Саудівський тріумф Коко Гофф, провал Людмили Кіченок

Sport.ua виділяє найцікавіші події жіночого Підсумкового турніру

У суботу, 9 листопада, завершилося останнє значуще змагання 2024-го року в жіночому одиночному тенісі. Підсумковий турнір у Ер-Ріяді доволі несподівано виграла американка Коко Гофф. У фіналі вона здолала китайську тенісистку Чжен Ціньвень. Про все по порядку.

Варто нагадати, що Підсумковий турнір, або WTA Finals, проходить у кінці тенісного сезону та являє собою фінальне змагання для лідерів жіночого табелю про ранги. Участь у ньому беруть вісім тенісисток, що набрали найбільше рейтингових очок за рік. Турнір проводиться щорічно з 1971-го, а перемагали на ньому фактично всі видатні тенісистки останньої половини сторіччя. З цього сезону турнір викупили арабські шейхи, тому до 2026-го року включно найкращі тенісистки планети будуть зустрічатися на Підсумковому саме у столиці Саудівської Аравії. З точки зору гравчинь, це непогано, адже різко збільшився призовий фонд змагань - до 15,25 млн. доларів. А от чи комфортно їм було грати матчі посеред арабського робочого тижня, коли й так на не дуже великій арені були присутніми лічені сотні вболівальників, є великим запитанням. Перефразувавши відомий анекдот, шейхи турнір купили, а глядачів - ні. Втім, вчергове обговорювати вплив великих грошей на спорт у рамках цього матеріалу не будемо.

Зрештою, традиційно, вісім тенісисток були поділені на дві групи, з яких по дві найкращих виходили до півфіналу, після чого у грі на вибування визначали між собою переможницю. Почнемо з групи, яка стартувала першою.

Фіолетова група

Тенісистки

І

В

П

С

О

1

Аріна Соболенко

3

2

1

5-2

2

2

Чжен Ціньвень

3

2

1

4-3

2

3

Жасмін Паоліні

3

1

2

2-4

1

4

Єлена Рибакіна

3

1

2

3-5

1

У Фіолетовій групі «нейтралка» Аріна Соболенко підтвердила статус фаворитки. У першому турі вона без проблем здолала суперницю, яка перед змаганням здавалася єдиною, хто за поточним рівнем гри міг поборотися з першою ракеткою світу. Підсумковий рахунок 6:3, 6:4 не відображає реальної переваги Соболенко. Жодної своєї подачі вона не віддала китаянці, та й брейкпойнт у тієї був лише один.

У другому матчі групи Жасмін Паоліні у важких двох сетах дотиснула Єлену Рибакіну. Казахстанка запоребрикового походження не виступала у Турі з кінця літа через травму спини, і це серйозно позначилося на її грі. Через жахливу кількість невимушених помилок Рибакіна мала програти значно швидше, але Паоліні теж нічого видатного на корті не демонструвала. І все ж зуміла перемогти.

У другому турі на корт спочатку вийшли Рибакіна та Чжен. Дві потужні тенісистки спочатку обмінялися виграними сетами, а потім з'ясувалося, що на третю партію сил у казахстанки не залишилося. І на фоні цього, як часто буває у тенісі, суперниця спіймала свою гру та забрала у вирішальному сеті шість із семи геймів.

Соболенко у своєму матчі перемогла Паоліні у двох партіях. Незважаючи на схожий рахунок, як у грі Аріни з Чжен Ціньвень, певні варіанти у італійки були. Їй краще, ніж китаянці, вдавалася гра на прийомі, тому «нейтралці» не було так просто на своїй подачі. За рахунку 5:4 у другому сеті Паоліні на прийомі мала два сетболи, але використати жоден не вдалося, після чого її гра розвалилася, і до кінця зустрічі Жасмін змогла взяти лише два очки.

Після двох зіграних турів у Фіолетовій групі стало зрозумілим, що Соболенко достроково забезпечила собі перше місце, а Рибакіна розпрощалася із навіть теоретичними шансами на півфінал. Доля другого прохідного місця вирішувалася у протистоянні Жасмін Паоліні - Чжен Ціньвень, проте жодної боротьби не вийшло. Китаянка знищила свою суперницю 6:1, 6:1 і посіла другу позицію у групі. А Соболенко у матчі без турнірної мотивації у трьох швидких сетах програла Рибакіній.

