Власник клубу: «Металіст 1925 повернув Харкову футбол»
Які плани у команди цього сезону та в перспективі
- 04 листопада 2021, 14:45
- |
- 04 листопада 2021, 16:11
- 6610
- 16
«П'ять років тому Харків фактично втратив футбол. Припинив існування "Металіст", клуб із великою історією і місто залишилося без легендарного футбольного клубу. Саме тоді ініціативу щодо відродження гри у свої руки взяли вболівальники. Доклавши максимум зусиль, група футбольних фанатів і колишніх гравців "Металіста" створила новий клуб - "Металіст 1925", основними спортсменами якого стали випускники академії команди, що розпалася.
Хороша спортивна база та мотивація повернути Харкову колишній футбольний успіх дозволила молодій команді досить швидко заявити про себе на всеукраїнському рівні. У сезоні 2016/2017 клуб став фіналістом Аматорського чемпіонату України, у наступних сезонах - призерами Другої та Першої ліги та, нарешті, у новому сезоні "Металіст 1925" представляє своє місто в УПЛ.
Нещодавно новим кінцевим бенефіціаром ФК «Металіст 1925» стала харківська інвестиційна промислова група AES Group. Про те, чи очікують клуб зміни, в чому полягатиме стратегія розвитку і навіщо бізнесу футбол, - розповів президент AES Group та голова наглядової ради клубу - Костянтином Валеуліним.
- Фінансування молодих клубів на початкових етапах є досить ресурсним. Спонсорських і рекламних контрактів поки що мало, трансфери гравців не приносять прибутків, а про заробіток з продажу телевізійних прав, квитків та атрибутики поки що взагалі не йдеться. Чому компанія AES Group вирішила вкладати кошти у явно не прибуткову сферу?
- Мова про повернення будь-яких інвестицій не йде від самого початку. Це наш усвідомлений внесок у місто, спорт та завтрашній день. Чому для цього обрано саме "Металіст 1925", теж легко зрозуміти. У 2016 році місто залишилося без головного футбольного клубу. Без легенди. Без футболу. І постраждалих від цієї ситуації справді виявилося багато. І вся команда клубу, і діти, які втратили спортивну базу, і самі харків'яни, для більшості з яких футбол має велике значення.
Але люди не залишились байдужими, не склали руки. Мешканці Харкова власними силами на волонтерських засадах створили кардинально новий футбольний продукт, збудований на засадах колективної роботи. Тобто клуб був створений на голому ентузіазмі та патріотизмі звичайних мешканців. Він від самого початку не такий, як інші. Це народна команда, де уболівальники беруть безпосередню участь у житті клубу: від діяльності у відповідних комісіях до фінансування. На даний момент "Металісту 1925" вдалося змінити організаційно-правовий устрій відповідно до європейських тенденцій. Це, можливо, прозвучить пафосно, але підтримати такий клуб та допомогти харківському футболу повернути колишню славу - це гордість для нас.
- Трохи згодом у Харкові таки знову з'явився клуб із назвою "Металіст". Незважаючи на те, що він не має нічого спільного футбольним клубом, який було створено у Радянському Союзі, не виключено, що у свідомості харків'ян саме він є його наступником та спадкоємцем перемог. Ви не хвилюєтеся, що командам буде складно відрізнятися одна від одної? Чи є унікальність у синьо-жовтих?
- Спочатку спорт, а потім бізнес - ось у чому головна відмінність «Металіста 1925», на мій погляд. Ми дуже хочемо зберегти особливість клубу, яка полягає у підході, де ключова цінність - уболівальники, які і є головними ідеологами команди. Клуб розвивається за повної співучасті його фанатів, де кожен може бути почутий, бере участь у обранні керівництва клубу та контролює його діяльність. Тому за унікальну ідентичність "Металіста 1925" ми точно не переживаємо і з повагою ставимося до наших спортивних суперників. Спорт - це змагання, без суперників він був би неможливим.
- Рано чи пізно уболівальники стануть свідками дуелі двох харківських команд. Дербі Харкова вже зараз очікується із великим передчуттям. Наскільки важливим буде цей матч для "Металіста 1925"?
- Сподіваюся, що ключовим завданням обох клубів буде показати шанувальникам та футбольній громадськості країни класний, агресивний, видовищний та результативний футбол. Вивіска "Металіст 1925" - "Металіст" буде окрасою нашого чемпіонату чи розіграшу Кубка. Можна лише уявити ажіотаж навколо такого матчу: пристрасть, тиск, антураж. За останні роки всі скучили за яскравими спортивними подіями і харківське дербі просто має стати родзинкою нашого клубного футболу, схоже на нестоличне дербі Європи як "Мілан" - "Інтер", "Ювентус" - "Торіно" або, наприклад, "Ліверпуль" - "Евертон" .
