З мрією про чемпіонство. Чого чекати від Аталанти в новому сезоні
Sport.ua – про перспективи команди Руслана Маліновського в Серії А-2021/22
- 18 вересня 2021, 16:30
- |
- 18 вересня 2021, 23:18
- 4401
- 10
«Аталанта» зараз є, мабуть, найбільш цікавою для переважної більшості українських уболівальників командою італійської Серії А. Основний мотив цього - звичайно ж, гра в цьому колективі хавбека збірної України Руслана Маліновського, який як мінімум до недавнього часу був лідером «синьо-жовтих», а після приходу на пост коуча Олександра Петракова, схоже, потрапив в опалу.
У минулому сезоні «Аталанта» фінішувала на третьому місці в італійській Серії А, в черговий раз завоювавши путівку в Лігу чемпіонів. Про те, що сталося в клубі влітку, а також про найближчі перспективи бергамасків ми й поміркуємо прямо зараз.
Новий сезон може стати успішним
Минулий розіграш чемпіонату Італії видався непростим для команди Джан П'єро Гасперіні. По ходу сезону досвідчений наставник в силу різних обставин залишився без двох ключових гравців своєї команди - Алехандро Гомеса та Йосипа Ілічича. З аргентинцем у Гасперіні стався серйозний конфлікт, котрий завершився продажем Гомеса в січні в «Севілью», а словенського хавбека поглинули проблеми особистого характеру, після вирішення яких він просто опинився у поганій фізичній формі.
Здавалося б, подібні негаразди здатні поховати надії «Аталанти» на світле майбутнє, але езотерична здатність команди Гасперіні перетворюватися й замінювати лідерів знову спрацювала. Так, на позиції Гомеса непогано себе зарекомендував Пессіна, а замість Ілічича у атаці виявився корисним Маліновський. Більш того, як виникли проблеми зі здоров'ям у Сапати, його успішно замінив Муріель, який з 22 забитими м'ячами став найкращим бомбардиром команди у чемпіонаті.
На фініші сезону-2020/21 «Аталанта» програла всього одне очко «Мілану» в боротьбі за «срібло», але змогла обійти в турнірній таблиці «Ювентус», підтвердивши власну солідність. Що правда, ці цифри не показують історичності моменту, адже по ходу минулого сезону нерідко здавалося, що саме «Аталанта» є єдиним реальним конкурентом «Інтера» у боротьбі за чемпіонство.
В новий сезон «Аталанта» входить з упевненістю в світле майбутнє. На користь цього говорять відразу кілька факторів. По-перше, бергамаскі разом із «Міланом» є єдиними з топів Серії А командами, які влітку не провели зміну головного тренера. Тактична спадкоємність, коли Гасперіні починає на посаді коуча «Аталанти» вже шостий поспіль сезон в Серії А, здається зараз чимось дуже значущим, чим клуб із Бергамо може похвалитися перед своїми суперниками. Якщо Сімоне Індзагі потрібно перебудовувати «Інтер», котрий потрапив в непросту економічну ситуацію, а Массіміліано Аллегрі знову адаптуватися на тренерському містку кризового нині «Ювентуса», то в «Аталанти» із Гасперіні подібної проблеми немає - футболісти чудово знають та розуміють вимоги свого головного тренера, й готові буквально на автопілоті виконувати ключові тактичні дії і задумки.
Кадрові зміни
«Аталанта» привчила до того, що досить грамотно, якщо не сказати мудро веде себе на трансферному ринку. Нинішнього літа команду покинули два важливих для неї «гвинтика» - воротар Голліні та захисник Ромеро. Обидва на правах оренди перебралися в «Тоттенхем», який має можливість викупити футболістів, що й було сприйнято керівництвом «Аталанти» за хорошу можливість заробити в майбутньому. Їм на зміну прийшли Хуан Муссо з «Удінезе», а також центрбеки Маттео Ловато з «Верони» і Меріх Демірал, який був на рік орендований у «Ювентуса» з опцією викупу. Номінально заміна виглядає більш ніж гідною, але замінити Голліні та Ромеро з ходу новачкам буде непросто, оскільки двоє останніх практично ідеально зуміли вписатися в структурні і тактичні побудови Гасперіні.
