Швидкість Еберг, проблеми Тандреволд та Бьо, прорив Мандзина
Sport.ua представляє огляд подій першого етапу Кубку світу з біатлону у Контіолахті
- 09 грудня 2024, 12:20
- |
- 09 грудня 2024, 20:19
- 6983
- 4
Біатлонний сезон 2024/25 на Кубку світу (КС) стартував у фінському Контіолахті 30 листопада. Міжнародний союз біатлоністів, за традицією, перший етап робить дуже насиченим та розтягує його аж на два вікенди задля максимальної зручності перегляду вболівальниками.
Фінська погода у кінці осені не балувала спортсменів великою кількістю снігу, але під час етапу вже розщедрилася на справжню зиму. Проте до ідеальної біатлонної погоди не вистачало штилю, і вітер вносив свої корективи у хід змагань. Згадуємо перипетії всіх гонок, як завжди, у хронологічному порядку.
Сингл-мікст
У настільки швидкоплинній та багатій на стрільбу гонці, як одиночна змішана естафета, тренерам завжди дуже важливо не помилитися зі складом команд. До того ж, в один день на Кубку світу зазвичай проводиться як сингл-мікст, так і мікст класичний, і правильно розподілити спортсменів на два змагання часто буває непросто. Так, наприклад, одні з головних фаворитів гонки - французи - в пару до Жюлії Сімон виставили не Емільєна Жаклена чи Фаб'єна Клода, які завалювали сингл-міксти у минулому сезоні, а Кентена Фійона-Має.
Цікавими були склади й інших претендентів на перемогу. У норвежців разом з Ветле-Шостадом Крістіансеном бігла Юні Арнеклейв, яка дуже невпевнено себе почувала у передсезонці. А у шведів допомагати Себастьяну Самуельссону повинна була Елла Галварссон. 25-річна біатлоністка минулого сезону не хапала великих зірок на Кубку IBU, але через проблеми з жіночим складом команди мала виступати у першій гонці сезону. Серед інших збірних виділимо звичний снайперський дует німців Ванесса Фогт / Юстус Штрелов, а також австрійську ветеранську пару Ліза-Тереза Гаузер / Сімон Едер.
Першими на трасу вийшли жінки, і Сімон завдяки своїй видатній швидкострільності створила запас у 15 секунд над конкурентами для Фійона-Має. Питання до вибору Арнеклейв виявилися небезпідставними: норвежка за два рубежі промахнулася аж 5 разів, і довго виправляла додатковими патронами свої помилки, завершивши етап лише 11-ю. У подальшому норвежцям так і не вдалося підібратися до боротьби за подіум. Провальна стрільба у поєднанні з високою швидкістю на дистанції дозволили їм посісти тільки 5-те місце із 40-секундним відставанням від призової трійки. Поруч із Арнеклейв перебувала Ванесса Фогт, здивувавши всіх своїми аж трьома хибами.
На чоловічому етапі Самуельссон за рахунок влучності підтягнув шведів до французів на відстань 5 секунд. У трійці трималися австрійці, влучивши до екватору гонки 20 пострілів з 20-ти. Юстус Штрелов, який звично класно стріляв та незвично швидко біг по трасі, підняв свою команду до лідерів.
А далі несподівано виявилося, що Елла Галварссон може вдало конкурувати з самою Сімон. За свій останній відтинок дистанції вона й зробила на один промах менше, ніж володарка ВКГ позаминулого сезону, і ходом цілком трималася. Поступалася шведка лише у швидкострільності, та все ж не критично. 9 секунд переваги французів перед останнім етапом не гарантували їм абсолютно нічого. За третю позицію мали сперечатися австрійці та німці.
Вже після стрільби лежачи, де Фійону-Має знадобилося на один додатковий патрон більше, ніж Самуельссону, суперники пішли по дистанції разом. А стійку швед відпрацював просто блискуче, вже на стрільбі гарантувавши своїй команді перемогу в гонці. Француз ледь не відправився на штрафне коло, та навіть без нього пропустив на другу позицію кулеметника Штрелова. І тільки у фінішному спринті зміг видряпати у німця другу позицію. Четвертими стали австрійці, незважаючи на абсолютно видатну стрільбу - 1 додатковий патрон на 40 мішеней. Вік Едера все ж дається взнаки. П'ятими, як уже відзначалося, стали норвежці, шосту позицію Словенії приніс Яков Фак, випередивши у фінішному створі швейцарця Сталдера.
Наші
Через ще одну хворобу Дмитра Підручного склад збірної України виглядав незвично. В пару до повільного снайпера Артема Тищенка тренерський склад поставив 20-річну Олену Городну. Молода спортсменка теж вважається снайперкою, і теж не відрізняється високою швидкістю. Проте змогла здивувати, чітко відпрацювавши першу стрільбу і вийшовши четвертою з вогневого рубежу. На жаль, на стійці Олена витратила на останню мішень одразу два додаткові патрони та відкотилася на десяту позицію. Плюс-мінус на ній і перебувала надалі наша збірна. Тищенко трохи краще стріляв, Городна трохи швидше бігла, в результаті дев'яту підсумкову позицію можна вважати цілком непоганою для старту сезону та, скажімо так, не першого вибору на гонку збірної України.