Помаранчева група

Тенісистки

І

В

П

С

О

1

Барбора Крейчикова

3

2

1

5-2

2

2

Коко Гофф

3

2

1

4-2

2

3

Іга Свьонтек

3

2

1

4-3

2

4

Джессіка Пегула

2

0

2

0-4

0

5

Дар'я Касаткіна

1

0

1

0-2

0

У Помаранчевій групі ситуація розвивалася значно цікавіше. Вже у стартовому матчі Іга Свьонтек програла перший сет Барборі Крейчиковій та у другому отримала 0:3 з двома брейками. І раптом все розвернулося у зворотній бік. Полька швидко зрівняла рахунок та краще провела кінцівку партії - 7:5. А у третьому сеті вже не відпустила суперницю - 6:2. Хто міг тоді знати, що того одного програного сету Свьонтек у підсумку й не вистачить для виходу у півфінал?

Коко Гофф у американському дербі спокійно розібралася із Джессікою Пегулою, віддав тій лише 5 геймів. Через день так само впевнено Пегулу здолала й Крейчикова. Настільки невдалий виступ минулорічної фіналістки турніру, як виявилося, був пов'язаний із загостренням травми коліна, що призвело до зняття американки з Підсумкового.

Гра Свьонтек проти Гофф зовсім не була схожа на поєдинок двох тенісисток з топ-3 світового рейтингу. Якщо перші половини обох сетів рівень гри був просто посереднім, то кінцівки обох партій Іга вщент провалила. Коко змогла перемогти нещодавню домінаторку світового тенісу, незважаючи на 11 подвійних помилок! Цікаво, якби справа таки дійшла до третього сету, чи вдалося б американці повторити власне «досягнення» свого останнього матчу азійської серії проти Соболенко - 21 подвійну? Зате Гофф мінімально, але покращила свою жахливу статистику очних зустрічей проти Свьонтек. Тепер з 13-ти таких ігор вона виграла 2.

Оскільки Джессіка Пегула знялася, замість неї на корт проти Свьонтек вийшла перша запасна - Дар'я Касаткіна. Спортсменка, яка виступає хоч і без прапора, проте, здається, все ж із зачатками совісті, до боротьби була зовсім неготовою, взявши лише один гейм за 53 хвилини гри.

Коко Гофф і Барбора Крейчикова в очній дуелі вирішували не тільки свою долю на турнірі, а й Іги Свьонтек. Польці для того, щоб продовжити боротьбу, потрібна була виключно перемога американки. Проте Коко не виправдала сподівань. Вона, хоч і виправила подачу порівняно з попереднім матчем, але в розіграшах краще не виглядала. У кінцівках обох сетів Гофф програвала свою подачу, а потім відчайдушно й безрезультатно боролася з подачами чешки на кожну партію. У підсумку - 7:5, 6:4 на користь Крейчикової.

Таким чином, виграла Помаранчеву групу Барбора Крейчикова, яка перед турніром вважалася абсолютним аутсайдером квартету. Свіжість у кінці сезону вкотре зіграла велику роль на Підсумковому турнірі. Адже чешка зіграла значно менше ігор у 2024-му році, ніж її суперниці по групі. Друге прохідне місце за відсотком виграних сетів посіла Коко Гофф. А обидві минулорічні фіналістки - Іга Свьонтек та Джессіка Пегула - припинили участь у змаганні вже після групового раунду.

Півфінали

Чжен Ціньвень - Барбора Крейчикова - 6:3, 7:5

Getty Images/Global Images Ukraine. Чжен Ціньвень

Вивіска першого півфіналу була доволі інтригуючою. Дебютантка Підсумкових турнірів проти абсолютної аутсайдерки усіх передтурнірних розкладів. Нарешті й атмосфера на корті стала по-справжньому тенісною, вільних місць на трибунах було відносно небагато. Перший сет показав, чому статус Крейчикової вважався настільки низьким. Купа простих помилок разом із якісною подачею Чжен призвели до легкої перемоги китаянки у сеті. А коли на старті другої партії чешка програла дві свої подачі поспіль, отримавши 0:3, здавалося, що долю матчу вирішено.

