Міцний горішок: говоримо про Базель - суперника Шахтаря в 1/4 Ліги Європи

До швейцарців не варто ставитися зверхньо, але це цілком прохідний суперник для підопічних Каштру

Увечері 6 серпня матч у відповідь в рамках 1/8 фіналу Ліги Європи в Швейцарії провели «Базель» і франкфуртський «Айнтрахт». Перемогу в кінцівці вирвали господарі (1:0), але навіть нульова нічия їх абсолютно влаштовувала, адже в першому матчі «Базель» сенсаційно розбив німців на їхньому полі з рахунком 3:0. Прохід швейцарців в чвертьфінал для нас особливо цікавий тим, що на цій стадії команда Марселя Коллера стане суперником чемпіона України «Шахтаря».

Отже, що ж являє собою «Базель», і наскільки він небезпечний для «гірників»? Давайте розбиратися...

Історія та досягнення

Футбольний клуб «Базель» може похвалитися тим, що був заснований ще в кінці XIX століття. Якщо точніше, то «днем народження» клубу є 15 листопада 1893 року. Однак серйозних успіхів команді довелося чекати досить довго. Зірковий час «Базеля» настав в кінці 60-х років минулого століття і тривав до кінця 70-х. За цей період «червоно-сині» виграли 7 титулів чемпіона країни, але потім на кілька десятиліть міцно пішли в тінь. Повернутися на вершину «Базелю» вдалося вже на початку двотисячних, а стабільно штампувати «золото» в національній лізі команда навчилася в минуле десятиліття.

Станом на сьогодні «Базель» є другим в Швейцарії за кількістю перемог в національному чемпіонаті. Їх на рахунку «червоно-синіх» 20, що менше, ніж у «Грассхоппера» (27), але більше ніж у «Серветта» (17), «Янг Бойз» (14), «Цюріха» (12) та інших. В останньому розіграші швейцарської Суперліги (сезоні-2019/20) «Базель» виступив не так вдало. Команда Марселя Коллера пропустила вперед не тільки «Янг Бойз», що робить ось уже три роки поспіль, але ще й вельми скромний навіть за тамтешніми мірками «Санкт-Галлен» (ця команда ставала чемпіоном Швейцарії лише двічі - в сезонах-1903/04 і 1999/2000). Втім, фініш на третьому місці дозволить «червоно-синім» стартувати в наступному сезоні Ліги Європи, і не залишитися тим самим без єврокубків.

До слова, що стосується єврокубків, то тут найвищим досягненням «Базеля» в історії є півфінал Ліги Європи-2012/13, коли швейцарці в плей-оф послідовно пройшли наш «Дніпро» (2:0, 1:1), російський «Зеніт» (2:0, 0:1) та англійський «Тоттенхем» (2:2, 2:2, 4:1 - в серії пенальті), а лише потім спіткнулися на майбутньому тріумфаторі турніру «Челсі» (1:2, 1:3). Крім того, не можна залишати за кадром і історичний для швейцарського футболу та «Базеля» вихід команди в чвертьфінал Кубка європейських чемпіонів, який трапився в сезоні-1973/74. Тоді шлях далі «червоно-синім» перерізав шотландський «Селтік», який, що правда, в півфіналі сам опинився битим мадридським «Атлетіко».

Головний тренер

Як вже згадувалося, очолює «Базель» Марсель Коллер. Цьому швейцарському фахівцю 59 років, і він працює з «червоно-синіми» з літа 2018-го. Поки єдиним трофеєм, який «Базель» виграв з Коллером на чолі, є Кубок Швейцарії сезону-2018/19. У чемпіонаті ж підопічні Марселя двічі посідали друге місце відразу за «Янг Бойз», а в останньому розіграші виграли лишень «бронзу».


Твіттер Базеля. Марсель Коллер

Коллер є досить досвідченим і якісним фахівцем по мірках швейцарського футболу. Свою тренерську роботу він почав ще в сезоні-1997/98, коли очолив «Віль». Потім перейшов працювати в «Санкт-Галлен», який в чемпіонаті Швейцарії-1999/2000 привів до титулу чемпіона вперше за 96 років. Крім того, в розіграші Кубка УЄФА-2000/01 «Санкт-Галлен» Коллера вже в першому раунді сенсаційно вибив з турніру «Челсі». Ці успіхи допомогли Марселю обійти конкурентів в боротьбі за звання кращого тренера Швейцарії 2000 року.

На початку 2002 року Коллер очолив «Грассхоппер», з яким виграв ще одне «золото» національного чемпіонату, а потім поїхав до Німеччини, де протягом майже шести років працював спершу з «Кельном», а потім з «Бохумом». З «непохитними» домігся в цілому непоганих результатів, але через провальний початок сезону-2009/10 був звільнений, а через два роки призначений на пост головного тренера збірної Австрії. Цю національну команду Коллер вивів на Євро-2016, але після невиходу на ЧС-2018 покинув свій пост, і через півроку прийняв «Базель».

Для Марселя Коллера успішні виступи «Базеля» в Лізі Європи можуть стати шансом заслужити новий контракт в клубі. Нинішній у фахівця закінчується в серпні, а з приводу його майбутнього поки нічого невідомо. Ймовірно, боси «червоно-синіх» самі вичікують результатів боротьби команди в єврокубку, що допоможе їм прийняти більш правильне і логічне рішення щодо майбутнього Коллера.