- Вас не турбує , що у двох команд майже однакові назви? Адже це може викликати плутанину серед фанів і вболівальників. Думки про перейменування "Металіст 1925" не виникали?
- Ні, на даний момент таке питання не стоїть на порядку денному. Клуб живе, розвивається, показує результати. Його знають саме як «Металіст 1925». Змінити назву клубу зараз - означало б змінити його принципи.
- У Харкові є один головний стадіон міста. Як ви його ділите з "Металістом"? І чи немає у планах у найближчому майбутньому звести у Харкові ще один стадіон?
- Через обставини, що склалися в країні, стадіони чудово ділять клуби з різних регіонів. У нас же на головному стадіоні Харкова грають харківські клуби, тож проблем жодних немає. Основна тренувальна база "Металіста 1925" знаходиться у селі Високе Харківської області. Там же тренується молодь із дитячо-юнацької школи «Металіст 1925». Зведення нового стадіону - це вже зовсім інші інвестиції, в яких має брати участь не лише бізнес.
- Команда досить швидко увірвалася до УПЛ. Як оцінюєте гру футболістів цього сезону?
- Оцінку гри футболістів мають давати передусім уболівальники. Наші футболісти та головний тренер завжди дуже самокритичні. Навіть у тих випадках, коли вони перемагають, вони кажуть: «можна було краще». При цьому всі ми розуміємо, що це перший сезон клубу у вищій лізі і поки що він демонструє об'єктивно хороший, стабільний результат.
- На вашу думку, команда залишиться в наступному сезоні в Прем'єр-лізі?
- Звісно. Безумовно, зараз рано говорити про якісь результати для харків'ян, не пройшла ще й половина сезону. Але настрій гравців дуже серйозний. "Металіст 1925" повернув Харкову футбол і тепер налаштований повернути місто на українську футбольну карту.
- До речі про тренувальний процес. За 5 років існування команди у неї змінилося 7 головних тренерів. У чому причина? Така ситуація точно не є запорукою стабільної гри і явно відбивається на футболістах, їх грі та побудові довгограючих планів.
- Згоден, подібні зміни на користь команді не йшли і нестабільна гра минулих сезонів це підтверджує. Але це був вимушений шлях. Необхідно було підібрати клубу сильний та досвідчений тренерський склад, з яким він зможе стабілізуватися за грою та вийти на новий рівень. З приходом Валерія Кривенцова у гравців явно відкрилося нове дихання, вони розкрили свій потенціал і їм удалося прорватися до УПЛ. Ми розраховуємо на те, що подальша співпраця зміцнить позиції клубу.
- На даний момент склад команди в національному плані є досить однорідним. Усього п'ять футболістів з інших країн, решта - українці. Це якась стратегія керівництва?
- Спочатку команда була сформована повністю із випускників молодіжної школи старого «Металіста». У нас дуже талановита молодь, і вони не просто хочуть грати в аматорський футбол заради розваги, вони хочуть у професійний спорт. Ми активно розвиваємо нашу дитячо-юнацьку школу. Зараз там тренуються близько 350 хлопців. Команди всіх вікових категорій показують класні результати і деякі гравці вже поповнили основний склад «Металіста 1925». Впевнений, що випускники нашої ДЮСШ незабаром поповнять склади інших українських команд.
- Про плани клубу на найближче майбутнє та його стратегію фактично нічого не відомо. Чи має клуб конкретні цілі та завдання на найближчі 5 років і які вони?
- Про цілі клубу говорять найяскравіше його результати. Два роки тому було оголошено про прагнення вийти у найвищий дивізіон українського футболу. Команді це вдалося. Тому короткострокова стратегія - закріпити цей результат, увійшовши до ТОП-5 футбольних клубів країни.
Щодо довгострокової - ми займаємося її створенням і це, як ви розумієте, не питання одного дня. Для нас дуже важливо, щоб "Металіст 1925" став повноцінною спортивною екосистемою, яка поєднає в собі і роботу з уболівальниками, і роботу з дітьми, і професійну підготовку юнаків для основного складу, та сприяння розвитку аматорського футболу у місті. Тому що ми розуміємо, що саме він є фундаментом професійного спорту. Тому зараз ми певною мірою переосмислюємо мету, місію та роль клубу. І, не змінюючи своїх традицій, робимо це спільно з нашими вболівальниками, які цінують та поважають "Металіст 1925" за відродження у Харкові футбольних традицій.
Ігор Кроха для sport.ua