Однак у цей момент кудись поділася перша подача Чжен Ціньвень, а Крейчикова стала менше помилятися. Ідеальною її гра не стала, але навіть деякого покращення вистачило для того, щоб рахунок 0:3 змінився на 4:3. Розпочалася боротьба характерів, у якій чешки вистачило ненадовго. За крок від тайбрейку, маючи 30:0 на своїй подачі, знову стався збій, і вона програла чотири очки поспіль, а з ними й гейм. Після чого Чжен з боями взяла свою подачу і вийшла до фіналу, ставши лише другою китаянкою, яка досягла подібного успіху в історії.

Коко Гофф - Аріна Соболенко - 7:6(4), 6:3

Поточний матч став 9-м в очному протистоянні суперниць, і до п'ятниці рахунок між тенісистками був рівним - 4:4. Соболенко виходила на півфінал у статусі фаворитки, але й близько не продемонструвала гру, гідну першої ракетки світу. Важко навіть пригадати, коли востаннє за весь поєдинок «нейтралка» не виконала б жодного ейсу. Це значно полегшило завдання американці, яка намагалася діяти виключно від оборони, зрозумівши, що гра у суперниці не йде. Проте у першій партії Соболенко все одно дісталася до подачі на сет і благополучно її не взяла. А на тайбрейку Гофф заробила одразу п'ять сетболів, і з четвертого забрала партію.

У другому сеті перевага американки стала ще помітнішою. Вона непогано тримала м'яч у корті, вичікуючи помилок безпрапорної тенісистки. Часто-густо це призводило до успіху. З подачею у Соболенко коїлося взагалі казна-що. З п'яти геймів на власній подачі у другій партії їй вдалося забрати лише один, тож не дивно, що на матч Гофф прийняла, зробивши черговий брейк. Українські вболівальники точно цим були задоволені. Американка ж у свої 20 років стала наймолодшою учасницею фіналу Підсумкового турніру з 2010-го року, з часів Каролін Возняцьки.

Фінал

Коко Гофф - Чжен Ціньвень - 3:6, 6:4, 7:6(2)

Getty Images/Global Images Ukraine. Коко Гофф

Фінал за рівнем інтриги та кількістю сюжетних поворотів, безсумнівно, став окрасою турніру. Чого, на жаль, не можна було сказати про рівень продемонстрованої дівчатами гри. Перший сет видався рівним, з боротьбою майже на кожній подачі та чималою кількістю нереалізованих брейкпойнтів. Нарешті, у восьмому геймі Чжен Ціньвень вдалося зробити брейк, після чого, хоч і з проблемами, але втримати власну подачу та забрати сет.

У другій партії Гофф, намагаючись змінити перебіг подій на корті, перейшла від обережної моделі гри до атакуючої, що спочатку призвело до граду своїх помилок та рахунку 0:2 та 1:3. Аж тут в американки раптом полетіло! Вона взяла чотири гейми поспіль, після чого, хоч і не подала на сет, проте тут же впевнено зробила брейк та зрівняла рахунок за партіями.

Було очевидно, що тенісистки втомилися, і вирішальний сет мала забрати та, хто зможе продемонструвати певну стабільність. А от із цим не особливо складалось. Невимушені помилки сипалися, ніби з рогу достатку. Все ж, після брейку в середині партії, Чжен вийшла подавати на матч за рахунку 5:4, і зробила все, щоб програти цей гейм. Ледь втримавши ще по одній своїй подачі, суперниці дісталися до тайбрейку. І саме тут час згадати про стабільність. Гофф зразково провела перші шість розіграшів, і спокійно закінчила зустріч своєю перемогою.

Коко стала сьомою американкою, яка виграла WTA Finals. Вона отримала 1300 рейтингових очок та трохи менше п'яти мільйонів доларів, при цьому залишившись на третьому місці рейтингу. Її суперниця по фіналу піднялася з 7-ї на 5-ту позицію. Лідерки тут незмінні - Аріна Соболенко та Іга Свьонтек.

