Наші тріумфатори. 13 тренерів, команди яких вигравали чемпіонат України

За 29 років свої колективи до «золота» приводили не так і багато фахівців

За весь час розіграшів футбольних чемпіонатів незалежної України перемагати в турнірі вдавалося лише трьом командам - «Таврії», «Динамо» і «Шахтарю». Серед тренерів, які приводили свої команди до «золота» чемпіонату України, різноманітність куди більше. На поточний момент 13 фахівців можуть похвалитися вирішенням цього завдання. Уже в найближчому турі Мірча Луческу може стати єдиним тренером в історії чемпіонатів України, який приводив до чемпіонства дві різні команди.

Анатолій ЗАЯЄВ

Кількість титулів: 1
Клуб-чемпіон: «Таврія»

Анатолій Заяєв віддав багато років роботі в сімферопольській «Таврії», що стала для нього по-справжньому рідною. Символічно, що саме цей фахівець був наставником кримчан, коли вони здобули сенсаційний титул чемпіона України в першому розіграші турніру. Тоді формат ліги був досить експериментальним, і у вирішальній сутичці зійшлися лідери битв в двох групах - «Таврія» (група А) і «Динамо» (група Б). «Золотий поєдинок» пройшов на стадіоні «Україна» у Львові, а перемогу сімферопольцям приніс єдиний м'яч Сергія Шевченка.

Після того тріумфу Заяєв попрацював ще кілька років в «Таврії», а потім і з багатьма іншими командами. Його останньою роботою у футболі став запорізький «Металург», де досвідчений фахівець займав пост виконуючого обов'язки головного тренера. 18 грудня 2012 року Заяєв, перебуваючи за кермом власного позашляховика, виїхав на зустрічну смугу і потрапив в ДТП, яка стала смертельною для нього. Анатолія Миколайовича не стало на 82-му році життя...

Михайло ФОМЕНКО

Кількість титулів: 1
Клуб-чемпіон: «Динамо»

Сезон-1992/93 для київського «Динамо» видався досить непростим. Команду лихоманило, а керівництво по ходу чемпіонату змінило трьох наставників - Анатолія Пузача спершу замінив Йожеф Сабо, а другу частину чемпіонату «біло-сині» проводили вже під керівництвом Михайла Фоменка. Цей фахівець і зумів привести «Динамо» до першого титулу чемпіона незалежної України, коли на фініші столична команда при рівності очок обійшла «Дніпро» за рахунок кращої різниці забитих і пропущених м'ячів.

Згодом Фоменко попрацював ще з цілим рядом команд в Україні, і навіть протягом короткого часу очолював національну збірну Гвінеї, але вінцем його кар'єри стало потрапляння з головною командою країни до фінальної частини чемпіонату Європи-2016. Що правда, безпосередній виступ «синьо-жовтих» на тому турнірі краще не згадувати... Саме після нього Фоменко був замінений на Шевченка, і фактично завершив тренерську кар'єру.

Микола ПАВЛОВ

Кількість титулів: 1
Клуб-чемпіон: «Динамо»

На чолі з Миколою Павловим «Динамо» закінчувало чемпіонат України в сезоні-1994/95, коли по ходу розіграшу з команди пішов Йожеф Сабо, а потім і Володимир Онищенко, що його замінив. З Павловим «біло-сині» провели заключні дванадцять турів першості, оформивши перемогу з 10-очковою форою над «Чорноморцем», який став другим.

Після «Динамо» Павлов попрацював з «Таврією», алчевською «Сталлю» та «Іллічівцем», але найбільших успіхів досяг все-таки з «Ворсклою», яку в сезоні-2008/09 сенсаційно привів до перемоги в Кубку України. Тоді у вирішальному матчі за трофей полтавчани обіграли «Шахтар», що ледь-ледь завоював Кубок УЄФА і знаходився в піднесеному настрої. З 2015 року Павлов відійшов від активної тренерської роботи, але залишився у футболі. Нині 66-річний фахівець є почесним президентом столичного футбольного клубу «Лівий берег».