Змішана естафета
Перед класичною змішаною естафетою у Контіолахті посилився вітер, що обіцяло спортсменам неприємності на стрільбі. Деякі команди до того ж здивували зі складом на чоловічу частину гонки. Так, у норвежців ми не побачили у складі братів Бьо, натомість присутніми були Йоганнес Дале та Вебйорн Соерум. А німці замість Філіппа Наврата та Йоганнеса Кюна виставили взагалі молодого Даніло Рітмюллера та Філіппа Горна. І якщо збірній Німеччини це завадило поборотися за подіум, то з Норвегією все вийшло значно цікавіше.
Першими на дистанцію вийшли жінки. Несподіванок зі складами у них не було, так само достатньо прогнозовано складалися й перші два етапи. Вплив вітру ще не був настільки серйозним, тож нагорі протоколу після екватору гонки знаходилися ті, хто й мав би. Лідирували шведки та норвежки. Єдине невелике здивування викликало те, що француженки Лу Жанмонно та Жустін Бреза-Буше потроху програвали ходом основним суперницям. Перед третім етапом відставання збірної Франції від лідерського дуету вимірювалося 35-ма секундами.
Перший чоловічий етап великих змін не приніс. Єспер Нелін за рахунок більш якісної стрільби від'їхав від Йоганнеса Дале на 16 секунд, хоча норвежець весь час намагався надолужити згаяне на рубежі, на трасі. Ерік Перро відправив у гонку Емільєна Жаклена на відстані 28-ми секунд від шведів.
І все перевернулося догори дригом уже на лежці четвертого етапу! Мартін Понсілуома та Вебйорн Соерум ледь закрили усі мішені за допомогою максимуму додаткових патронів. Швед, до того ж, робив це дуже повільно. Жаклен, швидко відстрілявшись, вийшов з вогневого рубежу на 10 секунд раніше за пару суперників. У своєму стилі він після цього підняв темп і збільшив свою перевагу до стійки майже до 20 секунд. Але, очевидно, через високий пульс, стріляв він доволі повільно та з шести патронів. Понсілуома ж не схибив жодного разу й на останнє коло вийшов із дефіцитом у 9 секунд. Соерум, незважаючи на дві хиби, працював на рубежі у кулеметному режимі, тож відставав лише на 15 секунд від лідера.
За кілометр до фінішу норвежець не тільки наздогнав шведа, а просто пролетів повз нього. Але до француза залишалося ще 10 секунд. І тут Жаклен, знову ж таки, у власному стилі минулого сезону не розрахував свої сили. Проте тоді подібне спостерігалося на значно довших дистанціях, у персьютах та мас-стартах. А зараз - на 6-кілометровій трасі. Вже на фінішній прямій Соерум випередив змученого француза і приніс навіть такому складу збірної Норвегії перемогу. Команда Швеції піднялася на третю сходинку подіуму. Четверті німці, п'яті італійці.
Наші
З урахуванням неготовності на старт етапу Дмитра Підручного та складу на сингл-мікст, було легко спрогнозувати, хто виступить за збірну україни у змішаній естафеті. Першою на дистанцію вийшла Христина Дмитренко і дуже пристойно виглядала на двох колах дистанції та на вогневих рубежах. З одним додатковим патроном після другої стрільби вона була п'ятою, але останнє коло дистанції для більшості наших біатлоністів є каменем спотикання. Програвши трохи більше двадцяти секунд за 2 кілометри, Дмитренко передала естафету Юлії Джимі дев'ятою з відставанням від лідера у 32 секунди.
Наша досвідчена спортсменка у передсезонці не вражала швидкістю, і лише перше коло пройшла більш-менш нормально, після чого відстрілялася з шести й залишилася на дев'ятій позиції. Другий відрізок дистанції Джима вже провела гірше за найближчих суперниць, яких до еліти біатлону ніяк не віднесеш. Але досвід є досвід. У той час, як Маркета Давідова, Лєна Хеккі-Гросс та менш відомі спортсменки намотували штрафні кола, Юлія відпрацювала бездоганно й вивела Україну на шосту позицію! За два кілометри кілька секунд у неї відіграла бельгійка Клотенс, проте передали естафету дівчата майже одночасно.
Антон Дудченко завдяки блискучій стрільбі відчепив від себе бельгійця Ланжера уже на лежці. Стійку він відстріляв з двома додатковими патронами, проте через коло штрафу Давіда Бьона піднявся аж на п'яту позицію. Однак швидкістю Дудченко поки не може сперечатися не тільки з лідерами, а й з другим ешелоном біатлоністів. До передачі естафети італієць випередив Антона, вигравши в нього на останньому колі 20 секунд.
Головним завданням Віталія Мандзина вважалася, звісно, не боротьба з Томмазо Джакомелем. Поки ще зарано на це сподіватися. Потрібно було втримати свою шосту позицію. Адже у 20 секундах позаду знаходилися поляки, у 40-50 - бельгійці, чехи та фіни. І молодий українець не дав суперникам жодного шансу. Ідеальна лежка, два додаткових на стійці - і тримайте хвилину переваги! Останнє коло вже можна проходити у тренувальному режимі.
В результаті українці посіли шосте місце з другою найкращою стрільбою серед усіх учасників - 6 додаткових патронів. Дуже непогано, як для нинішніх реалій.
