Тріумф Евенпула і падіння Погачара. Підсумки тижня у велоспорті

Sport.ua підбиває підсумки тижня в шосейному велоспорті

Гонки тижня

19 квітня - Флеш Валлонь (Бельгія)

Другою з триптиха арденських класик була Флеш Валлонь. Гонка, яку багато хто недолюблює через те, що рік за роком вона дарує абсолютно банальну і однакову розв'язку: великий пелотон приїжджає до фінального - короткого і дуже крутого - підйому на Мур де Уї, і там все вирішує чиста вибухова сила. Жодної тактики та альтернативних варіантів.

Однак 2023 рік давав надію вперше за багато років побачити нетривіальну розв'язку Флеш Валлонь. Головним фаворитом гонки був всемогутній Тадей Погачар, у якого була погана історія взаємовідносин з Мур де Уї (найкращий результат - дев'яте місце). Були підстави вважати, що, перебуваючи у феноменальній формі, словенець спробує розвалити пелотон і поїхати заздалегідь, щоб не доводити з'ясування стосунків до незручного для себе підйому.

Однак такі очікування не виправдалися. Ми не побачили ані ранніх атак у виконанні Погачара, ані навіть спроб його команди, «UAE Emirates», зробити гонку більш селективною на під'їзді до Мур де Уї. Варіантів було два: або Погачар того дня був не готовий розривати пелотон заздалегідь, або просто беріг сили на недільну Льєж - Бастонь - Льєж, з огляду на те, що в його головного суперника на «Ля Доєнн», Ремко Евенпула, весняний календар був набагато більш простим: була небезпека того, що бельгієць підійде до гонки набагато свіжішим.


Getty Images/Global Images Ukraine

Так чи інакше, Погачар ризикнув доводити справу до підйому на Мур де Уї, і не прогадав: там Тадей вкотре виніс усіх суперників в одну хвіртку. Дуже сильну гонку провів «Trek Segafredo». Джуліо Чікконе замкнув топ-5, а другим стала головна сенсація Флеш Валлонь - Маттіас Ск'єлмосе. 22-річний датчанин проводить дуже сильну весну, перед цим став восьмим на Амстел Голд Рейс, але все ж другого місця від нього навряд чи хтось очікував.

Топ-3 замкнув Мікель Ланда, який протягом усієї своєї кар'єри вважався все ж гірником, а не панчером. І це привід поговорити про глобальне явище вимирання такої спеціалізації, як чистий панчер. Якщо раніше перемоги на Флеш Валлонь збирали люди на кшталт Давіде Ребелліна чи Пуріто Родрігеса, для яких це було вузькою спеціалізацією, то зараз настав час універсалів. А Жуліан Алафіліпп, хоч і провалює нинішню весняну кампанію, виглядає як останній з могікан: чи не останній чистокровний представник цього вимираючого амплуа.

Розчарував на Флеш Валлонь Том Підкок. Британець перед стартом вважався головним суперником Погачара, але в підсумку посів лише 18-те місце. Не показав всього, на що був здатний і Серхіо Ігіта, але у нього для цього хоча б є поважна причина: менш ніж за 10 км до фінішу він взяв участь у завалі і втратив багато сил на те, щоб наздогнати пелотон: свіжості на фінальний ривок вже не вистачило.

23 квітня - Льєж - Бастонь - Льєж (Бельгія)

Календар весняних класик за традицією закривав четвертий Монумент сезону - Льєж - Бастонь - Льєж. Цього року на «Ля Доєнн» чекали особливо. Вигравши перед цим Амстел Голд Рейс і Флеш Валлонь, Тадей Погачар міг стати третім в історії володарем «Великого шолома» арденнських класик: до нього таке досягнення підкорювалося Давіде Ребелліну в 2004 році і Філіпу Жильберу в 2011 році.

Щоправда, на Льєж - Бастонь - Льєж на нього чекав дуже сильний суперник, якого не було на двох попередніх класиках - Ремко Евенпул. Їхньої дуелі чекали з нетерпінням, вона мала стати головною сюжетною лінією гонки. Стільки сюжетних ліній навколо гонки, і всі так чи інакше були зав'язані на персоні Погачара. І всі вони обвалилися в одну мить.

На початку гонки словенець потрапив у завал і був змушений зійти. Фатальний для Погачара завал трапився на дуже ранніх стадіях гонки, ще до того, як почалася телетрансляція, тому відео із завалом капітана «UAE Emirates» немає.

Пізніше стало відомо, що в тому завалі Погачар отримав подвійний перелом зап'ястя, і вже в неділю ввечері переніс операцію. Терміни відновлення - 5-6 тижнів. Участі в Тур де Франс нічого не загрожує, але ось процес підготовки до «Великої петлі» буде помітно ускладнений.

Втративши свого головного суперника, Евенпул здобув впевнену перемогу завдяки сольній атаці на Коль де ла Редут більш ніж за 30 км до фінішу. Спочатку за чемпіона світу зумів зачепитися Том Підкок, але дуже скоро Ремко скинув його навіть не прискорюючись на силовій ділянці. Британець з «Ineos Grenadiers» був змушений повернутися в групу переслідувачів, але звідти все ж посів друге місце.


