Айнарс БАГАТСКІС: «Є результат. Але по якості гри – багато питань»

Головний тренер збірної України дав ексклюзивне інтерв'ю Sport.ua

Національна збірна України з баскетболу в листопаді вирішила головне завдання - вийшла на чемпіонат Європи-2022. Але тяжка поразка від Словенії і непроста перемога над Австрією викликали багато питань по грі команди. Про вихід на Євробаскет, провальний старт зі Словенією, невдала спроба виклику Буртт і майбутні завдання - про все це в інтерв'ю Sport.ua розповів наставник збірної Айнарс Багатскіс.

Parimatch меценат спорту №1 є генеральним спонсором збірної України з баскетболу.

- У вас виявили коронавірус. Як ваше самопочуття?
- Я зараз на ізоляції, відчуваю себе добре. На жаль, не можу допомогти команді в найближчих матчах. Прикро, адже до цього в Любляні у нас була довга самоізоляція, все було добре. Але далі у нас був довгий переліт, майже добу були в дорозі. Можливо десь там заразився. Але нічого, відчуваю себе нормально.

- Після повернення в Україну вже встигли переглянути матчі збірної? Головний результат був досягнутий, але по грі було багато питань. Яку оцінку поставите собі і хлопцям?
- Оцінки я не люблю ставити. Головне - результат. Колись говорили, що гра забувається, а результат залишається. Зараз в європейському баскетболі таке твориться в зв'язку з цим вірусом, не знаєш, хто буде в розташуванні, в якому складі команда підійде до матчів. У збірній повинні грати найкращі гравці. Шкода, що не можна було використовувати гравців НБА. Ті, хто були в збірній - це були найкращі гравці країни. Прикро, що не приїхав Артем Пустовий. У нас до останнього була домовленість з тренерами «Барселони», у нас з ними хороша співпраця. Але не відпустили, вони розраховували на нього в чемпіонаті. Через коронавірус не могли бути з нами Близнюк і Крутоус. Це теж дуже важливі гравці, в першу чергу в захисному плані.

Я радий, що ми досягли результату. Стосовно якості гри є багато питань. Справа в тому, що багато гравців нашої команди перехворіли на коронавірус, усі були в різному фізичному стані. Не були в ідеальній game shape (ігровій формі). Виходячи з цього, потрібно було кожен раз підбирати різну ротацію, хто більше підходить по стилю до суперника.


FIBA

- Що трапилося в грі зі Словенією?
- Робили аналіз, що було на початку гри зі Словенією, яка причина такого провалу. Можливо, по трансляції комусь здалося, що словенці грали агресивніше - я б не сказав, що так було. Ми самі приймали неправильні рішення. У цій грі відмінно себе проявив Іссуф Санон - наймолодший гравець у нашій команді. Він відчував себе як риба у воді і допоміг нам.

Можливо ми десь переготувалися в ментальному плані. Дуже тиснув тягар відповідальності. Гравці повинні підготувати себе до гри і ментально і фізично. У цьому матчі все вплинуло. Але в цій грі не було секретів для нас, що роблять словенці. Словенія - навчена команда, яка знає, як грати і чого чекати від суперника. Вони змушували нас робити помилки, ми втрачали гравців, пропускали очки.

Результат важливий, якість гри важлива. У цих матчах гравці отримали можливість подивитися свій рівень. Нам не вистачало дисципліни. Не важливо, як грає суперник. Ми повинні відштовхуватися від своєї гри, діяти однаково на обох сторонах майданчика. Якщо ти імпровізуєш в нападі, не забиваєш і відпускаєш суперника - він набирає легкі очки. У матчі з Австрією було так само. Наш настрій пішов на шкоду. Австрія діяла на наших помилках. У моїй кар'єрі було вперше таке, що у нас було 27 втрат і ми виграли. Це головне. Я вдячний тренерському штабу, федерації та хлопцям. Нам потрібно було, незважаючи ні на що вистояти. Тепер всім потрібно заспокоїтися, зробити висновки і підготуватися до наступних матчів.

