Що відбувається з українським хокеєм? Донбас, ФХУ та Суперліга

В українському хокеї знову все погано

В останні тижні навколо чемпіонату України з хокею почався шалений і дуже сумний галас. Ще кілька років тому хокей та наш чемпіонат нікого особливо не цікавив. Ліга була досить посередньою, існувало мало команд, які проводили невелику кількість матчів. Треба визнати, що з виникненням 5 років тому УХЛ (Українська хокейна ліга) ситуація почала потроху змінюватись.

Професійних команд побільшало, з'явився адекватний графік матчів, хокеїсти отримали більш-менш регулярну ігрову практику. І навіть були свої сенсації. Наприклад, ХК Донбас, незважаючи на статус вічного фаворита, у плей-оф сезону 2019/20 програв фінальну серію Кременчуку. А минулого сезону Сокіл, що тільки відродився, несподівано дістався фіналу, де в цікавому протистоянні програв Донбасу. Цього сезону той же Донбас, посилившись низкою легіонерів, гідно представив Україну у хокейній Лізі чемпіонів. Це був дебютний виступ українських команд у турнірі.

Не варто вважати, що хокей у країні вийшов на якийсь високий рівень, оскільки в тій же баскетбольній Суперлізі України все влаштовано набагато серйозніше (не порівнюючи навіть рівень збірних з баскетболу та хокею), але ситуація поступово покращувалась.

Варто окремо сказати, що таке УХЛ. Це можна порівняти з футбольною УПЛ: українська асоціація футболу, яка входить до УЄФА та ФІФА, делегує УПЛ право проводити чемпіонат України з футболу. Така сама ситуація у хокеї. Федерація хокею України, яка входить до системи Міжнародної федерації хокею, єдина має право проводити офіційні турніри з хокею в Україні. І ФХУ раніше підписала контракт з УХЛ, делегуючи лізі право організовувати чемпіонат України. Це важливий момент для розуміння всіх проблем.

Конфлікти розпочалися минулої весни, коли Федерація хокею України під керівництвом нового президента Георгія Зубка заявила, що не підписуватиме з УХЛ новий контракт, а збирається самостійно організовувати чемпіонат України вже з сезону 2021/22. В цілому, це виглядає дивно, тому що УХЛ, на мій погляд, все ж таки досягла певного розвитку. Варто сказати, що Зубко був єдиним кандидатом на посаду президента ФХУ, хоча взяти участь у виборах прагнув відомий у минулому хокеїст Олексій Житник, але його федерація не допустила.

Що відповіла УХЛ на рішення ФХУ самостійно проводити чемпіонат? У Лізі заявили, що контракт діє до весни 2022 року, тож ще один чемпіонат УХЛ точно проведе. Все це виглядало з обох боків не дуже гарно, але історія, здавалося, добре завершилася. ФХУ отримала свою частку в організації Українська хокейна ліга (та можливість призначити свою частину керівників), а УХЛ продовжувала спокійно проводити чемпіонат України. Судячи з усього, саме варіант спільного управління не подобається Борису Колеснікову, якого називають найвпливовішою людиною в українському хокеї. Колесніков та Зубко ще з весни почали активно конфліктувати, з'ясовуючи, хто більше робить для українського хокею.

Колесніков стверджує, що Федерація знищила дитячо-юнацький хокей, а Зубко каже, що йому заздрять та заважають вивести хокей на новий рівень. Сторони сперечалися і з приводу ліміту на легіонерів, і щодо участі в єврокубках, і щодо ситуації з расистським скандалом навколо гравця Донбасу Джейлена Смерека.

Попри явне протистояння, здавалося, що хоча б проведенню чемпіонату нічого не заважає, але все змінилося після скандальної зустрічі УХЛ та ФХУ за участю Зубка та Колеснікова. Колесніков достроково залишив засідання, а частина керівництва, що залишилася на чолі з Зубком, в односторонньому порядку ухвалила низку рішень, у тому числі призначивши Дмитра Христича генеральним менеджером УХЛ без урахування думки Колеснікова і клубів.

Але далі сталося те, що вивело ситуацію на новий рівень. Колесніков відкликав зі збірної України хокеїстів Донбасу, які у складі національної команди прибули до Угорщини на міжнародний турнір. Сам Колесніков заявив, що на офіційні турніри на кшталт чемпіонату світу клуб завжди відпустить гравців, але на контрольні матчі можна і не відпускати. Спірне твердження, але все погіршив конфлікт з форвардом Віталієм Лялькою. Гравець Донбасу відмовився покинути збірну, а клуб буквально за годину чи дві розірвав з ним контракт. Якщо Колесніков і Донбас хотіли мати якийсь позитивний імідж, то такого робити точно не варто.

Надалі все пішло так, що вже ніхто не готовий відступити та включити адекватність. ФХУ дискваліфікувала 6 гравців Донбасу та 1 хокеїста Краматорська, які покинули збірну (хоча потрібно карати керівництво Донбасу, а не гравців, які фінансово залежать від клубу), а клуби не визнавали рішення та показово залучали гравців у матчах УХЛ. Ні ФХУ не хотіла знайти компроміс, ні Донбас уже не був готовий до розумних дій. Обидві сторони загострювали ситуацію, що після двох технічних поразок Донбасу та Краматорська спричинило зняття клубів з УХЛ. На знак солідарності знялися близькі Колеснікову Білий Барс та Маріуполь, а у чемпіонаті України залишилося лише 4 команди (Сокіл, Кременчук, Рулав Одд та Дніпро). Дуже класний та цікавий турнір виходить. Проте Донбас та інші клуби не збираються припиняти своє існування. Вони оголосили про створення Суперліги з хокею, куди увійдуть Динамо Харків, Білий Барс, Маріуполь, Краматорськ та якийсь швидко створений СК Сокіл.

При цьому сайт УХЛ на момент написання матеріалу не відкривається (проводяться технічні роботи) - мабуть, переробляють під Суперлігу. А ФХУ наразі результати матчів повідомляє на своєму сайті. Обидві сторони вдають, що все нормально. Зубко і Колесніков відразу взялися обмінюватися колонками у ЗМІ, де, по суті, кричать один одному «сам дурень», ніби нечисленним українським уболівальникам хокею реально цікаво з'ясовувати, хто має рацію і що відбувається.

Важко сказати, як ФХУ збирається грати з чотирма командами, проте федерація зберігає за собою право проведення офіційного чемпіонату та допуск до єврокубків. Суперліга стане приватним чемпіонатом без права єврокубків. Вони зможуть не відпускати гравців у збірну, хоч стверджують, що на чемпіонат світу відпустять.

Що буде далі? Складно сказати. В ідеалі, звичайно, хочеться мати один офіційний та нормальний чемпіонат хоча б з 8 командами, де ФХУ та сама ліга спільно працюватимуть над розвитком хокею. Але, очевидно, ФХУ, Донбас та нову Суперлігу це мало цікавить. Вони зайняті - продовжують доводити, хто більше зробив для українського хокею.

Іван Зінченко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 19 листопада 2024, 21:26 3

Колишній тренер української команди висловився про низьку результативність Артема

Коментарі