Угу Віана йде на топ-посаду в Ман Сіті. Його називають трансферним генієм

Наприкінці сезону Чікі Бегірістайн перестане виконувати функції спортивного директора «містян»

На початку жовтня звичну стрічку новин шанувальників англійської Прем'єр-ліги сколихнула звістка про те, що наприкінці поточного сезону посаду спортивного директора «Манчестер Сіті» залишить 60-річний Чікі Бегірістайн. Іспанець є культовою фігурою в історії сучасних «Барселони», де працював із 2003 по 2010 роки, та «Манчестер Сіті», в якому працевлаштований з осені 2012-го. Багато аналітиків, експертів та вболівальників вважають, що саме Бегірістайн є творцем тих успішних «галасливих сусідів» з Манчестера, якими на сьогоднішній день стали «містяни».

Тому новина про прийдешній відхід Бегірістайна від справ шокувала багатьох шанувальників «Сіті». Втім, одразу після того, як її вдалося «перетравити», шанувальники «містян» поставили інше ключове питання: а хто ж замінить Чікі? Як не дивно, але відповідь на це питання знаходилася в буквальному сенсі цього слова на поверхні, і вже через кілька днів щодо цього почали на весь голос розпинатися усі ключові англійські футбольні видання.

Отже, Чікі Бегірістайна на посаді спортивного директора «Манчестер Сіті», починаючи із сезону-2025/26 замінить португалець Угу Віана. Саме цей 41-річний фахівець був пріоритетним кандидатом в очах керівництва «містян» на те, аби продовжити і, можливо, навіть покращити процеси, запущені в клубі за каденції Бегірістайна, а 12 жовтня «містяни» офіційно підтвердили майбутнє рокірування в керівництві, у рамках якого португалець замінить іспанця.

Віана має блискучу пресу на батьківщині, де він з 2018 року є спортивним директором «Спортінга», якому допоміг повернутися до когорти безумовних лідерів португальського футболу. А ще Угу вважають фахівцем, котрий вміє йти у ногу із часом, добре усвідомлює нові тенденції у світі футболу та, можливо, в певній мірі навіть уміє задавати їм тон.

Лісабонський «Спортінг» є 20-разовим чемпіоном Португалії, однак у період з 2002 по 2021 роки «леви» жодного разу не вигравали «золото» на батьківщині, щоразу програючи конкуренцію значно економічно потужнішим «Бенфіці» та «Порту». Все змінилося у сезоні-2020/21, коли «Спортінг» нарешті знову став чемпіоном, у чому клубу серйозно допоміг Угу Віана.

Принципи роботи Віани в «Спортінгу» полягають у тому, щоб знайти талановитих гравців та підписати їх за прийнятну ціну, потім розкрутити у своїй команді, а згодом продати в один із клубів-товстосумів за хороші гроші. Такий підхід дозволив лісабонцям знову стати справді конкурентними у боротьбі за чемпіонство із «Бенфікою» та «Порту».

Ось лише деякі цифри, що асоціюються із успішністю діяльності Угу Віани на посаді спортивного директора «Спортінга». З моменту приходу цього фахівця «леви» заробили на продажі своїх футболістів 589 мільйонів євро - фантастична цифра як для клубу, який не входить до топ-5 європейських чемпіонатів. Більше того, за Віани «Спортінг» збільшив оціночну вартість гравців першої команди на 282 мільйони євро, що сталося завдяки успішному виступу за лісабонців цілої низки відомих нині виконавців.

За часи керівництва Угу Віани через «Спортінг», наприклад, пройшли такі футболісти як Рафінья (нині грає у «Барселоні»), Педро Порро («Тоттенхем»), Матеус Нунес («Манчестер Сіті») та Мануель Угарте («Манчестер Юнайтед»). Усіх їх португальський клуб знаходив та купував в інших місцях, потім робив гравцями рівня основи, після чого вигідно перепродував до Англії та інших топових дивізіонів. Також Віана брав участь у найдорожчому продажі в історії «Спортінга», коли у січні 2020-го в «Манчестер Юнайтед» за 65 мільйонів євро продали Бруну Фернандеша, нехай у його приході в стан «левів» Угу безпосередньої участі і не брав.

В Португалії Угу Віану також виділяють за його вміння знаходити та розумітися на молодих талантах. При цьому спортивному директорі в «Спортінгу», зокрема, заграли Жоау Пальїнья, Нуну Мендеш, Абдул Фатаву, Юссеф Шерміті та багато інших талановитих гравців, котрі раніше пройшли через академію лісабонського клубу.

