Чого чекати від Бенфіки в атаці: позиційні 4-4-2 і компенсація партнерів

Гра «Шахтар» - «Бенфіка» вже скоро

Вже у четвер «Шахтар» прийматиме «Бенфіку» в Харкові. Багато хто говорить, що шанси 50/50, в тому числі й більш відомі особистості, ніж звичайні вболівальники. Особисто мене такі заголовки дивують, але поки це нічого не вирішує. А вирішує наступне - гра, сила і поточний стан команд. Що відбувається з «Бенфікою» перед матчем з «гірниками - спробуємо розібратися в цьому матеріалі.

Спочатку відзначаємо: «орли» лідирують у чемпіонаті (відрив - 4 очки), не програвали з листопада (17 матчів), але в останньому турі поступилися «Порту», ​​в Прімейрі виграли 18 матчів з 20 (програли «Порту» 0:2 і 2:3). Якщо судити по чемпіонату, то у «Шахтаря» в чемпіонаті приблизно така ж статистика (16 перемог, 2 нічиї), але зрозуміло, що користі в порівняннях такого роду особливо немає, так що не варто дуже захоплюватися результатами підопічних Бруно Лажі.

Основи моделі гри і склад

«Бенфіка» в основному розташовується за схемою 4-4-2. Але не треба відразу думати, що вони грають дуже прямолінійно або використовують низький блок при обороні. Якраз навпаки - в своєму арсеналі команда має і цікаві комбінації в різних частинах поля, і круто навчена виходам на чужу третину за допомогою довгих передач. Все перераховане в цьому тексті (позитивне) через те, що Бруно Лажі класно вписав гравців у цю формацію.

Напевно, команда не змінює схему через просту причину - всередині цієї структури гравці дуже часто замінюють один одного, більшість гравців групи атаки можуть зіграти на багатьох позиціях або виконувати різні функції. Кардинальні зміни просто не потрібні: під час тренувального процесу (швидше за все) економиться час, оскільки інші розстановки награвати не обов'язково, а також через безліч варіантів використання гравців власної команди легше придумати, як використовувати слабкості суперника.

Переходимо до персоналій. У воротах беззаперечно основний Влаходімос - у його виході в старті сумніватися не варто. У лінії оборони завжди 4 гравці. Основні центрбеки - Рубеш Діаш і Ферро, обидва випускники прославленої академії «Бенфіки». Як запасний варіант, може вийти Жардел (досвідчений 33-річний гравець, які грає все менше і менше). На лівому фланзі без варіантів - Алекс Грімальдо, про нього ми ще поговоримо докладніше. На правому фланзі є дві опції: більш досвідчений Андре Алмейда і ще юний Томаш Тавареш, який в майбутньому може стати одним з топових на своїй позиції. Обидва досить активно підключаються до атак, але в Андре є кілька переваг: він добре відчуває, наприклад, коли потрібно зупинитися, а коли почати рух в простір за лінією оборони (в більшості, переведення з лівого флангу), також він більш упевнений при грі в обороні . Швидше за все, саме Алмейда буде в стартовому складі проти «Шахтаря».

У півзахисті можна бути більш-менш впевненим за гравців центру. Вайгль та Таарабт мають найбільше шансів потрапити до стартового складу, про їхні плюси і мінуси також поговоримо трохи пізніше. На правому фланзі, за ідеєю, повинен зіграти Піцці (гравець, який дуже багато вирішує), а на лівому - Черві. Не варто дивуватися, якщо перед матчем буде намальовано навпаки. Також на лівому фланзі можуть зіграти і Рафа Сілва, і Шикіньо. Але вони значно менш працездатні і гірше грають при обороні (не дограють по супернику до кінця, займають неправильну позицію). Наприклад, проти «Порту» Шикіньо грав лівого хава і серйозно помилився при гольовий атаці суперника:


Ферро (ЦЗ) пішов на край штрафного страхувати ЛЗ, у центрі 2 в 2. Шикіньо грає по гравцеві і супроводжує його до лінії штрафного, але потім просто зупиняється - гравець «Порту» отримав купу простору в центрі штрафного і забив гол.