Невіо СКАЛА

Кількість титулів: 1
Клуб-чемпіон: «Шахтар»

Італійський фахівець став першим тренером, який зумів привести амбітний «Шахтар» до чемпіонства в Україні. Скала очолив «гірників» по ​​ходу сезону-2001/02, змінивши Валерія Яремченка, який, в свою чергу, також по ходу чемпіонату підмінив Віктора Прокопенка, який пішов з посади. Під керівництвом Скали «Шахтар» зумів наздогнати і на фініші обігнати «Динамо». Долю титулу вирішив відрив в одне очко, а Невіо увійшов в історію «гірників» не тільки як перший іноземний тренер з далекого зарубіжжя, але й як фахівець, який привіз до Донецька дебютне «золото».

У тому ж 2002 року Скала був звільнений після шокуючої поразки в Кубку УЄФА від «Аустрії» (1:5). Потім попрацював в московському «Спартаку», а з 2004 року більше не повертався до тренерської роботи, хоча недовгий час був президентом «Парми». Нині 73-річний Скала живе в рідній Італії, де має бізнес з виробництва елітного вина, отримуючи від цієї діяльності, за власним зізнанням в пресі, неймовірне задоволення.

Анатолій ДЕМ'ЯНЕНКО

Кількість титулів: 1
Клуб-чемпіон: «Динамо»

Анатолій Дем'яненко працював у тренерському штабі «Динамо» за часів Валерія Лобановського, а в 2005 році отримав пропозицію стати головним коучем команди. З нею Дем'яненко зумів зробити «золотий дубль» в сезоні-2006/07. Тоді «біло-сині» на фініші чемпіонату «привезли» донецькому «Шахтарю» фору в 11 очок, не програвши жодного матчу в 30 турах (22 перемоги і 8 нічиїх).

Однак у вересні 2007 року Дем'яненко був звільнений, а згодом попрацював з «Нефтчі» в Азербайджані та «Насафом» в Узбекистані, перш ніж повернутися на батьківщину для роботи з «Волинню». Останньою тренерською роботою Дем'яненка на цей момент залишається нетривала співпраця зі словацькою «Нітрою» в 2020 році. Нині 62-річний фахівець є одним з віце-президентів Української асоціації футболу.

Юрій СЬОМІН

Кількість титулів: 1
Клуб-чемпіон: «Динамо»

Російський фахівець двічі очолював «Динамо», але чемпіонство з командою зумів взяти під час першої каденції, що тривала з січня 2008 по травень 2009 років. В УПЛ-2008/09 головний опонент київської команди «Шахтар» провалився зі старту, і на фініші не склав серйозної конкуренції підопічним Сьоміна. У підсумку «Динамо» виграло «золоті» медалі при 15 очках фори над «срібним» призером. Після того тріумфу Сьомін прийняв рішення повернутися в рідний для нього московський «Локомотив».

Через рік після від'їзду з Києва Сьомін повернувся в «Динамо», але другий період його роботи в Україні виявився невдалим. Потім досвідчений наставник очолював «Габалу» в Азербайджані, а також російські «Мордовію», «Анжі» та «Локомотив». У травні минулого року покинув стан «залізничників», і нині в свої 73 роки перебуває без роботи, хоча про завершення кар'єри не оголошував.

Луїш КАШТРУ

Кількість титулів: 1
Клуб-чемпіон: «Шахтар»

Португальський фахівець Луїш Каштру очолив «Шахтар» перед початком минулого сезону, і зумів видати фантастичний чемпіонат з «гірниками». Команда достроково оформила титул чемпіона України, а розрив між першим і другому місцем, на якому не без зусиль зуміло опинитися «Динамо», склав рекордні для національних чемпіонатів 23 очки. Крім того, в сезоні-2019/20 Каштру вивів «Шахтар» в півфінал Ліги Європи, що також додало йому вістів в експертному середовищі.

