Зіграв добре, але не бездоганно. Аналіз дебюту Зінченка за Арсенал
Напередодні український легіонер провів перший офіційний матч у футболці «канонірів»
- 06 серпня 2022, 18:25
- |
- 03 жовтня 2024, 00:26
- 12167
- 13
5 серпня стартував черговий розіграш англійської Прем'єр-ліги. Для шанувальників футболу з України ця подія становила особливий інтерес, оскільки в першому матчі нового сезону грали «Крістал Пелас» та «Арсенал», а в стан останнього, як відомо, цього літа з «Манчестер Сіті» перебрався футболіст збірної України Олександр Зінченко.
Про необхідність для Зінченка піти з «Манчестер Сіті» йшлося кілька сезонів. Однак до певного часу Олександра у стані «містян» все влаштовувало, й він не наважувався на зміни. Все змінилося, коли українця до себе почав наполегливо зазивати Мікель Артета. З цим коучем, який нині очолює «Арсенал», Зінченко мав нагоду попрацювати ще у «Манчестер Сіті», коли іспанець був одним із помічників Хосепа Гвардіоли. 40-річного Артету в Англії та Європі характеризують як послідовника тактики та стратегії Гвардіоли, проте не позбавленого вигадки та власних футбольних винаходів.
Мабуть, головною інтригою переходу Зінченка до «Арсенала» була позиція, на якій українця бачить Артета. Подейкували, що може йтися навіть про повернення Олександра до центру поля, де той грав із юнацьких років і досить непогано себе проявляє у збірній України. Але у дебютному матчі за «канонірів» на офіційному рівні Зінченко вийшов на лівій «бровці» оборони, як і під час виступів за «Манчестер Сіті».
Артета обрав схему 4-2-3-1, де Зінченко відвів функції лівого фулбека. Попереду українцю мав активно допомагати 21-річний бразилець Габріел Мартінеллі, який діяв в ролі інсайда. А ось у обороні підстраховувати Зінченка був покликаний також бразилець і також Габріел, але трохи більш досвідчений - 24-річний Габріел дос Сантос Магальяйнс. Спрацюватись із ними загалом українцеві вдалося добре, але все-таки аж ніяк не бездоганно.
Почнемо з того, що Зінченко звично прагнув бути надзвичайно активним по всій «бровці». Однак через об'єктивні причини його все-таки завзято хилило у бік атаки - можливо, саме таку установку отримав українець від Артети, що побічно підтверджується зробленим функціоналом з боку візаві Олександра по правому флангу «Арсенала» Беном Вайтом, але про це - трохи згодом.
На полі Зінченко провів 83 хвилини, після чого був замінений на значно більш орієнтованого на оборону шотландця Кірана Тірні. В результаті за відведений йому час українець відзначився 76 техніко-тактичними діями, що дуже непогано - майже по одному у перерахунку на хвилину перебування на полі. Вдалими видалися 54 або 71% з них, що також є хорошим показником для сучасного фулбека, хоча минулого сезону в «Манчестер Сіті» ця цифра у Зінченка дорівнювала 79%, тому нашому легіонеру ще є до чого прагнути, хоча надто суворо запитувати за дебют навряд чи має сенс.
Головним досягненням для Зінченка у матчі проти «Крістал Пелас» став, звичайно ж, асист на Мартінеллі вже на 20-й хвилині гри. В очі впало те, що розіграш кутового був, швидше за все, «домашньою заготівкою» від команди Мікеля Артети. Зінченко перед подачею знаходився за межами штрафного майданчика, але потім цілеспрямовано почав зміщуватися у вільну зону, що стало повною несподіванкою для опонентів, які влаштували «масовку» в районі центру воротарського, де зійшлися відразу три гравці «Арсенала». В результаті ніхто не зумів перешкодити Олександру досить спокійно головою перенаправити м'яч саме у зону, на якій із самого початку фокусувалися захисники «Крістал Пелас». А вже там найрозумнішим виявився Габріел Мартінеллі, який чомусь після забитого м'яча не став шукати обіймів Зінченка-асистента, чим трохи збентежив українця, котрий очікував, вочевидь, більш, якщо так можна висловитися, персоналізованого святкування.
Загалом із точністю гри у пас в Зінченка у матчі проти «склярів» був повний порядок. 42 із 46 передач українця досягли адресата. Вперед невдалими видалися лише 2 паси із 14, а от із довгими передачами та навісами напередодні ввечері справи у Олександра відверто не задалися - нульова ефективність таких дій змушує Артету та самого українця приділити додаткову увагу цьому ігровому компоненту.
