Нетипова збірна: підсумки виступу синьо-жовтих на чемпіонаті Європи

Команда Олександра Косенка посіла четверте місце на Євро-2022

7008
1
Getty Images/Global Images Ukraine

Чемпіонат Європи з футзалу у контексті виступу на ньому збірної України очікувався з особливим хвилюванням, адже останні результати нашої команди зовсім не додавали оптимізму. Розчаруванням завершилася спроба «синьо-жовтих» пробитися на світову першість: команда Олександра Косенка зайняла останнє місце у своїй відбірковій групі, вперше з 2000 року не зумівши кваліфікуватися на мундіаль.

Відбір на Євро-2022 також залишив негативні емоції, пов'язані із поразками нашої збірної у матчах проти Хорватії. Особливо розчарувало домашнє фіаско з рахунком 2:7. На щастя, у нашій групі були слабкі Албанія та Данія, завдяки перемогам над якими вдалося вийти у фінальний турнір. Дещо спокійніше стало на душі після товариських матчів у рамках підготовки до чемпіонату Європи. Збірна України двічі впевнено обіграла міцний Азербайджан, та й у спарингах з Іспанією виглядала цілком гідно.

Стартовий матч на чемпіонаті Європи підтвердив побоювання. Забивши швидкий гол вже на 1-й хвилині, «синьо-жовті» віддали м'яч і простір суперникам. Звичайно, така тактика має право на життя, тим більше що наша збірна завжди славилася своїми контратаками. Але бачити таку гру у поєдинку з аутсайдером було дещо несподівано. На перерву команди пішли з мінімальною перевагою українців, хоч уже за першим таймом було видно: щось іде не так. Занадто часто нідерландці загрожували нашим воротам. Надія, що у другому таймі гра зміниться, дуже швидко зруйнувалася: «помаранчеві» не лише зрівняли рахунок, а й змусили нашу команду відіграватись. Врятувати зустріч «синьо-жовті» не змогли, поставивши під велике запитання свої шанси на вихід до чвертьфіналу.

Втрата очок у матчі із Сербією могла коштувати дуже дорого, адже попереду залишалося протистояння з португальцями, в якому важко було розраховувати на прийнятний результат. І у зустрічі з «орлами» українці приємно здивували. Ми побачили зовсім іншу команду: сміливу та розкуту. Звісно, розчарували й серби, які провели відверто слабку гру. Але це не применшує заслуг нашої команди – українці на майданчику були нестримні. На відміну від матчу з нідерландцями, у нас з'явився швидкий перехід центру майданчика, і це зумовило результат зустрічі. А згадайте другий гол Михайла Зварича після шикарної контратаки: та комбінація у виконанні українців заслуговує на найбарвистіші епітети.

Але для вирішення завдання з виходу до чвертьфіналу, все ще, потрібно було робити подвиг – обігравати збірну Португалії. Або сподіватися на перемогу невмотивованої Сербії над супервмотивованими Нідерландами, яких уперше на турнірі підтримували рідні трибуни. Й у грі проти чинних чемпіонів світу та Європи ми виглядали гідно. Але як хочеться не тільки виглядати гідно з топовими збірними, а й здобувати потрібний результат! А португальцям ми програли. Єдиний гол забив Зікі Те, якого згодом назвали найкращим гравцем Євро-2022. Закінчували зустріч українці вже у статусі учасників чвертьфіналу, адже у паралельній грі серби з камбеком таки обіграли нідерландців. Так, пощастило, але своєю грою «синьо-жовті» заслужили на плей-оф (стартовий поєдинок залишимо за дужками).

Детально подальший розвиток подій переказувати не будемо. Наша команда нарешті здолала чвертьфінальну стадію і через сімнадцять років повернулася до четвірки найкращих команд Європи. З погляду результату, турнір виявився для українців вдалим. Гра, продемонстрована «синьо-жовтими», також місцями дуже порадувала. Але почуття незадоволеності все ж таки залишилося. Із шести поєдинків збірна України виграла лише два. Так, це були ключові зустрічі: саме перемога над Сербією стала перепусткою до 1/4 фіналу, а переможна гра з Казахстаном вивела нас до півфіналу. А ось у більш статусних суперників ми виграти не змогли. Грали добре і з азартом, але програли. Але незважаючи на цю ложку дьогтю, потенціал у збірної ми побачили. І висловлю суб'єктивну думку: рухається національна команда у правильному напрямку.

Команда Олександра Косенка особисто мене здивувала своєю сміливістю. Друзі, в першому таймі з іспанцями саме «синьо-жовті» володіли перевагою, намагаючись грати першим номером. Звичайно, клас підопічних Федеріко Відаля не викликає сумнівів, і одну зі своїх контратак вони реалізували. Також дуже несподіваною стала рання гра з п'ятим польовим у матчах проти Росії та Іспанії. Тим більше, що цей елемент футзалу важко назвати сильним боком збірної України. А згадайте штурм воріт російської збірної наприкінці зустрічі. Взагалі, у півфіналі нашу команду залишило везіння, багато в чому завдяки якому ми дійшли до цієї стадії (мається на увазі така потрібна нам перемога сербів). Українці не раз могли зрівняти рахунок і перевести гру в овертайм: згадуємо незабитий пенальті Шотурми та забійний момент Абакшина. А у росіян, навпаки, залітало. Гол Ніязова «ножицями» з гострого кута – чи це не везіння?

Не можна не відзначити, що грала наша команда за умов кадрового дефіциту. Тільки з півфіналу вдалося вносити до заявки повну обойму футболістів. Останнім часом на тренерський штаб Олександра Косенка вилилося чимало критики, але на чемпіонаті Європи наставники збірної зуміли проявити гнучкість. Не будемо забувати, що у національній команді відбувається зміна поколінь, і для низки футболістів це був дебют на подібних змаганнях.

Враження від гри нашої команди є неоднозначними, але прогрес однозначно проглядається. Є потенціал, але роботи ще дуже багато. З нетерпінням та надією чекатимемо на кваліфікацію до ЧС-2024. Жеребкування основного раунду відбіркового турніру (саме з цієї стадії стартує збірна України) відбудеться 6 липня цього року.