Ліга конференцій допомогла зробити чемпіонат Польщі привабливим
Наші сусіди можуть похвалитися лігою, стежити за перипетіями у якій неймовірно цікаво
- 04 лютого 2026, 15:21
- |
- 04 лютого 2026, 15:25
- 1481
- 3
Якщо ви запитаєте вболівальників із Англії, Німеччини чи Іспанії, що являє собою Вісла Плоцьк чи Гурнік Забже, які нині є одними з лідерів польської Екстракласи, то навряд чи отримаєте розгорнуту та докладну відповідь. Втім, виходячи з того, як складаються події останніми роками, лише питання часу, коли у Західній Європі почнуть впізнавати футбольні команди з Польщі. Все через те, що тамтешня ліга демонструє суттєвий прогрес, стаючи максимально цікавим та привабливим турніром.
Судіть самі: у поточному розіграші (говоримо про період до початку матчів 19-го туру) першу та останню команди у турнірній таблиці польської Екстракласи відділяли тільки 11 очок. І це при тому, що в дивізіоні налічується 18 учасників - стільки ж, як у німецькій Бундеслізі або французькій Лізі 1. Така неймовірна щільність, окрім концентрації балансу чемпіонату, демонструє також очевидний факт - елітарний дивізіон клубного польського футболу є організмом, який динамічно розвивається та може похвалитися фінансовою стабільністю, гарною підтримкою з боку вболівальників та присутністю у ньому чималої кількості молодих талановитих виконавців, за якими активно стежать скаути грандів континентального футболу.
Кажучи простіше та коротше: нинішня польська Екстракласа нарешті перетворилася на чудовий стартовий майданчик для перспективних гравців перед трансфером до італійської Серії А чи німецької Бундесліги, а саме ці два напрямки є найпопулярнішими у тамтешніх футболістів.
Значний прогрес польського клубного футболу підтверджують і результати клубів із цієї країни в єврокубках. Достатньо поглянути на коефіцієнти УЄФА, аби зрозуміти - навіть без команд, які грають у Лізі чемпіонів чи Лізі Європи, Польща зараз посідає сьоме місце серед усіх асоціацій за кількістю набраних очок за сезон. Попереду поляків лишень загальновизнані гегемони - Англія (20,958), Португалія (16,6), Німеччина (16,214), Іспанія (15,531), Італія (15,5) та Франція (13,75).
В активі Польщі в цьому сезоні вже є солідний коефіцієнт (13,625), формування якого багато в чому стало можливим завдяки успішним виступам у Лізі конференцій Ракува, Леха та Ягеллонії (про шість очок Легії, яка залишилася поза плей-офф, в принципі навіть немає сенсу і згадувати).
Тенденція очевидна: у сезоні 2021/22 коефіцієнт УЄФА у Польщі становив усього-лишень 4,625, після чого протягом наступних двох років коливався в районі 7,0. Минулого року польські клуби набрали вже 11,75, а зараз йдуть на переписування усіх рекордів, чому активно сприяє Ліга конференцій, де представники Екстракласи виявляються більш ніж конкурентними.
Якісний ривок уперед польський футбол, як зазначають тамтешні експерти, багато в чому зумів зробити за рахунок низки факторів. В якості довгострокової рушійної сили виступила інфраструктура, оскільки багатьом клубам все ж таки вдалося отримати вигоду від стадіонів, баз та інших споруд, зведених спеціально під проведення фінальної частини Євро-2012 спільно з Україною. Економісти зазначають, що останніми роками покращився і добробут населення, що допомогло підвищити надходження у футбол, поступово призвівши до значного зростання відвідуваності матчів Екстракласи. Зрештою, успіх та слава Роберта Левандовськи - одного із найкращих форвардів європейського та світового футболу останніх півтора десятиліть - також не могли не позначитися на підживленні інтересу всередині Польщі до такого спорту як футбол.
Сучасна Екстракласа позиціонує себе як одна із найсильніших європейських ліг середнього рівня, готуючись за сприятливого збігу обставин навіть кинути виклик комусь із топ-5 - наприклад, французькій Лізі 1, конкуренція всередині якої у останні роки "завдяки" Парі Сен-Жермен перетворилася на щось абсолютно забуте та практично неіснуюче.
Футбол в елітарному дивізіоні Польщі робить основний акцент на фізику та зовнішню простоту. Під ці параметри участь у Лізі конференцій стала чудовим трампліном для польських клубів, аби зробити якісний стрибок угору. І це при тому, що нині у польському футболі відбувається чимало цікавих речей. Наприклад, традиційно сильні команди на кшталт краківської Вісли або Руху із Хожува, які на двох мають 27 перемог у національних чемпіонатах, нині виступають у другому за силою дивізіоні, куди за підсумками сезону-2025/26 всерйоз ризикує опуститися ще один місцевий історичний гранд варшавська Легія, яка вигравала "золото" рекордну кількість разів серед усіх польських колективів - 15.
Показово, що найціннішим футболістом польської Екстракласи буквально до останнього дня січня був 19-річний атакувальний півзахисник Адріан Пшиборек із клубу Погонь Щецин. На Transfermarkt цей виконавець оцінювався у 7 мільйонів євро, але був проданий в останній день першого місяця року у Лаціо за 4,5 мільйони. Втім, той факт, що такий молодий виконавець був найбільш цінним у всій лізі, дуже красномовно свідчить про акценти, які існують у цьому чемпіонаті.
Та й взагалі, польська Екстракласа - це ліга великих контрастів. Наприклад, найдорожчим придбанням цього сезону відзначився Відзев із Лодзі, який знаходиться лишень в одному очку від останнього місця. І ось уявіть, що аутсайдер чемпіонату вивалив 5,5 мільйонів євро на покупку 27-річного вінгера американського Остіна та збірної Гани Османа Букарі. Як мінімум в українській Прем'єр-лізі практично неможливо уявити, аби умовний Епіцентр підсилювався не традиційними для себе вільними агентами, а футболістами за п'ять із лишком мільйонів євро. Та в Нагорняка майже уся команда вартує стільки - от і все порівняння, якщо хтось раптом вирішить посперечатися, що загалом рівень Екстракласи не вищий, аніж у сучасної УПЛ…
Текст: meta.ua