Який Шахтар сильніший: 2009-го, 2016-го чи 2020-го?

Порівнюємо три склади «гірників», що виходили в півфінали єврокубків

Розгромивши «Базель», «Шахтар» впевнено ступив до півфіналу Ліги Європи, де зустрінеться з італійським «Інтером». Для донецької команди майбутній півфінал - вже третій в її єврокубковій історії. До цього «гірники» виходили в півфінал в пам'ятному 2009 році, коли за сумою двох матчів здолали київське «Динамо», а в фіналі «Вердер», в результаті завоювавши останній в історії Кубок УЄФА. Через сім років, у 2016-му, донеччани знову вийшли в півфінал, цього разу Ліги Європи, де за сумою двох поєдинків поступилися дорогою в головний матч «Севільї». І ось, нарешті, третя спроба «Шахтаря». Якою вона вийде?

Однак зараз хотілося б поміркувати не стільки про шанси «помаранчево-чорних» у грі проти «чорно-синіх» - про це обов'язково поговоримо пізніше, скільки про сам «Шахтар». Точніше, про те, яка з цих трьох команд, що виходила в півфінали, найсильніша. Ясна річ, що при оцінці доведеться скористатися в першу чергу таким непростим і одночасно малонадійним інструментом, як суб'єктивні критерії і спогади. Проте, даний порівняльний аналіз нам бачиться, як мінімум, цікавим.

«Шахтар»-2009

У Кубок УЄФА «гірники» потрапили з групового етапу Ліги чемпіонів, де посіли третє місце, віддавши дві перші сходинки «Барселоні» і «Спортингу».

Шлях до півфіналу: 1/16 фіналу: «Шахтар» - «Тоттенхем» - 2:0, 1:1, 1/8 фіналу: «Шахтар» - ЦСКА (Росія) - 0:1, 2:0, 1/4 фіналу: «Шахтар» - «Олімпік» М (Франція) - 2:0, 2:1, 1/2 фіналу: «Шахтар» - «Динамо» - 1:1, 2:1, фінал: «Шахтар» - « Вердер »- 2:1.

Оптимальний склад:

Пятов - Срна, Кучер, Чигринський, Рац, - Фернандіньо, Левандовський (Хюбшман, Дуляй) - Вілліан, Ілсіньо, Жадсон - Луїс Адріано. Тренер Мірча Луческу.

«Шахтар»-2016

До Ліги Європи команда потрапила з групи Ліги чемпіонів, де посіла третє місце, помітно поступившись беззаперечним фаворитам групи - «ПСЖ» і «Реалу».

Шлях до півфіналу: 1/16 фіналу: «Шахтар» - «Шальке»: 0:0, 3:0, 1/8 фіналу: «Шахтар» - «Андерлехт»: 3:1, 1:0, 1/4 фіналу: «Шахтар» - «Брага»: 2:1, 4:0, 1/2 фіналу: «Шахтар» - «Севілья»: 2:2, 1:3.

Оптимальний склад:

Пятов - Срна, Кучер, Ракицький, Ісмаїлі - Степаненко, Малишев, - Тайсон, Марлос, Коваленко (Бернард) - Феррейра (Едуардо). Тренер Мірча Луческу.

«Шахтар»-2020

У плей-оф Ліги Європи «Шахтар» знову потрапив, посівши третє місце в групі Ліги чемпіонів, пропустивши вперед «Ман Сіті» та «Аталанту».

Шлях до півфіналу: 1/16 фіналу: «Шахтар» - «Бенфіка» - 2:1, 3:3, 1/8 фіналу: «Шахтар» - «Вольфсбург»: 2:1, 3:0, 1/4 фіналу: «Шахтар» - «Базель» - 4:1, 1/2 фіналу: «Шахтар» - «Інтер»:?

Оптимальний склад:

Пятов - Додо, Кривцов, Матвієнко (Хочолава, Бондар), Ісмаїлі (Матвієнко) - Степаненко, Маркос Антоніо, Алан Патрік - Тайсон (Соломон), Марлос (Тете), Жуніор Мораес. Тренер Луїш Каштру.

