Невдача Темірова і фактор Монзуль. Як минув 10-й день ОІ
Sport.ua виділяє найзнаковіші події понеділка в олімпійському Токіо
- 02 серпня 2021, 23:05
- |
- 05 серпня 2021, 01:50
- 10583
- 1
Драма дня
На нинішній Олімпіаді особливою вдачею не може похизуватися українська команда загалом. А наші стрільці - особливо. Як розпочався перший змагальний день з пострілу пістолетника Павла Коростильова, який міг гарантувати нагороду, а приніс «дерев'яну» медаль, так схожим казусом і завершився.
Точніше, не казусом, а драмою. Черкащанин Сергій Куліш на попередній Олімпіаді приніс Україні першу нагороду. Тоді він виграв срібло в стрільбі з пневматичної гвинтівки з десятиметрової відстані, дисципліні, в якій на цей раз погано виступили і сам Куліш, й інший українець Олег Царьков. Зауважимо, що Куліша на цій Олімпіаді взагалі могло не бути. Проте олімпійський чемпіон Пекіна-2008 Олександр Петрів останньої миті травмував руку і його місце в команді зайняв Сергій.
У кваліфікації стрільців з гвинтівки з трьох положень з 50-метрової відстані Куліш із сумою 1178 посів шосте місце. Царьков настріляв 1166 балів і від фінальної вісімки був далеко - 22-м.
У самому фіналі Сергій впевнено тримався у трійці, починаючи з першої вправи - стрільби лежачи. Влучаннями під час стрільби з коліна українець закріпився серед претендентів на нагороду й до останнього добре проводив «стійку». До тієї миті, як куля з його гвинтівки вилетіла, а мішень її не помітила. Виявилося, Сергій відволікся на розстебнутий ґудзик, втратив концентрацію і помилково вистрелив по сусідній мішені хорвата Мілана Марічіча. Цей «нуль» відкинув Куліша на восьме місце. Найсумніше, що постріл по чужій мішені теж влучив у «десятку»...
Чемпіоном у стрільбі з трьох положень став китаєць Чжан Чанхун. Крім золота, він побив світовий рекорд - 466 балів.
Між тим, вранці за потрапляння у фінал стрільців з швидкісного пістолета з 25-метрової відстані боровся львів'янин Павло Коростильов. Правда, йому після 15-го результату в першій частині кваліфікації за добу до того претендувати на місце у шістці фіналістів було складно. Павло все ж поборовся і в підсумку з сумою 580 став дев'ятим. А виграв цю дисципліну з олімпійським рекордом француз Жан Кікампуа.
Пасивність ціною в бронзу
Найближчим поміж українців до медалі у понеділок був борець греко-римського стилю, 31-річний Ленур Теміров, котрий представляє найлегшу категорію до 60 кг. У неділю Ленур прибрав зі свого шляху двох дуже складних суперників - призера Олімпіади-2016 Ельмурата Тасмурадова із Узбекистану і чемпіона світу серед молоді Армена Мелікяна з Вірменії, але поступився дворазовому чемпіонові світу Кенічіро Фуміті.
На тлі цих опонентів китаєць Сайліке Валіган, який у 2018 році стояв на бронзовому щаблі п'єдесталу чемпіонату світу поряд із Теміровим, виглядав суперником відверто прохідним. Однак на ділі вийшло, що безприйомна, закрита манера ведення боротьби у виконанні азійця стала для Ленура проблемою. Впродовж шести хвилин він так і не зумів провести жодної результативної дії. Валіган і не прагнув цього робити. Він займався тим, що заважав боротися супернику. І досяг успіху, бо здобув після обов'язкових покарань за пасивність бал при рахунку 1:1 останнім. Хоча Теміров і був близьким до того, щоб провести накат з партеру, довести атаку до кінця він не зумів, а тому повертається додому з порожніми руками. Хоча боротьбою на токійському килимі нагороду й заслужив.
Getty Images/Global Images Ukraine. Ленур Терімов
Чемпіоном же вагової категорії до 60 кг став переможець двох Панамериканських чемпіонатів, кубинець Луїс Альберто Орта, який несподівано переконливо, 5:1, переміг японця Фуміту.
