Грандіозний апсет на Турі Фландрії. Підсумки тижня в велоспорті
Sport.ua підбиває підсумки тижня в шосейному велоспорті
- 05 квітня 2021, 14:14
- |
- 10 квітня 2021, 14:25
- 1023
- 0
Гонки тижня
31 березня - Дварс доор Фландерен (Бельгія)
Минулі два тижні в Світовому турі пройшли під знаком фламандських одноденок. У середу відбулася Дварс доор Фландерен, яка після невеликих перестановок в календарі в останні роки перетворилася в генеральну репетицію Тура Фландрії.
Хоча, будемо відверті, в цьому році до статусу генеральної репетиції другого Монумента сезону ця гонка недотягувала. Воут Ван Арт її пропускав, а «Deceuninck Quick Step» після хрестоматійної перемоги на Е3 Харельбеке приїхали на Дварс доор Фландерен явно не з максимальною мотивацією. Те ж саме можна сказати і про ще одного топ-фаворита Тура Фландрії - Матьє Ван дер Пула.
Але якщо розглядати Дварс доор не як підготовку до вирішальної гонки, а як окрему класику, то можна сміливо стверджувати, що гонка вийшла дуже цікавою. Красиву перемогу завдяки сольній атаці за 55 км до фінішу здобув Ділан ван Баарле. Нідерландець протягом усього сезону експлуатується своєю командою «Ineos Grenadiers» в якості рівнинного грегарі, і свободу дій отримує тільки на північних класиках. І цією свободою він зумів розпорядитися ідеально.
Вирішальні події в гонці почали розвиватися приблизно за 60 км до фінішу, коли в пелотоні трапився великий завал. У ньому застрягли багато гонщиків «Deceuninck Quick Step», включаючи Жуліана Алафіліппа. Проблемами суперників відразу спробували скористатися Штефан Кюнг і Віктор Кампенартс, проте їх атака не пройшла.
І вже після цього, коли хвости під'їхали і пелотон знову зібрався, на сцену вийшов Ван Баарле. Своєю першою атакою він сколотив навколо себе невелику групу, а другою - назавжди від неї поїхав. Сама ж група колишніх попутників нідерландця довгий час претендувала на те, щоб розіграти друге місце, але на останніх кілометрах дистанції все ж була проковтнута пелотоном.
Головним сюрпризом Дварс доор Фландерен було те, що в цій групі виявився Варрен Баргіль. Француз, який протягом всієї своєї кар'єри вважався чистим гірником, раптово різко додав як класик і виглядав дуже сильно - шкода лише, що це в результаті не втілилося в хороший результат на фініші.
Крім Баргіля, дуже сильно на Дварс доор Фландер виглядали Александер Крістофф, Грег Ван Авермат, Джакомо Ніццоло, Крістоф Лапорт і Нільс Політт. Дварс доор, по суті, не стала генеральною репетицією Тура Фландрії, але показала, що коло претендентів на перемогу на другому Монументі сезону набагато ширше, ніж здавалося спочатку.
4 квітня - Тур Фландрії (Бельгія)
А в неділю гонщики дісталися до кульмінації, вищої точки сезону фламандських класик - Його Величності Тура Фландрії. Як вже було сказано вище, події Дварс доор Фландерен тільки підвищили градус інтриги перед гонкою.
Однак були перед Туром Фландрії і серйозні кадрові втрати. Не вийшов на старт тріумфатор гонки 2017 року, легендарний бельгійський ветеран Філіп Жильбер. У нього проблеми зі здоров'ям: офіційне формулювання - «фізична і ментальна втома».
Хоча будемо відверті: в поточній формі Жильбер навряд чи був би серйозним претендентом на перемогу на Турі Фландрії. А ось відсутність Зденека Штибара могла і повинна була серйозно вплинути на сценарій боротьби на гонці. Чех блискуче виглядав на попередніх фламандських класиках нинішнього сезону, міг стати дуже серйозним тузом в рукаві для «Deceuninck Quick Step», який би серйозно розширював тактичний арсенал команди Патріка Лефевра. Однак у Штибара були виявлені проблеми з серцем, і він змушений зробити паузу у виступах.
Через відсутність Штибара «Deceuninck Quick Step» на Турі Фландрії діяв не настільки активно, як цього чекали: ранніх засилань одного зі своїх лідерів у відрив від команди Патріка Лефевра ми не побачили. Тим не менше, кілька разів «Вовча зграя» все ж намагалася розвалити пелотон на досить ранніх стадіях гонки - перша спроба була зафіксована трохи більше ніж за 100 км до фінішу.
Результату ці спроби не принесли, проте вони показали кілька дуже важливих речей. Перше - це те, що Каспер Асгрен відчуває себе просто прекрасно, друге - що з Воутом Ван Артом щось не так. Під час атак того ж Асгрена, а також Жуліана Алафіліппа і Ван дер Пула він був у глибині групи, через що не міг їх закривати миттєво. Та й, будемо відверті, справа не тільки в позиції, але і в тому, що свіжості лідеру «Jumbo Visma» не вистачало.