Голкіпер: в двох перших випадках ворота команди захищав Андрій Пятов. Майже немає сумнівів, що саме цей страж воріт буде на посту номер один і в грі проти «Інтера». Порівнювати Пятова відразу в трьох іпостасях непросто. Але ми спробуємо. Його «проекція» 2009 року - молодий 25-річний голкіпер, який ще не змужнів, з відмінною реакцією, але з частими «привозами» через недосвідченість. П'ятов зразка 2016 року - один з найкращих голкіперів Європи, футболіст в самому соку, який витягає часом неймовірні м'ячі. Не його вина, що команда поступилася шляхом до фіналу «Севільї», адже та команда Емері була об'єктивно сильнішою за донеччан. І, нарешті, Пятов-2020: досвідчений 36-річний ветеран, який грає в першу чергу на досвіді та інтуїції, але іноді допускає безглузді помилки. Підсумок: найбільш сильним, на наш погляд, є «варіант» Пятова 2016 року.

Захист: флангові беки 2009-го - Срна і Рац - на наш погляд, сильніше крайків 2016-го - того-таки Срни та Ісмаїлі, який ще не встиг по-справжньому розкритися. Поступляться дуету тріумфального 2009-го і нинішні флангові захисники: у Додо фантастична швидкість, але він ще «сируватий», Ісмаїлі травмований, а Матвієнко, все ж, більш органічно виглядає на місці центрбека. Тепер про цих самих центрбеків: Кучер - Чигринський, Кучер - Ракицький і Кривцов - Матвієнко (Хочолава, Бондар). Центральні захисники нинішнього скликання все ж поступаються двом попереднім. Особливо в здатності починати атаки. Тому потрібно вибирати між Чигринським і Ракицьким. Вибір непростий, але зробимо його на користь першого, адже той тріумфальний сезон був тріумфальним і для Дмитра - в «Барсу» ж будь-кого не запрошують. Підсумок: перемога «Шахтаря» зразка 2009 року.

Півзахист: нинішній «розлив» поступиться конкуренцію з тієї причини, що основні креативщики - Тайсон і Марлос - вже пройшли свій пік, в той час, як їхня майбутня зміна Тете, Соломон і компанія ще не встигли обрости класом і досвідом. Сьогоднішні «хвилерізи» - Степаненко і Маркос Антоніо - досить непогані, вони краще, ніж варіація 2016 року - Степаненко, Малишев, але, все ж, не перевищують дует 2009 року - Фернандіньо - Хюбшман (Левандовський, Дуляй). Стало бути, чия атакувальна ланка виявиться найсильнішою - 2009-го чи 2016-го, та команда і буде переможцем нашого негласного змагання. Вілліан, Ілсіньо і Жадсон проти Тайсона, Марлоса, Коваленка (Бернард). Вважаємо, що краще скликання 2009 року. Підсумок: перемога команди 2009 року.

Атака: у всіх трьох випадках «Шахтар» грав з одним нападаючим. У 2009-му це був Луїс Адріано, в 2016-му - Факундо Феррейра, якого зрідка заміняв Едуардо, в 2020-му - безальтернативний Жуніор Мораес. Швидкість, гольове чуття, вміння поборотися, продавити захист, врешті-решт, техніка - всі ці складові на більш високому рівні у Луїса Адріано. Підсумок: перемога «Шахтаря» 2009 року.

Загальні висновки: «Шахтар» 2009 року переміг відразу в трьох наших номінаціях, поступившись команді 2016-го лише у воротарському «питанні». Напевно, іншого результату і бути не могло, адже та команда виграла трофей. Проте є одне істотне «але»: нинішній «Шахтар» за іменами помітно поступається складу 11-річної давності. Та й навряд чи «перемагає» в цій категорії команду 2016 року. Однак саме нинішній «Шахтар», 2020 року, на наш погляд, найбільш збалансований, системний і керований. Тому, з одного боку, ми маємо право чекати від нього виходу в фінал, чого від команди чотирирічної давності чекати, відверто кажучи, не доводилося, а з іншого - ми можемо обережно стверджувати, що нинішній наставник команди Луїш Каштру, все ж, перевершує за багатьма критеріями тренера, який двічі грав у півфіналах - Мірчу Луческу.

Валерій Василенко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 23 грудня 2024, 16:16 0

Алесссандро Неста пропрацював у клубі півроку

Коментарі