Більш того, якщо вірити чуткам, то відхід Голліні був фактично вирішеною справою, адже у воротаря були проблеми з тренером. Побічно цю версію підтверджує навіть прощальний пост голкіпера, в якому той подякував усім в клубі, але так і не згадав про Гасперіні. Якщо спиратися на показник голів, яких вдалося запобігти за 90 хвилин, то тут статистика Муссо в минулій Серії А виглядає навіть кращою, аніж у Голліні (0,16 проти -0,09 відповідно), однак слід розуміти, який величезний обсяг роботи по взаємодії із захисниками й рештою команди на полі виконував у Гасперіні П'єрлуїджі. Та й чисто по роботі на реакції з показником в 69% успішних сейвів Голліні в минулому чемпіонаті був чудовий (у Муссо тільки 44% успішних сейвів на реакції). Тому новому кіперу належить адаптуватися до вимог Гасперіні, але в цілому він має потенціал, щоб фактично безболісно замінити попередника, котрий пішов у «Тоттенхем».
Найбільш складно для «Аталанти» буде заповнити втрату Ромеро. Аргентинець видав феноменальний сезон-2020/21, заслужено отримавши нагороду кращому захиснику Серії А. Здавалося, що Ромеро - це й зовсім еталонний центральний захисник під схему і вимоги Гасперіні, але все-таки клуб та тренер погодилися відпустити гравця у Прем'єр-лігу. Демірал, який прийшов в оренду з «Ювентуса», володіє схожими характеристиками, але після проблем з коліном у нього є питання з ігровою практикою, а тому здатність Меріха впливати на команду ще лише належить оцінити. Купівля у «Верони» Ловато - це, безумовно, розумний трансфер для «Аталанти», однак варто розуміти, що цьому захиснику лише 21 рік, і йому належить ще довгий шлях тактичного самовдосконалення.
В іншому «Аталанті» вдалося зберегти лідерів. Претензії «Інтера» на Сапату були відкинуті, Ілічич знову стає частиною проекту, а Пессіна, Меле і Госенс, які непогано проявили себе на Євро-2020, також виявилися не проти того, щоб залишитися в «Аталанті» ще як мінімум на сезон. Та й в цілому Гасперіні навряд чи бажав проводити масштабні зміни у складі влітку - оборона показала себе дуже пристойно, а атака з 90 забитими м'ячами й зовсім стала найкращою за підсумками минулого розіграшу Серії А. Певні кадрові питання перед тренером бергамасків, звичайно ж, по ходу чемпіонату будуть виникати - наприклад, як використовувати Маліновського, Ілічича та Міранчука, кожен з яких хоче і заслуговує отримувати ігрову практику, - проте в цілому дотримати приємну для Гасперіні стабільність за підсумками літнього трансферного вікна в кадровому плані «Аталанті» вдалося.
Тактика залишається незмінною
Гасперіні ні на йоту не змінив гру команди в плані її тактичної ідентичності. Це все ті ж 3-4-2-1 з досить функціональним трикутником в центрі поля, вершина якого може змінювати напрямок як в сторону оборони, так і в бік атаки, забезпечуючи, з одного боку, необхідну гнучкість, а з іншого - мінімальні зміни, котрі не потребують глобальної відмови від принципів. Певні тонкощі, звичайно, по ходу чемпіонату можуть змінитися, що пояснюється рядом факторів, зокрема, відходом Ромеро і приходом на його позицію Демірала, але в цілому ключові принципи футболу Гасперіні колишні: агресивний пресинг у фазі гри без м'яча з інтенсивними єдиноборствами на кожній ділянці поля та різнобічні атаки (від організованих через лонгболли до більш складних через комбінації). План, який досі працював прекрасно, і від якого не має сенсу відмовлятися.
