Луїс Суарес віддав усього себе Барселоні, і заслужив кращого відходу
Sport.ua - про ситуацію, що склалася навколо уругвайського бомбардира каталонців
- 20 вересня 2020, 07:00
- |
- 20 вересня 2020, 16:11
- 24701
- 13
Влітку 2014 року Луїс Суарес за 82 мільйони євро перебрався з «Ліверпуля» в «Барселону», де за шість років зумів виграти не тільки 13 трофеїв, але й вписати своє ім'я в клубну історію. На теперішній час на рахунку уругвайця 198 забитих м'ячів (в 283 поєдинках) за «блаугранас», що дозволяє йому перебувати на третій сходинці бомбардирів за всю історію каталонського клубу.
Однак, незважаючи на всі титули, регалії та заслуги, цього літа, після зміни головного тренера, Луїсу Суаресу у відкриту вказали на двері. 33-річному нападнику, по суті, не залишають жодного вибору, окрім як підшукати собі нову команду, адже, згідно з останніми даними, уругваєць не гратиме за «Барселону», навіть якщо не покине клуб в поточне трансферне вікно.
Звичайно, після зміни головного тренера в більшості команд відбувається певна переоцінка колишніх, так би мовити, ідеалів, а тому картина, при якій один з ключових раніше футболістів виявляється раптом непотрібним, не є новою. Інше питання, яким саме чином клуб прощається з тим, хто віддавав усього себе за результати команди, але з якоїсь причини виявився незатребуваним.
Чи отримує Суарес від «Барселони» зараз хоч частинку поваги за все те, що раніше зробив для «блаугранас»? Чому з ним раптом почали поводитися, як з непотрібною річчю? І чи є якийсь зв'язок між ситуацією навколо уругвайця і «сагою по Мессі», яка кілька тижнів тримала в напрузі всіх фанатів «Барселони»?
Насправді, вся кар'єра Луїса Суареса в «Барселоні» дозволяє частково знайти відповіді на всі ці питання. Принаймні, пояснити логіку рішення Рональда Кумана, але ніяк не морально-етичний аспект ситуації...
У «Барселону», як ми вже згадували, Луїс Суарес перебрався в 2014 році після фантастичного сезону в рядах «Ліверпуля». Тоді уругваєць відзначився 31 забитим м'ячем в 33 поєдинках англійської Прем'єр-ліги, що хоч і не допомогло «червоним» взяти жаданий чемпіонський титул, проте зробило самого Луїса беззаперечно найкращим бомбардиром турніру, адже у найближчого переслідувача в особі Деніела Старріджа був тільки 21 гол в активі.
Твіттер Ливерпуля. Луїс Суарес
Що правда, сам переїзд Суареса в «Барселону» стався зі шлейфом скандальності. На чемпіонаті світу-2014 в Бразилії уругваєць вкусив захисника збірної Італії Джорджо К'єлліні, за що згодом отримав 4-місячну дискваліфікацію, яку не зміг оскаржити навіть в Спортивному арбітражному суді Лозанни. Суареса не просто усунули від матчів, а й взагалі заборонили проводити будь-яку футбольну діяльність, через що «Барселона» не змогла провести звичну в таких випадках презентацію новачка.
Дебютувати за «Барсу» Суаресу вдалося лише в кінці жовтня 2014 року. Форвард вийшов в стартовому складі на матч чемпіонату Іспанії проти «Реала» на «Сантьяго Бернабеу», і вже на 4-й хвилині асистував Неймару, який відкрив рахунок. Незважаючи на те, що «блаугранас» той матч програли (1:3), між Суаресом, Неймаром і Мессі почав встановлюватися якийсь магічний зв'язок на полі, який згодом призвів до утворення знаменитого тризуба MSN (Мессі, Суарес, Неймар). Багато в чому відмінна взаємодія цих південноамериканців в атаці «Барси» і призвела до того, що команда Луїса Енріке сезон-2014/15 завершила легендарним треблом, вигравши чемпіонат і Кубок Іспанії, а також Лігу чемпіонів. Причому у фіналі континентального турніру Суарес особисто відзначився одним із забитих м'ячів в ворота «Ювентуса» (3:1), в який його активно сватали після появи перших новин про майбутній від'їзд з «Камп Ноу».
