Золото Тейшейри. Після тріумфу в Китаї екс-лідер Шахтаря на роздоріжжі

Колумніст Sport.ua - про кар'єру Алекса Тейшейри після від'їзду з України

На початку лютого 2016 року в українському футболі розірвалася справжня трансферна бомба. Алекс Тейшейра, який на той момент мав у своєму активі 22 забитих м'ячі в 15 поєдинках УПЛ-2015/16 і знаходився в безпосередній близькості до того, щоб побити рекорд результативності чемпіонатів України за один сезон, що належить Генріху Мхітаряну, раптом зважився на від'їзд, причому не кудись до Європи, а в Китай в ряди маловідомого на той момент на наших просторах клубу «Цзянсу Сунін». «Шахтар» як слід використав інтерес представника Піднебесної до свого лідера, і виручив від продажу рекордні для себе 50 мільйонів євро, які тоді стали ще й рекордом для всього азіатського трансферного ринку.

Бразилець, якого багато хто бачив у одному з топ-чемпіонатів Європи, вирішив раптом податися в Китай, де тоді в футбол вкладалися шалені гроші. Мотиви Тейшейри були прості - в Піднебесній йому запропонували таку зарплату, відмовитися від якої бразилець не зумів. З чуток, «Цзянсу Сунін» уп'ятеро підвищив оклад футболіста в порівнянні з тим, що він отримував в Україні - до 12 мільйонів євро за сезон.

Багато хто чекав, що відігравши в Китаї рік або два Тейшейра зажадає від «Цзянсу Сунін» продажу в один з топ-клубів Європи, встигнувши, тим самим, і грошей заробити, і в хорошому віці продовжити футбольну кар'єру на високому рівні. Але Алекс й досі в Китаї. За цей час він взяв участь у п'яти повних розіграшах чемпіонату Піднебесної, але завоювати «золото» зумів лише за підсумками першості нинішнього року, коли «Цзянсу Сунін» завдяки м'ячу Тейшейри в матчі-відповіді фінального поєдинку проти багаторічного лідера китайського футболу «Гуанчжоу Евергранд» відсвяткував фантастичну перемогу з рахунком 2:1.

Важливо, що всі п'ять сезонів, які Тейшейра грає за «Цзянсу Сунін», йому вдається завершувати лідером своєї команди за кількістю забитих м'ячів. У 2016 році він відзначився 11 голами, в 2017-му - 8, в 2018-му - 13, в 2019-му - 18, і нарешті в 2020-му - 10. Весь цей час, крім сезону-2017, Тейшейра є лідером «Цзянсу Сунін» і одним з беззаперечних футболістів основи. На стику другого і третього своїх років в Китаї Алекс дійсно опинився в непростій ситуації, коли Фабіо Капелло, що тоді очолив «Цзянсу Сунін», перестав ставити бразильця до складу. Авторитетний італієць вважав Тейшейру недостатньо готовим виконувати той обсяг роботи, який він хотів бачити від футболіста на цій позиції. Внаслідок цього Тейшейра навіть вів переговори з «Інтером» і «Міланом», але в підсумку Китай швидше покинув саме Капелло, а Алекс залишився.

Якщо спершу в Китай Тейшейру заманили гроші, то незабаром Алекс почав перейматися симпатією до тамтешніх людей та культури. Наприклад, якщо Рамірес, відомий багатьом по виступам за «Челсі», покинув «Цзянсу Сунін» через три роки після переїзду в Піднебесну, причому при дуже неоднозначних обставинах, а потім повернувся до Бразилії, то Тейшейру в Китаї влаштовує абсолютно все.

«Китай - відмінне місце для життя. У моєму віці настає період, коли слід замислитися над тим, як і де жити після того, коли кар'єра буде закінчена. Вважаю, що Китай - хороша країна, де є відмінна інфраструктура, доброзичливе населення, а ще мені тут просто дуже комфортно. Моя сім'я також відмінно відчуває себе в Китаї: старша донька ходить в школу, і їй все подобається, до неї чудово ставляться місцеві однолітки», - розповідав в минулому році про свій побут у Піднебесній Тейшейра.

За неофіційною інформацією, за умовами початкового контракту зарплата Тейшейри збільшувалася на 5% щороку його перебування в «Цзянсу Сунін». Це дозволяє бразильцеві навіть в нинішніх вкрай непростих реаліях не сильно-то й економити на своєму комфорті. З чуток, Алекс в Китаї вже обзавівся будинком в передмісті Нанкіна, який обійшовся йому в 4 мільйони євро. А ще він придбав розкішну яхту за 1,5 мільйони євро, що дозволяє Тейшейрі, його сім'ї та їх друзям як слід відпочивати і набиратися сил напередодні чергових матчів «Цзянсу Сунін».

Втім, слова часто віддають пафосом, а тому не всьому, що можна почути, варто довіряти. У випадку з Тейшейрою і його особливим ставленням до Китаю, схоже, запевнення бразильця дійсно можна вважати щирими. Принаймні, ряд китайських ЗМІ повідомляв, що Алекс зі своїх багатомільйонних зарплат нерідко виділяє солідні суми на благодійність. За наявними в пресі даними, за весь час в Китаї на допомогу дитячим будинкам Тейшейра перевів вже більше 1 мільйона євро.

