Так це Шахтар виграв, чи Реал програв?

Валерій Василенко після фантастичної перемоги шукає відповіді на непрості питання

«Шахтар» - «Реал» - 2:0. А перший матч теж наш - 3:2. У всій Європі команд, які вигравали у королів Ліги чемпіонів обидва матчі, можна перерахувати на пальцях однієї руки. Але навіть не це в даному випадку важливо і показово. Після принизливих 0:10 від «Боруссії», коли «Шахтар» заслужив на харакірі, раптом ми всі бачимо зворотну сторону донецької медалі, яка не вписується в рамки буденності. Та що там буденності - виглядає навіть якось неадекватно. Що ж це було, ввечері вівторка на «Олімпійському»: показ світу чергового варіанту «гірницького» ренесансу чи остаточний захід «вершкових» епохи Зідана? Давайте спробуємо розібратися.

1. Луїш Каштру. Після глибокого нокауту від Марко Розе, моментами стало здаватися, що тренер «Шахтаря», який досі балансував на межі між генієм і талантом, перейшов в іншу іпостась - «збитого льотчика». Складалося враження після «Боруссії», «Олександрії» і «Дніпра-1», що португалець просто вирішив все пустити на самоплив. «А зараз - ротація ротації» - ось приблизно за такою схемою останній місяць працював наш коуч. Чесно кажучи, було дуже боязко за його стан в матчі з «Реалом». Але після цього матчу ми знову може стверджувати, що Каштру опинився на коні. У найнеобхідніший момент. Схоже, друге дихання у нього включається лише тоді, коли він міцно припертий до стінки.

2. Геніальність у простоті. Що ж такого хорошого зробив Каштру? В першу чергу, тренер «Шахтаря» відмовився від безглуздого «володіння заради володіння». Після повторного поєдинку проти «Боруссії» Луїш емоційно розповідав, як це важливо, що його команда володіла більше м'ячем, ніж суперник. Тоді здавалося, що це вже клініка. Зараз же виявилося, що Каштру вміє бачити чорне в білому. У грі проти чемпіонів Іспанії чемпіон України зіграв другим номером. Відсоток володіння м'ячем у «Шахтаря» незвично низький - трохи вище сорока (44). Заради результату Каштру наступив на горло своїй пісні. Контратаки і терпіння - ось головні складові успіху «гірників» в грі проти «Мадрида».

3. Анатолій Трубін. Крім Каштру, потрібно обов'язково відзначити і інших героїв. Зазвичай в таких резонансних випадках кажуть, що перемагає вся команда, що всі молодці, та інше. Але, якщо говорити об'єктивно, матч витягнув юний кіпер «гірників». На його рахунку - сім сейвів, причому справжніх, а не для кількості. Саме Анатолій був останнім аргументом «Шахтаря», об який розбивалися мадридські атаки.

4. Захист «Шахтаря». Він зіграв невпевнено, навіть слабо моментами - давайте себе не обманювати. Так, в атаці, точніше, в контратаках Додо і Матвієнко були кращими. Особливо за числом торкань. Але ось із точки зору виконання своїх безпосередніх функцій... Пам'ятаєте, як вже на четвертій хвилині гри обрізка Додо ледь не коштувала нам голу: «Шахтар» врятувала лише штанга. А пропусти тоді, «гірники» б напевно програли, причому крупно. Тому що в моментах, коли «Мадрид» вів гру і високо пресингував, наш захист явно тушувався, помилявся і втрачав позицію.

5. Вітао. За різними версіями, молодий бразилець зіграв краще за всіх в «Шахтарі». Моментами дебютант Ліги чемпіонів виглядав дійсно добре. Особливо на «другому поверсі». Але подібні оцінки - це, скоріше, аванс. Він зіграв непогано тільки тому, що Трубін і штанга в цей вечір грали бездоганно.

6. Дентіньо. Це, вибачте, та «палиця», яка якщо і стріляє, то раз на рік. Але точно стріляє. «Спасибі» Варану, що зламав Мораеса (Жуніору якнайшвидшого відновлення). Якби ситуація склалася інакше, може, вічний запасний «Шахтаря» і не вийшов би на поле. А так - вийшов і став героєм. Так буває. Хоч і рідко. Я ж кажу, стріляє раз на рік.

7. Марлос. Коли я побачив стартовий склад донеччан на гру, і в ньому не виявилося ні Антоніо, ні Патріка, то подумав, що господарям буде дуже туго при переході з оборони в атаку. Але функцію «восьмого номера», так само, як і «десятого», виконав Марлос. І виконав блискуче. Наш натуралізований бразилець зумів зв'язати гру команди і виявився майже ідеально точним в передачах (його показник - 95 відсотків).

8. Зінедін Зідан. Здавалося, що кризу середнього тренерського віку француз вже пройшов. Виграний останній за ліком чемпіонат Іспанії - блискуча рекомендація легенди «Бернабеу». Але першого грудня досвідчений француз, як виявилося, сам себе висік. У тому, що переміг «Шахтар», є і його частка. Причому чимала.

9. У чому ж моя вина, боярине? Зідан запропонував дуже атакуючий варіант «Реала». Мало того, що команда зіграла без номінального опорника, так ще й захисник Начо уявив себе як мінімум Роберто Карлосом: він постійно нісся в атаку, геть забуваючи про свої безпосередні функції. А коли «Реал» пропустив перший гол, від оборони команди залишилася лише назва: Варан і компанія наввипередки кинулися відіграватися, і очікувано потрапили в полон. Чому розумник Зідан допустив такі дитячі помилки - питання без відповіді.

10. Атака «вершкових» уже не та. Частково на попереднє запитання можна знайти відповідь в діях команди Зідана в останній третині. Коли у «Мадрида» вистачало сил на високий пресинг, «Шахтар» не міг навіть перепочити. Якби удача і Трубін повернулись до гостей потрібним боком, «Реал» напевно б зіграв більш успішно. Але ці козирі залишилися за господарями. А ось атака «Мадрида» через свій все-таки солідний вік (Кроос, Модріч, Бензема) не могла постійно так тиснути, як недавно давила «Боруссія». У «Шахтаря» був перепочинок, і цими шансами гірники скористалися сповна.

11. Розклади все одно залишилися незмінними. Незважаючи на героїчну перемогу над «Реалом» і набрані сім очок, «Шахтар» в результаті може виявитися без євровесни. А «Динамо», наприклад, може з двома турнірними балами її отримати. Ну, така проста правда життя. Для виходу в будь-який з плей-оф «Шахтарю» потрібно буде як мінімум не програти на виїзді «Інтеру». І я продовжую наполягати, що той поєдинок для «гірників» буде найскладнішим. Ще більш складним, ніж гра проти «Боруссії». Так що віддаємо належне перемозі над командою Зідана і чекаємо від команди Каштру останнього дембельського акорду.

У підсумку: Каштру після болісних поразок від «Боруссії» зумів явити світові нову модель гри, яка виявилася єдино вірною в матчі проти «Реала». Відмінна гра воротаря, відмова від володіння м'ячем заради володіння, вміння терпіти і швидкі контратаки - ось головні складові нашої перемоги. Але не можна не відзначити і невдало обрану тактику суперником. Звичайно, перше обов'язково переважить друге, й Каштру мінімум до дев'ятого грудня може ходити по повітрю, але для повноти сприйняття картини потрібно розуміти, що це не тільки ми були героями, а й наш опонент дав маху...

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 30 квітня 2024, 19:00 11

Справжня класика європейського клубного футболу

Коментарі