З урахуванням того, що частину прем'єрного сезону в «Барселоні» Луїс Суарес пропустив через дискваліфікацію, цей відрізок кар'єри уругвайця можна назвати по-справжньому ідеальним. Однак з тих пір «Барса» втратила статус домінуючої сили на європейському континенті, хоча і продовжила штампувати титули в рідній Іспанії.
У своїх перших чотирьох сезонах в Іспанії, Луїс Суарес став 4-кратним володарем Кубка країни, а за перші п'ять років в «Барселоні» виграв чотири титули чемпіона Ла Ліги. Більш того, індивідуальні показники уругвайця ставили його в один ряд з кращими голеадорами планети. Наприклад, у другому сезоні в «Барселоні» на рахунку уругвайця було 59 голів в 53 матчах в рамках всіх турнірів.
Твіттер Барселони. Неймар, Мессі і Суарес
Однак, починаючи з 2016 року, в кар'єрі Луїса Суареса простежується певний спад. У Лізі чемпіонів в цей період царював найлютіший опонент «Барселони» мадридський «Реал», в той час, як «блаугранас» раз у раз спотикалися на шляху до фіналу, поступаючись дорогою то «Атлетіко», то «Ювентусу», то «Ромі» або «Ліверпулю». Нарешті, в сезоні-2019/20 каталонці остаточно «припливли», коли зазнали принизливої поразки від «Баварії» в чвертьфіналі з рахунком 2:8...
Всі ці сезони Луїс Суарес залишався одним з ключових бомбардирів команди поряд з Ліонелем Мессі, з яким встановив чудове взаєморозуміння не тільки на футбольному полі, але й за його межами. Втім, статистика уругвайця свідчить про те, що ефективність дій Луїса все-таки пішла на спад. Безумовно, це пов'язано не тільки з віком форварда, але і з регресом всієї команди, який став особливо показовим під час згадуваного вже матчу Ліги чемпіонів проти «Баварії».
Після 40 забитих м'ячів у другому сезоні за «Барсу» в рамках Ла Ліги, було плавне зниження показників в наступних чемпіонатах - 29, 25, 21 і нарешті 16 в сезоні-2019/20. Насправді, якщо враховувати рівень змагання, в якому грає Суарес, дані показники, як і раніше, виглядають вражаюче, але тепер стає зрозумілим, чому Рональд Куман вважає, що час уругвайця в «Барселоні» підійшов до кінця...
Не можна обійти увагою й проблеми зі здоров'ям, які виникли у Луїса в минулому сезоні. Якщо раніше серйозні пошкодження обходили уругвайця стороною, то в січні Суарес отримав травму коліна, через яку був змушений пропустити півроку. Лише пауза в змагальному процесі, викликана пандемією коронавірусу, дозволила уругвайцю повернутися на поле ще в рамках сезону-2019/20, і навіть відзначитися 7 забитими м'ячами в 13 матчах.
Після того, як керівництво «Барселони» прийняло рішення про призначення Рональда Кумана головним тренером, за повідомленнями з преси, нідерландський фахівець по телефону зв'язався з Суаресом і порадив тому підшукувати собі нову команду. Це буквально розлютило уругвайця, який розраховував як мінімум допрацювати до кінця свій діючий контракт з клубом (він закінчується влітку 2021 року), а буквально через день додав гасу у вогонь ще й Ліонель Мессі, який попросив клуб про відхід за допомогою горезвісного бурофаксу.
Твіттер Барселони. Ліонель Мессі і Луїс Суарес
І якщо ситуація з аргентинським ідолом фанатів «Барселони» ніби як вирішилася, то ось те, що відбувається навколо Луїса Суареса навряд чи варто залишати без уваги і десь на задньому плані. Насправді, це ще один яскравий приклад того, як нинішнє керівництво каталонців ставиться до своїх ключових футбольних фігур.
Форварда, який за шість років на «Камп Ноу» став третім в історії клубу бомбардиром і справжнім катом «Реала» (мадридцям Суарес забив 11 голів у 16 матчах), тепер банально викидають за двері, немов кошеня, що нашкодило у кутку кімнати...
Звичайно, сучасний футбол вже давно позбавлений сентиментів, але коли мова йде про такі категорії, як «Барселона», то можна говорити про необхідність прояву хоча б показної поваги до футболістів калібру Суареса. В іншому випадку зовсім не дивно, що з цієї команди так хотів піти Мессі, який став чи не головною легендою «блаугранас» за всю майже вже 121-річну історію клубу.