Хто такий Цотне Рогава, і як він вибив Вихриста зі збірної?
Лев Кравців — про головну надію України в хевівейті
- 24 липня 2020, 16:15
- |
- 25 липня 2020, 01:10
- 12800
- 8
Частина фанатів українського боксу знає ім'я Цотне Рогава лише з прив'язкою до Віктора Вихриста. Більша ж частина не знає і зовсім, а даремно. Його бокс частково став причиною переходу Віктора Вихриста в профі. І нехай ця частка далеко не найбільша, але саме вона стала останньою в низці подій, що призвели до сварки Федерації боксу, Андрія Котельника і Віктора Вихриста.
Звідки він взявся?
Для багатьох любителів боксу цей хлопець взявся нізвідки. Вихрист був багаторічним лідером суперважкої ваги, а тут якийсь етнічний грузин займає його місце, перемагає і відправляє того в професіонали. Насправді, що логічно, у Цотне великий досвід виступів. Просто не в боксі.
Цотне всього двадцять сім років, але він є вкрай досвідченим спортсменом, який давно виступає в таїландському боксі. Довгі роки йому не було рівних у цьому виді єдиноборств в Україні, хоча наша країна - одна з найсильніших в світі з муай-тай. Рогава граючи розбирався з суперниками в Україні і регулярно їздив на міжнародні турніри.
Цотне - багаторазовий призер усіляких міжнародних турнірів, які зараз доступні тайбоксеру. Список там коротший, ніж у боксі, всього на одну позицію - муай-тай не є олімпійським видом спорту - але на всіх інших турнірах Рогава був або в призах, або переможцем. А через деякий час став пробувати себе і в професіоналах.
Цотне є учасником або переможцем багатьох серйозних професійних турнірів. Серед них: Татнефть, SuperKombat, FEA, ACB і навіть Kunlun. Все це - найсильніші турніри з найпотужнішими бійцями серед учасників. Попутно Рогава брав участь у всеукраїнських та міжнародних турнірах, виступаючи за збірну України з таїландського боксу.
У підсумку, в класичний бокс прийшов не якийсь там боєць, а справжній професіонал. Цотне готувався зі справжніми професіоналами, спарингував з боксерами і був частково готовим. Залишалося підійти правильно до тренувального процесу, перебудуватися з поєдинків з ногами і пробувати свої сили.
Спочатку Рогава збирався відразу стартувати в професійному боксі, але тренер його відрадив, переконавши спробувати себе в любителях. Перші півроку українець просто тренувався, ніде не виступаючи, після чого взяв участь в турнірах з боксу. До речі, на вмовляння не починати з професіоналів, за словами тренера, у нього пішло близько трьох місяців. Все ж Рогава погодився.
Мабуть, це було гарне рішення. Тепер, якщо все буде складатися так, як планувалося, одесит боксуватиме на Олімпіаді вже наступного року.
Так, а що в боксі?
З успіхами поза боксом розібралися - Цотне прийшов готовим спортсменом з великим досвідом. А що ж із боксом?
Насправді, в аматорському боксі Рогава дебютував ще в 2013 році. Тоді в Івано-Франківську Рогава переміг Євгена Шевчука, але вже в наступному поєдинку програв Івану Жуку і шість років особливо не думав перебиратися в класичний бокс, штампуючи успіхи в таїландському.
Повторний дебют відбувся в 2019 році на Меморіалі Миколи Мангера в Херсоні - престижному міжнародному турнірі. Звідти Цотне поїхав із золотом. Після цього було ще три переможні поєдинки в Одесі, після чого чемпіонат світу в Єкатеринбурзі, куди основна збірна України не поїхала.
Турнір не мав особливої цінності - путівки на Олімпіаду не розігрувалися, але чемпіонат світу є чемпіонат світу. Звідти одесит вилетів у другому поєдинку, зустрівшись із майбутнім переможцем. З недавнього часу деякі профі можуть повертатися в аматорський бокс, чим скористався узбек Баходір Жалолов, у якого шість дострокових перемог із шести в профі. Він легко розправився з усіма суперниками, хоча Цотне виглядав непогано, програвши за очками.
Ці дві поразки - поки єдині в любительській кар'єрі Рогави. Після цього в Софії, Болгарія, він переміг легендарного Клементе Руссо, але найбільш значущою перемогою для українців стала та, яку одесит здобув, розібравшись із Віктором Вихристом у фіналі чемпіонату України в Маріуполі.
У першому раунді Віктор потрапив у стоячий нокдаун і, в принципі, виглядав значно гірше, пристрілявшись лише до третього раунду через постійний тиск і роботу по поверхах від Цотне. За великим рахунком, ця поразка і поставила крапку на перспективах Вихриста в збірній.
Як він міг обійти лідера так швидко?
Насправді, Віктор ще брав участь у турнірах після поразки від Рогави. В Панчево, Сербія, він виграв турнір, також перемігши Клементе Руссо, але після цього до першого складу команди не потрапляв.
Справа в тому, що в 2019 році подав у відставку багаторічний тренер збірної Дмитро Сосновський, який керував командою ще за часів Усика і Ломаченка. Замість нього був призначений Леонід Лоївський. Після цього і почалися зміни. У Федерації боксу це заперечують, але, по факту, на основні змагання з першою командою їздив саме Цотне, а не Вихрист.
Далі ситуація склалася дуже просто. Андрій Котельник запропонував Вихристу подумати над пропозицією німецького промоутера, а той погодився. Мабуть, розуміючи, що потрапить на Олімпіаду тільки, якщо Рогава не візьме ліцензію.
У Федерації образилися, заявивши, що Віктор позбавив Україну більшої кількості шансів на потрапляння країни в суперважкій вазі на Олімпіаду, але це вже їхні суперечки, які до справи мають опосередковане відношення. За фактом прийшли Цотне і новий тренер до збірної, Рогава виступив кілька разів впевненіше, новий тренер вирішив у першу чергу робити упор на нього.
Мабуть, Вихрист не захотів чекати і вибрав інший шлях. Тепер він - Віктор Фауст, який виступає за німецьких промоутерів і вислуховує похвали з історіями про те, як він схожий на Кличка. А Цотне - надія України в супертяжах номер один. Можна сказати, єдина серйозна надія.
Благо час на підготовку до Олімпіади тепер збільшився на цілий рік. Нижче відео бою Цотне на кваліфікаційному турнірі в Лондоні, який не був завершений через епідемію коронавіруса.