Вагітність Світоліної, підступний жереб і гарний шанс зняти прокляття Рима

Прев'ю до Ролан Гаррос

У 2022 році Відкритий чемпіонат Франції з тенісу повертається у звичному форматі. Цього сезону не буде перенесення ні на осінь, ні навіть на тиждень уперед із утиском трав'яних змагань. Після початку російсько-української війни про ковід стали забувати в усьому світі, хоча ще на початку лютого прогнозувалося, що буде щось подібне. Зараз ми бачимо, що по всій планеті спортивні змагання проходять із повними трибунами вболівальників, що не може не тішити. В Україні ситуація інша, але у цьому винні віруси антицивілізації.

На превеликий для нас жаль, організатори ґрунтового мейджору не знайшли в собі сил піти проти ATP та WTA та дозволили тенісистам з росії та білорусі брати участь цього року. Директорка Ролан Гаррос Амелі Моресмо обмежилася заявою про те, що буде вжито заходів, якщо хтось із тенісистів із псевдобратських для України країн виступить на підтримку політики путіна. У це повірити важко, будь-які політичні висловлювання - не сильна сторона росіян та білорусів.

Як виявилося, великі яйця мають лише британці, які взяли на себе весь удар і цього року проведуть Вімблдон без рейтингових очок. Як це буде виглядати - побачимо за п'ять тижнів, а поки що повернемося на грішну французьку землю.

Із позитивних моментів важливо відзначити, що призовий фонд солідно збільшать. Він буде навіть вищим за доковідні часи. Це хороша новина для спортсменів, які два роки сильно недоотримували. Тривалість кар'єри успішного тенісиста, коли він заробляє справді багато, не така й велика. Це був потужний удар по кишені багатьох талановитих спортсменів, тепер їм та їхнім командам вдасться поправити фінансове становище. €62 тисячі за участь в основі та €2.2 млн за перемогу в одиночному розряді - це величезні призові для будь-якого виду спорту.

Getty Images/Global Images Ukraine. Рафаель Надаль

Чоловіки

Головні турніри, що передували Ролан Гаррос

Мастерс Рим. Фінал
Новак Джокович (Сербія) - Стефанос Циципас (Греція) - 6:0, 7:6(5)
Мастерс Мадрид. Фінал
Карлос Алькарас (Іспанія) - Александр Звєрєв (Німеччина) - 6:3, 6:1
ATP 500 Барселона. Фінал
Карлос Алькарас (Іспанія) - Пабло Карреньо-Буста (Іспанія) - 6:3, 6:2
Мастерс Монте-Карло. Фінал
Стефанос Циципас (Греція) - Алехандро Давидович-Фокіна (Іспанія) - 6:3, 7:6(3)

Головним тріумфатором ґрунтового сезону поки що є 19-річний Карлос Алькарас. Іспанський тінейджер після успіху на хардовому Мастерсі в Маямі перейшов на улюблений ґрунт, де продемонстрував навіть більше, ніж від нього очікували. Карлос виграв два головні домашні турніри в турі (Барселона+Мадрид), а також став першим, хто в рамках одних змагань на глині ​​переграв Надаля та Джоковича. Після поразки Себастьяну Корді у Монте-Карло має серію перемог із десяти матчів.

Після такого надихаючого вінстріка Алькарас взяв невеликий відпочинок і не грав у Римі. Можливо, завдяки цьому у столиці Італії знову тріумфував Новак Джокович. Це був уже 12-й фінал і шостий титул Ноле на цьому Мастерсі. До речі, серб виграв лише перший титул у сезоні. Після депортації з Австралії та пропуску початку сезону йому нарешті вдалося набрати відмінну форму.

Рафаель Надаль цього року залишився без виграшів ґрунтових Мастерсів, таке буває вкрай рідко. Якщо не брати до уваги скорочений сезон 2020, коли Рафа компенсував це перемогою на Ролан Гаррос, за останні 18 років подібне траплялося лише у 2015-му. Після поразки в Римі від Шаповалова «Король ґрунту» зізнався, що його знову турбує хронічна травма стопи, через яку він пропустив другу половину минулого сезону. Через це Надаль уперше за довгі роки не буде фаворитом Відкритого чемпіонату Франції.

