Пророк з Фузіньяно. Як Арріго Саккі поділив світовий футбол на до і після
Оглядач Sport.ua – про великого тренера, який випередив час
- 05 травня 2020, 13:19
- |
- 06 травня 2020, 12:16
- 4759
- 1
Світова історія футболу знає три революції:
Перша - Голландія - 1974, коли команда Рінуса Міхельса показала всьому світу концепцію колективного (або як ще прийнято говорити тотального) футболу.
Друга - «Мілан» Арріго Саккі 1990-х років. Відмова від ліберо, компактна колективна команда з розумною універсалізацією, все ті ж ідеї тотального футболу Міхельса в атаці (Саккі не приховував, що багато черпав саме з конспектів Міхельса), але зовсім інший підхід до гри без м'яча. Саккі надав цьому свою інтерпретацію і «прокачав» гру ще далі. Ключове слово - синхронність.
Третя - «Барселона» Гвардіоли 2009-2011. Команда, яка привчила нас, що володіти м'ячем 70+ % - норма. І домінувати через володіння м'ячем стало на десятиліття основним трендом. Пеп вплинув на гру на тій стадії, коли вже здавалось нічого і придумати нового не можна. Він переосмислив культові 4-3-3 на новий лад.
Безумовно, витоки і філософія у всіх трьох випадках суміжні, проте і відмінностей теж чимало. Але про це трошки згодом.
Як хлопець з взуттєвої фабрики завоював прихильність Сільвіо Берлусконі
Саккі ніколи не грав в футбол на професійному рівні. Такий собі Нагельсманн кінця 80-х - початку 90-х. Звичайно, це Саккі одного разу на прес-конференції не витримає зневажливого ставлення журналістів і скаже: «Послухайте, для того щоб бути жокеєм - перед цим не обов'язково бути конякою».
Шлях великого італійця починався з провінційних дрібних команд: спершу «Ріміні» в Серії С1, потім курси в Коверчано за фахом «Адміністратор молодіжного сектору». Після цього був досвід куратора молодіжних команд в «Фіорентині». На перших порах Арріго поєднував тренерську посаду з сімейним бізнесом - взуттєвою фабрикою. Але долею визначена була інша дорога.
У 1985 випала можливість попрацювати в Серії С1 - «Парма» шукала молодого спеціаліста. Багато людей рекомендували спортивному директору «пармезанців» звернути увагу на перспективного хлопця, який мислив вельми глобально, нестандартно і мав дуже ідейні уявлення про гру.
Парма в кінці 80-х - місто можливостей. Розквіт капіталізму і концерну «Parmalat». Для повного щастя залишалося мати футбольне представництво у найвищому дивізіоні. Саккі подарував маленькому містечку можливість зіграти в Серії Б. Більше того, паралельно в кубку країни «Парма» двічі поспіль обіграла «Мілан» на «Сан-Сіро». У красивому, ефектному стилі. Тогочасний президент «Мілана» сеньйор Сільвіо Берлусконі поклав око на молодого тренера. Незабаром після знайомства він зрозумів, що саме з цією людиною можна створити щось грандіозне. В Мілан Арріго висадився з цілим букетом оригінальних ідей.
Дорога від «єретика» до «пророка з Фузіньяно»
Саккі як ніхто інший знає, що таке плисти проти течії. Італія кінця 80-х - початку 90-х - країна зі старомодним менталітетом. Футбол з'явився як атакувальний вид спорту, але італійців хвилював винятково результат. Ніяких нововведень в підготовці футболістів - суто «олдскул», ностальгія за минулим, тільки традиційне катеначо.
Існує теорія, що розвиток футболу безпосередньо пов'язаний з розвитком держави. Принаймні Саккі любить розмірковувати подібним чином: «Ми історично країна індивідуалістів, громадяни, які не люблять державу, не люблять націю і вважають своє місто центром Всесвіту». Запитайте у будь-якого італійця хто він за національністю, і, швидше за все, він скаже, що він з Генуї/Неаполя і т.д., загалом, назве своє місто.