Простіше кажучи: в «Манчестер Сіті» влітку наступного року перебереться справжній трансферний геній сучасного футболу, який чудово орієнтується на ринку. Причому не лише в аспекті гравців. Однією з ключових знахідок Угу Віани є 39-річний головний тренер Рубен Аморім, котрий із березня 2020-го працює зі «Спортінгом» та привів цю команду до двох останніх (станом на даний момент) в її історії чемпіонських титулів.

Getty Images/Global Images Ukraine. Угу Віана (праворуч) і президент Спортінга Фредеріку Варандаш

Коли чотири з половиною роки тому «леви» з Лісабона погодилися заплатити «Бразі» за Аморіма 10 мільйонів євро компенсації, дуже багато хто крутив пальцем біля скроні, вважаючи, що в «Спортінгу» остаточно вижили з розуму… Але час показав, наскільки Угу Віана та боси лісабонців мали рацію, адже вони придбали у свої лави одного з найперспективніших та найсильніших наставників сучасності, і не дивно, що в останні місяці Аморіма активно сватали на тренерський місток «Манчестер Сіті», якщо влітку зі своєю посадою вирішить попрощатися Жузеп Гвардіола, контракт якого діє до кінця сезону. Хоча події останніх днів показують, що до літа Рубену чекати вояжу у Манчестер навряд чи доведеться й він опиниться там значно раніше, але, швидше за все, вже в статусі коуча «Юнайтед».

Цікаво, що важливу роль Угу Віани в успіхах «Спортінга» останніх років визнає і сам Рубен Аморім. Деякий час тому цей наставник сказав, що «Віана знову і знову продемонстрував нам, що він знає, як творити чудеса, коли справа доходить до побудови команди: тут, у «Спортінгу», в нас немає ресурсів, які мають інші великі клуби, але завдяки його роботі ми завжди були конкурентоспроможними».

Очевидно, що в «Манчестер Сіті» Віані не доведеться робити такі ж складні дії щодо пошуку економічного балансування, як у «Спортінгу», однак абсолютно зрозуміло, чому «містяни» віддали перевагу саме Угу. Вміння нинішнього спортивного директора лісабонців відкривати таланти, причому як серед футболістів, так і серед тренерів, поєднане із фанатичною відданістю футболу, роблять Віану ледь не безапеляційним варіантом на заміну Бегірістайну.

Важливо й те, що Віану характеризують як людину, яка залишається вірною своїм принципам, навіть якщо вона стикається із невдачами. Перед тим, як вгадати з Аморімом, «Спортінг» за його нинішнього спортивного директора змінив чотирьох головних тренерів менш ніж за два роки. За цю впертість колишній спортивний директор лісабонців Карлос Фрейтас назвав Віану людиною, яка «вміє ризикувати, але залишатися вірною власним принципам, що зрештою й допомогло відшукати правильну формулу успіху».

Коротше кажучи, у менеджерському ремеслі Угу Віана, схоже, домагається того, що йому пророкували ще в юності, коли він лише починав грати у футбол. Тоді атакувального півзахисника називали одним з найбільш багатообіцяючих гравців португальського футболу, і це допомогло Угу у 18 років дебютувати в національній збірній, навіть будучи включеним у заявку на фінальну частину ЧС-2002. Однак необачний - як його назвав згодом сам Віана - трансфер до «Ньюкаслу» влітку 2002-го перевів кар'єру хавбека на хибні рейки. В якийсь момент Угу ще й почали переслідувати травми, через що влітку 2016-го, у 33 роки, Віана зрештою був змушений повісити бутси на цвях, а через рік він розпочав свій менеджерський шлях, ставши спортивним директором «Белененсеша», де й досяг успіху і незабаром пішов у «Спортінг».

Ймовірно, найвищих успіхів у футболі Віані судилося досягти не безпосередньо на зеленому газоні, а у зручному кріслі одного з топ-менеджерів. У «Спортінгу» Угу вже показав усім, наскільки він гарний у своїй справі. Через кілька місяців молодий та амбітний португальський функціонер опиниться в ідеальному місці та умовах, аби продемонструвати, чи, швидше, довести, що цього разу видані йому аванси він виправдає сповна.

Олексій Сливченко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 06 сiчня 2025, 20:38 4

Український воротар задалеко вийшов з воріт, чим ледь не скористався суперник

Коментарі