- Після гри зі Словенією ви говорили, що останні 20 хвилин - найкращі за час вашої роботи зі збірною. А перші 15 хвилин - найгірші?
- Можливо. Не скажу, що були найгірші перші 15 хвилин. Були найгірші 8 хвилин, коли ми все пропустили. Але далі використовували широку ротацію гравців і на агресивності повернулися. Я сподіваюся, що найкращі ігри цієї збірної будуть попереду. Щодо останніх 20 хвилин я говорив щодо агресивності. Все починається з цього. Якби ми досконально відпрацювали в захисті, то результат був би інший. Але, з іншого боку я скажу, що непросто, програвати -30 і наздогнати до -7 і мати шанси на перемогу.

- Цього літа більшість гравців збірної повернулися до України. Це сприймалося як успіх для Суперліги, але чи плюс це для збірної? Гравці не зробили крок назад?
- Я не згоден з цим. Це добре для Суперліги, що найкращі гравці повернулися. Також для збірної України дуже важливо не тільки, в якому ти чемпіонаті граєш, а яку роль в клубі отримуєш. Те, що баскетболіст може грати за кордоном, але у нього може бути інша роль, яка не йде йому на користь. Статус гравця національної збірної - це рівень. Він в будь-якій команді повинен замінити легіонера і брати на себе відповідальність. Я дуже радий за деяких наших гравців, які в клубі грають в один баскетбол, а в збірній грають в більш якісний баскетбол. Вдячний всім клубам, які відпустили гравців до збірної.

Потрібно забувати, що в Європі не вміють грати в баскетбол. Баскетболісти збірної Словенії грають в Іспанії і Адріатичній лізі, гравці Австрії - всі лідери в своїх командах. Перед іграми комусь здавалося, що ми повинні легко закидати Словенію та Австрію. Але глобальних причин для цього не було. Австрія програла Словенії тільки 7 очок. Коли ми обіграли Австрію в гостях це була дуже терпляча гра, ми були більш успішні.

Подивіться, що всі великі команди зазнають поразок. Зараз в Європі не той баскетбол, як раніше, коли ти отримав суперника і практично знав результат гри. Зараз інший рівень баскетболу, а з вірусом взагалі багато чого не ясно. Важливим є те, що сьогодні. Важливо, як ти граєш сьогодні.

- Запрошення в збірну Стівена Буртта викликало обурення з боку уболівальників. Баскетболісти проголосували за те, щоб його не було в команди. Зараз Буртт допоміг би збірної?
- Як я бачив, можливо, і допоміг би. Я можу відповідати за те, що трапилося. Мені дуже сподобалося відношення і характер команди. Вони були впевнені, що готові впоратися і без нього. Це відповідальність гравців. Одного разу мій хороший знайомий Сандіс Озоліньш. Він грав в НХЛ 17 сезонів, виграв Кубок Стенлі, був на Матчі зірок, сказав важливу річ. Я коли працював у Латвії, то запрошував в команду людей, які чогось досягли, вони спілкувалися з гравцями, давали якісь поради. Озоліньш сказав: «Тренери дають напрямок, вирішують тактику і план на гру, але тільки ми - гравці в роздягальні вирішуємо, можемо ми це зробити чи ні». У ситуації з Бурттом команда показала, що у неї є стрижень, що вони йдуть один за одним. Немає ніяких проблем і сенсацій. Дуже важливо, щоб була командна хімія. І хлопці показали, що вона є.

- Раніше ви говорили, що запрошення легіонера не є самоціллю. Але зараз були готові запросити Буртта. Яка ситуація з можливим легіонером в майбутньому?
- Знаєте, я втомився від цього питання. Я завжди вважав і зараз вважаю, що просто взяти гравця кого-небудь, щоб він відбирав час у наших баскетболістів - ні. Треба виховувати своїх хлопців, дати шанс тим, хто стукає в збірну. Не потрібно брати іноземця, який просто може заповнити чиєсь місце. Якщо брати, то тільки того, хто на голову сильніший за інших, гравця, який дасть результат і допоможе іншим баскетболістам в їхньому розвитку.