На позиції нападників все дуже неоднозначно. На місці «чистого» форварда завжди грає Вінісіус, неймовірна знахідка скаутського департаменту. Упевнений, якщо не буде психологічних або фізичних проблем, через рік-два перейде на наступну сходинку в своїй кар'єрі. А ось на позиції другого нападника можуть зіграти мінімум два гравці. Рафа, Шикіньо і навіть Сеферович. Я припускаю, проти «Шахти» саме Шикіньо буде в стартовій обоймі.

Побудова і початок атак

При початку атак захисники, в основному, грають в позиції і не зміщуються куди-небудь. Півзахисники в цій фазі повинні знаходити простір між лініями нападників і півзахисту суперника, дуже добре це робить Таарабт. Велику свободу отримує Ферро, навіть занадто. Португалець добре грає в пас, володіє м'ячем, і відповідно, це використовується тренерським штабом. Ферро знаходить гравців у напівфлангах, куди можуть зміщуватися як ЦПЗ, так і вінгери. Також він не боїться йти вперед з м'ячем, вриваючись у вільний простір, залишений суперником. Такий прийом може використовуватися навіть біля свого штрафного:


У цьому епізоді звичайний гравець віддав би просту передачу на Таарабта, але це ж Ферро. Він сам протягнув м'яч у простір, по якому повинен був іти пас, і вже потім віддає пас на Таарабта, який в цей час пішов відкриватися за спинами пресингуючих. Результат - Таарабт замість того, щоб отримати м'яч біля свого штрафного, після розвороту отримує його біля центрального кола.

Коли всі варіанти перекриті суперником, то Ферро не ризикуватиме, а віддасть м'яч воротареві. Правда, після цього Влаходімос вибиває вперед. Але такий прийом також добре організований. Більшість передач воротаря направляється на Вінісіуса, який фізично сильний, високий. Так що виграти боротьбу на другому поверсі йому не дуже складно. Під скидку в напівфлангах відкриваються другий нападник і вінгер. В інших ситуаціях голкіпер обмежується грою в атаці. Передачі на центральних захисників і Вайгля, виноси на Вінісіуса - це більшість атакуючих дії грека, за штрафний майданчик він виходить дуже рідко. Але при таких перепасовках приймає м'яч якісно, ​​як здалося з епізодів, гра ногами у нього на непоганому рівні, але не топовому.


Також використовуються передачі від воротаря на крайніх захисників. Закидання на правий фланг слідує, коли в центрі велика щільність або немає достатньої кількості гравців попереду. Позитивний результат - Алмейда виграє боротьбу і підбір виграється, негативний - навпаки. Найчастіше епізод закінчується успішно. На лівий фланг м'яч переводиться, коли там є простір. Тобто, Грімальдо може спокійно прийняти передачу і миттєво розвинути атаку. Гра головою в іспанця - найбільший мінус, так що про боротьбу тут не може і йтися. Приклад успішного варіанту розіграшу на лівому фланзі:


Загалом, «Бенфіка» намагається виходити через короткий пас, вишукуючи вільні зони. Коли суперник зустрічає низько, захисники тягнуть м'яч у вільний простір, коли високо - намагаються грати коротко, але якщо варіантів для розвитку мало, слідує довга передача на ЦН.

Розвиток атак у середній третині

Переходимо трохи вище, і тут вже побільше цікавих ідей. Почнемо зі структури. Один із центральних півзахисників (Вайгль) відходить назад і займає нижчу позицію, а інший (Таарабт) займає місце в лівому напівфланзі. Позиція Вайгля залежить від тиску суперника. Коли у ЦЗ є час, простір - Вайгль грає роль сполучної ланки між півзахистом і захистом, коли ЦЗ під пресингом - Юліан сідає третім в лінію, створюючи додаткову опцію для партнера і створюючи перевагу 3 в 2.