Тоді в Італії не сприймали футбол як спорт з чіткими правилами - звідси і безліч скандалів на предмет договірних матчів. Культура поразки існує в суспільстві, де цінують заслуженість успіху. Тобто не в Італії тих років. Саккі часто в таких випадках любив цитувати Вінстона Черчилля: «Лише італійці програють війни, як ніби це футбольні матчі, а футбольні матчі - наче це війни».
«У цих словах велика правда про наше ставлення до футболу. У нас до цих пір кричать на стадіонах, що хтось повинен померти і всі ці расистські скандали ...», - з сумом резюмує Арріго.
Одним словом, зірка Саккі мала запалитися в країні, яка не думала про майбутнє, не шукала нових шляхів розвитку і була дуже скептичною до інновацій.
Саккі відкрито поставив під сумнів поточну на той момент підготовку гравців. На нього негайно наклали ярлик «містера Ніхто».
«В Італії, не забувайте, спалили Джордано Бруно», - пише в своїй автобіографії Арріго. Частина журналістів вважала мене єретиком і була категорично проти моїх ідей. Але інша частина, молоді люди, не такі консервативні, зацікавилися тим, що я проповідував. Іноді навіть доходило до бійок між цими двома таборами журналістів».
Великий голландець Міхельс якось сказав: «Італійці дивні, навчають техніці у відриві від гри. А ми вчимо, якою має бути гра. Це те ж саме, що покласти футболіста на стіл, сказати, що навколо вода, і вчити плавати. Ми кидаємо їх в воду».
Саккі випередив час на 20 років
«На карантині дивлюся ретро-матчі. Кожен раз, коли потрапляю на «Мілан» Саккі, усвідомлюю, що вони випередили час на 20 років», - зізнався в свіжому інтерв'ю Мауріціо Саррі.
Лобановський, Міхельс, Б'єлса і Саккі - всіх цих геніїв об'єднує дар передбачати майбутнє. Саме вони визначили хід розвитку футболу. Всіх чотирьох об'єднує слово - система колективного (тотального) футболу. В системі дозволено все, і все заборонено за її межами.
Роль Саккі особлива - він розробив концепцію «зонального футболу» і розвивав її по максимуму. Це зараз звичайна справа, але в кінці 80-х уявити команду без ліберо нереально.
Саккі показав, наскільки сильна команда, якщо вона грає єдиним колективом, де кожен знає свою роль. Синхронність дій - запорука успіху. Якось спортивний директор «Інтера» Джованні Бельтрамі від захоплення вигукнув: «Навіть сестри Кесслер (німецькі співачки-близнючки) не діють так синхронно!».
Ніхто так не знущався над правилом офсайду, як команди Саккі. Про важливість гри в четвірку захисників і зональної обороні є відмінна історія з автобіографії Саккі «Тотальний футбол» (до речі, ще одне хороше заняття на карантин). У ресторані до нього з дружиною підійшов Джанні Брера, екс-гравець «Мілана», і запитав, хто буде опікати Марадону в найближчому матчі з «Наполі».
- Дай мені список, я подивлюся.
Він написав кілька імен.
-Ти маєш рацію - всі це робитимуть!.
- Це як?
- Хто опікує Марадону? Залежить від зони поля, де він знаходиться.
Дружина Саккі, яка сиділа поруч, зневажливо, з огидою глянула на Брера: «Хіба ти не граєш зонально?»
Ідея Саккі - в створенні короткої команди, де відстань між останнім форвардом і крайнім оборонним гравцем не більше 25 метрів. Так підтримується компактність. Розриви між лініями не повинні перевищувати більше 6-7 метрів. Команда дико пресингувала ту зону, де знаходився м'яч.
