Прорив плавального діаманта і поразки зірок. Як минув 7-й день ОІ
П’ятниця виявилася для України безмедальною, але подарувала певні сподівання на майбутнє
- 30 липня 2021, 21:32
- |
- 31 липня 2021, 04:11
- 12048
- 18
(Не)герой дня
Баталіями у найважчих категоріях сьогодні фінішувала олімпійська програма особистої першості дзюдоїстів. Попереду тільки командні змагання «стінка на стінку», які відбудуться завтра, 31 липня. Але наші борці туди не пробилися. Тому для очолюваної Віталієм Дубровою команди Ігри фінішували саме цієї п'ятниці. Обоє представників України відборолися наче й непогано, але свого максимуму не показали.
Бронзовий призер червневого чемпіонату світу Яків Хаммо розпочав боротьбу у ваговій категорії понад 100 кг впевненою перемогою над румуном Владуцом Сімонеску, якого перемагав вже неодноразово і здолав на цей раз. Яків позначив перевагу, кинувши суперника з допомогою зачіпа на «ваза-арі», на самому старті сутички, а в решту часу холоднокровно втримав перевагу.
У чвертьфіналі Хаммо боровся зі срібним призером Олімпіади-2016 Гісайоші Гарасавою з Японію Українець домінував на початку сутички, навіть виконавши кидок, який претендував на оцінку «ваза-арі». Та судді дію не оцінили і поступово, в другій половині основного часу сутички перевага перейшла до Гарасави. Японець навіть був близький до того, щоб заробити «ваза-арі» за утримання, але українець зумів викрутитися. Під час golden score суперники спершу поставили одне одного в скрутне становище в партері. Хаммо виконував задушливий прийом, вийшовши з якого, Гарасава проводив утримання. Яків вирвався на рахунку «7». Але ця локальна вдача лише відтермінувала поразку. Невдовзі з допомогою підсаду японець виконав кидок на «іппон».
Хаммо продовжив боротьбу у втішному турнірі, де він спершу зійшовся з бронзовим призером Азійських ігор-2018 Бекмуродом Олтібоєвим з Узбекистану. Переміг Яків, здобувши «ваза-арі» за кидок через спину з колін.
Головна сенсація вагової категорії понад 100 кг сталася у чвертьфіналі, коли дворазовий олімпійський чемпіон, восьмиразовий чемпіон світу, один з найсильніших дзюдоїстів в історії Тедді Рінер з Франції поступився представникові ОКР, чемпіонові Європи-2020, срібному призерові цьогорічного чемпіонату світу Тамерлану Башаєву. 32-річний Рінер збирався перемогти на сім років молодшого і на голову нижчого опонента малою кров'ю. Башаєв боровся обережно, ніяк не міг підступитися до Рінера і отримав два «шидо» за пасивність. Тедді вочевидь розраховував, що під час golden score Тамерлан отримає третє попередження і буде дискваліфікований. Але Башаєв зміг захопити титулованого опонента за кімоно і зірвався раптовою атакою з колін. Рінер з несподіванки розгубився і впав, відступаючи, на бік - «ваза-арі» і перемога борця ОКР.
Зробив заявку на перемогу Башаєв і у півфіналі, в сутичці проти чемпіона світу-2018, дворазового чемпіона Європи Ґурама Тушишвілі з Грузії. Він здобув перевагу, провівши прийом на «ваза-арі». Але досвідченіший Тушишвілі спершу відігрався, а потім на контратаці взагалі зумів здобути чисту перемогу та вийти у фінал, у якому зустрівся з чехом Лукашем Крпалеком, борцем, який у Ріо-2016 здобув олімпійське золото у ваговій категорії до 100 кг. Тепер Лукаш повторив своє досягнення в абсолютній категорії. Тушишвілі він переміг утриманням, перевівши суперника на спину в партері.