У цьому епізоді Шикіньо побачив, що правий захисник (Тавареш) займає місце в напівфланзі, а вінгер дає ширину. Він без проблем опустився на формальну позицію правого захисника, протягнув м'яч, зберіг його для команди, яка виграла в просторі і спокійно продовжила позиційну атаку. Але найголовніше те, що Шикіньо не зупиняється після пасу на партнера, а продовжує рух. Він швидко заповнює до цього ніким не атакований простір за опорниками суперника. Ось ще приклад, коли він бачить можливість для потенційної передачі на нього і прийому м'яча в небезпечній зоні:


Також дуже цікаві взаємодії на лівому фланзі. Потрібно відзначити, саме на цьому фланзі відбуваються складні комбінації на межі середньої та останньої третин поля, про які трохи нижче. Грімальдо, Черві, Таарабт і Піцці - саме вони часто зміщуються на лівий фланг, щоб «творити». Іспанець і аргентинець можуть змінювати ролі гравця, що дає ширину і займає більш оборонну позицію. Таарабт і Піцці - того, що заповнює простір у напівфланзі і займає позицію в центрі поля (приблизно перед штрафним суперника). Про Піцці є окрема розмова. Зараз ми розглядаємо лівий фланг - згадуємо Піцці, будемо говорити про інші зони - там також буде Піцці. Таке відчуття, що він у деякому сенсі грає вільного художника.


У цьому епізоді Грімальдо, отримавши пас від Ферро, бачить простір в центрі, зміщуючись не туди. Робить він це абсолютно правильно, тому що нападник суперника навіть не рухається в сторону флангу, тобто активно пресингувати не збирається. Але цікаво інше: Черві відразу відчуває, що партнер по флангу заходить в середину і заповнює простір, залишений Грімальдо на фланзі. Дуже весело, що Таарабт зміщувався назад (як раз в ту зону, куди вбігає Грімальдо), але після руху Алекса миттєво розгортається і біжить у простір між лініями суперника. Одним словом, гравці гарно покривають найбільш важливі зони.

У більшості випадків є два варіанти:

1. М'яч доставляється у другу третину в центр. Тоді м'яч отримує або Вайгль, який менше ризикує, або Таарабт - більш атакуючий гравець. Вайгль в основному переводить м'яч з флангу на фланг, віддає передачі в не дуже небезпечні зони. Таарабт - навпаки. Він націлений на атаку, практично ніколи не віддає назад, може протягнути м'яч і віддати у вільну зону або вже доставити круглого на центральних нападників. Адель часто отримує м'яч при розвитку атаки, коли компенсує Вайгля, який в таких епізодах грає третього центрбека.


Ось ще класний приклад, як Таарабт відчуває простір і як грамотно туди відкривається. На місці Габріеля буде Вайгль, просто тоді він ще не був гравцем «Бенфіки». Зверніть увагу на те, що зліва розташовується Тавареш, тобто не варто дивуватися зміною флангів не тільки вінгера, а й крайніх захисників.

2. М'яч доставляється на лівий фланг. Приймає м'яч у більшості таких епізодів Грімальдо. І після прийому слідує довга передача (низом) на Вінісіуса - так відрізається дуже багато суперників, але є ще кілька деталей. Важливу роль при цьому виконує гравець в лівому напівфланзі. Він відходить трохи нижче атакуючої лінії, відволікаючи правого захисника суперника. Зазвичай таким чином діє Черві, рідше Таарабт.

Безумовно, всі гравці важливі при такому розвитку подій, але головне, на чому все побудовано в цій комбінації - Вінісіус, точніше його деякі якості. Він гарно шукає собі простір, відчуває момент для початку ривка, коли вибігти з-за спини суперника і рухатися на хорошій швидкості до воріт. Також грає роль його фізична потужність, оскільки відтіснити захиснику Вінісіуса легко не вийде.