Естафета. Чоловіки
На чоловічу естафету усі провідні команди виставили найсильніші склади. На стартовому етапі умови очікувано диктували Фаб'єн Клод та Стурла Легрейд. Обидва стріляли ідеально, проте француз був трохи швидшим на дистанції. Що ж до інших фаворитів, то німці та шведи програвали в районі 40 секунд. Давиду Цобелю не вистачило сил на фінальне коло, а Віктор Брандт змушений був користуватися трьома додатковими патронами.
Далі у французів вийшов на трасу Кентен Фійон-Має. Те, що він класно відпрацював на вогневих рубежах, нікого не здивувало, а ось невелика перевага на трасі над Тар'єєм Бьо стала несподіванкою. Трохи менше тридцяти секунд на екваторі гонки - це вже певний відрив. На третю позицію італійців вивів завдяки якісній та швидкій стрільбі Томмазо Джакомель. Шведи з німцями програвали лідерам уже хвилину.
Ерік Перро продовжив неймовірну серію французів із точних пострілів. Ще десять із десяти - і відрив від Ендре Стрьомсгейма зріс до майже хвилини! Ба більше, за рахунок високої швидкості на дистанції норвежця наздогнав Мартін Понсілуома. Шведу не завадили й три промахи на лежці. А ось Філіпп Наврат ледь не пішов на коло штрафу на стійці й від боротьби за подіум віддалився. Повністю випали з неї італійці: Давид Бьона завалив першу стрільбу.
Емільєну Жаклену на останньому етапі залишалося спокійно довести гонку до переможного завершення. Інтригою залишалося, чи вдасться французам закрити усі 40 мішеней. Не вийшло, завадили два промахи на стійці. Тим не менше, з найкращою стрільбою серед усіх команд збірна Франції сенсаційно випередила Норвегію та перемогла. А самим норвежцям потрібно було ще боротися за другу позицію. Йоганнес-Тінгнес Бьо на вирішальний вогневий рубіж прийшов разом із Себастьяном Самуельссоном. І продемонстрував свій суперклас, швидко закривши всі мішені. Два додаткові патрони Самуельссона означали для збірної Швеції третє місце. Четвертими стали німці. П'яту позицію завдяки якісній стрільбі (4 додаткові патрони за гонку) посіли господарі траси фіни. Американці шості.
Наші
У збірній України перед Надією Бєловою стояло питання вибору четвертого учасника естафети. Досвідчена тренерка зробила ставку не на Артема Тищенка, який вже виступав у Контіолахті у сингл-міксті, а на Богдана Цимбала. Саме Богдан мав починати гонку для нашої команди. І в цілому, впорався. Ходом програвав тільки лідерам, тримаючись на рівні наших головних суперників. От тільки три додаткові патрони - все ж забагато. Тим не менше, десята позиція та 50-секундне відставання на передачі естафети були цілком прийнятним показником.
Далі за справу взявся Дмитро Підручний. Незважаючи на нещодавно перенесену хворобу, капітан цілком гідно виглядав на дистанції у компанії серйозних суперників. Наприклад, ходом він майже нічого не програв Фійону-Має. При цьому десять мішеней він закрив з одинадцяти пострілів, що привело Підручного на восьме місце на екваторі гонки. Хоча інтервали між спортсменами, що знаходилися з четвертого по десяте місця, були мінімальними.
Антон Дудченко відверто здивував. Те, що у міжсезоння він плідно попрацював над стрільбою, стає вже зрозумілим. Але особливої швидкості в нього не спостерігалося ані у минулому році, ані на передсезонці в Ідре, ані напередодні у змішаній естафеті. Тут же Антон непогано тримався перші два кола, а на фінальному увімкнувся так, що пройшов в одні ноги з Еріком Перро й поступившись лише реактивному Понсілуомі! Завдяки цьому спурту Дудченко наздогнав пару Теро Сеппяля - Фелікс Ляйтнер, і на передачу естафети прийшов разом із фіном на п'ятому-шостому місцях. Австрійця вдалося залишити за спиною. Цікаво, чи вдасться Антону в подальших гонках тримати таку швидкість.
Завершувати естафету вже звично довірили Віталію Мандзину. На жаль, молодому спортсмену виступити добре другий день поспіль не вистачило сил. І на дистанції він був досить повільним, і на вирішальній стійці не просто програв дуель фіну Інвеніусу, а вимушений був піти на коло штрафу, з якого вийшов уже сьомим. На цій позиції Мандзин і фінішував. З одного боку, шкода, адже збірна могла закінчити гонку вище. З іншого - результат все одно непоганий, а такий досвід біатлоністу у 21 рік теж потрібен.
Естафета. Жінки
Після чоловіків у неділю на трасу вийшли жінки і влаштували феєричне дійство. Хоча на першому етапі ніщо на це не вказувало. Лу Жанмонно відмінно виконала свою роботу, привізши всім суперницям по 16-25 секунд. Несподіванкою можна було вважати лише другу позицію Джессіки Їслової, яка на старті сезону здорово виглядала ходом.
А ось на другому етапі розпочалося. Норвезька снайперка Каролін Кноттен заробила коло штрафу на стрільбі лежачи, а шведка Сара Андерссон - на стійці. Жустін Бреза-Буше на другому вогневому рубежі теж була на грані зайвих 150-ти метрів. На фоні проблем фавориток з одинадцяти патронів відпрацювала Маркета Давідова, і команда Чехії вийшла в лідери. Щоправда, Бреза-Буше до передачі естафети її наздогнала. На третьому місці абсолютно сенсаційно йшли фінки, які вдома десь віднайшли швидкість, чого за ними не спостерігалося з давніх часів, якщо винести за дужки Кайсу Макаряйнен. Втім, норвежки зі шведками програвали лідеркам відносно небагато: 40-50 секунд.