А Хаммо незадовго до того в сутичці за бронзу зійшовся саме з Башаєвим, якому досі програв усі три очних сутички - у 2014-му, 2016-му і 2017-му роках. На жаль, серія ця доповнилася сутичкою на Іграх-2020. Після трьох хвилин боротьби Тамерлан зумів виконати підворот, поклав Якова на лопатки і утриманням зафіксував перемогу на «іппон».
Додамо, що в іншій сутичці за бронзу Рінер переміг Гарасаву.
Неукраїнська українська бронза
Призерка двох чемпіонатів Європи Єлизавета Каланіна з Кременчука на Полтавщині виділяється поміж суперниць за ваговою категорією понад 78 кг високим зростом і стрункістю. Часто для неї це є додатковою перевагою, але іноді буває навпаки.
З першою суперницею - на дві голови нижчою чемпіонкою Африки-2017 Сонею Аселлою з Алжиру - Єлизавета труднощів не відчула. Вона домінувала протягом перших трьох хвилин сутички, спонукавши суддів покарати опонентку двома «шидо», а на початку четвертої кидком через стегно здобула чисту перемогу. У сутичці другого кола Ліза зустрічалася з чинною чемпіонкою Європи Кайрою Саїт з Туреччини, яку раніше перемагала в обох очних поєдинках. Але, на жаль, не цього разу. Вже в дебюті Саїт змогла з допомогою передньої підніжки кинути Каланіну на «ваза-арі». Продовживши атаку в партері, Кайра утриманням довела справу до чистої перемоги. Олімпійський шлях Єлизавети на тому завершився.
Але медаль українка в цій ваговій категорії таки здобула. Правда, українка лише етнічна. 30-річна борчиня Ірина Кіндзерська народилася в Кам'янці-Подільському і на Олімпіаді-2012 у Лондоні ще представляла Україну. Посіла там п'яте місце, програвши у бронзовому фіналі. З 2017-го Ірина представляє Азербайджан, хоча й продовжує тренуватися вдома, у київському клубі «Спартаківець», спарингуючи зокрема з Єлизаветою Каланіною. Під азербайджанським стягом Кіндзерська здобула бронзу чемпіонату світу-2017, срібло та бронзу чемпіонатів Європи. Й ось сьогодні, чисто перемігши китаянку Сюй Шиян у медальній сутичці, Ірина стала бронзовою призерою Олімпіади в Токіо.
А чемпіонкою стала борчиня, яка Кіндзерську перемогла у півфіналі - 21-річна японка Акіра Соне. У фіналі вона перемогла значно кремезнішу і досвідченішу кубинку Ідаліс Ортіс, котра здобуває медалі на четвертій Олімпіаді поспіль. У Пекіні-2008 нині 31-річна борчиня була бронзовою призеркою, Лондоні-2012 стала чемпіонкою, в Ріо-2016 виграла срібло і повторила це досягнення зараз.
Українська ж збірна з дзюдо завершила Олімпіаду-2020 з бронзою Дарини Білодід у категорії до 48 кг.
Герой дня
Виділити сьогодні хотілося б навіть не Михайла Романчука, який виграв кваліфікацію на дистанції 1500 м вільним стилем і про якого нижче. Мова про 19-річного спринтера Владислава Бухова. Сьогодні цей хлопець показав п'ятий час на кролевій 50-метрівці. 21,73 секунди - це особистий рекорд Владислава. Попередній він встановив 22 квітня цього року під час чемпіонату Білорусі в Бресті. Тоді Бухов, який у 2019-му був чемпіоном світу серед юніорів на цій же дистанції, вдруге в кар'єрі виплив з 22-х секунд - 21,96. Зараз він зняв з цього часу понад дві десятих секунди, що для такої дистанції - дуже суттєво. Найближчого ранку Владислав виступатиме в півфіналі, де спробує пробитися до вісімки фіналістів. Зауважимо, що найкраще 50-метрівку у півфіналі проплив дворазовий чемпіон Токіо Калеб Дрессель зі США. Дистанцію він здолав за 21,32 секунди.
