Від Піоли до Іммобіле: символічна збірна Лаціо всіх часів

Блогер Sport.ua Олексій Рижков – про творців історії римського клубу

9 січня «Лаціо» святкує 125-річчя. Здавалося б, парадокс: цей клуб не обтяжений титулами, а за загальною кількістю симпатиків не лише посідає 6-те місце в Італії (інколи розділяючи його з «Фіорентиною», яка не має конкурентів у рідному місті), випереджаючи куди титулованіші на внутрішній арені «Дженоа», «Торіно» та «Болонью», а й має чимало прихильників за кордоном, зокрема й в Україні.

В чому секрет популярності «лаціалі»? Питався у вітчизняних прихильників «б'янко-челесті» про природу їх симпатії й дістав цікаві й різноманітні відповіді: «До вподоби кольори», «Змалечку маю слабкість до орлів як птахів, відтак і підтримую клуб, який із ними асоціюється», «Був вражений свого часу грою Кінальї проти «Чорноморця», а надалі це переросло в любов до його клубу». Були й короткі, та вичерпні відповіді на кшталт «Ерікссон» або «Недвед». Хай там як, а не лише Ерікссоном, Кінальєю та Недведом репрезентовані особистості в історії «Лаціо». Були в історії «орлів» й інші видатні фігури, яких пропоную згадати.

Воротар: Лука Маркеджані (народився в 1966 р.)

Getty Images/Global Images Ukraine. Лука Маркеджані

Уродженець Анкони чимало часу провів у «Торіно», однак, беззаперечно, найкращий етап його ігрової кар'єри припав на «Лаціо». В складі «б'янко-челесті» він став чемпіоном країни, здіймав над головою Кубок кубків і Суперкубок УЄФА (насухо відіграв проти МЮ), а також двічі Кубок Італії (хоча в другому разі в сезоні-1999/00 мав до того опосередкований стосунок, адже ворота «лаціалі» в тому розіграші захищав Марко Баллотта). У чемпіонському сезоні-1999/00 на рахунку Луки 12 сухих матчів. А якщо назагал казати про 2-гу половину 1990-х, то Маркеджані мало не щосезону видавав двозначну кількість сухих матчів у серії А. Зокрема в сезоні-1998/99 таких назбиралося аж 16 - майже половина від усіх зіграних Лукою в чемпіонаті.

Захисники: Штефан Раду (народився в 1986 р.), Джузеппе Фаваллі (народився в 1972 р.), Алессандро Неста (народився в 1976 р.), Паоло Негро (народився в 1972 р.)

Getty Images/Global Images Ukraine. Штефан Раду

Ліворуч у захисті - рекордсмен «Лаціо» за кількістю проведених матчів Штефан Раду. Нечасто буває так, що легіонери зі Східної Європи, переїхавши до одного з чемпіонатів топ-п'ятірки, пов'язують свою зарубіжну одіссею лише з одним клубом. Раду за межами Румунії грав лише за «Лаціо». Й давати собі раду Штефан почав буквально з першого сезону в римському клубі. В його нагородному списку по три звитяги з «лаціалі» в Кубку та Суперкубку Італії. Він мало кому поступався у боротьбі, за всі роки в складі «Лаціо» дістав більш як 100 попереджень (в історії клубу більше немає ні в кого!). Проте й зразків чистої гри у відборі він демонстрував безмір.

Беппе Фаваллі можна назвати ремісничим футбольного поля. Серед його скілів аналітики найбільше виокремлювали ментальну складову й бездоганну роботу на команду. Яскравою ілюстрацією цієї його сумлінної праці став гол у виїзному матчі проти «Болоньї» у сезоні-2002/03. Тоді капітан команди Фаваллі здійснив забіг зі своєї половини поля до воріт суперників і замкнув прострільну передачу партнера по команді, поставивши переможну крапку в непростому матчі. В складі римського клубу став і чемпіоном, і володарем Кубка кубків (повністю відіграв переможний бірмінгемський фінал проти «Мальйорки» Ектора Купера), і володарем Суперкубка УЄФА, не кажучи вже про численні кубкові й суперкубкові звитяги в Італії. Зазвичай, діяв ліворуч, однак як шульга міг закрити й позицію лівого центрального оборонця.

