Тріумф Большунова, провал Швеції. Підсумки Тур де Скі-2020

Sport.ua підводить підсумки супербагатоденки Тур де Скі-2020

Вчора, 5 січня фінальним підйомом на Альпе ді Черміс завершився Тур де Скі-2020. Заключний етап подарував чимало сюрпризів, була багата подіями і вся багатоденка: поговорити є про що.

Перша велика перемога Большунова

До фінального етапу Тур де Скі Олександр Большунов підходив на другому місці в загальному заліку всього з 1 секундою відставання від Йоханнеса Клебо. Проте, фаворитом не вважався жоден з них: всього в 16 секундах позаду Клебо в загальному заліку йшов Сергій Устюгов, який на папері виглядав набагато сильнішим гірником, ніж його молоді суперники. Наприклад, рік тому у фінальній горі чемпіон Тур де Скі-2017 кинув своїм прямим конкурентам приблизно хвилину - це в чотири рази більше, ніж те, що йому треба було відіграти цього разу.

Однак сама фінальна гора, яка вперше в історії проходилася в форматі мас-старту, принесла нам сюрприз. Устюгов відразу почав задавати темп і просівати пелотон, і виключити з гри Клебо йому вдалося досить швидко. А ось Большунов вчепився в спину своєму партнерові по команді мертвою хваткою, а на останніх сотнях метрів навіть результативно атакував Устюгова, впевнено оформивши перемогу в загальному заліку.

Не можна сказати, що Устюгов пройшов фінальну гору слабко - навпаки, по зайнятому місцю на останньому етапі («Лось» фінішував п'ятим) Сергій показав свій найкращий в кар'єрі результат на Альпе ді Черміс. Причина цілком і повністю в тому, що Большунов в горі дуже сильно додав у порівнянні з двома попередніми сезонами.

Що ж, Олександр за останні роки став лижником екстра-класу, який в цілому не поступається Йоханнесу Клебо, але при цьому закріпив за собою статус «вічно другого»: три срібла і бронза на Олімпіаді-2018 в Пхенчхані, чотири срібла на чемпіонаті світу-2019 у Зеєфельді та друге місце з мінімальним відставанням в загальному заліку Кубка світу минулого сезону. Тепер же Большунов нарешті добрався до своєї першої великої перемоги, яку він заслужив сповна.

У чому ж секрет успіху Большунова на нинішньому Турі? В першу чергу, в стабільності. З 7 етапів 6 росіянин завершив в топ-3. Нижче він опустився тільки раз: в коньковому спринті в Ленцерхайде. Тоді він вилетів в півфіналі і став у підсумку восьмим, хоча для Большунова такий результат в своїй найслабшій вправі можна вважати успіхом: свої втрати щодо Клебо він в той день зумів мінімізувати.

Якщо винести за дужки фінальний підйом, то вирішальний удар по суперниках Большунов завдав на четвертому етапі, в переслідуванні на 15 км класикою в Тоблаху. Там він досить швидко зумів відіграти 20 секунд відставання від Устюгова і пройти його наскрізь. Так, Олександр занадто рано пішов в атаку, і на останніх кілометрах поплив, трохи розгубивши свою перевагу. Однак в цілому в той день росіянин провів видатну гонку, і в підсумку зумів привезти 15 секунд Клебо, і, що ще більш важливо, 43 секунди Устюгову.

Ну а що сам Устюгов? Як і рік тому, Сергій став другим, програвши переможцю менше півхвилини. В цілому, можна сказати, що в кожній гонці він вичавив з себе максимум, особливо це стосується мас-старту і спринту класикою в Валь ді Ф'ємме, де він обидва рази виявився на подіумі. Не показав все, на що був здатний, Устюгов тільки на другому етапі - коньковому спринті в Ленцерхайде. Там Сергій був цілком готовий як мінімум потрапляти до фіналу, проте в черговий раз його підвела техніка проходження поворотів: в останньому повороті півфінального забігу він втратив відразу чотири позиції, і відігратися в фінішному створі вже не зумів.