У той час, як всі чекали вирішальних подій в гонці на ключовий зв'язці двох культових підйомів Оуде Кваремонт і Патерберг, ці вирішальні події почалися раніше. За 27 км до фінішу все той же Асгрен атакував на рівнинній асфальтованій ділянці дистанції. Зачепитися за нього зумів тільки все той же нерозлучний дует Ван дер Пул/Ван Арт.
Решта гонщиків «Quick Step», включаючи Алафіліппа, руйнували роботу по переслідуванню цього тріо. Такий розмін для команди Патріка Лефевра виглядав не дуже вигідним: Асгрен, при всій своїй силі, здавався аутсайдером в компанії Ван Арта і Ван дер Пула - і на двох вирішальних підйомах, і тим більше в фінішному спринті, якщо до нього дійде справа. Але реальність виявилася зовсім іншою - ставка «Quick Step» спрацювала на всі 100.
Під кінець Оуде Кваремонта надзвичайно потужну атаку сидячи в сідлі в стилі Фабіана Канчеллари видав Ван дер Пул, і він зумів від'їхати і від Асгрена, і від Ван Арта. Всі найгірші побоювання з приводу Воута підтвердилися - він був не готовий битися на рівних зі своїм вічним дуельним суперником.
А ось Асгрен не здався, і на рівнинній асфальтованій частині між Кваремонтом і Патербергом таки зумів добрати Ван дер Пула. Штурм Патерберга вони почали разом. Разом і закінчили - відчайдушних спроб атакувати один одного ми не побачили, хоча візуально Каспер виглядав трохи свіжішим за свого суперника.
Стало зрозуміло, що перемогу в гонці розіграє саме цей дует у парному спринті на фініші, і шанси Асгрена в дуелі з Ван дер Пулом здавалися примарними. До честі чемпіона Данії варто сказати, що він, навіть незважаючи на практично безнадійну для себе ситуацію, не відсиджувався на колесі у Матьє, а працював з ним на рівних, хоча більшість гонщиків в такій ситуації вели б себе зовсім по-іншому.
І тим більш дивно те, що сталося на фінішній прямій. Ван дер Пул почав спринт з першої позиції, проте не зумів відірватися від Асгрена. Більш того: Каспер порівнявся з нідерландцем і навіть почав виходити вперед! У цей момент у Матьє закінчилися сили: він похитав головою і сів у сідло, змирившись зі своєю поразкою, хоча здавалося, що перемога у нього вже майже в кишені - один з найгучніших апсетів сезону відбувся.
Асгрен слідом за Е3 Харельбеке виграв і головну гонку фламандського сезону. І якщо його перемога на Харельбеке була в першу чергу наслідком просто ідеальної, хрестоматійної тактики «Quick Step», то перемога Каспера на Турі Фландрії була набагато більш індивідуальною.
Безумовно, на наших очах народилася нова суперзірка Північних класик. Ну а ми в черговий раз переконалися в неповторній специфіці Монументів і взагалі будь-яких гонок протяжністю 250 і більше кілометрів: на них в фінішному спринті твої базові навички і дані в спринті йдуть на другий план - важливо лише те, скільки сил у тебе залишилося. У Асгрена їх виявилося більше, ніж у торішнього чемпіона Фландрії.
Незважаючи на сенсаційність перемоги Асгрена, людиною з нізвідки його не назвеш: ще два роки тому він став на Турі Фландрії другим, а в минулому році виграв Куурне - Брюссель - Куурне. І хоча в 2018 році датчанин став чемпіоном світу в розділці серед андерів, вундеркіндом він ніколи не вважався, і свій перший професійний контракт підписав аж в 23 роки. На тлі Берналів і Погачарів, які в 21 рік виграють Тур де Франс, він виглядає білою вороною в епоху велоспорту, який дуже сильно «помолодшав».
Що стосується Ван Арта, то він, відставши на Оуде Кваремонті, остаточно зав'язався на короткому, але крутому Патербергу, і його наздогнали залишки пелотону, в спринті з якого став лише п'ятим. Третє місце на подіумі завоював Грег Ван Авермат, який випередив сенсаційного чемпіона Мілан - Сан Ремо Яспера Стуйвена.
Для «Ag2r - Citroen» третє місце Ван Авермата - на вагу золота. У минулому сезоні французька команда відмовилася від багаторічного лідера Ромена Барде і змістила свої пріоритети в бік весняних класик. І цієї весни «Ag2r - Citroen» виступає відверто невдало: якби не подіум Ван Авермата, весняна кампанія для команди Венсана Лавеню стала б тотальним провалом.
А іменитих невдах Туру Фландрії виявилося більш ніж достатньо. У DSM свого Ван Авермата, який би врятував від провалу не виявилося: найкращим став Ті Беноот лише на 12-й позиції. Виходячи з слабкої поточної форми Петера Сагана, його провал був цілком передбачуваним, і в такій ситуації 15-те місце - це ще не найгірше, що могло статися.
