Приємний головний біль Юргена Клоппа: кого ставити в пару до ван Дейка

Варіантів три – Матіп, Гомес і Конате

4686
1
Getty Images/Global Images Ukraine

Минулий сезон став абсолютно катастрофічним для «Ліверпуля» з точки зору кадрової ситуації в центрі оборони. Істотний відрізок часу «червоним» довелося провести без ключових гравців цієї зони, кожен з яких з серйозною травмою зліг у лазарет - Вірджіл ван Дейк пошкодив хрестоподібні зв'язки, Джо Гомес мав проблеми із надколінником, а Жоель Матіп – зі щиколоткою.

Складно передати емоції, які напевно відчував Юрген Клопп, коли відразу три ключових центрбеки його команди вибули з гри. Однак навіть з такими проблемами «червоні» під керівництвом німецького тренера зуміли посісти третє місце в Прем'єр-лізі, завоювавши путівку в Лігу чемпіонів. Тепер, коли всі найсильніші центрбеки «Ліверпуля» знову здорові та рвуться в бій, Клопп стикається з іншою дилемою - кого вибрати партнером для беззаперечного лідера центру оборони «червоних» Вірджіла ван Дейка?

На старті сезону Клопп демонструє прихильність досвіду, даючи більше ігрової практики Жоелю Матіпу. 30-річний камерунець станом на поточний момент із показником у 59,6 передач в середньому за 90 хвилин є ключовим розпасовщиком «червоних» в рамках Прем'єр-ліги. Незважаючи на те, що за ступенем корисності для команди і талантом Матіп беззаперечно поступається ван Дейку (так само, як і всі інші центрбеки у «Ліверпулі»), африканець за рахунок свого досвіду та комплекції виглядає хорошим партнером для нідерландця, особливо при боротьбі з фізично розвиненими бомбардирами суперників.

Getty Images/Global Images Ukraine. Юрген Клопп

Саме Матіп виходив у стартовому складі «Ліверпуля» на пам'ятний для команди фінал Ліги чемпіонів-2018/19, з чого випливає висновок, що для Клоппа можливості цього захисника добре відомі, і африканець користується повною довірою свого менеджера. Не варто скидати з рахунків і користь, яку Матіп приносить команді завдяки своїй «плеймейкерській функції». Зокрема, голкіпер «червоних» Аліссон нещодавно хвалив камерунця за те, що той додає команді якості при виході з оборони в атаку за рахунок грамотної взаємодії з фулбеками та глибоких передач вперед через центр.

Коли у сезоні-2019/20 в Матіпа виник цілий ряд проблем зі здоров'ям, роль ключового партнера ван Дейка в центрі оборони «Ліверпуля», здавалося б, успішно прибрав до ніг Джо Гомес. Його темп гри майже ідеально доповнював домінуючого на другому поверсі ван Дейка, за рахунок чого «червоним» вдалося грамотно вибудовувати оборону і в підсумку завоювати настільки довгоочікуване чемпіонство. Коли Гомес отримав травму в складі збірної Англії і надовго вилетів слідом за ван Дейком, якийсь час в іграх «Ліверпуля» було помітно, що з команди буквально вийняли серце. Зокрема, вже згадуваний показник передач за 90 хвилин у Джо в минулому розіграші АПЛ становив 72,7, що було одинадцятим результатом в лізі, і третім (після Хендерсона та Алькантари) в команді.

Певний момент часу в минулому сезоні Клоппу доводилося використовувати в центрі оборони «Ліверпуля» пару Гомес - Матіп. Встиг використати її німецький тренер і в поєдинку Ліги чемпіонів-2021/22 проти «Мілана», коли «червоні» на своєму полі здобули перемогу з рахунком 3:2. Незважаючи на два пропущені м'ячі, «Ліверпуль», за оцінками багатьох експертів, прекрасно виходив з оборони в атаку, здійснивши 47 позиційних атак і 7 контратак. Більшість небезпечних атакувальних дій «червоних» прийшли з флангів, які Гомес та Матіп дуже активно постачали першим пасом.

Джо Гомес (№ 12) і Жоель Матіп (№ 32) добре допомагали «Ліверпулю» виходити в атаку через фланги

Що правда, перед свистком на перерву Гомес і Матіп разом з центральними хавбеками «Ліверпуля» занадто легко дали «Мілану» забити два м'ячі, після чого в другому таймі «червоним» довелося відіграватися. На щастя для команди Клоппа, їй вдалося забити двічі в другому таймі і виграти матч з рахунком 3:2, однак німецький тренер на власні очі переконався, що розраховувати на зв'язку Гомес - Матіп в топ-матчах сезону навряд чи варто, перш за все, через її авантюрність та ненадійність.

Втім, в поточному сезоні є у Клоппа і ще один варіант у центр захисту – його ім'я Ібраїма Конате, котрий був придбаний у «Лейпцига» за 36 мільйонів фунтів. Цей 22-річний француз з малійським корінням, вочевидь, підписаний «червоними» на перспективу і поки лише проходить своєрідну «обкатку» в Прем'єр-лізі. Для Клоппа важливо, що в своє розпорядження він отримав молодого центрбека, який володіє пристойним досвідом виступів у топ-лігах (66 матчів за «Лейпциг» в Бундеслізі), а також гру якого ще можна тактично видозмінити. Чого ніяк не виправити в Конате, так це його фізичних даних, але тут у центрбека повний порядок - він рослий (194 см) та сильний, що не може не радувати Клоппа.

Поки Конате провів лише один поєдинок у Прем'єр-лізі, коли вийшов в стартовому складі в парі з ван Дейком на «Кристал Пелас» (3:0), і в цілому не розчарував, відзначившись 94%-вою точністю в передачах, 7 перехопленнями та 6 відборами м'яча. Однак досвід Матіпа на перших порах безумовно буде позначатися, а Клопп, якщо не трапиться непередбаченого, і далі продовжить підпускати Конате в основу без поспіху, якщо не сказати «дозовано».

зв'язка ван Дейка (№ 4) і Конате (№ 5) у матчі проти «Крістал Пелас» стала другою за продуктивністю пасів один одному (25 передач) у складі «Ліверпуля» після зв'язки Хендерсона та Мілнера (26 передач)

Поки в «Ліверпулі» очевидно одне - ключовою фігурою в центрі оборони «червоних» був і залишається Вірджіл ван Дейк, повернення якого до строю є хорошим знаком для команди, і здатне допомогти їй знову вклинитися в чемпіонську гонку. Втім, крім АПЛ у «Ліверпуля» є завдання і в інших турнірах, а тому по ходу сезону Юрген Клопп буде періодично робити ставку та перевіряти інших центрбеків. Поки на поул-позиції в напарники для ван Дейка в порівнянні з іншими конкурентами знаходиться Жоель Матіп, проте молодші Джо Гомес та Ібраїма Конате не дадуть камерунцю зменшити оберти, а тому в якийсь момент ситуація цілком може перевернутися з ніг на голову.

Втім, це приємний головний біль для Клоппа. Не те, що в минулому сезоні...