Боєць дня
За бронзу у ваговій категорії до 68 кг серед жінок побореться завтра й 32-річна львів'янка Алла Черкасова, котра протягом понеділка провела три дуже сильних сутички. Спочатку Алла, яка в міжолімпійському циклі ставала чемпіонкою світу і Європи, здобула дві дострокових перемогли. Бронзову призерку Олімпіади-2016 Агнешку Вищек-Кордус українка здолала 11:0 завдяки проходам у ноги і подальшому проведенню накатів та переворотів зі схресним захопленням ніг. Бронзову призерку чемпіонату світу-2019 Анну-Кармен Шелль Черкасова взагалі поклала на лопатки.
А у півфіналі Аллі протистояла чинна чемпіонка світу і Панамериканських ігор, триразова переможниця панамериканських чемпіонатів Тамира Сток-Менса. Перші дві сутички американки на токійських килимах шокували. Завдяки блискавичним проходам у ноги Сток-Менса достроково знищила спершу олімпійську чемпіонку Ріо Сару Дошо з Японії, а потім і призерку двох чемпіонатів світу Чжоу Фен із Китаю.
Черкасову Сток-Менса перемогла 10:4. Загалом перевага американки не викликала сумнівів, але було два моменти, які, можливо, допомогли б Аллі перевернути хід сутички на свою користь. По-перше, не зрозуміло, чому судді дали «пасив» Черкасовій у першому періоді, за рахунку 0:0. Виглядало, що то, навпаки, Алла домінувала на початку. Але рефері відкрили відлік 30-ти секунд. Наприкінці цього відрізку Черкасова почала ризикувати і програла два бали. У другому ж періоді помилилася вже сама Алла. То коли перевела суперницю в партер, виконала накат і повела 4:2. Може, на тому вартувало б зупинитися, поімітувати боротьбу в партері, потягнути час, самій трохи відпочити. Але українка на азарті почала робити другий накат. І накрилася. Рахунок зрівнявся, і завдяки останній результативній дії перевагу за нічийного рахунку отримувала Сток-Менса. Черкасова мусила розкриватися і пропустила прохід у ноги. Проти цієї дії у виконанні американки захиститися майже неможливо. Не захистилася й Черкасова.
Тепер у сутичці за бронзу Алла завтра боротиметься з переможницею пари Дошо - Чжоу Фен.
Легенда дня
38-річний Міхаїн Лопес став першим в історії боротьби чотириразовим олімпійським чемпіоном. Видатний кубинський велет виступав на п'ятій своїй Олімпіаді. Лише на першій з них, в Афінах-2004 Лопес опинився за межею призерів, програвши сутичку за третє місце. В Пекіні, Лондоні і Ріо-де-Жанейро він тріумфував, причому в останнє десятиліття в міжолімпійських циклах на пенсію Міхаїнові не радив піти лише лінивий. Але потім наставав час Олімпіади і всі скептики осоромлювалися.
У Токіо Лопес був прапороносцем Куби на церемонії відкриття. А через тиждень він вийшов на килим проти румуна Аліна Алексюка, чемпіона Азії Аміна Мірзаде з Ірану, чотириразового чемпіона світу і Європи Різу Каялпа з Туреччини і грузина Якобі Кажаї в фіналі. Сутичку за золото Міхаїн провів зі спокоєм удава. Дочекавшись, поки суперника поставлять у партнер, Лопес виконав накат, повів 3:0, а в другому періоді не дав до себе підступитися і навіть трохи наростив перевагу.
Надія дня
«Дивилася на табло і в мене все життя пройшло перед очима. Так чекала цю маленьку q навпроти свого прізвища», - це слова української атлетки Вікторії Ткачук невдовзі після того, як вияснилося, що вона пробилася в фінал з бігу на 400 м з бар'єрами. Крупний план з обличчям Вікторії, яка, благально склавши перед устами руки, дивилася вгору, став однією з найдраматичніших митей третього дня змагальної програми легкоатлетів.