Втім, в нинішньому сезоні команда Каштру показує себе не настільки чудово, як раніше, а тому майбутнє фахівця в «Шахтарі» знаходиться під великим питанням. «Гірники» вперше за тривалий час ризикують завершити сезон без трофеїв, а тому керівництво не поспішає пропонувати Луїшу новий контракт замість того, який закінчується 30 червня.

Йожеф САБО

Кількість титулів: 2
Клуб-чемпіон: «Динамо»

Прославлений український футболіст Йожеф Сабо також зумів стати з рідним «Динамо» чемпіоном країни в якості тренера, причому двічі. По ходу сезону-1993/94 цей наставник замінив на чолі «біло-синіх» Михайла Фоменка, й зумів довести столичну команду до завоювання «золота», обійшовши на фініші «Шахтар» відразу на 7 очок (за перемогу тоді давали ще два пункти).

Згодом Сабо пішов до збірної України, потім кілька разів повертався в «Динамо», з яким, зокрема, провів повний розіграш національного чемпіонату-1995/96, вигравши друге тренерське «золото» з киянами. Також одним з найбільш пам'ятних періодів його роботи є відрізок з 1996 по 1999 роки, коли національна команда при в цілому добротному рівні гри якимись примхами долі не змогла спершу пробитися до фінальної частини ЧС-1998 а потім і на Євро-2000... Саме на чолі з Сабо «синьо-жовті» здобули пам'ятну виїзну нічию проти Росії (1:1) з диво-голом Шевченка, а потім в стиках сенсаційно поступилися Словенії з не менш дивним голом Ачімовича-Шовковського... З 2007 року Сабо не з'являється на тренерській роботі, нині працюючи експертом на телебаченні.

Олексій МИХАЙЛИЧЕНКО

Кількість титулів: 2
Клуб-чемпіон: «Динамо»

Олексій Михайличенко в перший раз очолив «Динамо» відразу після смерті легендарного наставника киян Валерія Лобановського, який вважав молодого асистента одним з найбільш гідних продовжувачів своєї справи. У підсумку під керівництвом Михайличенка «Динамо» два сезони поспіль набирало по 73 очка, чого виявлялося достатнім, щоб на три пункти випереджати «Шахтар» і двічі брати чемпіонство в Україні.

Після невдалого початку сезону-2004/05 Михайличенко був відправлений у відставку, а згодом очолював молодіжну та національну збірні України. Потім працював в менеджменті «Динамо», а в сезоні-2019/20 повернувся до тренерської діяльності, але не зумів повернути «біло-синіх» на вершину, знову пішовши з посади в кінці сезону. Нині 58-річний Михайличенко є спортивним директором «Динамо».

Сергій РЕБРОВ

Кількість титулів: 2
Клуб-чемпіон: «Динамо»

Getty Images/Global Images Ukraine

Сергій Ребров очолив «Динамо» в квітні 2014 року, ставши виконуючим обов'язки наставника команди після відходу Олега Блохіна. В результаті молодий спеціаліст зумів відразу ж зарекомендувати себе, вигравши у «Шахтаря» у фіналі Кубка України, а в наступні два сезони Ребров довів, що той успіх не був випадковістю. Його «Динамо» два роки поспіль залишало «Шахтар» другим в чемпіонаті, а само брало «золото» і грало в Лізі чемпіонів. Після зміни наставника в стані «гірників» і приходу на посаду Паулу Фонсеки, Ребров поступився опоненту чемпіонством в своєму третьому сезоні на чолі «Динамо», після якого прийняв рішення змінити обстановку.

Пішовши з «Динамо», Ребров поїхав до Саудівської Аравії, де рік провів в «Аль-Ахлі», ставши віце-чемпіоном країни, а потім прийняв запрошення «Ференцвароша». З цією командою 46-річний наставник вже домігся істотних успіхів, в тому числі вивівши «фраді» до групового етапу Ліги чемпіонів в нинішньому сезоні. Нині саме Ребров є одним з найбільш перспективних і затребуваних українських наставників, які мають солідний авторитет на міжнародній арені.