Перед стартом Тур де Скі ми говорили про те, що для Устюгова психологічно дуже важливо сильно виступити на багатоденці, щоб покінчити з розмовами про те, що його час минув і кар'єра невблаганно рухається до закату. Так, Сергій виграти Тур не зміг, але в цілому провів багатоденку дуже гідно, виграв два етапи і довів, що надалі є гонщиком екстра-класу.

Клебо залишився тільки третім

Перед стартом і по ходу Тур де Скі велося дуже багато розмов з приводу того, що нинішній маршрут багатоденки скроєний під спринтерів-універсалів на кшталт Йоханнеса Клебо, проте норвежець захистити свій минулорічний титул не зумів. Проте, причиною невдачі Клебо став не формат багатоденки, а його власна слабкість.

На стартовому відрізку сезону ми відзначали помітний прогрес Йоханнеса в дистанційних гонках, однак на Турі від цього прогресу не залишилося і сліду. Можна виграти три етапи з семи (обидва спринти і мас-старт класикою в Валь ді Ф'ємме), але якщо в єдиній розділці та підйомі в гору ти сумарно ловиш більше двох хвилин щодо прямих конкурентів, то розраховувати на перемогу в загальному заліку складно.

Після невдачі в розділці Клебо на емоціях навіть сказав, що на цьому для нього боротьба за перемогу на Тур де Скі завершена. Лукавив, звичайно, і намагався зняти тиск з себе і перекласти його на плечі російського дуету. Але те, що поразка в Тоблаху стала для нього важким ударом, сумнівам не підлягає.

До слова, Клебо в останньому підйомі доводилося швидше боротися навіть не з Устюговим і Большуновим за перемогу, а з партнером по команді Шюром Рьоте за третє місце в генеральній класифікації. Зі своєї більш ніж 2-хвилинної переваги над Рьоте у фінальній горі Йоханнес зберіг тільки 42 секунди. І якби фінальний підйом проходився не в форматі мас-старту, і, як наслідок, при досить закритій боротьбі, для Клебо все могло б закінчитися навіть втратою місця на підсумковому подіумі.

Так чи інакше, незважаючи на три перемоги на етапах і червону майку найкращого спринтера, назвати нинішній Тур для Клебо успішним навряд чи можна. Якщо Большунов за рік зумів дуже сильно додати в горі, то норвежець в цій вправі залишився на задвірках світового пелотону. Все це призвело до втрати лідерства і в загальному заліку Кубка світу. Тепер Клебо поступається 76 очками Большунову: весь той запас, який норвежець створював на старті сезону, розтанув, і тепер боротьба починається з нуля. Хоча, звичайно, сход з Туру такого небезпечного суперника як Еміл Іверсен (і, як наслідок, самоусунення Іверсена з боротьби за Великий кришталевий глобус) є позитивним моментом для Клебо.

Невдачі чистих дистанційників

Більшість типових чистих дистанційників на нинішньому Турі провалилися - винятком можна назвати тільки Шюра Рьоте, який, як уже було сказано вище, майже дотягнувся до подіуму загального заліку. Інші ж розчарували, і проблема тут не в форматі Тур де Скі, а в їх власній слабкості.

Шанси Сімена Хегстада Крюгера перед стартом Тур де Скі оцінювалися ледь не вище, ніж шанси Большунова і Устюгова. Так, Крюгер зумів голосно грюкнути дверима: виграти фінальний підйом і піднятися на п'яте місце в загальному заліку. Однак ні про яку боротьбу за подіум не йшлося: за топ-3 боролося 4 спортсмена, а Крюгер виявився кращим серед інших, програвши в генеральній класифікації майже три хвилини. Так, можна говорити, що йому, як чистому дистанційнику, формат Туру не надто підходив, однак головна проблема в тому, що він сам був слабким, і навіть в найбільш підходящій для себе гонці, розділці коньком в Тоблаху на третьому етапі, провалився. 22-ге місце і майже півтори хвилини відставання від Устюгова - це результат навіть слабкіший, ніж у Клебо.