Getty Images/Global Images Ukraine. Вікторія Ткачук
Півфінальний забіг жінок у найочікуванішій для нас легкоатлетичній дисципліні дня відбувався під акомпанемент сильного дощу. Причому під час першого з трьох забігів над Олімпійським стадіоном ще лило, мов із відра. Настільки, що змагання у технічних видах призупинили. Можливо, дощ і зіграв нам на руку, адже серед восьми перших учасниць півфіналу українок не було. Не в останню чергу через погодні умови результати в цьому забігу виявилися не надто високими. Потім виявиться, що для обох українських учасниць це мало величезне значення. Річ у тім, що з трьох півфіналів у фінал пробивалося по дві найкращих учасниці. Ще дві фіналістки визначалися за добором, за найкращим часом. Ось і виявилося, що вакантні місця виявилися українськими. Анна Рижикова, яка була третьою в другому забігу, з часом 54,23 секунди стала найкращою третьою, а Вікторія Ткачук, котра посіла третє місце в заключному півфіналі, пробігши дистанцію за 54,25, зайняла останню вакансію.
Фінал за участю наших дівчат відбудеться 4 серпня. Серед суперниць - світова рекордсменка Сідні Маклафлін зі США, ще одна американка, чемпіонка світу Далайла Мугаммад, непереможна у поточному сезоні Фемке Боль з Нідерландів.
Пробилися у фінали іще двоє українців. 20-річний молотобоєць Михайло Кохан, який ще три роки тому був чемпіоном юнацької Олімпіади, у другій спробі запустив снаряд за межі кваліфікаційного нормативу, на 78,36 метра, і увійшов до числа 12-ти фіналістів одним із перших. Іншому нашому землякові Глібу Піскунову скласти землякові компанію не вдалося. З результатом 73,84 м він лише 20-й.
Кохан і Піскунов боролися за ліцензії вранці, а жінки у стрибках з жердиною визначили фіналісток увечері. У тих самих важких погодних умовах, через які змагання призупинялися. Власне, згадуючи про драматичні моменти дня, емоції українки Ткачук тьмяніють на тлі драми американки Сенді Морріс, срібної призерки Олімпіади-2016 у Ріо, яка не змогла взяти робочої для себе висоти 4,55 м і припинила виступи на Іграх. Судячи з того, що Сенді розплакалася ще після першої з трьох невдалих спроб, провал пов'язаний не зі спортивними факторами.
Натомість українка Марина Килипко ті саме 4,55 м взяла і у фінал потрапила. Враховуючи погодній фактор, організатори вирішили допустити до участі у фіналі всіх 15-х учасниць, які підкорили планку на цій висоті. На жаль, інша українка Яна Гладійчук показала той же результат, що й Морріс і, відповідно, у фіналі не виступить.
У понеділкових легкоатлетичних фіналах українців знову не було. Ланцюжок шалених недільних розбірок на Олімпійському стадіоні продовжили стрибуни у довжину. Там бронзовий призер останнього чемпіонату світу Хуан Міґель Ечеваррія з Куби в другій спробі стрибнув на 8,41 метра і впевнено крокував до перемоги. Подальші спроби суперників сильно турбуватися кубинця не змушували. Аж поки не шокував фаворита заключним стрибком грек Мілтіадіс Тентоґлу, який до того в найліпшій спробі мав результат 8,15 м. Мілтіадіс полетів на ті самі 8,41 м, а оскільки його другий найкращий результат був вищим, ніж у Ечеваррії, став чемпіоном. Грек, найвищим досягненням якого був титул чемпіона Європи-2018, спершу навіть сам не повірив у те, що зробив.
Емоційним цей змагальний день видався і для однієї з найсильніших стаєрок планети Сіфан Гассан із Нідерландів. Уранці, під час кваліфікаційного забігу на 1500 метрів Сіфан за коло до фінішу зіткнулася з суперницею і впала. Поки підіймалася - відстала від суперниць на десяток метрів. Але при цьому за коло надолужила втрачене, з часом 4.05,17 виграла забіг і впевнено вийшла до півфіналу. Увечері ж Гассан провела фінальний забіг на 5000 м без пригод. З часом 14.36,79 вона виграла і до титулу дворазової чемпіонки світу додала звання олімпійської чемпіонки.
