Дебют в АПЛ уже близько. Як Єгор Ярмолюк прогресує в Брентфорді
The Athletic – про півзахисника молодіжної збірної України
- 20 жовтня 2023, 07:20
- |
- 20 жовтня 2023, 12:52
- 6403
- 12
Єгор Ярмолюк був у заявці «Брентфорда» на всі матчі АПЛ у нинішньому сезоні, але так жодного разу і не вийшов на поле. 19-річному півзахиснику поки що не вдається стати важливим гравцем у своїй новій команді, але водночас він радий просто опинитися в Західному Лондоні, втікши від війни 18 місяців тому.
Центральний півзахисник перейшов у «Брентфорд» з українського «Дніпра» (так написано в оригіналі. Насправді Ярмолюк перейшов із «Дніпра-1», - прим. Sport.ua) за неназвану суму в липні 2022 року - за п'ять місяців після того, як росія почала повномасштабне вторгнення в його країну. Він почав кар'єру в команді «Б», але вже в листопаді 2022 року дебютував за першу команду в матчі Кубка Ліги проти «Джиллінгема». Травма підколінного сухожилля, отримана в лютому, яка вибила його з ладу до кінця сезону 2022/2023, призупинила його прогрес, але він відновився і прагне до дебюту в АПЛ.
«Його дебют уже близький», - сказав головний тренер «Брентфорда» Томас Франк в інтерв'ю The Athletic під час паузи на матчі збірних. «Він був повністю здоровий, коли ми почали передсезонку, але ще працював над тим, щоб встигати за ритмом і ухвалювати рішення природним чином. Я побачив у його грі багато позитивних дій, він привернув мою увагу.
Він - 8-й номер. Він добре пресингує і навіть трохи кусається, його технічні здібності хороші з точки зору пасів. Він мені подобається. У кількох матчах я думав над тим, щоб випустити його на заміну, але з тих чи інших причин цього не сталося».
Шанси Ярмолюка на участь у суботньому матчі «Брентфорда» з «Бернлі» зросли після того, як у понеділок він допоміг збірній України U-21 обіграти збірну Англії з рахунком 3:2. Англія виграла минулого літа чемпіонат Європи U-21 і не програвала з червня 2022 року, але удар Іллі Квасниці на 94-й хвилині забезпечив Україні перемогу в Кошице.
Матч проходив у Словаччині через військові дії в Україні. Збірна України U-21 зібрала кошти для військовослужбовців на батьківщині та придбала три автомобілі, рації, комплекти тактичних навушників та інше обладнання. Українська асоціація футболу (УАФ) виставляє на аукціон футболку «Брентфорда» з автографом Ярмолюка, а виручені кошти підуть на придбання машини швидкої допомоги.
Дніпро, в якому виріс Ярмолюк, є одним із найбільших міст країни і неодноразово піддавався обстрілам російськими ракетами. Унаслідок атак у березні та квітні 2022 року було зруйновано міжнародний аеропорт «Дніпро», постраждали об'єкти енергетики та водопостачання. Це нібито інший світ порівняно з тим, де він зараз живе на березі Темзи.
«Коли почалася війна, я був удома в Дніпрі», - розповідає Ярмолюк в інтерв'ю The Athletic. «Це був страшний момент для мене, моєї сім'ї та всієї країни. У перші ж дні я переїхав до своєї сім'ї і прожив там чотири місяці. Я намагався не думати про все. Коли мені випав шанс перейти в «Брентфорд», я був щасливий. Я ніколи раніше не був в Англії, але грати в АПЛ було моєю мрією.
Getty Images/Global Images Ukraine. Єгор Ярмолюк
У мене не було можливості повернутися в Україну - це небезпечно. Там залишилися мої рідні та друзі, з якими я спілкуюся щодня. Ми чекаємо, коли закінчиться війна. Потрібно, щоб люди продовжували говорити про це. Ми не можемо забути про війну, тому що в Україні все ще погано».
УПЛ було призупинено в лютому 2022 року і скасовано у квітні. Ярмолюк не міг тренуватися і грати на змаганнях, проте відділ скаутингу «Брентфорда» знав про його талант.
Вони збирають дані про 85 500 гравців, які виступають у різних лігах світу, і більш уважно стежать за 5 000. Ярмолюк потрапив у їхню систему після того, як у червні 2020 року у віці 16 років і 140 днів вийшов із лави запасних у матчі з полтавською «Ворсклою» (2:0), ставши другим наймолодшим гравцем в історії чемпіонатів України. Дебют Ярмолюка за збірну України U-21 відбувся в переможному матчі проти Мальти (4:1).