Даріо Колонья був сильний у обох мас-стартах, але також провалив розділку в Тоблаху, а у фінальній горі став шостим - непогано, але не більше того. Дуже цікаво було поспостерігати за Іво Нісканеном, який вперше йшов Тур де Скі на загальний залік і вперше доїхав його до кінця. Лідер збірної Фінляндії протягом більшої частини багатоденки виглядав солідно, але все ж помітно слабкіше, ніж на стартовому відрізку сезону. По-справжньому сильний виступ Іво видав тільки один - в переслідуванні класикою в Тоблаху, де показав четвертий чистий час. Можливості Нісканена у фінальній горі були для всіх загадкою, адже раніше він в Альпе ді Черміс не піднімалося жодного разу. І в горі фін провалився, показавши лише 27-й результат: гірше в топ-25 загального заліку пробіг тільки Калле Халварссон. Як підсумок - скромне десяте місце в генеральній класифікації.

Перемога Йохауг: беззаперечна, але не домінуюча

Перед стартом нинішнього Тур де Скі ні у кого не було сумнівів в тому, що перемогу здобуде Тереза ​​Йохауг. Ми в прев'ю лише задавалися питанням: скільки виграє Тереза ​​у найближчого переслідувача - більше двох хвилин чи менше. В результаті Тур вийшов набагато цікавішим, ніж передбачалося.

Хоча починалося все буденно: в мас-старті в Ленцерхайде Йохауг відразу втекла від своїх суперниць на простій по рельєфу трасі і в певний момент повезла їм 20 секунд. До фінішу розрив скоротився до 12 секунд, але в цілому Йохауг виглядала на голову сильнішою за суперниць. Що вона і довела на наступний день, зумівши, на відміну від тих же Інгвільд Остберг або Ебби Андерссон, пройти кваліфікацію спринту. У той момент здавалося, що ніхто і ніщо не зможе порушити гегемонію Терези.

Однак в Тоблаху в неї почалися проблеми. Конькову розділку вона виграла на зубах, з перевагою всього в 0,7 секунди над Остберг, після чого не змогла скинути Інгвільд в переслідуванні і програла їй фінішний спринт - перша в сезоні поразка Йохауг в дистанційних гонках.

Як виявилося, не остання: в мас-старті класикою в Валь ді Ф'ємме Йохауг стала тільки четвертою, програвши Астрід Якобсен, Еббі Андерссон і Катаріні Хенніг. Хоча, звичайно, тут не можна не відзначити, що протягом всієї гонки на знаменитій трасі «Лаго ді Тезеро» Терезу переслідувало невезіння: спочатку вона впала на спуску, потім на останньому колі в передостанньому підйомі запнулася, наступивши палицею собі на лижу, а в останньому пагорбі зіткнулася з Остберг.

Так чи інакше, до фінальної гори відразу три суперниці, Якобсен, Наталя Непряєва і Остберг, підходили на відстані менше ніж півхвилини від Йохауг в загальному заліку - яскраве свідчення того, що ніякого домінування Терези ми не побачили. Звичайно, у фінальній горі Йохауг не було рівних, і вона впевнено довела справу до третьої в кар'єрі перемоги на Тур де Скі. Тереза ​​знову показала найкращий чистий час сходження на Альпе ді Черміс. З усіх своїх 9 штурмів гори норвежка не виграла її по чистому часу лише одного разу - в далекому 2008 році, коду «Сніжинка» тільки дебютувала на Тур де Скі. Удвічі приємніше, що єдиної в кар'єрі поразки Йохауг на Альпе ді Черміс завдала українка Валентина Шевченко.

Що стосується боротьби за місця, що залишилися на подіумі, то тут дуже приємно здивувала минулорічна віце-чемпіонка Наталя Непряєва. Росіянка в минулому році на горі виглядала дуже слабко, і багато хто чекав, що цього року росіянка на Альпе ді Черміс відлетить далеко за межі подіуму. Однак в результаті Непряєва на останній горі стала четвертою, програвши менше хвилини Йохауг.

Для неї це прорив на якісно новий рівень, враховуючи, що в минулому році Наталя показала в горі тільки 10-й час з відставанням майже в 2 хвилини від Остберг, якій цього разу програла всього 2 секунди. І Большунов, і Непряєва в цьому році раптово і різко додали в горі, і в цьому простежується тренерська рука, адже і Олександр, і Наталя тренуються під керівництвом Юрія Бородавко. Такий виступ на Альпе ді Черміс дозволив Непряєвій повторити свій минулорічний результат в загальному заліку - друге місце. Росіянка, яка старт сезону відверто провалила, на Турі виступила вище всяких похвал.