Решта атакуючих гравців займають позиції біля лінії оборони суперника, щоб захисники не зміщувалися рівномірно, тим самим не допомагаючи партнеру проти Вінісіуса і зменшуючи для нього простір.

Але також є і негативні моменти. Це важливо для Додо. Коли правий захисник знає, куди, швидше за все, піде передача від Грімальдо, в таких епізодах він уже в думках повинен бігти назад і допомагати центрбеку в боротьбі проти Вінісіуса.


Друга проблема в тому, що коли один з ЦН йде на фланг, а інший займає глибоку позицію, просто нікому атакувати коридори завершення, і навіть просто штрафний опонента. Ну, звичайно, є кому атакувати, але часто цього не робиться.


Тепер розглянемо, як «Бенфіка» проходить другу третину, точніше, як доставляє м'яч у фінальну третину. Довгих передач у цій фазі практично не відбувається, гравці намагаються вивести партнера/себе на ударну позицію або позицію для прострілу з допомогою коротких передач. Як говорив раніше, вони гарно використовують простір по всій ширині поля.

Але для просування переважно використовується лівий фланг. Туди часто зміщуються всі ті ж Таарабт, Піцці, а Черві і Грімальдо займають свою природну позицію. Дуже важливі в таких епізодах своєчасні ривки Таарабта:


Ось ще приклад, як здорово використовують простір і, відповідно, доставляють м'яч до штрафного суперника:

І ще приклад свободи Піцці і розумного руху Шикіньо:

Остання третина

Завершення атак і дії в останній третині. Основні принципи гри у фінальній і в середній третині не відрізняються. Можна написати про комбінації на лівому фланзі, обіцяю - це останній раз в цій статті.

Є дуже цікавий прийом, також пов'язаний з Вінісіусом.

У цьому епізоді другий нападник вривається в коридор між захисниками, забираючи за собою опорника. Такий хід відкриває купу простору в опорній зоні суперника. Саме туди повинен опуститися Віні та прийняти м'яч від півзахисника. Приклад, коли другий форвард уже між захисниками:


Тут лівий полуфланг перевантажений і двома вінгерами, і півзахисниками, і тим же нападником. Логічно, де з'явиться зона після пересувань суперника на свій правий фланг. В основному, всі простріли йдуть з лівого флангу. Можуть виходити від будь-яких гравців, які туди прибігають. З правого флангу загострюють не дуже часто, оскільки фактично там грає тільки правий захисник. Правий вінгер (Піцці) звідти зміщується в центр, але, коли він біля правої бровки, швидше за все, піде передача або назад, або у напівфланг. Якщо ж м'яч біля правого захисника, то буде навіс.

Тепер як завершуються атаки. Ось класичний приклад, як вбігають у штрафний:

Вінісіус забігає в центр, Рафа (грає як другий нападник) - на ближню штангу, Черві - на 11 метрів, Піцці контролює зону підбирання. Але цей епізод є в деякому сенсі винятком, оскільки тут є гравець, який набігає на ближню штангу. У більшості випадків цю зону просто ніхто не атакує.


На закінчення варто відзначити, що «Бенфіка» точно не буде простим суперником для «Шахтаря». Незважаючи на останні труднощі команди в чемпіонаті Португалії, «орли» бачаться досить непростим, навченим і організованим опонентом для команди Луїша Каштру. Більшою мірою атаку «Бенфіки» можна буде побачити вже в матчі-відповіді, але і в найближчому матчі на ОСК «Металіст» обороні господарів доведеться зіткнутися з чималими труднощами.

Максим СВІРСЬКИЙ

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 23 листопада 2024, 06:12 0

Дружина захисника київського Динамо Аліана Вівчаренко розповіла про свій щасливий день

Коментарі