Алессандро Неста - корінний римлянин, а славу видатного майстра оборони здобув у «Лаціо» й примножив у «Мілані». Втім, не лише вдалим вибором позиції під час стандартів, неперевершеною грою на 2-му поверсі та майстерною грою в підкатах може похизуватися Сандро-гравець. Інколи й у креативі в нього виходило створити маленьке диво. Ну, про його ювелірні дальні передачі можна взагалі написати цілу книжку-підручник. Аж ось згадую його гол «Салернітані» в сезоні-1998/99, коли після кутового у виконанні нинішнього перетворювача «Мілана» Сержіу Консейсу Неста виявився найпрудкішим у штрафному майданчику гостей і зовнішнім боком стопи спрямував м'яча в сітку воріт, встановивши остаточний рахунок тієї гри - 6:1. У складі «орлів» Сандро виграв скудето, Кубок кубків, Суперкубок УЄФА, два Кубки (забив вирішальний гол «Мілану» в фіналі розіграшу в сезоні-1997/98, краще за всіх розібравшись у воротарському майданчику після корнера, водночас оборонці «Мілана» дали зівака) й два Суперкубки Італії.

Праворуч у захисті - Паоло Негро. Він, до речі, в уже згадуваному матчі проти «Салернітани» в сезоні-1998/99 також відзначився голом. Паоло тоді зрівняв рахунок (так, звитяга з рахунком 6:1 була вольовою, адже «гранатові» почали матч вельми потужно!), краще за всіх зорієнтувавшись біля воріт гостей після стандарту. Список його командних досягнень у «Лаціо» подібний до списку Нести: титулів - зарівно. Негро на правому фланзі виконував величезний обсяг роботи, сновигав ним, не знаючи спочинку. Дюжину років ігрової кар'єри Негро віддав «лаціалі» й є 4-м гравцем за кількістю матчів в історії клубу.

Півзахисники: Сенад Луліч (народився в 1986 р.), Джузеппе Сіньйорі (народився в 1968 р.), Павел Недвед (народився в 1972 р.)

Гол Луліча у фіналі Кубка Італії у ворота «Роми» в сезоні-2012/13 назвали «таким, що змінив історію». В половині 2-го тайму Сенад підчатував на помилку воротаря «романісті» Богдана Лобонца та провів переможний гол у знаковому матчі. А в грудні 2019 р. Луліч забив визначальний гол у матчі за Суперкубок Італії у ворота «Ювентуса» (з Кріштіану Роналду й Пауло Дібалою в складі!). Ще один пам'ятний матч - перемога в Болоньї у сезоні-2016/17, коли лівий півзахисник і водночас капітан «Лаціо» спершу віддав гольовий пас на Сергея Мілінковича-Савича, а надалі влучним ударом головою, здавалося б, занурив господарів поля у безвихідь. Однак по перерві сам Луліч і подарував надію «Болоньї», «відзначившись» автоголом. Утім, свою перевагу римляни втримали.

Getty Images/Global Images Ukraine. Джузеппе Сіньйорі

Розташую Джузеппе Сіньйорі від нападниками, хоча в половині 1990-х він п'ять сезонів поспіль ставав кращим бомбардиром «лаціалі» (тричі - кращим голеадором серії А). Водночас незрідка грав і відтягнутого форварда, а починав узагалі як лівий вінгер. У цьому контексті зокрема вельми показовим є сезон-2002/03, коли, діючи з глибини, Беппе видавав гольові серії, по 3 матчі поспіль не йдучи з поля без забитого гола, водночас виконуючи функції капітана команди. Прикметно, що хет-трики у виконанні Сіньйорі зазвичай складалися з двох голів із пенальті та одного з гри.

Павел Недвед міг зіграти на будь-якій позиції у півзахисті, зокрема й на правому фланзі. Його неабияка чеснота - двоногість, тоді як, приміром, Луліч - яскраво виражений шульга. Показовим у цьому контексті є, до речі, перший дубль Павела в складі «Лаціо» в серії А. В сезоні-1997/98 він забив у ворота «Барі» спершу правою в самому дебюті матчу, відкривши рахунок, а на останній хвилині двобою провів переможний гол (рахунок став 3:2) вже лівою.

Нападники: Джорджо Кіналья (1947-2012), Чіро Іммобіле (народився в 1990 р.), Сільвіо Піола (1913-1996)

Трійця форвардів цієї символічної команди плюс Беппе Сіньйорі належать до гравців, які за кар'єру в «Лаціо» мають пересічну результативність більш як 0,5 гола за матч. Співставну цифру має і Ернан Креспо, однак він не затримався надовго в «Лаціо».