Очевидно, що для футболу Гасперіні дуже важлива функціональна готовність гравців. З урахуванням непростого початку минулого сезону, коли через пандемію пауза між чемпіонатами була скорочена до мінімуму, а також проведення цього літа фінальної частини Євро-2020, в якій було задіяно відразу кілька ключових гравців бергамасків, зберігати стабільну «фізику» ключовим футболістам тренерському штабу буде дуже непросто. Саме тому на допомогу Гасперіні, так само як і багатьом іншим тренерам топових команд, повинна прийти ротація. Через це можливі певні проблеми, тому що футбол «Аталанти» дуже складний, і новачкам, так само як і футболістам з найближчого резерву, буде нелегко замінити лідерів колективу.
Потрібно враховувати, що найближчим часом «Аталанті» доведеться обходитися без Ханса Хатебура. Замінити його на позиції здатний Йоакім Меле, однак за тиждень до закриття трансферного вікна Гасперіні та керівництво вирішили підстрахуватися, підписавши за 9 мільйонів євро досвідченого правого захисника Давіда Дзаппакосту з «Челсі». Цим двом і доведеться виконувати завдання Гасперіні, для футболу якого флангова гра має колосальне значення.
Перспективи і варіанти
Джан П'єро Гасперіні навіть чути не хоче про виграш Скудетто. Ще в кінці минулого сезону коуч бергамасків заявив: «Боротьба за чемпіонство в наступному сезоні - це дуже складно для такого клубу, як «Аталанта». Наші показники в Серії А завжди одні й ті ж. Між італійськими клубами існує явна економічна нерівність. Мета «Аталанти» - постійне вдосконалення. Але з економічними механізмами, що існують сьогодні, ми ніколи не зможемо почати сезон з метою виграти Скудетто».
Уже в цих словах читається прагнення дотримуватися стратегії клубу, де в пріоритеті стабільність та поступові кроки вгору. Зараз «Аталанта», яку ще десять років тому ніхто не вважав за серйозного опонента серед топів Серії А, є регулярним учасником Ліги чемпіонів від Італії, але клуб із Бергамо, як і раніше, не смітить грошима на ринку та вважає за краще робити ставку на молодих і перспективних футболістів, або ж на гравців категорії «середнього цінника». Найбільш дорогим новобранцем в історії «Аталанти» до сих пір залишається Луїс Муріель, за якого влітку 2019 року було заплачено 21,2 мільйон євро. Найбільш дорогими придбаннями нинішнього літа для бергамасків виявилися Хуан Муссо (20 млн євро) та Тейн Копмейнерс (12 млн євро).
Безумовно, нині у Гасперіні підібрався дуже хороший підбір виконавців, проте замахнутися на чемпіонство вони можуть лише у винятковому випадку...
Найкращий сценарій. Щоб реалізувати мрію про чемпіонство, про яку навіть чути не хоче Гасперіні, «Аталанті» буде потрібно стабільно і з мінімальними очковими втратами пройти старт сезону, а також період напередодні та після різдвяних свят. У перших трьох турах бергамаски втратили вже 5 очок, зігравши внічию з «Болоньєю» (0:0) та програвши «Фіорентині» (1:2). Далі буде тільки складніше, оскільки вже включилися в справу поєдинки Ліги чемпіонів, а тому часу на відпочинок у ключових виконавців буде менше. Втім, не варто забувати, що друга частина сезону, як правило, у «Аталанти» Гасперіні складається набагато вдаліше, а тому в разі потенційної кризи у інших претендентів на титул (перш за все, «Інтера», «Мілана» та «Ювентуса») бергамаски цілком можуть скористатися своїм шансом. Хоча найбільш реальними для команди Маліновського нині бачаться перспективи поборотися за зону Ліги чемпіонів - швидше за все, навіть успішні.
Найгірший сценарій. Такий можливий в разі, якщо «Інтер», «Мілан» та «Ювентус» не потраплять у кризу, а будуть здатні стабільно здобувати очки. Крім того, до трійки цих команд цілком здатні підтягнутися «Рома» та «Наполі», які дуже вдало стартували, та й «Лаціо» скидати з рахунків не варто. У цій ситуації у «Аталанти» навіть за зону Ліги чемпіонів намічається надлишок конкурентів, впоратися з якими далеко не факт, що вийде. Тоді місце в Лізі Європи або Лізі конференцій, як втішний приз, буде тим максимумом, за який і будуть битися підопічні Гасперіні в кінцівці сезону.