Обов'язково варто виділити Стефаноса Циципаса. Після торішньої прикрої ​​поразки Джоковичу у фіналі грек мало чим радував своїх уболівальників протягом тривалого часу. Але цього сезону він знову сильно грає і претендує на трофеї. На ґрунті зіграв два великі фінали, захистивши при цьому титул у Монте-Карло.

Ролан Гаррос

Перед початком турніру найбільше говорять про жахливо незбалансовані результати жеребкування. Річ у тому, що в останній момент Циципас обійшов Надаля у рейтингу і опинився у першій четвірці. Через це існував шанс, що найсильніші наразі ґрунтові фахівці потраплять в одну частину сітки. І це сталося. Верхня половина виглядає неймовірно потужно. Давайте розберемо докладніше.

У першій чверті без варіантів опинився Джокович. Вже на стадії 1/4 фіналу він може зустрітися із Надалем, до цього навряд чи хтось серйозно його потурбує. Також можна виділити тут присутність канадця Фелікса Оже-Альяссіма, хоча він більше полюбляє хард. У другому колі очікується протистояння Рафи та Стена Ваврінки.

Трохи нижче за списком за другу путівку до першого півфіналу вестимуть битву Александр Звєрєв та Карлос Алькарас. Іспанцеві в третьому колі може випасти можливість реабілітуватися за поразку Корді. Якщо не станеться гучних апсетів, то два матчі в цій половині сітки будуть крутішими за будь-який наступний фінал.

Getty Images/Global Images Ukraine. Карлос Алькарас

У третій чверті все не так весело, але наявність Циципаса та сильного ґрунтовика Рууда можна вважати непоганою альтернативою. Тут багато хороших тенісистів рівня вище за середній, тому зовсім не факт, що Стефанос і Каспер дуже легко дійдуть до очного чвертьфіналу.

У самому низу, як і на Australian Open, опинилися росіяни Рубльов та Медведєв. Андрєй на ґрунті грає непогано і навіть обіграв Джоковича у фіналі змагань у Белграді. Але він не топовий гравець, стабільності часто не вистачає. Даніїл повернувся після тривалої паузи і навряд чи претендує на щось серйозне. Тож тут очікується максимальний хаос у результатах. Ймовірно, що четвертий півфіналіст буде супернесподіваним. Сіннер, Кецманович, Карреньо-Буста, Фучович чи ще хтось - вгадати неможливо.

Букмекери виділили чотирьох основних фаворитів. На перемогу Джоковича чи Алькараса можна поставити з коефіцієнтом у рамках 3-3.5. Шанси Надаля та Циципаса оцінили трохи нижче - 5-5.5. В інших коефіцієнти більше двадцяти.

Щодо втрат, то на кортах Парижа через травми ми не побачимо Гаеля Монфіса, Енді Маррея, Маттео Берреттіні та Роберто Баутісту-Агута. І якщо Сер Енді навряд чи на щось претендував, то решта при гарному жеребі та самопочутті могли б поборотися за умовне місце у вісімці найкращих.

Орієнтовний склад півфіналів

Джокович [1] / Надаль [5] - Алькарас [6]
Циципас [4] - Сіннер [11]

Наші

Цього сезону у нас повний провал, ніхто навіть не зміг потрапити до кваліфікації. Віталій Сачко та Ілля Марчено були досить близько, але рейтингу не вистачило.

Жінки

Головні турніри, що передували Ролан Гаррос

WTA 1000 Рим. Фінал
Іга Свьонтек (Польща) - Онс Жабер (Туніс) - 6:2, 6:2
WTA 1000. Мадрид. Фінал
Онс Жабер (Туніс) - Джессіка Пегула (США) - 7:5, 0:6, 6:2
WTA 500 Штутгарт. Фінал
Іга Свьонтек (Польща) - Аріна Соболенко - 6:2, 6:2
WTA 500 Чарльстон. Фінал
Белінда Бенчич (Швейцарія) - Онс Жабер (Туніс) - 6:1, 5:7, 6:4