А Михайло Романчук грамотно, притримавши сили на заключному відрізку, виграв кваліфікацію дистанції, на якій є чемпіоном Європи. 1500 м вільним стилем Михайло здолав за 14.45,99, маючи особистий рекорд 14.36,88. Конкуренти в українця вимальовуються ті ж, що й фіналі 800-метрівки - чемпіон на тій дистанції Роберт Фінк зі США фінішував другим, Флоріан Вальброк з Німеччини показав третій результат, а Ґреґоріо Пальтрінієрі з Італії - четвертий. Інший українець, 29-річний Сергій Фролов у цю компанію теж потрапив. Свій заплив він закінчив третім, фінішувавши з особистим рекордом - 14.51,83. Попереднє власне досягнення, показане на чемпіонаті світу-2019, Сергій перевершив більше, ніж на три секунди.
«Сподіваюся, що такої помилки, як на 800 метрів, вже не допущу. Але ввечері завжди пливеться краще», - сказав після фінішу Романчук, пригадавши, що олімпійський плавальний турнір відбувається в незвичному форматі, з фіналами вранці і кваліфікаційними запливами ввечері, тоді як зазвичай прийнято проводити ці заходи навпаки.
Тим часом південноафриканка Татьяна Шонмейкер, яка двома днями раніше в кваліфікації побила рекорд Олімпіад (2.19,16) і зуміла встановити перший на цій Олімпіаді особистий світовий рекорд у плаванні. Вона перемогла на дистанції 200 м брасом з результатом 2.18,95. Попередній рекорд - 2.19,11 - данка Рікке Мьоллер Педерсен встановила у 2013 році в Барселоні.
Австралійка Емма Макеон стала чемпіонкою Токіо на кролевій стометрівці, побивши олімпійський рекорд - 51,96 секунди.
Так само з олімпійським рекордом - 1.53,27 - виграв 200-метрівку на спині Євгєній Рилов із команди ОКР. На фініші він випередив чемпіона Ріо-2016 Раяна Мьорфі зі США.
А ось бронзовий призер на дистанції 200 м комплексом у Ріо-2016 Ван Шунь із Китаю цього разу здобув золото, встановивши рекорд Азії - 1.55,00.
Невеселий фінал
Не змогли втрутитися в боротьбу за нагороди й шпажисти у командній першості. Формат командного турніру начебто робить медальні шанси доволі високими. Змагання команди починають із чвертьфіналу. В разі перемоги на цій стадії команда ґарантує собі участь у поєдинку за медалі. На попередній Олімпіаді наші шпажисти виступали в ранзі чинних чемпіонів світу і були головними фаворитами й на Іграх. Проте програли в матчі за третє місце угорцям.
Цього разу Україна з новоспеченим бронзовим призером Токіо Ігорем Рейзліним, призером п'яти чемпонатів світу Богданом Нікішиним і володарем двох нагород першості планети-2019 Романом Свічкарем у складі поступилася у чвертьфіналі китайцям. Зусиллями Рейзліна, який переміг Дун Чао і Нікішина, який у своєму мікробої здолав Ланя Мінгао, наша команда повела 5:2. Однак надалі все пішло шкереберть. Ван Цзіцзє у протистоянні зі Свічкарем рахунок зрівняв і з того моменту китайці лише нарощували перевагу. Врешті, за рахунку 15:20 наші тренери замінили Свічкаря на Анатолія Герея. Той попервах у мікробою з Ланем Мінгао домінував, але врешті програв свій відрізок 11:13. Подальший вихід на доріжку Рейзліна і Нікішина не допоміг. Українська команда програла 35:45. Після матчу тренер нашої збірної Володимир Станкевич скаже, що в ідеалі замінив би Свічкаря, якому зазвичай важко боротися проти китайців, відразу. Однак згідно з регламентом змагань розпочинати командний турнір мають ті фехтувальники, які виступали в особистій першості. Герея там не було.