Лише четвертою з результатом 65,01 м в секторі для метання диска фінішувала олімпійська чемпіонка Ріо Сандра Перковіч з Хорваті. Перемогла тут американка Валері Аллман - 68,98 м.
Жасмін Камачо-Квінн із Пуерто-Ріко принесла своїй країні перше золото цієї Олімпіади, вигравши стометрівку з бар'єрами серед жінок. Її результат - 12,37 сек. Перегони бігунів на 3000 м з перешкодами виграв призер двох чемпіонатів світу, марокканець Соф'єн ель-Баккалі - 8.08,90.
Фактор Монзуль
Один із двох півфіналів жіночого футбольного турніру завершився сенсацією. Переможниці двох останніх чемпіонатів світу збірна США поступилися 0:1 канадкам. При цьому після доволі в'ялого першого тайму в другому американки володіли помітною перевагою. Однак вкотре на цьому турнірі надійну гру продемонструвала канадська воротарка Стефані Лаббе. А вирішальним у зустрічі став епізод на 74-й хвилині, коли захисниця збірної США Тьєрна Давідсон вдарила по нозі у межах карної зони Даянну Роуз. Арбітриня Катерина Монзуль спершу порушення в динамічній ситуації не помітила, але потім з допомогою відео-асистента виправилася і вказала на позначку. Джессі Флемінґ пенальті реалізувала. Додамо, що на лінії на матчі працювала інша українка Марина Стрілецька.
Американки виграли чотири з шести жіночих футбольних турнірів, які проводилися на попередніх Іграх. Ще двічі тріумфували Норвегія (в Сіднеї-2000) і Німеччина (в Ріо-2016). Оскільки, у Токіо ці збірні не пробилися, після фіналу 6 серпня гарантовано буде новий чемпіон. В іншому півфіналі Швеція перемогла 1:0 Австралію. Єдиний м'яч на початку другого тайму забила Фрідоліна Рольфо.
Одна на всіх
Стартовий змагальний день для українських веслувальників на байдарках і каное виявився доволі неоднозначним. З усіх наших учасників до півфіналу змогли пробитися лише Павло Алтухов та Дмитро Янчук на каное-двійці на дистанції 1000 м. Причому, в першому заїзді наші земляки фінішували шостими з семи екіпажів. До наступної стадії вони пробилися крізь чвертьфінальний заїзд, у якому фінішували другими після бразильського екіпажу. Додамо, що Дмитро Янчук - бронзовий призер попередньої Олімпіади в цій же дисципліні. Правда, тоді він виступав разом із Тарасом Міщуком.
Інші наші представники припинили боротьбу на стадії чвертьфіналу. Це стосується Марії Кічасової-Скорик та Юлії Юрійчук, яка виступали на байдарках-одиночках у 200-метровому спринті та екіпажу Людмили Куклиновської і Анастасії Тодорової на 500-метровій дистанції байдарок-двійок.
Сподівання на грацій
Обнадіяв у понеділок виступ синхроністок. Довільну програму українки Марта Федина і Анастасія Савчук закінчили на третьому місці, з сумою балів 93,9333. Вище тільки представниці ОКР Свєтлана Ромашина/Свєтлана Колесниченко (97,9) та китаянки Хуан Сюечень - Сунь Веньянь (94,9333). Завтра дівчата виконуватимуть технічну програму, а медалі розіграють після ще одного виконання довільної програми 4 серпня.
Getty Images/Global Images Ukraine. Марта Федина та Анастасія Савчук
На жаль, інші українці у понеділок не потішили. Олег Колодій у стрибках з триметрового трампліна отримав від суддів 351,25 бала і в число 20-ти півфіналістів не пробився.
Олена Старикова і Любов Басова, єдині наші представниці у велотреку, посіли восьме місце у командному спринті. Чемпіонками тут стали китаянки Бао Шанью та Чжун Тяньши.