Провалилася і «UAE Emirates»: чемпіон Тура Фландрії-2015 Александер Крістофф заїхав у групі Сагана лише на 18-му місці. Міг поборотися за високі місця Маттео Трентін, але італієць зловив прокол в найбільш невідповідний момент і вибув з боротьби за серйозні результати. Жуліан Алафіліпп проявляв активність на ранніх стадіях гонки, але у вирішальний момент на Оуде Кваремонті просто розсипався і в підсумку фінішував лише 41-м.
Наступний тиждень
5 - 10 квітня - Тур Країни Басків (Іспанія)
Головною подією наступного тижня повинен був стати третій Монумент сезону - «Королева класик» Париж - Рубе. Однак через жорсткі карантинні обмеження в північній Франції гонка була перенесена на 3 жовтня. І ніякої впевненості в тому, що в нинішньому сезоні «Північне пекло» таки відбудеться, немає.
У той час, як інші найбільші велогонки і в минулому, і в нинішньому сезоні проводити вдається, влада в північній Франції абсолютно непробивна в плані жорсткості своїх карантинних обмежень. Над Париж - Рубе нависла серйозна загроза скасування другий рік поспіль - таке траплялося тільки в періоди світових воєн. Звичайно, всі розуміють серйозність такої проблеми, як коронавірус, але це вже абсурд.
Таким чином, головною подією наступного тижня стає багатоденка Тур Країни Басків. У цьому році «Ітцулія» пропонує нам традиційний набір з етапів з частоколом коротких і крутих підйомів і розділкою на 13,9 км. З тією лише різницею, що цього разу гонка на час відбудеться вже на першому етапі в Більбао.
Що стосується претендентів на загальний залік, то всі чекають битви між двома словенськими суперзірками - Пріможем Роглічем і Тадеєм Погачаром. Вони не перетиналися між собою з часів битви з епічною розв'язкою на Тур де Франс. Погачар в нинішньому сезоні йде зі стовідсотковим результатом: він виступив на Турі ОАЕ і Тіррено - Адріатико, і обидві багатоденки виграв. Роглічу ж на Париж - Ніцца відверто не пощастило, і замість впевненої перемоги в загальному заліку він став лише 15-м.
Напевно мотивації у Пріможа буде більше: і взяти реванш у Погачара за поразку на торішньому Тур де Франс, і отримати сатисфакцію за прикру поразку в Ніцці. Однак виграти капітану «Jumbo Visma» буде дуже непросто - аж надто зараз сильний Погачар.
З інших фаворитів відзначимо свіжоспечених чемпіонів Париж - Ніцци і Тура Каталонії - Максімільяна Шахманна і Адама Йейтса відповідно. Головною надією басків на домашній гонці буде Йон Ісагірре, а вся інша Іспанія буде вболівати за Алехандро Вальверде. Напередодні свого 41-го дня народження легендарний капітан «Movistar» переживає свою вже яку за рахунком молодість: в кінці березня він став четвертим в загальному заліку Туру Каталонії, а в суботу, 3 квітня в тій же Країні Басків в красивому стилі виграв одноденку Гран прі Мігеля Індурайна.
Дайджест новин
- Італійська проконтинентальна команда «Vini Zabu» ризикує втратити вайлд-кард на Джиро д'Італія. Нещодавно гонщик команди Маттео Де Боніс здав позитивний тест на ЕПО. І якщо проба «Б» підтвердить результат першого тесту, то команду одіозного Луки Шинто на Джиро ми, швидше за все, не побачимо. Адже це вже другий допінг-скандал в команді за останні 12 місяців: у минулому році у Маттео Спреафіко прямо під час Джиро знайшли остарин.
Всі формальні приводи для тимчасового відсторонення команди є. Шанс на вайлд-кард для «Gazprom - RusVelo» з Закаріним, Кройцигером і братами Чіма, а також для «Androni Giocattoli Sidermec» легендарного Джанні Савіо і з українським вундеркіндом Андрієм Пономарем в складі.
Сам 18-річний уродженець Чернігова нещодавно несподівано для самого себе дебютував на дорослому рівні відразу на першому Монументі сезону - Мілан - Сан Ремо, найдовшій гонці професійного велоспорту. А відразу після «Класічіссіми» Паламар проїхав престижну італійську багатоденку Сеттімана Коппі е Барталі.
- Насеру Буанні загрожує тимчасове відсторонення від змагань за брудний спринт на французькій одноденці Шоле - Пез де ла Луар: там він відштовхнув на бар'єри Джейка Стюарта з «Groupama FDJ».
- Фабіо Якобсен, який ледь не попрощався з життям на торішньому Турі Польщі через ще більш брудне ведення боротьби в спринті з боку Ділана Груневегена незабаром повернеться в гонки. Відбудеться це на Турі Туреччини, який стартує 11 квітня. Сам факт повернення гонщика «Deceuninck Quick Step» в гонки після таких жахливих травм - це вже великий успіх, і, звичайно ж, результатів від нього поки ніхто вимагати і очікувати не буде.