Getty Images/Global Images Ukraine

Таким чином, усі чотири весняні Монументи були виграні в сольному стилі - такого не було з далекого 1983 року. Лише вшосте в історії Льєж - Бастонь - Льєж виграв чинний чемпіон світу. До Евенпула в райдужній майці в Льєжі перемогу святкували Ферді Кюблер (1952 рік), Рік ван Лоой (1961), Едді Меркс (1972 і 1975) і Морено Арджентін у 1987 році.

Допоміг Евенпулу перемогти і його зірковий партнер по команді Жуліан Алафіліпп. Перші дві арденські класики він пропустив через травму, але до «Ля Доєнн» встиг відновитися, і, перебуваючи далеко не в оптимальній формі, сумлінно відпрацював на бельгійця.

Компанію Евенпулу і Підкоку на подіумі склав Сантьяго Буїтраго. Для 23-річного колумбійця це, напевно, найгучніший успіх у кар'єрі поряд з перемогою на етапі торішньої Джиро д'Італія. Чергову сильну гонку провів Бен Хілі, але ірландець залишився без подіуму - четверте місце.

Відзначимо дев'яте місце Маттіаса Ск'єлмосе. 22-річний датчанин із «Trek Segafredo» - єдиний, хто фінішував у топ-10 на всіх трьох арденських класиках нинішнього сезону. Не склалася гонка для капітана «Movistar» Енріка Маса. Іспанець страждав від проблем із травленням, рано відстав від пелотону і в підсумку зійшов. Як і українець Андрій Пономар, який проводив свій другий Монумент у кар'єрі.

Наступний тиждень

25 - 30 травня - Тур Романдії (Швейцарія)

Між завершенням сезону весняних класик і стартом Джиро д'Італія в календарі за традицією розташувалася швейцарська багатоденка Тур Романдії. Організатори цього року запропонували маршрут з двох розділок (рівнинний пролог на 6,8 км і 19-кілометрова розділка з підйомом у середині на третьому етапі) і кількох типових для Туру Романдії етапів зі складними горами на початку і в середині, але досить простою розв'язкою. Вирішальним має стати четвертий етап з важким гірським фінішем Тіон - 20,9 км, середній градієнт - 7,6%.

Що стосується претендентів на загальний залік, то явного фаворита цього разу немає. Не виключено, що навіть за відсутності Погачара перемогу забере «UAE Emirates»: дует Адам Єйтс/Хуан Аюсо виглядає дуже сильно. Три потенційні претенденти на високі місця у «Jumbo Visma»: це Тобіас Фасс, Стівен Круйсвейк, а також Роан Денніс, у якого на швейцарських дорогах часто прокидається талант багатоденника.


Getty Images/Global Images Ukraine. Адам Єйтс

Три претенденти - але всі лише другого ешелону - і у «Bora Hansgrohe»: Серхіо Ігіта, Емануель Бухманн і Боб Юнгельс. У складі «Ineos Grenadiers» виступить Еган Берналь, але його кондиції викликають багато запитань, тому більше надій на іспанського вундеркінда Карлоса Родрігеса.

Напевно, головним претендентом на перемогу в загальному заліку буде Саймон Єйтс. Надії Франції - на Тібо Піно та Ромена Барде. Також поборються за високі місця Даміано Карузо і Йон Ісагірре.

Спринтерський пул на Турі Романдії традиційно скромний, але цього року побачимо таких зірок, як Марк Кевендіш і Фернандо Гавірія. Виступлять на Турі Романдії і обидва представники України у Світовому турі - Андрій Пономар і Марк Падун.

Дайджест новин

- «Jumbo Visma» продовжила контракти з двома ключовими гонщиками: з Йонасом Вінгегором до 2027 року і з Крістофом Лапортом до 2026 року. У команди явно є амбітні довгострокові плани, і це важливий сигнал на тлі чуток про відхід головного спонсора наприкінці наступного року.

- А ось чинний чемпіон світу в розділці Тобіас Фосс «Jumbo Visma» наприкінці сезону покине. Претендентів на норвежця достатньо: «INEOS Grenadiers», «UAE Emirates», «Bahrain Victorious» та «Israel Premier Tech».

- Дуже несподівана новина прийшла з Колумбії. Харлінсон Пантано, відбувши 4-річну дискваліфікацію за вживання ЕРО, вирішив відновити кар'єру. Він підписав контракт зі скромною колумбійською командою «EPM-Scott».

- Молодий талант «Lotto Dstny» Леннерт ван Ейтвельт потрапив у допінг-скандал. У лютому під час Тур де Альп Марітім у Франції він використав спрей для носа, в якому містилася заборонена речовина, хоча ще під час допінг-тесту він повідомив про це перевіряючих. Так чи інакше, до кінця розслідування команда від гонок його відсторонила.

Олег Дідух Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Інші види | 24 листопада 2024, 22:43 1

У фіналі змагань у Тунісі українки програли команді Японії