Один - в рамці, двоє - на банці. Хто буде № 1 збірної України на Євро-2020
Кому Андрій Шевченко довірить пост номер 1
- 10 червня 2021, 13:35
- |
- 11 червня 2021, 17:49
- 18983
- 20
Sport.ua разом із Favbet в спецпроекті «Україна на Євро-2020» шукає відповідь на одне з головних кадрових питань для «синьо-жовтих».
Національна збірна України залишила рідну країну й перебазувалася в румунський Бухарест, де буде розташовуватися офіційна резиденція команди на час проведення Євро-2020. У заявку команди Андрія Шевченка, як уже повідомлялося, увійшли 26 футболістів, у тому числі три голкіпери - Георгій Бущан з «Динамо», Анатолій Трубін та Андрій Пятов з «Шахтаря».
Якби континентальний турнір відбувся в заздалегідь відведений йому термін, тобто влітку минулого року, навряд чи у когось були б істотні сумніви на рахунок того, хто буде ключовим голкіпером «синьо-жовтих». Тоді позиції досвідченого Андрія Пятова здавалися непорушними не тільки в «Шахтарі», а й у збірній України. Однак сезон-2020/21 вніс свої корективи, і сьогодні, об'єктивно кажучи, немає однозначного розуміння, кого ж з воротарів Андрій Шевченко та його асистенти будуть використовувати в якості основного на Євро-2020.
Спробуємо оцінити плюси та мінуси кожної з трьох кандидатур, а також вивести ймовірність того, що саме цей воротар буде № 1 в команді Шевченка.
Фото: УАФ
Георгій БУЩАН
Вік: 27 років
Клуб: «Динамо»
Вартість на Transfermarkt: 5 мільйонів євро
Другий сезон поспіль Бущана можна називати основним воротарем «Динамо». Якщо рік тому Георгій ще хоч якось ділив ігрову практику з Бойком, то після приходу в команду Мірчі Луческу практично геть витіснив Дениса на «банку». У жовтні минулого року якісну гру Бущана нарешті оцінили і в національній команді, де воротар дебютував в товариському поєдинку проти Франції. Результат того матчу (1:7) краще не згадувати, але вішати всіх собак за те позорище «синьо-жовтих» на Бущана однозначно не варто, оскільки оборона команди, відверто кажучи, нагадувала прохідний двір.
Після того Бущан взяв участь ще в п'яти поєдинках збірної, в тому числі був воротарем команди в блискучому переможному протистоянні з Іспанією (1:0) в рамках Ліги націй. Саме Георгій стартував з «синьо-жовтими» у відбірковому циклі на ЧС-2022, коли команда Шевченка спершу сенсаційно здобула виїзну нічию проти Франції (1:1), а потім вдома не менш несподівано «розпиляла» очки з Фінляндією (1:1).
Остання обставина, а також той факт, що саме Бущана Шевченко випустив в основі команди на спаринг з найбільш сильним (як мінімум на папері - мова про Північну Ірландію) з трьох суперників по товариських матчах, які Україна провела напередодні старту на Євро-2020, побічно вказує, що вибір на позиції № 1 тренерський штаб вже зробив.
Статистика у Бущана в сезоні-2020/21 також досить позитивна для того, щоб претендувати на місце ключового воротаря збірної України на Євро-2020. Він зіграв більше сухих матчів, ніж його конкуренти, в середньому пропускав за гру практично стільки ж, як і Трубін, але значно менше за Пятова, та й в цілому по балансу виглядає краще за конкурентів. Єдиний і, можливо, істотний для команди Шевченка, мінус у Бущана - те, що Георгій не так добре, як Пятов або Трубін, відчуває себе з м'ячем в ногах. Розігрувати комбінації через голкіпера, коли в рамці Бущан - не найкраща ідея, адже цей воротар воліє виносити вперед, де гравці атаки повинні чіплятися за підбирання. Як мінімум в поєдинку з Нідерландами, ймовірно, саме до такої тактики і варто вдатися, а ось в іграх з Австрією та Північної Македонією, де Україна має зіграти з позиції сили, можуть знадобитися вміння Трубіна або Пятова.
Ймовірність бути № 1 на Євро-2020: 50%
Favbet оцінює шанси Георгія Бущана вийти в стартовому складі матчу з Нідерландами коефіцієнтом 1.05
Анатолій ТРУБІН
Вік: 19 років
Клуб: «Шахтар»
Вартість на Transfermarkt: 8 мільйонів євро
Трубіну дуже швидко і в якійсь мірі несподівано для багатьох вдалося витіснити з рамки «Шахтаря» того, чиє місце в основі, здавалося б, забетоноване на роки - Андрія Пятова. Молодий воротар блискуче скористався своїм шансом, який подарував йому «коронавірусний сезон», після чого, попередньому ключовому стражу воріт «гірників» було вже майже неможливо повернутися на свої колишні позиції.
В результаті Трубін в кінцівці сезону зумів дебютувати за національну збірну України, коли 31 березня зіграв у поєдинку відбору на ЧС-2022 проти Казахстану (1:1). Стабільна ігрова практика в клубі, а також в цілому відповідна манера гри під стратегію тренерського штабу Шевченка - ті ключові фактори, які схилили чашу терезів на користь Анатолія, коли наставникам було потрібно вибирати «зайвого» з пари Трубін - Лунін. Кіпер «Реала», незважаючи на свою статусність, поступився місцем в заявці більш молодому партнеру/конкуренту, тому що був геть позбавлений найголовнішого для воротаря - практики, яка приносить з собою і безумовну упевненість в своїх силах.