Казка збірної Фінляндії скінчилася на третьому етапі. Інка Хямяляйнен заробила на стійці коло штрафу і відкотилася на шосту позицію. Одразу за нею йшла ще більш сенсаційна збірна Бельгії. Правда, якщо фінки все ж змогли фінішувати восьмими (серйозний успіх для них!), то бельгійки у підсумковому протоколі посіли 13-ту позицію. Лише на цьому етапі нарешті трійка фаворитів набула логічного вигляду. Франція йшла першою, випереджаючи на пів хвилини Норвегію та Швецію. Поруч була й Італія, але було зрозуміло, що Мікела Каррара не зможе нав'язати боротьбу найкращим біатлоністкам світу. Забігаючи наперед, так воно й сталося, італійки впевнено стали четвертими.
На вирішальному етапі до стрільби стоячи ситуація не змінилася. Жюлія Сімон випереджала Інгрід Тандреволд та Ельвіру Еберг трохи більше, ніж на тридцять секунд. Француженка традиційно намагалася в режимі кулемета пройти стійку, але цього разу тактика не спрацювала. Коло штрафу - із вогневого рубежу Сімон вийшла одночасно з Еберг, яка закрила всі мішені у розміреному темпі. Тандреволд знадобилися два додаткові патрони і більше, ніж на третє місце, Норвегія претендувати уже не могла. А у боротьбі на трасі між Сімон та Еберг сталася й зовсім неприємна несподіванка, коли ближче до фінішу у підйомі Жюлія травмувала ногу та ледь докотила до фінішу на другій позиції. Швеція здобула другу перемогу з чотирьох можливих за два естафетні дні. Провалила гонку що стрільбою, що ходом молода команда Німеччини - тільки сьоме місце. І лише дев'ятими, «завдяки» двом колам штрафу від Люції Гарватової на останній стрільбі, стали чешки.
Наші
На перший етап у команди України вийшла Юлія Городна. 20-річна спортсменка тільки вдруге виступала у класичній естафеті на КС. І якраз досвіду їй не вистачило. Городна якісно відстріляла лежку й намагалася триматися недалеко від лідерів на дистанції. Цей темп їй поки тримати без негативних наслідків не до снаги, тому не варто дивуватися двом колам штрафу на стійці. Дві хвилини відставання після першого етапу, за великим рахунком, завершили для нас гонку.
Варто віддати належне українкам, вони боролися до самого кінця. Христина Дмитренко, Олександра Меркушина та особливо Юлія Джима робили все від себе залежне, щоб піднятися у протоколі якнайвище. Зокрема, Юлія, прийнявши естафету на вирішальному етапі 15-ю, завдяки якісній стрільбі та проблемам конкуренток змогла підняти команду на 11-ту позицію. Чесно кажучи, після настільки невдалого старту ще не найгірший результат.
Окремо привітаємо Олександру Меркушину із дебютом в естафетній команді на КС.
Коротка індивідуальна гонка. Чоловіки
Індивідуалка у Контіолахті стала першою гонкою, де ми, глядачі, мали змогу оцінити зміни у регламенті гонок з роздільним стартом. Мається на увазі старт найкращих біатлоністів світу ближче до кінця стартового протоколу. На мою суб'єктивну думку, нововведення робить перегляд більш цікавим. Середняки, які стартують першими, задають певні часові орієнтири, а топи трохи згодом намагаються покращити їх покращити.
Нагадаємо, що коротка індивідуальна гонка, на відміну від класичної, має дистанцію 15 кілометрів у чоловіків (замість 20-ти) та 12,5 кілометрів - у жінок (замість 15-ти). За кожен промах до результату спортсмена додається не хвилина, а 45 секунд.
Своєрідним пейсмейкером у гонці став швейцарець Ніклас Гартвег. Перші три вогневі рубежі він пройшов без промахів, і саме з його часом доводилося боротися фаворитам. Вдавалося це далеко не всім. Шведи Самуельссон та Понсілуома вже на першому вогневому рубежі зробили, відповідно, 2 та 3 промахи. У підсумку Себастьян фінішував у кінці залікової зони, а Понсілуома - взагалі у восьмому десятку. Дві мішені на першій стрільбі не закрив Ветле-Шостад Крістіансен, але йому протягом гонки вдалося влучити решту 15 пострілів, і в підсумковому протоколі він став 11-м.
На екваторі гонки здалося, що боротьба за подіум вестиметься між спортсменами з Норвегії та Франції. Проте Фаб'єн Клод та Ерік Перро не змогли чисто пройти всі вогневі рубежі до кінця гонки, тож на нас чекало дежавю минулого сезону. Перші три позиції після четвертої стрільби окупували норвежці. Ось тільки лідерство Ендре Стрьомсгейма виглядало доволі несподіваним. Йому вдалося ідеально відстрілятися і перед останнім колом дистанції випереджати Йоганнеса-Тінгнеса Бьо на 7 секунд. Ніби небагато для найкращого біатлоніста світу, але до фінішу йому вдалося відіграти тільки 4. Тож «лише» друга позиція. Несподівана перемога Стрьомсгейма. Можливо, Ендре допоміг український прапорець на гвинтівці? Третім став Стурла Легрейд, який звично влучно стріляв і теж звично трохи програвав ходом.