Поточний ґрунтовий сезон показав, що Іга Свьонтек дійсно є безальтернативною першою ракеткою світу. Серйозно домінувати вона почала ще на харді, вигравши поспіль змагання в Досі, Індіан-Веллсі та Маямі, а на улюбленому покритті продовжила переможну серію. Свьонтек на землі зіграла на турнірах у Штутгарті та Римі, де без особливих проблем перемогла. Наразі не дуже зрозуміло, хто або що може зупинити польку на шляху до титулу. Є так зване «прокляття Рима» (ніхто з жінок за останні 10 років не виграє в Парижі після перемоги у столиці Італії), яке спрацювало на ній минулого сезону. Дуже цікаво дізнатися, як найвищі сили спробують стримати Ігу у найближчі два тижні.

Getty Images/Global Images Ukraine. Іга Свьонтек

Друге місце ґрунтового сезону однозначно за туніскою Онс Жабер. Вона зіграла у трьох із чотирьох фіналів найпрестижніших турнірів з початку квітня і навіть виграла найбільший титул у кар'єрі, ставши чемпіонкою у Мадриді. Жабер - однолітка Світоліної, перетиналася з нею і по юніорах. Але доросла кар'єра Еліни пішла набагато успішніше. Жабер завжди була сильною тенісисткою, але чогось їй не вистачало. Лише у 27 років Онс вдалося дебютувати у першій десятці, зараз вона вже шоста з прицілом на другу позицію.

Більше виділити когось за іменами складно. Багаторічний лідер грунтових баталій румунка Симона Халеп не молодшає, та й травми заважають тримати марку. І все-таки вона здатна здивувати.

Ролан Гаррос

Жеребкування у жінок не викликало такого значного резонансу серед тенісної спільноти. Наші дівчата потрапили в першу чверть сітки, і це дуже сумно. У перших двох колах Свьонтек з великою ймовірністю відчепить одразу двох українок.

Також у першій чверті опинилися Симона Халеп, Джессіка Пегула та Альона Остапенко. Кароліна Плішкова поки що не набрала потрібної форми після травми, а торішня півфіналістка Тамара Зіданшек навряд чи коли-небудь повторить щось подібне.

За путівку до умовного півфіналу проти Свьонтек вестимуть битву Паула Бадоса та Аріна Соболенко. Перешкодити їм можуть Даніель Коллінс, Медісон Кіз, Єлена Рибакіна, Вероніка Кудерметова чи Дар'я Касаткіна. Загалом, могло бути й краще.

У третій чверті головною фавориткою можна вважати Жабер, також із високорейтингових тут торішня півфіналістка Марія Саккарі, екс-перші ракетки світу Анжелік Кербер і Петра Квітова, олімпійська чемпіонка Белінда Бенчич і фіналістки US Open 2021 Емма Радукану з Лейлою Фернандес. До слова, Радукану розпочне матчем проти чемпіонки юніорського Ролан Гаррос 2021 Лінди Носкової, яка успішно пройшла кваліфікацію. Очікується дуже цікаве протистояння із прицілом на майбутні баталії. Також тут розташувалася і канадка Б'янка Андрєєску, а ще в першому раунді між собою змагатимуться Наомі Осака та Аманда Анісімова. Класних та конкурентних матчів буде вдосталь.

Getty Images/Global Images Ukraine. Онс Жабер

Остання чверть без особливих фавориток, але є на кого подивитися. Тут і колишні лідери рейтингу WTA Вікторія Азаренко з Гарбіньє Мугурусою, і чинна чемпіонка Барбора Крейчикова, і високорейтингові Анетт Контавейт з Корі Гауфф, і навіть потенційно небезпечна на ґрунті шульга Жиль Тайхман. Передбачити півфіналістку від цієї компанії дуже проблематично, тому тицьнути пальцем у небо виглядає дуже перспективним варіантом.

Окрім вагітної Світоліної у Парижі цього року не зіграє торішня фіналістка Павлюченкова, яка перенесла операцію. Чіпка ґрунтовичка Сара Соррібес-Тормо раніше зламала ребро, також не зможе взяти участь фіналістка 2019 року Маркета Вондроушова. Продовжується чорна смуга Софії Кенін, екс-четверта ракетка світу теж пропустить ґрунтовий мейджор.