Українським уболівальникам Кіналья, звісно, запам'ятався хет-триком у ворота «Чорноморця» (в тому матчі, до речі, Довгий Джон капітанив). Цікаво, що назагал у Кубку УЄФА Джорджо або йшов із поля без голів, або видавав хет-трики. Крім одеситів, постраждали від триплету Кінальї швейцарський «Сьон» та англійський «Іпсвіч». На рахунку Кінальї - вдало проведений домашній матч «лаціалі» проти «Мілана» в сезоні-1972/73, який увійшов в історію як такий, що зібрав найбільшу авдиторію на полі «Лаціо». В офіційному протоколі фігурувала цифра 88 000 глядачів. А Кіналья спершу посприяв автоголу «міланіста» Карла-Хайнца Шнеллінгера, а надалі зі штрафного поцілив у ворота, які захищав П'єранжело Беллі. В чемпіонському сезоні-1973/74 Кіналья відзначився хет-триком у Неаполі (головою, правою ногою на добиванні й із пенальті). Того незабутнього сезону Джорджо записав на свій рахунок і кілька дублів, зокрема й у матчі проти «Ювентуса» (після розіграшу штрафного й із просто по центру воріт пробитого пенальті, призначеного за фол проти самого Кінальї), й, власне, став кращим голеадором серії А.

Getty Images/Global Images Ukraine. Чіро Іммобіле

Чиро Іммобіле 8 років поспіль ставав найкращим бомбардиром «Лаціо». А в сезоні-2019/20 забив у чемпіонаті фантастичні 36 голів, пересічно 0,97 гола за гру! Восени 2019 р. відзначився бодай голом (а зінкола й дублями) в 9-ти матчах поспіль! Того сезону на його рахунку два хет-трики в чемпіонаті. Перший - «Сампдорії», коли Чиро вперше того сезону вийшов на поле з капітанською пов'язкою. Другий - «Вероні». Щоправда, капітаном у тій грі був уже Марко Пароло. Спільним для обох хет-триків стало те, що по два голи Чиро забивав із пенальті, а «Лаціо» щоразу вигравав із рахунком 5:1. Ну, й в історичному списку бомбардирів «б'янко-челесті» Іммобіле - беззаперечний лідер, єдиний гравець, який розміняв третю сотню голів.

2-м снайпером «лаціалі» в історичних хроніках є Сільвіо Піола. Славнозвісний чемпіон світу в складі «Лаціо» двічі ставав кращим бомбардиром серії А. В сезоні-1936/37 в Сільвіо вийшло зробити унікальну річ: два тури поспіль у чемпіонаті Італії він забивав по 3 м'ячі. Постраждали тоді від ударів голеадора «Алессандрія» (не плутаймо її із колективом Руслана Ротаня) та «Наполі». Свого часу налипку з чорно-білою світлиною Піоли, призначену для альбому Panini, я прилаштував на склі домашньої книжкової шафи, а полицю за тим склом поступово заповнив книгами або про видатних італійських майстрів шкіряного м'яча, або, власне, самими мемуарами апеннінських футбольних селебрітіс.

Не можу не згадати й інших форвардів, які в свогочасся чимало забивали за «Лаціо». Тут і Томмазо Роккі, й Бруно Джордано, й П'єрлуїджі Казірагі, й Марсело Салас, й Мирослав Клозе, й Ален Бокшич, й Сімоне Індзагі, й Фульвіо Бернардіні, й Горан Пандєв. Усі вони залишили слід в історії римського клубу й заслужили на повагу завсідників Курви Норд.

***

Звісно, своє 125-річчя «лаціалі» зустрічають не в кращому настрої. Адже безваріантно програно принциповий двобій землякам із «Роми» (хоча перед дербі гандикап «лаціалі» над «романісті» становив 15 очок, коли ще таке було!). Втім, у поточній Лізі Європи «б'янко-челесті» ведуть перед і вважаються одними з головних фаворитів того змагання. Натомість у поточній серії А в них нині 4-те місце, й потрапляння до зони Ліги чемпіонів цілком реальне. Певна суперечність цього сезону, утім, наявна. Не завжди ж ганебно програєш «Інтеру» на своєму полі з рахунком 0:6. Назагал за кількістю пропущених голів у чемпіонаті (27) римляни перебувають на одному рівні з «Монцою», яка йде останньою. Не вистачає нинішньому «Лаціо» стабільності, а в окремих матчах і зграйності-злагодженості, адже надто вже зловживають індивідуальною грою деякі гравці. Складається враження, що турнірний шлях «Лаціо» в чемпіонаті - це таке собі ходіння зарвами-крутоярами з періодичним здійманням нагору. Та, попри окремішні (хоч і, ніде правди діти, болючі) фіаско, ставити хрест на сезоні назагал не можна. Крізь блакитне римське небо справді проглядаються цілком непогані перспективи для римського клубу. З круглодаттям, «Лаціо»! Щиро зичу відзначити цю дату яким-небудь трофеєм у поточному сезоні!

Олексій РИЖКОВ

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Бокс | 09 сiчня 2025, 09:16 3

Ексчемпіон світу розповів, що чекати від бою Канело – Кроуфорд

Коментарі