- Після листопадових матчів вас і тренерський штаб багато критикували і в пресі і вболівальники в коментарях. Ви вважаєте цю критику справедливою і як до неї ставитеся?
- За що критикували?

- За гру зі Словенією, в першу чергу.
- У будь-якому випадку, тренерський штаб і головний тренер несуть відповідальність за гру і результат. Завдання було виконано. Я звертаю увагу тільки на конструктивну критику. Я не в тому віці, щоб зважати на порожні розмови. Наші тренери Міхельсон і Степановський дуже хвилювалися, не спали, готувалися. Більше, ніж багато баскетбольних експертів.

Я вважаю, що головне стабільно стояти на двох ногах на землі. Ці ігри дали нам гарну інформацію про гравців. Як команда поводиться разом. Дивитися, як гравці будують стосунки, як вони підтримують один одного - кайф. Але є речі, від яких потрібно позбуватися. Шукати взаємодії гравців, які знаходяться в кращій формі, хто і як підходить.


FIBA

- Лютневий «бабл» відбору прийме Україна. Наскільки факт домашньої арени допоможе команді?
- Дуже допоможе. Не знаю, яка до того моменту буде ситуація з пандемію. Не знаю, чи дозволять присутність глядачів. Але в будь-якому випадку, грати вдома краще, ніж де-небудь. З іншого боку, у нас є реальний шанс виграти групу. Чому нам цього не зробити? Тренери після гри роблять аналіз, хочеться, щоб гравці аналізували, що ми можемо зробити, щоб взяти ці ігри. Я ставив перед командою мету на цей відбір - вийти на Євробаскет і зайняти якомога вище місце в групі. Перше завдання виконали, тепер потрібно поборотися за перше місце. Це цілком реально.

- Бігмен «Унікахи» Володимир Герун провів хороші два матчі і був найважливішим гравцем у переможній грі з Австрією. Він - головний гравець цієї збірної в майбутньому?
- Не хочу нікого виділяти. Як я говорив раніше, в клубі ти можеш довго вибирати гравців, у тебе великий вибір. У тебе є багато часу на підготовку, багато тренувань, через ігри можна набирати. У збірній цього часу немає. До збірної приїжджають найкращі гравці країни і ті, хто зараз показує свій найкращий баскетбол. Хлопці зробили важливу роботу в цьому вікні відбору.

Герун - хороший приклад того, що він в збірній показує кращий баскетбол, ніж у клубі. Тому що в клубі у нього одна роль, тренер тебе бачить так, а в збірній інша. Він добре проявив себе не тільки в цей раз, але і був важливим гравцем в минулому циклі.

- Питання по гравцях НБА. Олексій Лень перебрався в «Торонто», у Святослава Михайлюка практично не залишилося конкурентів у «Детройті». Які у вас очікування від їхньої гри в цьому сезоні?
- Вони обидва заслуговують, що можуть грати великі хвилини в НБА. Вони доводили це. У наступному сезоні вони можуть грати більше. У Леня має бути все в порядку. Він перейшов у клуб, який більше підходить до його стилю. Він такого рівня гравець, що може знайти свою гру. «Торонто» - це команда для нього.

Стосовно Михайлюка не бачу проблем, щоб він вийшов на новий рівень. Він може відігравати велику роль, ніж просто штатного снайпера. Він може більше працювати з м'ячем, грати першим номером, закрити кілька позицій в нападі. На 100% впевнений, що він проведе вдалий сезон.

- Кого з потенційних новачків розглядаєте у збірну?
- Доживемо до лютого. За тиждень перед «баблом» побачимо, що у нас є. Завдання перемогти ніхто не скасував. У збірній повинні грати найкращі гравці на цей момент. Всі гравці, які залишають свій відбиток у Суперлізі, ті, хто якісно грають за кордоном - всі отримають свій шанс. Стежимо за всіма.

Дякуємо за допомогу в організації інтерв'ю ТМ Parimatch - генерального спонсора збірної України з баскетболу.

Максим Гаптар Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Хокей | 03 сiчня 2025, 10:15 4

Популярний турнір за участю найкращих збірних

Коментарі