Після цієї поразки українці не опустили рук і перемогли у втішному турнірі 45:39 італійців, отримавши право поборотися за п'яте місце. Там була поразка з аналогічним рахунком від французів. Цим поєдинком, посівши шосте місце, шпажисти підвели лінію під виступом нашого фехтування на Іграх-2020.
А золото в командній першості з фехтування на шпагах здобула Японія, яка перемогла 45:36 команду ОРКів. Перемогу господарям принесли Кокі Кано, Сатору Уяма, Масару Ямада і Казуяшу Мінобе. Тренує чемпіонів український тренер Олександр Горбачук.
Будні королеви
Відкриття легкоатлетичної програми на Іграх відразу принесло гучну втрату для України. Переможець фіналу Діамантової ліги-2019, стрибун у висоту Андрій Проценко спокійно виконав три перших спроби, але зупинився, тричі збивши планку на кваліфікаційній висоті 2,28 м.
Також не зумів вразити метальник диска Микита Нестеренко, який свого часу був чемпіоном світу і Європи серед юніорів, але через травми не зміг заявити про себе серед дорослих. Початок нинішнього року обнадіював. Микита покращив особистий рекорд (66,42 м) і розраховував добре виступити в Токіо. Але не судилося. 60,95 м у найкращій з трьох кваліфікаційних спроб не є перепусткою до числа 12-ти фіналістів.
Не змогла пробитися у число фіналістів й чемпіонка світу-2011, бронзова призерка Олімпіади-2012 Ольга Саладуха. У кваліфікації з потрійного стрибка 38-річна легенда, яка здивувала вже тим, що посіла на чемпіонаті світу-2019 п'яте місце і пробилася на четверту в кар'єрі Олімпіаду, повторила свій найкращий у поточному сезоні результат (13,91 м) і посіла 20-те місце поміж 33-х учасниць і до 12-ки фіналісток не пробилася. Також не буде в фіналі іншої видатної стрибунки, олімпійської чемпіонки Лондона, призерки трьох Олімпіад Ольги Рипакової з Казахстану. Вона з результатом 13,69 м стала лише 24-ю.
11-й результат (3.14,21) у кваліфікації змішаної естафети 4х400 м показали Микита Барабанов, Катерина Климюк, Аліна Логвиненко та Олександр Погорілко. У фінал потрапляли вісім найкращих збірних.
Нижче своїх можливостей виступила штовхальниця ядра з Київщини Ольга Голодна. У найкращій спробі вона запустила снаряд на 17,15 м і посіла в кваліфікації 26-те місце серед 31-ї учасниці. Штовхни Ольга ядро в межах свого особистого рекорду (18,76 м), вона би зайшла у число 12-ти фіналісток без проблем.
А перший комплект медалей в олімпійській програмі легкої атлетики розіграли бігуни на 10 000 м. Забіг розпочався стартовим спуртом уґандійця Стівена Кісси, який втік від решти переслідувачів приблизно на 50 метрів. Провівши у статусі лідера майже шість кілометрів, Стівен, коли переслідувачі його наздогнали, зійшов з дистанції. Зрозуміло, що це була тонка тактична гра в інтересах партнерів за командою. Представників Уґанди у фіналі було троє і двоє в підсумку здобули медалі. Але в тому й річ, що Джошуа Чептеґеї з результатом 27.43,63 здобув срібло, а Джейкоб Кіплімо (27.43,88) - бронзу. Золото виграв віце-чемпіон світу-2019 на дистанції 5000 м Селемон Бареґа з Ефіопії. А отже уґандійська тактика спрацювала не до кінця.
Колекція невдач
Чи не найбільші медальні сподівання України в п'ятницю були пов'язані з кульовою стрільбою і олімпійською чемпіонкою Афін-2004 Оленою Костевич, котра на цій Олімпіаді виступала доволі стабільно - четверте місце в стрільбі з малокаліберного пістолета з десятиметрової відстані і бронза у змаганнях змішаних пар пістолетників разом із Олегом Омельчуком. Добре Олена розпочала й кваліфікацію стрільців з пістолета з 25-метрової відстані. За підсумками вправ на влучність українка мала шостий результат (292 очки), тоді як у фінал пробивається перших вісім учасниць. Проте закріпити цей успіх у другій половині кваліфікації - стрільбі на швидкість - Костевич не змогла. 287 вибитих нею очок відкинули Олену на 23-тє місце. На цьому п'ята Олімпіада для видатної української спортсменки завершена.