Паралельно з одиночним, у Ер-Ріяді проходив Підсумковий парний жіночий турнір. Для українських шанувальників тенісу він мав особливу цікавість, адже серед учасниць була наша співвітчизниця Людмила Кіченок. Вона виступала зі звичною напарницею Альоною Остапенко. Українсько-латвійський тандем був навіть посіяний під першим номером.

Зелена група

Тенісистки

І

В

П

С

О

1

Катерина Синякова / Тейлор Таунсенд

3

3

0

6-2

3

2

Ніколь Меліхар / Еллен Перес

3

2

1

4-3

2

3

Се Шувей / Елізе Мертенс

3

1

2

4-4

1

4

Людмила Кіченок / Альона Остапенко

3

0

3

1-6

0

Стартовий матч пара Кіченок / Остапенко грала проти одних із фавориток турніру за версією букмекерів Синякова / Таунсенд. Україно-латвійський дует впевнено виглядав у першому сеті, взявши його з рахунком 6:3. Старт другої партії також був оптимістичним - брейк у стартовому геймі. Однак через подвійні помилки Остапенко свою подачу тут же втримати не вдалося, незважаючи на подвійний геймбол. Традиційно для жіночого тенісу після такої невдачі відразу пішов провал до рахунку 1:4, тож друга партія із дзеркальним рахунком залишилася за суперницями.

Традиційно для всіх турнірів WTA, окрім Шоломів, третій сет у пар грається у форматі супертайбрейку до десяти виграних одним дуетом очок. Шальки терезів у ньому схилялися то в один, то в інший бік, аж до рахунку 9:8 на користь Кіченок / Остапенко. У цей момент на прийомі подачі суперниць вони зіграли активно, і Людмилі залишалося для перемоги забити нескладний драйв-воллей на сітці. Проте українка схибила по довжині, а наступні два очки пара просто віддала.

Getty Images/Global Images Ukraine/ Альона Остапенко и Людмила Кіченок

За великим рахунком, одним ударом було програно весь турнір, адже після такої невдачі в обох наступних матчах дует Кіченок / Остапенко не займався тенісом, а мучився на корті, взявши в кожному з них лише по чотири гейми та безславно залишивши Ер-Ріяд.

Зрозуміло, що без участі нашої тенісистки парні змагання мало кого цікавлять серед українських уболівальників, тож далі наведемо виключно їхні результати.

Біла група

Тенісистки

І

В

П

С

О

1

Габріела Дабровскі / Ерін Рутліфф

3

3

0

6-2

3

2

Чан Хао-Чін / Вероніка Кудерметова

3

2

1

4-4

2

3

Сара Еррані / Жасмін Паоліні

3

1

2

4-5

1

4

Керолайн Доулхайд / Дезіре Кравчик

3

0

3

3-6

0

Півфінали

Габріела Дабровскі / Ерін Рутліфф - Ніколь Меліхар / Еллен Перес - 7:6(7), 6:1

Катерина Синякова / Тейлор Таунсенд - Чан Хао-Чін / Вероніка Кудерметова - 6:0, 7:6(5)

Фінал

Габріела Дабровскі / Ерін Рутліфф - Катерина Синякова / Тейлор Таунсенд - 7:5, 6:3

Канадсько-новозеландський дует взяв реванш у суперниць за поразку у цьогорічному фіналу Вімблдона. Дабровскі та Рутліфф не програли на Підсумковому турнірі жодного матчу та отримали максимально можливі 1500 очок кожна. Тепер вони розміщуються на другому-третьому місцях парного рейтингу WTA. Людмила Кіченок після невдалого виступу втратила одну сходинку й наразі посідає четверту позицію. Лідерство, незважаючи на поразку у фіналі, продовжує утримувати Катерина Синякова.

Шанувальникам же тенісу нудьгувати не доведеться. Вже у неділю, 10 листопада, стартує Підсумковий турнір у чоловіків. Змагання у Турині розпочнуться о 15.00 матчем Даніїл Медведєв - Тейлор Фрітц.

Станіслав Матусевич Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Бокс | 22 грудня 2024, 09:04 2

Леннокс вважає цю перемогу заслуженою