Про приємне четверте місце згодом, а ще дві позиції у квітковій церемонії посіли якраз французи, Кентен Фійон-Має та Ерік Перро. Відзначимо сьоме місце ветерана Якова Фака та дев'яте - 23-річного бельгійця Тьєррі Ланжера, для якого це найкращий результат на КС в особистих змаганнях.
Наші
Завжди приємно описувати події в гонці, коли українці у ній відіграють помітну роль. У першій стартовій групі на дистанцію пішов Дмитро Підручний. Всім відомо, як наш капітан не любить індивідуалки, але все ж 15 кілометрів - це не 20. Перші три вогневі рубежі Підручний відпрацював блискуче, трохи програючи швидкістю згадуваному раніше Гартвегу. На останній стрільбі, на жаль, стався єдиний промах у гонці. Однак сили для боротьби у Дмитра залишалися, й останнє коло він пройшов в одні ноги з лідерами гонки, ставши у підсумку десятим!
Антон Дудченко стартував ближче до середини списку учасників. Схоже, що проблеми двох попередніх років Антона дійсно поступово залишаються у минулому. Половину дистанції він на кілька секунд навіть випереджав графік Підручного. Єдиний промах Дудченка стався на третій стрільбі, зате останню він відпрацював бездоганно й пішов на фініш, програючи часу лідера збірної України чотири секунди. До фінішу це відставання збільшилося до 18-ти секунд, що привело Антона на 15-ту фінішну позицію.
У групі фаворитів, прямо перед Бьо-молодшим, на трасу пішов Віталій Мандзин. І здивував увесь біатлонний світ. Зрозуміло, що українські вболівальники та справжні поціновувачі біатлону в інших країнах знали, як на передсезонці Віталій випередив усю основу шведської збірної в Ідре якраз у короткій індивідуальній гонці. Але ж то лише шведи. Тим більше, що в Контіолахті найкращий спортсмен зі збірної Швеції - Єспер Нелін - показав лише 33-й час. А Мандзин, навіть трохи випереджаючи ходом Підручного, відпрацював усі чотири рубежі в нуль і вийшов на фінальне для себе коло четвертим. Перевага над Фійоном-Має становила 25 секунд, і хоч останні три кілометри в тому ж темпі пройти не вдалося, але четверта позиція нікуди не поділася. Фантастика!
Тож за підсумками гонки двоє українців потрапили у топ-10 і три - у топ-15. Третій результат за набраними очками у Кубок націй серед усіх збірних!
Четвертий наш біатлоніст, Артем Тищенко, теж здорово пройшов вогневі рубежі, припустившись тільки одного промаху. Але зі швидкістю була справжня біда, в результаті лише 49-й результат.
Коротка індивідуальна гонка. Жінки
Часові орієнтири у жіночій гонці одразу задала шведка Елла Галварссон, яка стартувала під четвертим стартовим номером. Стало зрозуміло, що її боротьба на рівних із Жюлією Сімон у сингл-міксті не була випадковою подією. Галварссон демонструвала одну з найкращих швидкостей на трасі та вдало стріляла: лише один неточний постріл на другому вогневому рубежі. Її час на фініші надовго став найкращим. Виявилося, що покращити його вдалося лише шістдесятому стартовому номеру, Лу Жанмонно. Француженка провела дуже рівну гонку, підтримуючи стабільно хорошу швидкість та закриваючи усі мішені.
А ось за останню позицію на подіумі точилася боротьба з елементами сенсації. Після четвертого вогневого рубежу третьою з ідеальною стрільбою була полька Наталія Сидорович з ідеальною стрільбою. Найближчу конкурентку вона випереджала на 20 секунд, а найшвидшу з переслідувачок - Ельвіру Еберг - на 28. Але шведка на останньому колі, звично для себе у грудні, розвинула настільки шалену швидкість, що обійшла і польку на 12 секунд, і всіх інших конкуренток. Навіть з трьома промахами Еберг-молодша все одно потрапила на подіум у короткій індивідуальній гонці. Сенсація все одно сталася, проте вже без префіксу «мега». Адже 26-річна Сидорович стала четвертою, до того не маючи жодного потрапляння у топ-20 особистих гонок на КС.
У квіти потрапили Франциска Пройсс та Ліза-Тереза Гаузер. Маленька трагедія сталася у молодої француженки Осеан Мішлон. Вона фінішувала лише сьомою з двома промахами, при тому, що перші 18 мішеней закрила. Навіть один неточний постріл приводив Мішлон на подіум, проте вона схибила двічі поспіль.
Невдалу гонку провела Інгрід Тандреволд. Лише з одним промахом вона багато програла на другій половині дистанції та в підсумку стала лише 17-ю. Пізніше стало відомо, що причиною стали проблеми з серцем, які переслідують біатлоністку останні чотири роки. Причому її результат став найкращим для норвежок у гонці. Зате шведок у топ-20 виявилося одразу четверо. Ось вам і проблеми зі складом. Немає Брурссон і Перссон - є Галварссон, Андерссон та Гайденберг. Правда, подивимось, як вони почуватимуть себе у другій половині сезону, адже «декабризм» для жіночої збірної Швеції є типовим явищем.