В збірній України Трубіну поки не вдалося зіграти на нуль. Навіть в поєдинку проти Бахрейну (1:1) Анатолій пішов з поля не сухим, адже пропустив безглуздий м'яч з пенальті, який, до того ж, сам і «привіз». У тому спарингу Трубін взагалі виглядав несхожим на себе - багато мандражував, помилявся та діяв дуже невпевнено. Втім, на Анатолія в збірній однозначно розраховують, оскільки свої найкращі вміння цей молодий воротар показав в Лізі чемпіонів, коли допоміг «Шахтарю» двічі здолати «Реал», і жодного разу не пропустити від потужного «Інтера» з його Лукаку, Лаутаро Мартінесом та іншими топ-бомбардирами (0:0, 0:0).
Якщо звернутися до статистики, то Трубін має найкращий серед трійки воротарів збірної України в заявці на Євро-2020 показник голів, яких вдалось запобігти. Це різниця між очікуваними голами суперника і реально пропущеними воротарем м'ячами, й для Трубіна цей показник становить 9,4, що краще за показники Бущана (6,3) та Пятова, у якого взагалі динаміка в цьому статистичному параметрі невтішна (-4,71). Крім того, до переваг Трубіна можна віднести те, що Анатолій в середньому пропускав менше за Бущана і Пятова, хоча різниця з відповідним показником Георгія (детальну статистичну інфографіку дивіться в кінцівці матеріалу) вкрай незначна.
Втім, Трубіну поки лише 19 років, і Шевченко навряд чи, подібно Каштру, вирішить цілком довіритися саме цьому молодому воротареві. Час Анатолія в збірній ще обов'язково прийде, а поки йому просто буде корисно побувати на такому важливому турнірі, як чемпіонат Європи, і, за необхідності, підстрахувати на останньому рубежі когось із більш досвідчених партнерів.
Ймовірність бути № 1 на Євро-2020: 20%
Favbet оцінює шанси Анатолія Трубіна вийти в стартовому складі матчу з Нідерландами коефіцієнтом 7,5
Андрій ПЯТОВ
Вік: 36 років
Клуб: «Шахтар»
Вартість на Transfermarkt: 1 мільйон євро
Андрій Пятов - найдосвідченіший, з точки зору проведених матчів, футболіст в заявці національної збірної України на Євро-2020. У його активі 97 поєдинків за «синьо-жовтих», що на три гри більше, ніж у Андрія Ярмоленка. Які шанси, що вже на чемпіонаті Європи Пятов досягне позначки в 100 матчів за збірну? Вони, безумовно, непогані, хоча, як говорилося вище, не настільки явні, як було б рік тому.
Сезон-2020/21 став, можливо, переломним в кар'єрі Андрія Пятова. Вперше за довгі роки та періоду безкомпромісної конкуренції в «Шахтарі» з Олександром Рибкою, кіпер поступився своїми позиціями в стані «гірників», хоча зі зміною головного тренера цілком може в наступному сезоні спробувати все «відкотити назад».
Важливо розуміти, що фізично Пятов не був готовий в сезоні, що завершився, настільки звично добре, як раніше, що безпосередньо відобразилося в статистиці та кількості проведених Андрієм матчів. Можливо, далися взнаки наслідки перенесеного ковіду, але не варто скидати з рахунків й вік ветерана - в кінці червня Пятову виповниться вже 37. Якщо оцінювати цифри, але не в паспорті, а у відповідних статистичних колонках, то і тут Андрію нічим похвалитися на тлі показників Бущана та Трубіна. Пятов пропустив навіть більше, ніж теоретично створили біля його воріт суперники, через що у нього і вийшов негативний показник голів, яких вдалося запобігти. Логічно, що і сейвів ветеран зробив менше, ніж інші з трійки воротарів в заявці збірної на Євро-2020. Правда, по воротах Пятова і пробивали більше...
Головною чеснотою Пятова, крім божевільного досвіду, який на знакових турнірах часто стає визначальним, є його зіграність практично з усіма партнерами по збірній. Андрій прекрасно знає можливості та ігровий стиль не тільки колег по «Шахтарю», а й гравців «Динамо», а також наших легіонерів, з якими частіше за інших мав можливість працювати в збірній. Та й чисто в командних взаємодіях Пятов, як здається, здатен дати побільше, ніж Бущан і Трубін. Наприклад, в точності передач Андрій має фору над конкурентами, в тому числі і за пасами вперед.
Важливо й те, що 36-річний кіпер за час своєї кар'єри прекрасно адаптувався до комбінаційного футболу, і виходу з оборони в атаку через короткий і середній пас. Це те, на чому акцентує увагу тренерський штаб Шевченка, й те, що може знадобитися Україні, як мінімум в іграх з рівнозначними або номінально більш слабкими суперниками. Так що скидати Пятова з рахунків тільки через те, що він програв конкуренцію Трубіну в «Шахтарі», навряд чи варто. Неперевершений Олександр Шовковський також в кар'єрі мав кілька «чорних смуг», після яких обов'язково повертався на пост № 1, як в клубі, так і в збірній.
Ймовірність бути № 1 на Євро-2020: 30%
Favbet оцінює шанси Андрія Пятова вийти в стартовому складі матчу з Нідерландами коефіцієнтом 5.0
На завершення - трохи статистики, яка, можливо, також зіграє свою роль у визначенні тренерським штабом гравця на позицію № 1 для збірної України на Євро-2020...