«У нас є топовий скаут по Східній Європі, який знайомий з Єгором і підтримував його в тому, що він буде топ-талантом», - сказав технічний директор Лі Дайкс в інтерв'ю The Athletic влітку для аудіодокументального фільму «Access All Areas: Brentford». «Ми не могли нічого зробити, поки йому не виповнилося 18 років, через чинні правила, але ми продовжували стежити за ним.
Що більше ми спостерігали за ним і просували його в процесі, показуючи тренерам команд «Б» і першої команди, всі говорили одне й те саме - у цьому гравцеві є величезна цінність. Ми не знали, де він гратиме в півзахисті, але ми були впевнені, що він володіє всіма необхідними критеріями для більшості цих позицій і що він буде хорошим гравцем для «Брентфорда».
ФК Брентфорд. Єгор Ярмолюк
Ярмолюк ніколи не бував в Англії і не знав мови. Він швидко встановив міцні стосунки з Марією Манірко, однією зі співробітниць клубу, яка покинула Україну незабаром після початку війни. Манірко працювала в донецькому «Шахтарі» начальником відділу стюардів і обіймає посаду в медіа-команді «Брентфорда». Манірко допомогла Ярмолюку винайняти квартиру разом із його дівчиною, купити машину і перекладала запитання The Athletic під час нашого інтерв'ю.
Ярмолюк іноді говорить із товаришами по команді про війну в Україні. Він хвалить капітана клубу Крістіана Норгорда за підтримку і каже, що саме в нього він намагається вчитися найбільше. Ярмолюк навіть навчив кількох українських фраз Йоана Вісса і воротаря команди «Б» Бена Вінтерботтома.
Ярмолюку знадобився час, щоб адаптуватися до життя в Англії, але на полі він швидко справив гарне враження. Свій дебют у матчі з «Джиллінгемом», коли він замінив Френка Оньєку на 72-й хвилині, він назвав «найкращим моментом у своєму житті».
Ярмолюк забивав у трьох матчах поспіль за команду «Б», поки не зазнав травми підколінного сухожилля, через яку не зміг грати в решті сезону, включно з чемпіонатом Європи U-21. Україна вийшла в плей-оф, обіграла Францію з рахунком 3:1, а в півфіналі поступилася майбутнім віце-чемпіонам, Іспанії. «Це був важкий момент, але клуб мені дуже допоміг», - каже Ярмолюк. «Я щодня займався в тренажерному залі й чекав, коли зможу повернутися на поле. До травми я був у хорошій формі, а зараз я близький до цього рівня».
Поки він був травмований, збірна України організувала товариський матч проти «Брентфорда» на стадіоні «Вімблдона» «Плау Лейн» і протягом тижня перебувала на його тренувальній базі. Ярмолюк провів час із гравцями «Евертона» Віталієм Миколенком і Михайлом Мудриком, якого «Брентфорд» неодноразово намагався підписати, перш ніж у січні 2023 року він перейшов до «Челсі» за 62 млн фунтів стерлінгів.
«Я не міг упустити такий шанс», - каже Ярмолюк. «Я поговорив з усіма, і мені дуже сподобалося. Вони підтримали мене, тому що мені було нелегко, коли я отримав травму. Я не питав Мудрика, чому він не перейшов до «Брентфорда», але, можливо, запитаю пізніше».
У червні Ярмолюк був переведений із команди «Б» до основного складу і підписав новий контракт до 2028 року. Під час передсезонної підготовки 19-річний гравець вирушив до США для участі в Літній серії АПЛ і вийшов на заміну в матчах проти «Фулхема» і «Астон Вілли».
У цьому сезоні Ярмолюк зіграв тільки проти «Ньюпорт Каунті» у другому раунді Кубка Ліги. У третьому раунді він вийшов на поле в матчі з «Арсеналом» (1:0) і помінявся футболками з лівим захисником збірної України та «Арсенала» Олександром Зінченком.
Цього сезону «Брентфорд» виграв тільки один раз в АПЛ, а в центрі півзахисту в нього мало гравців: Міккель Дамсгор, Джош Дасільва і Шандон Баптіст травмовані.
Схоже, що реалізація мрії про виступ в АПЛ - лише питання часу.
Джей Гарріс, The Athletic
Переклад і адаптація - Олег Дідух