Орієнтовний склад півфіналів

Свьонтек - Соболенко
Жабер - Тайхман

Наші

Вперше за довгі роки (крім ковідного US Open 2020) нашою першою ракеткою на турнірі Великого шолома буде не Еліна Світоліна. Уродженка Одеси зараз при надії та до середини осені очікує народження доньки. Насправді, це чудова новина для всіх уболівальників Еліни, адже початок сезону був провалений повністю. Певне, як і підготовка. Поразка Гасановій в Аделаїді взагалі була за межею розуміння. Тепер є шанс відпочити від тенісу та за бажання перезавантажити кар'єру. У топ-10 повернутися навряд чи колись вдасться, але зіграти пару десятків відмінних матчів, можливо, навіть виграти кілька турнірів буде під силу. Але цього має хотіти сама Еліна.

Ангеліну Калініну в поточному сезоні жереб так і намагається звести з Джессікою Пегулою. Українка раніше двічі програла американці в рамках Australian Open та супертурніру в Маямі, а в Римі Ангеліна знялася до матчу з Джессікою через травму спини. У Парижі вони можуть зустрітись у другому колі. У першому раунді Калініній потрібно подолати бар'єр у вигляді потужної американки Хейлі Баптіст. Якщо зі здоров'ям у Ангеліни все буде добре, вона фаворитка. У Мадриді українка дійшла до 1/4 фіналу та показала, що може перемагати сильних опоненток, тож віримо.

Getty Images/Global Images Ukraine. Ангеліна Калініна

Неподалік знаходиться і Марта Костюк, теоретично наші тенісистки можуть зустрітися на стадії третього кола. Шанси, звісно, ​​мінімальні. Все через те, що Марта цього сезону не показує теніс високого рівня. І якщо на харді ще були хороші матчі, то на ґрунті все набагато гірше. Ми знаємо Костюк як дуже емоційну тенісистку, війна в Україні, звичайно ж, завдала серйозної шкоди її моральному здоров'ю. Марта вміє грати на високому рівні, хоч і поки що не навчилася перемагати, але найближчим часом ми навряд чи побачимо навіть перше. Для початку потрібно показати себе у матчі з єгиптянкою Майар Шериф.

Даяна Ястремська отримала в першому колі американку Елісон Ріск, яка на глині ​​за останні чотири роки виграла лише один матч із десяти. І якщо шанси на вихід у друге коло непогані, далі стіна у вигляді Іги Свьонтек. В теорії, якщо все полетить, Даяну мало цікавить, хто на іншому боці корту, але це все ж таки Свьонтек.

Леся Цуренко стартувала у кваліфікації, легко подолала два стартові кола, а у фіналі намучилася із посередньою японкою Юкі Найто. На щастя, вдалося відіграти матчбол у другій партії і вп'яте у кар'єрі виграти тай-брейк під нуль, після чого Найто трохи попливла. А далі неприємне дежавю - після жеребкування кваліфаєрів Леся знову потрапляє на першу ракетку світу, яка на шаленому ходу. Нещодавно в Мельбурні Цуренко грала на центральному корті проти Ешлі Барті, тепер зіграє в таких же умовах проти Свьонтек у Парижі. Завдання мінімум вже виконане, а критикувати за програш польці все одно ніхто не буде. Але було б добре взяти хоч пару геймів.

Також у кваліфікації виступали Катаріна Завацька, Катерина Байндл та Дар'я Снігур, але лише перша зуміла виграти хоча б один поєдинок.

Матчі основної сітки Ролан Гаррос стартують уже у неділю о 12:00 за Києвом. Але українки вийдуть на корт не раніше, ніж у понеділок.

Не варто забувати, що правило фінального тай-брейку цього року уніфікували на всіх мейджорах. За рахунку 6:6 у заключному сеті тенісисти тепер зіграють тринадцятий гейм до 10 виграних очок. Раніше в Парижі грали до переваги у два гейми. Наприклад, у минулорічному півфіналі Крейчикова - Саккарі рахунок фінальної партії був 9:7.

Володимир Клепач Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 22 грудня 2024, 21:15 6

Борнмут обіграв Манчестер Юнайтед з рахунком 3:0

Коментарі