Намагаючись бути активним попереду, Зінченко завжди підключався до атак своєї команди. Особливо вдавалося українцеві вчасно використовувати своєрідні «кишені» - вільні зони, що виникали на фланзі оборони суперника. Перший такий епізод виник у «Арсенала» за активних старань Зінченка вже на 8-й хвилині, коли українець зреагував на швидке переведення атаки своєї команди з правого флангу на лівий при зусиллях Джаки в центрі поля. 29-річний швейцарець, побачивши забігання Зінченка, миттєво забезпечив партнера вивіреною передачею, після чого у Олександра виникало кілька варіантів для розвитку атаки. Наш легіонер прийняв рішення пробити і, можливо, помилився, адже воротар був готовий до подібного, а гострий крос у штрафний майданчик, ймовірно, міг би виявитися більш небезпечним.
Вже за хвилину для «Арсенала» та Зінченка пролунав перший неприємний «дзвіночок» в обороні. Українець надто захопився грою на атаку, чим оголив свій фланг позаду, і «Крістал Пелас» мав можливість створити гостроту, особливо, якби мав у зоні ще хоча б одного гравця. А так Джордану Айю вдалося зі своєї половини поля пройти до початку фінальної третини, але потім ганський легіонер, незважаючи на факт перебування Зінченка у нього за спиною, так і не ризикнув зміщуватися на вільний фланг, не віддав і уперед, де захисники «Арсенала» щільно прихопили Едуара, а видав поперечну передачу, яка не виявилася успішною.
На 28-й хвилині ситуація майже повторилася, якщо не зважати на те, що Габріел спочатку «наварив», дозволивши супернику перехопити м'яч. Однак у цьому моменті було чітко видно, наскільки високо намагався діяти Зінченко, щоб максимально швидко переходити в атаку та потенційно допомагати «Арсеналу» створювати гостроту попереду. Саме в цій ситуації «канонірам» пощастило, що Дукуре надто довго приймав рішення, а коли віддав направо у вільну зону на Езе, той вже не мав часу на оцінку ситуації, через що йому довелося з ходу виконувати навіс, який не приніс успіху «Крістал Пелас».
Але загалом ситуацій, коли Зінченко залишався за спиною гравців атаки «Крістал Пелас», що призводило до оголення зони на лівому фланзі «Арсенала», вчора вистачало. У поєдинках із сильнішими опонентами «каноніри» однозначно отримають за такі недоліки м'ячі у власні ворота, а тому Артеті доведеться знаходити баланс у грі Зінченка на атаку та оборону.
Останню тезу підкреслює й порівняння теплових карт Зінченка та правого фулбека «Арсенала» Вайта. Зокрема, позиційно гра 24-річного англійця, який грає в Артети з літа минулого року, була таки більш збалансованою. Вайт і вперед ходив, і у захисті відпрацьовувати встигав - зокрема, багаторазово вступаючи у боротьбу безпосередньо у своєму штрафному майданчику. Зінченко ж частіше знаходився в районі центральної лінії поля, відтягуючись назад без належної гнучкості за такого тактичного задуму Артети.
У будь-якому випадку зазначені вище аспекти - це складнощі етапу «притирання», через які Зінченко буде зобов'язаний пройти у новій команді. Критикувати українця за подібне надто суворо ніхто не буде, бо Артета чудово розуміє, що українець не мав достатньо часу, щоб глибоко інтегруватись у гру його команди.
А ось епізод у другому таймі, коли в «Крістал Пелас» була банальна «закидушка» з першої третини поля у фінальну, показав, що позиційно Зінченко в обороні все-таки не почувається повноцінним господарем ситуації. Зокрема, Айю втік від Олександра фактично як від стоячого - на щастя для «Арсенала», простріл, який послідував від африканця, не приніс «Крістал Пелас» нічого істотного.
Як бачимо, незважаючи на те, що Зінченка ряд статистичних порталів визнав кращим гравцем матчу, проблем у грі українця в першому турі англійської Прем'єр-ліги сезону-2022/23 вистачало. На щастя для «Арсенала», у суперниках в команди Артети був не «Ліверпуль» чи «Манчестер Сіті», і навіть не «Тоттенхем» чи «Манчестер Юнайтед», а менш амбітний та потужний колектив.
Зінченко справді класно зіграв в атаці, допомагаючи створювати «Арсеналу» перевагу в зоні лівого інсайда та фулбека, але Артеті тільки-но належить інтегрувати українця у свою команду. Якщо іспанський коуч зможе налаштувати Олександра бути максимально ефективним як в обороні, так і в атаці, тоді «каноніри» справді змусять фанатів «Манчестер Сіті» та особисто Хосепа Гвардіолу пошкодувати про продаж українця.
«Арсенал» для Зінченка після багаторічних тріумфів у таборі «містян» - це реально крок назад, проте якщо на нього потрібно було піти, щоб потім зробити два кроки уперед, то стратегічно це саме та відома ситуація «win-win», яку так шукають клуби на початку співпраці з будь-яким новим футболістом. У стартовому матчі сезону виграв і «Арсенал», і Олександр Зінченко. Хочеться вірити, що такий результат чекатиме на «канонірів» та українського легіонера й на фініші…