Так само фінішувала в Токіо й єдина представниця України в жіночому боксі. Анна Лисенко (вагова категорія до 69 кг) завершила виступи на стадії чвертьфіналу. Спортсменка з Київщини зустрічалася з чинною чемпіонкою світу Бусеназ Сурменелі з Туреччини. Лисенко в цьому бою продемонструвала вміння тримати удар, не втрачати волі до перемоги в ситуації, коли суперниця домінує. Але загалом Сурменелі заслужено перемогла за великої переваги. Вона пресингувала українку впродовж усіх трьох раундів. Ударні серії туркеня зазвичай починала з корпуса і завершувала головою. Судді одноголосно назвали Сурменелі переможницею, але дорікнути Лисенко за цей бій не можна.
Жодна з наших представниць не змогла пробитися до півфіналу зі стрибків у воду з триметрового трампліна. Перепустку в наступну стадію давало потрапляння у число перших 18-ти з 27-ми учасниць кваліфікації. Але Вікторія Кесар з сумою 238,20 стала 23-ю, а Ганна Письменська з результатом 232,30 розташувалася слідом. Гірше виступили лише дві представниці Південної Африки і мексиканка Аранта Чавес.
Сенсація дня
Німець Александр Звєрєв зупинив серба Новака Джоковіча на шляху до мрії. Нолє мріяв повторити досягнення німкені Штеффі Ґраф, котра в 1988-му виграла всі чотири турніри із серії Grand Slam і золото Олімпіади в Сеулі. Джоковіч у 2021-му вже виграв Australian Open, Roland Garros I Wimbledon. До півфіналу Олімпіади, здолавши болівійця Уґо Дельєна, німця Яна-Леннарда Штруффа, іспанця Алехандро Давидовича і японця Кеї Нішікорі, вийшов на одному диханні, не програвши жодного сету. Поєдинок проти Звєрєва серб теж почав впевнено - 6:1 у першому сеті. А потім почалося щось неймовірне. Александр виграв дві наступних партії вчисту - 6:3, 6:1.
Цікаво, що до успіху Звєрєва має стосунок українець Сергій Бубка-молодший, котрий працює в команді Александра. Це ще один гучний успіх нинішнього дня від представників інших держав, до якого причетні українці.
У фіналі Звєрєв зіграє з представником ОКР Кареном Хачановим. Досі фіналісти сходилися в очних протистояннях чотири рази і виграли кожен по дві зустрічі.
Медальний залік
Всього у п'ятницю, 30 липня, був розіграний 21 комплект нагород. За підсумками змагального дня Китай відірвався від Японії і очолив таблицю одноосібно. У представників Піднебесної - 19 золотих, 10 срібних і 11 бронзових нагород. При цьому перше золото в олімпійській програмі бадмінтону і друге в настільному тенісі китайці взагалі розіграли між собою. Ван Ї-Лю та Гун Дун-Пін перемогли земляків і стали першими у змаганнях змішаних бадмінтонних пар. Натомість олімпійський чемпіон Лондона і Ріо Ма Лун здобув своє четверте у кар'єрі золото в одиночному розряді в настільному тенісі. У стрибках на батуті серед жінок перемогла китаянка Чжу Сюеїн.
Японія з 17-ма золотими медалями йде другою, США з 14-ма - треті.
Команда ОКР з десятьма золотими медалями йде четвертою. Чергову медаль колективу без гімну і прапора принесла Віталіна Бацарашкіна, яка стала найсильнішою в стрільбі зі швидкісного пістолета з 25-метрової відстані. Бацарашкіна виграла всі три нагороди пістолетниць на Іграх у Токіо. З урахуванням срібла в Ріо-де-Жанейро, в неї чотири олімпійських нагороди.