Наші
Вже після естафет було зрозуміло, що чоловіча команда України готова до сезону значно краще за жіночу. Якщо у хлопців троє спортсменів потрапили до топ-15, то у дівчат - троє у топ-40, причому ближче до кінця залікової зони. Схожість одна: найкращий результат теж показала наймолодша біатлоністка у складі. Олександра Меркушина з одним промахом на другій стрільбі посіла 33-тє місце, і це поки найкращий у кар'єрі її результат в особистих гонках на КС. Відзначилася 19-річна спортсменка швидкострільністю - 3-й результат серед усіх учасниць. Юлія Джима стала 38-ю з двома неточними пострілами на перших двох вогневих рубежах. Христина Дмитренко показала найвищу швидкість серед українок, але не закрила три мішені й посіла 40-ву позицію.
Нарешті, без залікових очок залишилися Анна Кривонос - 49-те місце (2 промахи) та Анастасія Меркушина з повним провалом - 94-та позиція з п'ятьма неточними пострілами, три з яких припали на першу лежку.
Спринт. Чоловіки
Перед стартом у п'ятницю на біатлонному стадіоні у Контіолахті розгулявся вітерець, тому можна було очікувати несподіванок на стрільбищі. Так воно у підсумку й вийшло. Норвежці нарешті перервали свою безумовну домінацію, яка тягнеться ще з минулого сезону. Ніхто з них не зумів закрити всі десять мішеней і через це жодного представника збірної Норвегії не опинилося на подіумі. Ба більше, їх не було у проміжній топ-3 після кожного з вогневих рубежів. Проте виступ норвежців навряд чи можна назвати провалом: п'ятеро скандинавів розмістилися один за одним з 5-го по 9-те місця фінішного протоколу. Найвище з них опинився Бьо-молодший з двома промахами на першій стрільбі. Окремо варто відзначити Вебйорна Соерума, який з тими ж двома хибами виходив на фінальне коло 29-м. Проте увімкнув шалену швидкість і став у підсумку восьмим.
А виграв гонку Емільєн Жаклен. Переміг дуже впевнено, очолюючи протокол після кожного вогневого рубежу. Та й чи могло бути інакше, якщо француз продемонстрував другий хід у гонці, найкращу швидкострільність та до того ж закрив усі мішені?
У боротьбі за подіум усе вирішувалося на останньому колі. Другу позицію після стійки сенсаційно посідав колишній новозеландець, а нині американець Кемпбел Райт. В інтервалі десяти секунд за ним розміщувалися Філіпп Наврат та Себастьян Самуельссон. Швед, зрозуміло, з цієї компанії був найшвидшим, тож виборов друге місце. Третім фінішував німець, нагадавши свої спринтерські подвиги грудня минулого року. 22-річний Райт залишився лише четвертим, хоча й цей результат є для нього найкращим на рівні КС.
У Кубку націй після першого етапу лідирує, на диво, не Норвегія. Мінімальну перевагу над скандинавами після фінського етапу має збірна Франції. Третіми, уже з серйозним відставанням, йдуть шведи.
Наші
Від збірної України у першій стартовій групі стартував Дмитро Підручний. І хоча капітан став найшвидшим у гонці серед українців, із поривчастим вітром впоратися йому не вдалося. Три промахи - і лише 53-тя позиція.
Після невдачі Підручного було цікаво, чи подужає непрості умови Віталій Мандзин, який став відкриттям короткої індивідуальної гонки. Впорався блискуче. Стартувавши під 41-м номером, перед основними претендентами на перемогу, він вразив усі десять мішеней і на деякий час навіть очолив проміжний протокол після другої стрільби. Зрозуміло, що ненадовго, і на фінальному колі Мандзин програв ще декілька позицій, проте 14-те місце він все одно може занести собі до активу.
Антон Дудченко стартував пізніше за Віталія, і всю гонку ніби змагався з графіком свого молодого партнера по команді. Їх постійно відділяли один від одного буквально лічені секунди. І на фініші Дудченко з точно такою ж ідеальною стрільбою програв Мандзину усього дві секунди та став 15-м. І одразу троє українців, таким чином, кваліфікувалися у недільний мас-старт.
Зовсім не вдалася гонка Богдану Цимбалу. З двома промахами та низькою швидкістю на дистанції він фінішував 77-м.
У Кубку націй наша збірна після першого етапу дивує всіх. Українці п'яті при тому, що минулого сезону не змогли втриматися у топ-10. Хоча, звичайно, вся боротьба ще попереду.
Залік Кубка націй. Чоловіки
Спринт. Жінки
Наступного дня після чоловічої гонки вітер трохи стишився, але все одно залишався відчутним. І це призвело до несподіваних результатів. Не відчувалося домінації жодної зі збірних, а до топ-10 потрапили представниці одразу восьми країн.
Невдало виступили лідерки французької команди, настрілявши два та більше промахів. Лу Жанмонно та Жустін Бреза-Буше фінішували у середині другого десятку, а Жюлія Сімон взагалі не потрапила до очкової зони. Найкращою у збірній Франції стала Осеан Мішлон , яка проводить лише другий сезон на КС і вдруге поспіль потрапила до топ-10, цього разу на десяту позицію. Продовжили даватися взнаки проблеми з серцем у Інгрід Тандреволд. З одним промахом вона стала тільки 32-ю.