Форма Інгвільд Остберг після пропуску всього стартового відрізка сезону була загадкою, і в такій ситуації третє місце - непоганий результат. Так, Остберг не зуміла захистити свій минулорічний титул, проте пов'язано це не з тим, що вона виступила слабкіше: просто повернулася на Тур Йохауг, а Непряєва дуже сильно додала.

Той факт, що Остберг дійсно виступила гідно, підтверджує хоча б те, що вона зуміла залишити без подіуму Хейді Венг, яка на старті сезону виглядала явним №2 в жіночих дистанційних гонках. Продовжує тримати топовий рівень Астрід Якобсен, яка замкнула топ-5, хоч і трохи розчарувала у фінальній горі.

А ось хто по-справжньому провалився, так це Джессіка Діггінс. Так, американка добре виступила в обох спринтах, гідно пройшла фінальну гору, однак на інших гонках виглядала слабко, через що фінішувала лише дев'ятою в загальному заліку. Найбільш гучним був провал Діггінс на першому етапі, в, здавалося б, ідеальній для себе дисципліні: мас-старті коньком на 10 км на досить простій по рельєфу трасі. Однак там Діггінс стала тільки 29-ю, програвши більше хвилини всім прямим конкуренткам.

Провал збірної Швеції

Якщо говорити в цілому про команди, то головним розчаруванням Туру стала збірна Швеції. Так, перед стартом багатоденки від шведок не ждали подвигів: Фріда Карлссон Тур пропускала, Еббі Андерссон лікарі дозволили брати участь тільки в останній момент, а Шарлотта Калла на старті сезону була в відверто поганій формі. Однак від шведок все одно чекали більшого, ніж те, що вони показали.

Андерссон до останнього етапу підходила шостою в загальному заліку і зберігала невеликі шанси на подіум. Однак на старт сьомого етапу Ебба не вийшла через хворобу. Хоча в цілому на всіх дистанційних гонках нинішнього Тур де Скі Андерссон виглядала солідно і стабільно, особливо з огляду на те, що стартовий відрізок сезону вона, як і Остберг, пропускала. Проте, Ебба була єдиною надією шведок на щось серйозне в загальному заліку - без неї в підсумковій генеральній класифікації не виявилося жодної представниці збірної, яка претендує на звання найсильнішої в світі.


twitter.com/FISCrossCountry

Шарлотта Калла нинішній Тур провалила, хоча, виходячи з її результатів на старті сезону, цього слід було очікувати. Чемпіонка Тур де Скі-2008 не пройшла кваліфікацію в жодному зі спринтів (хоча в другому через поріділий стартовий протокол зробити це було не дуже складно), і в жодній з дистанційних гонок не фінішувала вище дев'ятого місця. Як підсумок - скромне 12-те місце в загальному заліку. Ще ніколи на Тур де Скі Калла не фінішувало так низько - навіть в 2017 році, коли виступала на тлі проблем з серцем.

Якщо провал Швеції в загальному заліку можна було спрогнозувати, то, принаймні, в спринті шведки явно мали добиватися більшого. Жодного попадання у фінал в двох спринтах - результат говорить сам за себе. Стіна Нільссон зійшла ще після першого етапу через болі в плечі, а Майя Дальквіст і Йонна Сундлінг обидва рази вилетіли в півфіналі. При чому, в Ленцерхайде Дальквіст вилетіла за старою шведською традицією, зіткнувшись з партнеркою по команді Лундгрен.

В цілому, вже зараз можна констатувати, що шведки провалили Тур де Скі і не зможуть поборотися за перемогу в загальному заліку Кубка світу. За великим рахунком, врятувати сезон для них зможе тільки успішний виступ на другій багатоденці сезону - Скі Турі, який Швеція разом з Норвегією буде приймати в лютому.

Олег Дідух Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Бокс | 03 сiчня 2025, 08:23 0

Український боксер переміг Тайсона одноголосним рішенням суддів

Коментарі