Лідери команди

Найбільш небезпечними гравцями нинішнього «Базеля» є форварди Артур Кабрал і Кемаль Адемі. 22-річний бразилець Кабрал виступає за «червоно-синіх» з літа 2019 року, коли був орендований у «Палмейраса», проте успішний сезон південноамериканця вже призвів до того, що «Базель» викупив його контракт за 4,4 мільйони євро. У розіграші швейцарської Суперліги, що завершився, на рахунку Кабрала 14 забитих м'ячів в 26 матчах. У Лізі Європи бразилець забив значно менше - 2 голи в 10 поєдинках.


Твіттер Базеля. Артур Кабрал

24-річний швейцарець Кемаль Адемі перебрався до «Базеля» теж влітку минулого року, і також зумів чудово себе зарекомендувати всього за сезон. На його рахунку 13 забитих м'ячів в 26 матчах чемпіонату, але в Лізі Європи Адемі поки не забивав.

Головним же голеадором «Базеля» в єврокубках сезону-2019/20 є досвідчений опорний півзахисник Фабіан Фрай. На його рахунку 5 м'ячів в 10 матчах Ліги Європи, в тому числі і два - в ворота «Айнтрахта» (по одному в виїзному та домашньому поєдинках). Фрай є культовою фігурою для «Базеля», тому що пройшов через академію клубу, і зіграв за нього вже більше 350 офіційних поєдинків. У топ-лігах був помічений лише в період двох з половиною років виступів за «Майнц» (з літа 2015-го по початок 2018-го).

Виділяти в стані «Базеля» варто і досить непоганого голкіпера Йонаса Омліна, проте 26-річний страж воріт, ймовірно, проти «Шахтаря» не зіграє. В кінці липня він отримав травму стегна, через яку пропустив залишок сезону в швейцарській Суперлізі, а також матч-відповідь проти «Айнтрахта» в Лізі Європи. Напередодні ж стало відомо, що переговори по трансферу Омліна з «Базелем» веде «Монпельє». Більш того, за неофіційною інформацією Омлін вже прибув до Франції для проходження медичних тестів і узгодження деталей особистого контракту. Нібито клуби вже погодили і вартість переходу - 6 мільйонів євро.

Також важливу роль в структурі «Базеля» відіграють ветерани: 29-річний Таулант Джака (рідний брат хавбека «Арсенала» Граніта Джаки) та 31-річний капітан команди Валентин Штокер (ще одна легенда сучасного «Базеля», який встиг на протязі трьох з половиною сезонів пограти в Німеччині за «Герту»).

Стиль гри

Основною тактичною схемою «Базеля» є 4-2-3-1, яку активно використовує і «Шахтар». З такою розстановкою в нинішньому сезоні швейцарці провели 52% ігрового часу. Але також нерідкі випадки, коли «червоно-сині» задіяли і видозмінений варіант цієї схеми - 4-1-4-1 (25% ігрового часу), який, до слова, також знаходиться в фаворі і у коуча «гірників» Луїша Каштру.

Однак в цілому гра «Базеля» стилістично відрізняється від того, як діє «Шахтар». Щоб краще порівняти між собою ці команди, ми пропонуємо статистику нинішнього єврокубкового сезону, де рівень все-таки більш коректний для порівняння, ніж в матчах чемпіонатів України і Швейцарії.

Ці цифри дають зрозуміти, що «Базель», найімовірніше, постарається віддати ініціативу в матчі «Шахтарю», менше володіючи м'ячем і рідше застосовуючи для побудови ігрових зв'язків передачі. У той же час «гірникам» варто звернути особливу увагу на високу працездатність швейцарців при веденні єдиноборств за м'яч, а також на досить високий пресинг. Стало бути, вільно розгулятися по полю футболістам «Шахтаря» у другій і фінальній третинах поля вже точно ніхто не дозволить. Іншими словами, «Базель» ще той «міцний горішок», який здатний попити кровиночки у будь-якого суперника, особливо якщо той підійде до матчу з недостатнім рівнем концентрації і поваги. Над цим Луїшу Каштру та його асистентам належить попрацювати окремо, щоб 11 серпня в головах його підопічних був виключно «Базель», а не потенційний півфінал і зустріч з переможцем пари «Інтер» - «Байєр».

В атаці «Базель» більше робить ставку на швидкі переходи з активним використанням довгих передач. У фінальній стадії «червоно-сині» часто вдаються до тактики навісів, причому можуть похвалитися і дуже високим показником (41%) їхньої точності, а тому захисникам «Шахтаря» належить звернути особливу увагу на цей аспект, щоб успішно протистояти опонентам, перш за все, в позиційній роботі.

Зустрічі з «гірниками»

Всього за час незалежності України «Шахтар» тричі проводив офіційні матчі проти «Базеля». Вперше команди зустрілися в 1996 році в рамках розіграшу Кубка Інтертото, який згодом відійшов у історію. Тоді суперники розійшлися нічиєю 2:2. Наступна зустріч «гірників» з «червоно-синіми» припала на часи розквіту української команди. Суперники зійшлися в груповому раунді Ліги чемпіонів-2008/09, і «Шахтар» двічі впорався з опором швейцарців - 2:1 на виїзді і 5:0 вдома.

Олексій Сливченко Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Бокс | 23 грудня 2024, 09:25 0

Іменитий ринг-анонсер побачив у поєдинку нічию

Коментарі