Трійка лідерів після другої стрільби була геть несподіваною. Якщо лідерство Маркети Давідової, незважаючи на її до того посередні виступи у Контіолахті, ще можна було зрозуміти, то за нею йшли Суві Мінккінен та Каролін Кноттен! Фінку важко було очікувати побачити навіть у топ-10, а норвежка, як ми вже відзначали раніше, і на передсезонці, і на старті першого етапу геть погано стріляла. Відстань від проміжної третьої позиції аж до 12-ї становила усього 15 секунд, тож варіанти призової трійки могли бути різними.
Давідова свою перемогу нікому не віддала, а ось на другу позицію з дев'ятої після останньої стрільби піднялася Ельвіра Еберг. Шведка наразі є настільки швидкою, що два промахи їй не завадили зійти на подіум. Мінккінен на домашньому етапі так зарядилася енергією від глядачів, що таки втрималася на третій подіумній позиції, вигравши мікроскопічну одну десяту секунди у швидшої за неї на трасі Франциски Пройсс. Однак через один промах німкеня посіла неприємне четверте місце. Кноттен не втримала свою перевагу на фінальному колі й стала п'ятою. Черговою несподіванкою стало шосте місце 19-річної німкені Юлії Таннгаймер, для якої цей сезон - дебютний на рівні КС.
У Кубку націй після першого етапу лідирують шведки. Француженки програють відносно небагато, і вже зі значно більшим відривом на третій позиції перебувають норвежки.
Наші
У спринті, як відомо, мало добре стріляти, потрібна ще й хороша швидкість на трасі. На жаль, із цим компонентом в українок продовжуються проблеми, які швидко не вирішити. Юлія Джима стала найкращою у нашій збірній з ідеальною стрільбою. Але це тільки 26-те підсумкове місце із хвилинним програшем переможниці. Христина Дмитренко була трохи швидшою за титуловану партнерку по команді. Проте припустилася одного промаху та стала 34-ю. Олена Городна стартувала останньою зі стартового протоколу, 104-ю. Незважаючи на один промах на лежці, після другої стрільби вона знаходилася у кінці залікової зони. Та, знову ж таки, низька швидкість на останньому колі, і лише 52-й результат у підсумку. Олександра Меркушина та Анна Кривонос програвали на трасі зовсім вже багато, тому стали, відповідно, 62-ю (1 промах) та 69-ю (2).
Зрозуміло, з таким результатами шансів на потрапляння до мас-старту українки не мали, адже найкраща з наших дівчат, Юлія Джима, після спринту посідала 40-ву позицію у загальному заліку.
У Кубку націй збірна України після першого етапу знаходиться на десятій позиції, балансуючи на межі втрати п'ятої квоти на особисті гонки у наступному сезоні. Польки перебувають зовсім поруч.
Залік Кубка націй. Жінки
Мас-старт. Чоловіки
IBU цього сезону серед інших нововведень вирішив провести мас-старт уже на першому етапі КС. За регламентом, участь у ньому брали 15 найкращих біатлоністів за підсумками минулого сезону та 15 найкращих спортсменів за результатами попередніх гонок у Контіолахті. Завдяки такому рішенню у першому мас-старті сезону з'явилося більше несподіваних імен, ніж зазвичай.
А через поривчастий вітер, який продовжував гуляти над біатлонним стадіоном, несподіванок у гонці теж було багато. Вже на першій стрільбі по одному промаху зробила переважна більшість фаворитів на чолі з Йоганнесом-Тінгнесом Бьо та Йоганнесом Дале, який торік став другим у заліку мас-стартів. Емільєн Жаклен не закрив одразу дві мішені, й у подальшій боротьбі за найвищі місця участі не брав, фінішувавши лише 12-м. Не претендували на квіткову церемонію й сам Бьо-молодший разом з Себастьяном Самуельссоном. Вони розташувалися у підсумку один за одним, на 9-му та 10-му місцях.
Лідерство ж після перших двох вогневих рубежів захопили норвежці Ендре Стрьомсгейм та Ветле-Шостад Крістіансен. Проте справжній біатлон у мас-стартах починається на стійках, тому вже після третьої стрільби ситуація кардинально змінилася. З лідируючої групи промахів не уникнув ніхто, а на першу позицію завдяки швидкій та влучній стрільбі вийшов Ерік Перро. Француз уже мав один промах на другій лежці, але завдяки непоганому лижному ходу ліквідував відставання. Другим, з 5-секундним гандикапом, закривши 15 мішеней з 15-ти, сенсаційно йшов 25-річний Даніло Рітмюллер, який раніше не мав жодного потрапляння у квіти на рівні КС. Й одразу за німцем розташовувався Стурла Легрейд.
Зрозуміло, що до останнього вогневого рубежу Легрейд наздогнав Перро, а Рітмюллер відстав від цього дуету на кілька секунд. Вирішальну перестрілку у знаного норвезького снайпера виграв саме француз та вирушив за перемогою. Легрейд та Рітмюллер не закрили одній мішені та вийшли зі штрафного кола, відповідно, другим та четвертим. Між ними вдалося вклинитися Кентену Фійону-Має, який на перших трьох рубежах зробив по одному промаху, а вирішальну стрільбу єдиним із групи переслідувачів провів ідеально.
