але в результаті набагато ближчим до того, щоб здобути дострокову перемогу, був Усик. У заключній трихвилинці він притиснув суперника до канатів і почав побиття. Джошуа важко утримався на ногах, однак у суддів не залишалося причин для того, щоб засумніватися у перемозі Олександра, який повернув до України пояси WBA, WBO, IBF та IBO, якими раніше володів Володимир Кличко.

Тепер потрібно перемогти Джошуа у реванші, а потім забрати останній пояс - WBC, який зараз красується на ще одному кривднику Кличка-молодшого - Тайсоні Ф'юрі. Усик вже входить у трійку найкращих боксерів, незалежно від дивізіону, і знаходиться буквально у двох боях від того, щоби переписати історію боксу.

4. Михайло Романчук став дворазовим призером Олімпіади

Getty Images/Global Images Ukraine

До Олімпіади у Токіо Михайло Романчук підходив у статусі однієї з головних зірок плавання на дистанціях 800 та 1500 метрів. У травні він виграв дві золоті медалі на чемпіонаті Європи у Будапешті, а в попередні роки двічі ставав віце-чемпіоном світу на 1500-метрівці.

Але конкуренція на Олімпійських іграх зашкалювала і реально претендували на перемогу відразу декілька спортсменів. У попередньому запливі на 800 метрів Романчук встановив олімпійський рекорд та новий рекорд України, ставши чи не фаворитом у фіналі.

Проте у боротьбі за медалі Романчук фінішував лише третім, здобувши бронзу. Потім ще був шанс поборотися за золото на тій же 1500-метрівці, але там Михайлу трохи не пощастило, він поповнив свою скарбничку срібною нагородою. Зараз плавцю 25 років, і в Парижі-2024 йому цілком може скоритися медаль, якої не вистачає для повного комплекту. Він уже мультимедаліст Олімпіад, чим у нашій країні може мало хто похвалитися.

5. Юрій Захарєєв побив рекорд Василя Ломаченка

fbu.org.ua

Подейкують, ніби аматорський український бокс переживає непрості часи, оскільки на горизонті не видно тих, хто в майбутньому замінить Олександра Усика та Василя Ломаченка на професійному рингу.

Додала песимізму у цьому питанні поразка нокаутом Олександра Хижняка у фіналі Олімпіади, де він був очевидним фаворитом. На щастя, минулої осені з'явилося світло в кінці тунелю. 19-річний Юрій Захарєєв тріумфував на чемпіонаті світу у Белграді.

У ваговій категорії до 71 кг українцю просто не було рівних. Юрій став наймолодшим чемпіоном світу в історії українського боксу, побивши на два роки рекорд, який раніше належав Василю Ломаченку. Поки що про перехід у професіонали Захарєєв не думає, оскільки спочатку хоче виграти золото Олімпіади.

6. Амосов став першим в історії України чемпіоном Bellator

Bellator

До року, що минає, українські бійці не досягали великих успіхів у найпрестижніших промоушенах змішаних єдиноборств. У червні своїм шансом увійти в історію скористався Ярослав Амосов. Українець, який підписав контракт із Bellator ще у 2018 році, вийшов на титульний бій і на турнірі Bellator 260 виграв чемпіонський пояс у напівсередній вазі.

Амосов відібрав титул у досвідченого бразильця Дугласа Ліми, який виступає у Bellator вже протягом десяти років. Бій тривав усі п'ять раундів, протягом яких Амосов домінував, неодноразово робив тейкдауни та переводив суперника у партер, забираючи раунд за раундом.

Під час поєдинку Амосов отримав невелике розсічення, але це анітрохи не позначилося на результаті зустрічі, і рефері одноголосним рішенням присудили перемогу українському спортсмену.

7. Історичні медалі синхроністок на Іграх у Токіо

Getty Images/Global Images Ukraine

На Олімпійських іграх у Токіо українські синхроністки були одними із головних претенденток на медалі, оскільки з останніх чемпіонатів світу з водних видів спорту неодмінно поверталися із нагородами. Однак у цьому виді спорту результати формують оцінки суддів, об'єктивність яких часто піддається сумнівам.