Така іронія долі, що саме зараз, коли Тейшейра вперше став чемпіоном Китаю, його майбутнє в цій країні виглядає вельми туманним. По суті, Алекс, якому на початку наступного року виповниться 31, опинився на роздоріжжі. Його контракт з «Цзянсу Сунін» закінчується в кінці 2020-го, і поки клуб та футболіст не домовилися про можливу пролонгацію.

Варіантів розвитку кар'єри у Тейшейри, якщо не розглядати повну екзотику, не так і багато. Це або повернення в Бразилію, де інтерес до нього в різний час виявляли «Корінтіанс» та «Васко да Гама», або переїзд в Європу, де про можливість для Алекса продовжити кар'єру повідомляли в аспекті турецьких клубів, або ж залишитися в Китаї й надалі.

Ще за часів, коли національною збірною Китаю керував Марчелло Ліппі, в тамтешній пресі з'являлася інформація про зацікавленість футбольного керівництва країни в натуралізації Тейшейри. Але тоді для подібного розвитку подій виникав цілий ряд перешкод, адже раніше Алекс був заграний за збірні Бразилії U-17 і U-20, а також не мав потрібного періоду, прожитого на території Піднебесної.

В середині вересня черговий Конгрес ФІФА значно спростив правило, що стосується зміни футбольного громадянства. Відтепер навіть гравці, які провели один матч за будь-яку збірну, можуть змінити свій вибір і виступати в подальшому за іншу національну команду, якщо тільки цей матч не був проведений у фінальній частині чемпіонату світу. Після цього в Китаї всерйоз задумалися над тим, щоб завербувати Тейшейру, який міг би допомогти Піднебесній зачепитися за право зіграти на ЧС-2022.

Зараз Китай у другому раунді азіатської кваліфікації на ЧС-2022 займає лише друге місце в групі А, маючи 7 очок після 4 матчів, і значно поступаючись збірній Сирії, в якої 15 набраних пунктів після 5 поєдинків. До наступного раунду відбору пройдуть 8 переможців груп, а також 4 найкращі команди, що зайняли другі місця. Поки Китай не відноситься до числа таких, а тому в чотирьох турах, проведення яких заплановане на березень і червень 2021 року у гравців цієї команди буде колосальна мотивація, і Тейшейра з його досвідом та здібностями цьому колективу явно б не завадив.

Сам Тейшейра раніше давав зрозуміти, що не проти розглянути можливість прийняття китайського громадянства, оскільки перспектив зіграти за збірну Бразилії у нього немає. Алекс нібито навіть подавав відповідне прохання, але про його долю китайська преса нічого не повідомила згодом. Бразилець непогано володіє мовою, яку його посилено змушували з репетитором вчити керівники «Цзянсу Сунін» ще на старті перебування в Піднебесній. Ще однією заковикою на шляху до отримання громадянства Китаю можуть стати курси і здача іспиту зі знання історії партії, але напевно це буде формальністю, якщо принципово питання з наданням паспорта Тейшейрі на найвищому рівні буде вирішене позитивно.

Поки зрозуміло, що Китайська футбольна асоціація не сильно-то й педалює тему натуралізації Тейшейри, адже щодо того немає ніякої ясності на клубному рівні. Якщо уявити, що Алекс погодиться продовжити контракт з «Цзянсу Сунін», або перейде в інший китайський клуб, то напевно вже на початку наступного року він буде реально претендувати на отримання громадянства, тим більше, що в лютому 2021-го виконається необхідна умова про безперервне проживання іноземця на території Піднебесної протягом п'яти років.

Цікаво, що вже зараз збірна Китаю має в своєму складі ряд натуралізованих гравців, які навіть отримали свої стилізовані під місцеві звичаї імена. Це, наприклад, етнічний бразилець Елкесон (екс-гравець «Ботафого», який грає в Китаї з 2013 року), його співвітчизники Фернандіньо (грав у Бразилії за «Фламенго», в Португалії - за «Ешторіл») і Алоїзіо (грав за «Сан-Паулу» та «Фігейренсе», в Китаї - з початку 2014 року), а також англійці Ніколас Єннаріс (вихованець «Арсенала») та Тайас Браунінг (вихованець «Евертона»). Деякі з них, як Елкесон та Єннаріс, вже дебютували за збірну Китаю, інші - тільки отримали громадянство і можуть зробити це вже в наступному році.

Яким буде наступний кар'єрний крок Алекса Тейшейри? Мабуть, зараз це серйозна інтрига, якщо говорити про китайський футбол, і просто досить цікаве явище для моніторингу новин, якщо судити з точки зору вітчизняного вболівальника, який цікавиться подальшою долею найбільш авторитетних і яскравих гравців, що раніше виступали на просторах УПЛ...

Олексій Сливченко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 16 листопада 2024, 09:07 12

Поєдинок 5-го туру Ліги націй 2024/25 відбудеться 16 листопада о 19:00 за Києвом

Коментарі