«На тренуваннях ми використовували певні кольори, щоб навчитися рухатися синхронно і одночасно. Я називав колір, і все рухалися вперед або назад, або на фланг - в залежності від кольору», - пояснює Саккі.
Також Саккі працював над пресингом, про який в Італії нічого не знали. Непросто було перевчити гравців, які звикли бігти назад, рухатися вперед. Принцип Саккі (та й будь-якого колективного футболу) - команда і захищається, і атакує всіма 11 гравцями. Вже свого часу Саккі акцентував увагу, що воротар зобов'язаний буде володіти культурою пасу і підстраховувати лінію захисту (привіт Ноєру).
«Мій футбол був активним навіть без м'яча - гравці контролювали ситуацію завдяки пресингу. Орієнтири теж були іншими. В Італії звикли фокусуватися на суперника, матч перетворювався в дуелі один на один. У моєму футболі на першому місці м'яч, потім одноклубник, а потім вже суперник. Це колективний захист. Інтелект, уважність, чітке розташування на полі і вміння зробити правильний вибір - базові поняття».
Зараз всі провідні тренери, в більшій чи меншій мірі, користуються спадщиною великого італійця.
На тренуваннях часто практикувалася вправа, коли воротар і 4 захисника протистояли 11 гравцям (хавбеки і форварди). Як правило, ці 11 обмаль забивали. Ван Бастен часто бився об заклад з тренером, мовляв, нічого складного немає, і він придумає гол. А потім програвав і платив за шампанське. Саккі переможно повчав його: «Краще 5 організованих гравців, ніж 11 без розуміння принципів гри».
Також часто грали в «собачку», або як кажуть іспанці - «рондо». Один або два гравці в колі повинні перехопити м'яч проти 4-5 партнерів. Є різні варіації вправи і пропорції. Саккі наполягав, щоб гравці робили це в русі, а не стоячи на місці. Гвардіола, коли прийшов в «Баварію», відреагував так само: «Не думаю, що в футбол грають стоячи. Ви робите те, що ніколи не трапиться в матчі. Це марна втрата часу, а не тренування».
Фізичну підготовку теж здебільшого Саккі адаптував так, щоб був м'яч. Можна стікати потом в залі, а можна грати міні-матчі по 2-3 хвилини, тренуючи пресинг. Воротар + реджиста + 5 нападників проти воротаря + ліберо + 5 захисників-опікунів. Реджиста і ліберо можуть зробити по два дотики, інші - хоч греблю гати. Такі матчі важливі, щоб всі колективно вчилися і захищатися, і оборонятися. Знову ж таки, зараз це поширена практика. Для умовного Брендана Роджерса з «Лестера» або іншого фахівця, який мислить сучасними категоріями - це все ясно як Божий день. Роджерс теж озвучував цю тезу: «Хороша команда обороняється колективно всіма 11 гравцями. Якщо ти атакуєш чіткою схемою - значить ти взагалі не атакуєш в повному розумінні цього слова». Але саме Саккі був одним з перших піонерів-першопрохідників. Він з числа тих, хто осяяв цей шлях.
Клопп - головний учень Саккі
Сюрприз-сюрприз! Це шалено зворушлива історія. Коли Клопп вивів «Боруссію» в 1/2 Ліги чемпіонів після тієї самої драми з «Малагою» - його запросили на пряме включення з італійським телебаченням. У студії в якості експерта сидів Саккі. Репортер попередив Юргена про це, німець перепитав:
- У вас правда в студії сидить містер Саккі?
- Так.
- Я хочу, щоб він почув ці слова. Ми з вами знайомі заочно і ніколи не бачилися наживо. Але все що я знаю про тренерське ремесло - абсолютно все від вас.
Саме Клопп активно використовує зональний пресинг. Одного разу він поправив журналіста: «Ми не пресингуємо високо. Ми пресингуємо ту зону, де м'яч. Як правило, в середньому блоці».