Медальний залік
Китай 2 серпня виграв ще п'ять золотих нагород. Окрім згадуваних вище, скарбничку поповнила перемога гімнаста Лю Яна, який став чемпіоном у вправах на кільцях з оцінкою 15,500. Чергових два золота китайці виграли й у важкій атлетиці. Ван Чжоуюй (категорія до 87 кг) виграла з сумою 270 кг. Лі Венвен (понад 87 кг) стала чемпіонкою, перевершивши олімпійські рекорди в ривку (140 кг), поштовху (180 кг) і сумі двоборства (320 кг).
У США за шість днів до фінішу Ігор - 22 золотих медалі. Ще одне виграла у вільних вправах гімнастка Джейд Кері, якій судді виставили оцінку 14,366.
У Японії залишається 17 золотих нагород, Австралія має 14, команда ОКР - 12.
Великобританії 11-те золото принесли в командній першості майстрині кінного спорту.
Число золотих медалей Німеччини до шести довела у триборстві в кінному спорті Юлія Краєвскі на Amande De B'neville.
Шосте золото Кореї приніс гімнаст Сін Дже-Гван в опорному стрибку. Його виступ судді оцінили в 14,783 бали.
Сенсаційне друге золото Данії приніс бадмінтоніст Віктор Ден Аксельсен, який переміг у фіналі чоловічого одиночного розряду китайця Лон Чена.
Перше золото Індонезії в жіночому парному розряді бадмінтоністок принесли Ґресія Полій та Апріяні Рагаю.
Розв'язка у гандболісток
Визначилися чвертьфіналістки у жіночому гандбольному турнірі. У групі А в заключному турі зійшлися перша й остання команди. Норвегія перемогла 37:25 Японію і закінчила першу стадію змагань без очкових втрат. Другими з чотирма перемогами у п'яти матчах стали нідерландки. Вони перемогли 30:29 команду Чорногорії, яка з двома перемогами посіла в таблиці третє місце. А долю четвертої путівки до плей-оф в очному протистоянні вияснили Корея та Ангола. До матчу в суперниць було по одній перемозі, але азійські гандболістки мали трохи ліпшу різницю м'ячів. Оскільки матч завершився внічию 31:31, вона й виявилася визначальною.
У групі В явного лідера не було. У заключному турі Франція перемогла 29:22 Бразилію, команда ОКР здолала 34:31 іспанок, а а Угорщина трохи несподівано виграла 26:23 у шведок. Швеція з сімома очками одначе виграла групу. Представниці ОКР з таким же доробком стали другими. Франція з п'ятьма очками посіла третє місце, а Угорщина завдяки перемозі над лідерками з чотирма очками зайшла у плей-оф, ставши четвертою. Іспанію мадярки випередили лише за особистою зустріччю. Бразилія з трьома очками замкнула таблицю.
У чвертьфіналах 4 серпня зустрінуться: Норвегія - Угорщина, Чорногорія - ОКР, Франція - Нідерланди, Швеція - Корея.
Крах чемпіонок
Завершили груповий турнір і волейболістки. Єдиною командою, яка пройшла цю стадію без втрат, стала Бразилія. В заключному турі підопічні Зе Роберто розгромили 3:0 Кенію. Друге місце в групі А, перемігши 3:0 Корею, забезпечили собі сербки. Кореянки з трьома перемогами залишилися на третьому місці. А заключну путівку розіграли збірні Японії та Домініканської республіки. Господарки трохи несподівано поступилися 1:3, з однією перемогою фінішували п'ятими, тоді як представниці Домініканської республіки з двома перемогами посіли четверту позицію.
Групу В виграла збірна США. У заключному матчі американки переграли 3:2 команду, яка з трьома перемогами стала другою - Італію. В іншому матчі команд, які вже гарантували собі місце в плей-оф, Туреччина перемогла 3:2 представниць ОКР і обійшла тих у таблиці. Найбільшою сенсацією групового турніру став виліт чинних олімпійських чемпіонок, збірної Китаю. Представниці Піднебесної в заключному турі перемогли 3:0 Аргентину і здобули лише другу свою перемогу на турнірі.
Чвертьфінальні пари склали: Бразилія - ОКР, США - Домініканська республіка, Сербія - Туреччина, Італія - Корея.