Оскільки Фійон-Має протягом усієї гонки був швидшим за Легрейда на трасі, не дивно, що досвідчений француз здобув другу позицію у боротьбі на останньому колі. Норвежець став третім, Рітмюллер мав хороший запас перед переслідувачами та залишився четвертим. Місця з 5-го по 9-те другу гонку поспіль розділили між собою виключно норвежці. У квіти цього разу забігли Вебйорн Соерум та Ветле-Шостад Крістіансен.
Завдяки своїй звитязі у мас-старті, лідерство після першого етапу в загальному заліку захопив Перро. Лише на очко він випереджає Легрейда, а ось Бьо-молодший наразі лише третій. Показово, що перші сім місць обіймають представники збірних Франції та Норвегії. Принаймні, це вже цікавіше у порівнянні з минулими двома сезонами.
Наші
Завдяки вдалому виступу у перших двох особистих гонках етапу, до мас-старту пробилися відразу троє українців. Востаннє подібне ставалося майже 8 років тому в Обергофі. За найвищі місця, як і тоді, наші спортсмени боротьбу не вели, але Антон Дудченко відзначився у гонці усіма закритими мішенями. Більше ніхто зі спортсменів не зміг показати настільки якісної стрільби. І хоча Антон багато програвав ногами, але завдяки блискучій роботі на рубежах зміг посісти 12-ту позицію.
Дмитру Підручному знову у вітряну погоду не вдалася стрільба. Жодного чистого рубежу, і з п'ятьма промахами наш капітан став 24-м.
Наймолодшому з учасників гонки, Віталію Мандзину, поки не вистачає стабільності. Мабуть, десь уже накопичилась і втома за етап. Він не закрив чотири мішені та багато програвав ходом, тож посів лише 27-му позицію. Тим не менше, синій біб лідера молодіжного заліку (спортсмени до 23-х років), який Мандзин отримав після спринту, він залишить за собою до етапу у Гогфільцені. А у загальному заліку Віталій йде 12-м й є найкращим серед українців. Дудченко тут 16-й, Підручний - 22-й.
Загальний залік Кубка світу. Чоловіки
Мас-старт. Жінки
Напередодні гонки стало відомо, що з неї знялася Інгрід Тандреволд. Проблеми з серцем у двох поспіль гонках призвели до того, що норвежка пропустить і наступний етап КС у Гогфільцені. Побажаємо їй здоров'я та перейдемо до подій на трасі.
Як і у чоловічому мас-старті, вже на першому вогневому рубежі головні фаворитки припустилися по промаху. Ельвіра Еберг, Лу Жанмонно, Франциска Пройсс, Жюлія Сімон одна за одною вирушили на коло штрафу.
Ба більше, Еберг та Сімон повторили процес і на другій лежці. В результаті на екваторі гонки лідируючу трійку складали Каролін Кноттен, Доротея Вірер та Ліза-Тереза Гаузер. Одразу за ними з несподівано точною стрільбою йшла Жустін Бреза-Буше. Не так просто було повірити, що на подіумі не буде жодної з цих спортсменок, а у квіткову церемонію заїде лише Вірер. Втім, відстань від лідера до 19-ї позиції складала лише пів хвилини.
Перед третьою стрільбою Бреза-Буше трохи від'їхала від своїх суперниць. І, звісно, отримала два штрафні кола на проблемній стійці. Чітко відстрілялися Вірер, Пройсс, Анна Магнуссон, Сімон та Еберг-молодша. Саме ці спортсменки мали вирішувати питання про переможця та призерів.
На вирішальну стрільбу п'ятеро біатлоністок прийшли в інтервалі десяти секунд. Вірер та Пройсс мали кілька секунд переваги над суперницями, і обидві заробили по штрафному колу. А ось Сімон, Еберг та Магнуссон відпрацювали стрільбу ідеально. Француженка завдяки швидкострільності вийшла на 5 секунд попереду Еберг. Але хто у світовому біатлоні зараз втримає таку перевагу на 2,5 кілометрах проти реактивної шведки? Вона дуже швидко наздогнала Сімон, а, прискорившись у контіолахтську стіну, здобула вирішальну перевагу. Таким чином, Еберг-молодша у трьох особистих гонках отримала повний комплект призових місць. Сімон же, після двох невдач, у одній з двох своїх коронних дисциплін (перший персьют на КС відбудеться тільки у Гогфільцені) посіла другу позицію.
Магнуссон у боротьбі за третє місце після вогневого рубежу мала десятисекундний запас перед цілою групою суперниць. І в підсумку усім їм програла, ставши тільки сьомою. А на подіум піднялася Франциска Пройсс, яка виграла фінішний спринт у співвітчизниць Ванесси Фогт та Юлії Таннгаймер, яка у другій гонці поспіль потрапила у квіти. На шостій позиції гонку закінчила Вірер.
У загальному заліку перевага Ельвіри Еберг над найближчою конкуренткою в особі Франциски Пройсс становить серйозні для одного етапу 60 очок. Третьою йде Лу Жанмонно, яка у мас-старті фінішувала тільки 8-ю.
Наші
Оскільки українки до мас-старту не пробилися, зазначимо лише, що у загальному заліку найкраща з українок, Юлія Джима, знаходиться на 42-й позиції.
Загальний залік Кубка світу. Жінки
Тепер біатлонний Кубок світу переїжджає до Австрії, де на спортсменів очікуватиме складний етап у Гогфільцені. За три дні, з 13 по 15 грудня, у чоловіків та жінок відбудуться по три гонки: спринти, персьюти та класичні естафети.