На цьому спільні риси між тренерами не завершуються. Наприклад, обидва практикують схожі прийоми на тренуваннях. Саккі, як ми пам'ятаємо, називав колір і команда рухалася в потрібну зону, а Клопп використовує модернізовану версію цього трюку - лайфкінетику, чи то пак цикл вправ, спрямованих на розвиток координації та нейронних зв'язків в корі головного мозку.
«Якщо у тебе немає півзахисника - створи його», - говорив Саккі. І дуже схожий постулат можна простежити у Клоппа: «Я не вірю в трансфери - я вірю в тренування».
Та що вже там - один раз сам Гвардіола підійшов до Саккі і сказав: «Всьому чого я досяг - я зобов'язаний Кройффу і тобі».
Якщо вже мова зайшла про спадщину Саккі - то Анчелотті був лідером в його «Мілані», а потім і першим асистентом на Мундіалі 1994 року. Тільки після стажування під пильним оком свого шефа Карло пішов у вільне плавання.
Фінал чемпіонату світу - 1994 - пікова точка в кар'єрі Арріго
Так, той самий фінал, де Баджо допустив фатальний промах. Подібно до свого натхненника Міхельса, Саккі точно так само програє фінал Мундіалю. У цьому є певна трагедія буття. Але після двох кубків європейських чемпіонів з «Міланом» і досягнення зі збірною Саккі назавжди увійшов до елітного залу слави італійського футболу.
«Футбол - віддзеркалення суспільства. Тому я ділюся своїм багатим досвідом, як доповідач на конференції. Розповідаю, що група футболістів стає командою за рахунок пристрасті, любові до роботи і поваги до клубу. Коли я працював в Іспанії, то побачив їхній менталітет. Там перемога без красивої та якісної гри нікому не цікава. У нас, в Італії, всі мислять примітивно: виграв - молодець, програв - мудак».
Команда Саккі, коли втрачала м'яч, нахабним чином колективно пресингувала, повертала контроль і продовжувала атакувати.
«Ми - самовпевнена і неосвічена нація. Ми не розуміємо, не хочемо знати і не ростемо. Мої ідеї, як не дивно, отримали більше визнання в інших країнах, ніж на батьківщині. Футбол - це джерело пристрасті, стійкості, вміння жертвувати, поваги, культури, гордості, сміливості, інтуїції, культури в цілому і вміння програвати. Футбол повинен передавати це суспільству, у якого моральна криза. Ці цінності формують колектив. Без етики немає команди. А якщо немає команди, то немає і гри, немає розваги. А значить, немає і результатів».
Завдяки Саккі на італійському телебаченні стали в рази частіше говорити про тактику, використовувати термінологію на кшталт треквартісти, медзалли та інший аналітичний лексикон. Саккі зробив це модним.
Підірване здоров'я змусило рано піти на пенсію
Гастрит та інші хвороби надокучали італійському Прометею. Вояж в мадридський «Атлетико», короткострокове повернення в «Мілан», робота технічним директором в «Пармі» і, нарешті, заслужений відпочинок - час з родиною та близькими. Своя колонка в газеті, робота на телебаченні і статус всенародного героя, де тебе люблять і поважають.
Дуже добре, що ця історія не про сентиментального героя, якого не визнали, а навпаки - людину, яка заради своїх переконань пройшла багато і тріумфально може розповісти онукам про колишні подвиги. Журнал «France Football» поставив Саккі на третє місце у рейтингу тренерів всіх часів і народів.
У 2005-му році Урбінський університет присудив Саккі ступінь Почесного доктора. Він не був футболістом, але став тренером. Не був студентом, але став доктором. Він навіть не пив вино і не ходив на всілякі курси, але вважає себе непоганим сомельє. Такий він Арігго Саккі.
Він відчув на своїй шкурі критику так званих експертів, завжди чинив опір скептикам і ніколи не забував ділитися знаннями з іншими. Як той Прометей, який викрав вогонь з Олімпу і подарував людям.
Артем БУДРІН