В артистичному плаванні на Олімпіаді-2020 розігрувалося два комплекти медалей - у змаганнях дуетів та груп. І в обох випадках букмекери ще до початку змагань вішали золоті та срібні нагороди на шиї представниць олімпійського комітету Росії та Китаю. А ось у боротьбі за бронзу очікувалася хоч невелика, але інтрига. На них претендували українки та японки. Причому більшість експертів надавали перевагу останнім, аргументувавши це насамперед тим, що служителі Феміди зазвичай «тягнуть за вуха» господарок змагань.

Проте, українки своїми ідеальними виступами не дали суддям жодного приводу для низьких оцінок. Анастасія Савчук та Марта Федіна стали бронзовими призерками у дуеті, завоювавши для України першу в історії олімпійську медаль у цьому виді спорту. Потім наші «русалки» виграли ще одну бронзу у групових вправах. Разом із Савчук та Федіною на п'єдестал пошани піднялися також Єлизавета Яхно, Владислава Алексіїва, Марина Алексіїва, Ксенія Сидоренко, Катерина Різник та Аліна Шинкаренко.

8. Олімпійська бронза Еліни Світоліної

Getty Images/Global Images Ukraine

27-річна українка Еліна Світоліна вже довгий час входить до когорти топових тенісисток та є однією з головних претенденток на перемогу майже у кожному турнірі, де бере участь. Проте пройти шлях до фіналу на турнірах серії Grand Slam їй поки що жодного разу не вдалося.

До Олімпіади у Токіо, яка була для Еліни однією з головних цілей на сезон, вона підходила без великих тріумфів. На той момент у Світоліної не було жодного трофею в 2021 році, хоча раніше у першій частині сезону Еліна майже завжди вигравала престижні турніри WTA.

Підтримка багатомільйонної армії вболівальників з усього світу допомогла Світоліній виграти у Токіо чотири матчі поспіль і дійти до півфіналу. Ще одна перемога гарантувала б Еліні як мінімум срібну нагороду, проте вона не впоралася з чешкою ​​Маркетою Вондроушовою. Тому останній поєдинок у Токіо проходив під гаслом «або пан, або пропав».

Перший сет казахстанська спортсменка Олена Рибакіна виграла у Світоліної майже всуху. Але потім, коли багато хто був упевнений у поразці українки, вона зробила камбек на тайбрейку в другому сеті й перевела гру до вирішальної партії, де зуміла дотиснути опонентку. Бронзова медаль Олімпіади стала головною перемогою Еліни у сезоні, а також найкращим досягненням в історії українського тенісу на Олімпійських іграх.

9. Українки вперше в історії стали чемпіонками світу з пляжного волейболу

Volleyballworld.com

Можливо, пляжний волейбол є далеко не найпопулярнішим видом спорту, але при цьому він не нічим поступається іншим у видовищності. Особливо, якщо мова йде про жіночий пляжний волейбол. Так вийшло, що лише після 30-річчя незалежності України наші пляжниці зуміли досягти першого вагомого успіху.

18-річні Ангеліна Хміль та Тетяна Лазаренко стали чемпіонками світу у віковій категорії до 21 року. Загалом на чемпіонаті світу у Пхукеті наші співвітчизниці провели сім поєдинків. У матчах плей-оф українки обіграли суперниць з Італії, Росії та Швейцарії.

У вирішальному поєдинку турніру Хміль та Лазаренко здолали Даніелу Альварес та Софію Гонсалес з Іспанії. Причому перемога була здобута на характері: під час зустрічі Ангеліна та Тетяна відіграли подвійний матчбол на користь іспанок. Для жіночої збірної України U-21 це перше чемпіонство в історії.

10. Виступ українських паралімпійців у Токіо-2020

Getty Images/Global Images Ukraine

На Паралімпійських іграх українці традиційно виступають набагато краще, ніж їхні здорові колеги зі спорту. Причин і передумов до цього досить багато, але все ж таки факт залишається фактом: з Токіо-2020 наші паралімпійці привезли 98 медалей, з них 24 є золотими.

Окремо варто відзначити плавця Максима Кріпака, якому вдалося виграти на минулій Паралімпіаді 7 медалей - 5 золотих, 1 срібну та 1 бронзову. А за підсумками Ігор він став найтитулованішим спортсменом. Зараз Кріпаку лише 26 років, він здатний успішно виступити як мінімум на ще одній Паралімпіаді.

Денис Шаховець Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 13 листопада 2024, 18:41 3

Майкл Болл згадав матч з «Вест Гемом»

Коментарі