Шосте золото Великобританії у перегонах на велосипедах BMX принесла Бетані Шрівер.
Для Нідерландів третє золото у перегонах на велосипедах BMX здобув Нік Кімманн.
Нова Зеландія два своїх із трьох протягом Олімпіади золота у п'ятницю здобула в академічному веслуванні. Спершу чемпіонка світу-2014 Емма Твіґґ тріумфувала у змаганнях човнів-одиночок, а згодом закріпили цей успіх перемогою в перегонах вісімок, якими власне й завершувалася олімпійська програма в цьому виді спорту, чоловіки.
Трохи раніше в боротьбі жіночих екіпажів-вісімок третє золото до своєї скарбнички отримала Канада.
Також три золотих нагороди після сьогоднішнього змагального дня має Чехія. Окрім дзюдоїста Крпалека, на вершину п'єдесталу піднявся Іржі Пршкавец, котрий переміг у веслувальному слаломі на байдарках.
Хорвати розіграли між собою золото в парному розряді тенісистів. Сіяні першими Нікола Мектіч і Мате Павіч перемогли на супертайбрейку Маріна Чіліча та Івана Додіґа і принесли своїй країні третю нагороду найвищої проби.
Першу золоту нагороду Греції приніс у перегонах човнів-одиночок в академічному веслуванні Стефанос Нтускос, який виграв дистанцію 2000 м з олімпійським рекордом - 6.40,45.
Франція б'є ОРКів
Тим часом, зіграні чвертьфінали у жіночому футбольному турнірі. Збірна Канади після нічиєї 0:0 в ігровий час перемогла в серії пенальті Бразилію. Австралія в екстратаймі забила два голи і виграла 4:3 у Великобританії. Швеція прогнозовано здолала 3:1 Японію. А чинні чемпіонки світу, збірна США після нічиєї 2:2 в ігровий час у серії пенальті виграли в команди Нідерландів. У півфінальних матчах зустрінуться Австралія - Швеція, США - Канада.
Передостанній, четвертий тур зіграний у чоловічому волейбольному турнірі. Найцікавіший матч зіграли між собою команди Бразилії і США. Латиноамериканці здобули третю на турнірі перемогу - 3:1. В американців залишилося два виграші і вони в групі В треті. Також другу, але надзвичайно важку перемогу над Тунісом, який усі поєдинки програв, здобули аргентинці. Вони виграли на тай-брейку 3:2. Ця перемога начебто приблизила Аргентину до плей-оф. Але в заключній грі дня Франція сенсаційно переграла 3:1 лідерів - команду ОКР, які зазнали першої поразки. Тепер у французів теж дві перемоги.
У групі А натомість лідерство з трьома перемогами утримують поляки й італійці. Перші легко перемогли 3:0 Японію, другі здолали 3:1 Іран. Тепер у персів, японців та канадців, які переграли 3:0 Венесуелу, по три перемоги. Шанси на вихід у чвертьфінал втратили лише венесуельці, котрі програли всі чотири матчі.
Також четвертий тур групового турніру зіграли чоловіки-гандболісти. В групі А зійшлися лідери. Франція перемогли 36:31 Іспанію і продовжує йти без втрат. В інших двох поєдинках Німеччина перемогла 28:23 Норвегію, а Бразилія здолала 25:23 Аргентину. Німці і норвежці мають по дві перемоги, Бразилія - одну. Аргентина з нульовим доробком шанси на плей-оф втратила.
У групі В Єгипет завдав першої поразки шведам - 27:22. Тепер в обох команд по три перемоги. Данія свій четвертий поєдинок виграла, перегравши 34:28 португальців, у яких залишилася одна перемога. Бахрейн свою першу звитягу здобув над Японією - 32:20. Японці з чотирма поразками достроково втратили шанси на вихід в 1/4 фіналу.