Паулу ФОНСЕКА

Кількість титулів: 3
Клуб-чемпіон: «Шахтар»

Фонсека прийшов у «Шахтар» влітку 2016 року, змінивши на чолі команди багаторічного її наставника Мірчу Луческу. Якщо з румунським фахівцем два останні роки «гірники» не могли брати чемпіонство, то Фонсеці вдалося з ходу повернути «Шахтар» на переможні рейки. У підсумку в Україні португалець затримався на три сезони, вигравши три поспіль «золота» УПЛ, три Кубки та один Суперкубок країни.

Влітку 2019 року «Шахтар» оголосив про відхід Паулу Фонсеки в «Рому». Італійський клуб заплатив донецькому компенсацію за дострокове розірвання контракту тренера, що стало першою такою ситуацією в історії «гірників». Нині Фонсека залишається наставником «вовків», але його положення в Римі оцінюється аналітиками, як досить хитке. Вочевидь, врятувати Фонсеці пост головного тренера «Роми» може тільки перемога в Лізі Європи та супутня їй путівка в Лігу чемпіонів.

Валерій ЛОБАНОВСЬКИЙ

Кількість титулів: 5
Клуб-чемпіон: «Динамо»

Getty Images/Global Images Ukraine

Валерій Лобановський повернувся в Україну в 1996 році після тривалого періоду роботи зі збірними ОАЕ та Кувейту. Той вояж в азіатські країни, як потім багато разів говорили близькі до Лобановського люди, істотно підірвав здоров'я фахівця, але з «Динамо» він домігся приголомшливих успіхів. Столична команда не тільки п'ять сезонів поспіль ставала чемпіоном країни, а й наводила шереху в єврокубках, зокрема, діставшись до півфіналу Ліги чемпіонів-1998/99.

У травні 2002 року Валерій Лобановський відчув себе зле прямо під час виїзного матчу з запорізьким «Металургом». Після кількох днів перебування в лікарні, Лобановський помер в Запоріжжі, а чемпіонський титул столична команда, залишившись без свого ватажка, на фініші упустила...

Мірча ЛУЧЕСКУ

Кількість титулів: 8
Клуб-чемпіон: «Шахтар»

Getty Images/Global Images Ukraine

Румунський фахівець очолив «Шахтар» у 2004 році, і перетворив «гірників» на справжнього гегемона УПЛ. Під його керівництвом донеччани вісім разів вигравали чемпіонат України, що є найвищим досягненням для всіх наставників часів незалежності нашої країни. З 2010 по 2014 роки Луческу вигравав з «Шахтарем» чемпіонат п'ять разів поспіль, що стало повторенням досягнення Валерія Лобановського з «Динамо».

Після початку війни на Донбасі результати «Шахтаря» на внутрішній арені пішли вниз. Луческу неодноразово виправдовувався за них частими перельотами і відсутністю можливості для повноцінного відновлення сил футболістів, проте боси клубу вирішили, що Мірча банально себе вичерпав, і зробили ставку на молодого Фонсеку, за якого результати миттєво пішли вгору. Втім, влітку 2020 року Луческу повернувся в Україну, щоб очолити... київське «Динамо». Тоді ця новина наробила галасу в українських засобах масової інформації, але вибір Ігоря Суркіса виявився виправданим. Луческу спершу вивів команду в групу Ліги чемпіонів, де вона не гостювала вже кілька сезонів, а тепер близький до того, щоб повернути «Динамо» титул чемпіона України, який особисто для нього може стати дев'ятим. Причому, Мірча в цьому випадку може стати першим тренером, що вигравав «золото» в Україні з двома різними командами, адже до нього це не вдавалося нікому...

Текст: Meta.ua/sport

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Бокс | 02 сiчня 2025, 16:38 4

Експерти вважають, що Ф'юрі потрібно звільнити тренера

Коментарі