Мохаммед Алі: боротьба з расизмом, проти війни і найвеличніший боксер

Лев Кравців намагається зрозуміти, завдяки чому саме Алі – найвеличніший

А що, якщо Мохаммед Алі - не найвеличніший? Ви не замислювалися? І за якими критеріями визначається ця сама велич тієї чи іншої людини для культури в цілому?

Адже це точно не один лише рівень боксу, тому що великих чемпіонів, які утримують в своїх руках титули було багато. Та й в рейтингу Boxrec, який рахує лише поєдинки, рівень опозиції і результати, Мохаммед Алі йде аж шостим. Після Флойда Мейвезера, Карлоса Монзона, Шугара Робінсона, Менні Пакьяо та Бернарда Хопкінса.

І не яскравість виступів, тому що того ж Еммануеля Аугустіна сам Флойд Мейвезер ставив вище багатьох своїх опонентів. Він говорив, що його техніка - справжнє пекло, а рекорд (38 перемог, 34 поразки і 6 нічиїх) нічого не говорить про рівень боксу.

Поєднання і того, і іншого? Можливо. Рой Джонс поєднував все це, але чому тоді він завжди стоїть нижче в сприйнятті боксу, ніж Мохаммед Алі?

Здається, справа не в кількості перемог і титулів, а в тому, хто стоїть за ними. Мохаммед Алі - справжня особистість, яка вірила в те, що робила. Людина з принципами, які він проніс протягом життя і які зміг передати мільйонам шанувальників. Попутно показуючи найкрутіший бокс і вписавши себе в історію улюбленої справи.

Олімпійські ігри і викинута медаль

Мохаммед йшов до першої своєї серйозної перемоги дуже довго. Він тренувався по три рази на день. З ранку ще до школи, після неї і влаштовував пізню тренування після закриття залу.

Але характер став формуватися раніше. У рідному для майбутнього чемпіона Луїсвіллі панувала расову нерівність. Алі жив в чорношкірій сім'ї середнього класу. Середній клас білих, від такого ж у чорношкірих переконливо відрізнявся, але родина не бідувала. Наприклад, Кассіус Клею (перше ім'я Мохаммеда Алі, раптом хто не знав), не доводилося підробляти, щоб допомогти родині, на відміну від своїх однолітків.

Десь в 10 років Кассіус остаточно зненавидів расову нерівність. Спочатку його мати попросила в кафе води для сина, так як було дуже жарко, але її виставили за двері. Трохи пізніше батько розповів про чорношкірого підлітка Емметту Тілле, який був убитий в 14-річному віці якраз на тлі расової нерівності.

При тому, що в роду матері Кассіуса був ірландець, який офіційно взяв в дружини темношкіру дівчину, Клей говорив, що «пишається тим, що бачить в дзеркалі». Хоча, як розповідав сам пізніше, плакав ночами, тому що не розумів чому темношкірі вважаються людьми іншого сорту.

Історія потрапляння в бокс почалася по-кіношному - у Кассіуса вкрали велосипед. Розповівши про це поліцейському Джо Мартіну, Клей додав, що поб'є того, хто це зробив. Мартін відповів: «Перш ніж побити кого-небудь, потрібно цьому навчитися» - і запросив в свій спортивний зал.

Через два тижні Кассіус все ще не записався на тренування, але потім побачив хлопців з цього ж залу по телевізору в передачі «Майбутні чемпіони». Він зацікавився можливість потрапити в телевізор на передачу, яку будуть дивитися його друзі і пішов на тренування.

Уже в 1960-му році майбутня легенда потрапляє на Олімпіаду. Вона проходила в Римі, відповідно найпростіший спосіб дістатися туди з США - полетіти на літаку. Тільки ось Кассіус страждав острахом польотів. Сказати, що переліт дався складно і виглядав дивно - не сказати нічого. Клей купив собі парашут у військовому магазині і полетів прямо в ньому.

Благо, все це було не дарма. Уже після прильоту Кассіус став душею компанії, всім розповідав, що точно виграє турнір, а спортсмени жартували, що, якби потрібно було вибрати мера Олімпійського селища, їм би став Клей.

1/8 і 1/4 фіналу пройшли для американця навіть занадто просто. Труднощі почалися в півфіналі. Там його чекав Тоні Медіган. Бій вийшов настільки рівним, що суперник Кассіуса був впевнений, що він забрав перемогу, але переможцем стає американський боксер.

Фінал, поляк Збігнев Петшиковський. Досвідчений боксер з 230 боями за спиною і старший на дев'ять років проти молодого Кассіуса Клея. Американцеві довелося перебудовуватися, включати жорсткість і характер, щоб перемогти. Тут відпрацювати в легкій манері ніяк не вийшло б. Проте, золото було в кишені у Кассіуса. Тріумф!

По поверненні додому чемпіона зустріла делегація з черлідер та мера міста. Святкова колона вирушила до рідної школи Клея, де його зустріла ціла юрба фанатів і банер «Ласкаво просимо додому, чемпіон». Ніякого расової нерівності. Краса.

Сходинки будинку батько пофарбував в кольори американського прапора і зустрів сина фразою «Боже, бережи Америку». Кассіус так завзято працював і так сильно бажав цієї перемоги, що не знімав медаль ні в Римі, ні будинку навіть під час сну. Ці дні були прекрасні до одного моменту.

Клей заглянув до кафе «тільки для білих». Збирався заткнути їх, показавши, що тут може обідати будь-хто. Йому відмовилися дати меню і попросили піти. Кассіус показав на медаль і сказав, що все в порядку, він не бідна, може заплатити і взагалі, він - Олімпійський чемпіон. Той самий, якого недавно зустрічав все місто.

Звичайно, це не спрацювало. Чемпіону довелося піти і, засмутившись, як ніколи до цього, боксер пішов на міст і викинув золоту медаль в річку Огайо.

Товариство з обмеженою відповідальністю і побитий чемпіон

Дебют Кассіуса в профессіоналах чимось нагадував заснування акціонерного товариства. Він дуже хотів, щоб його менеджером був хтось із кумирів: Шугар Рей Робінсон або Джо Луїс, але обидва відмовилися. Перший просто не зацікавився, а другий, будучи скромною і тихою людиною, не став зв'язуватися з балакучим і провокуючим усіх боксером.

У підсумку, в дебют Клея вклалося 11 партнерів, які скинулись по 2800 доларів кожен, плюс взяли на себе витрати щодо перельотів і тренувань боксера. У підсумку, Кассіус отримав 10 тисяч доларів і готовність розпочати кар'єру.

Уже через три поєдинки він кинув виклик чемпіону, сказавши, що нокаутує Інгемара Юханссона. Чемпіон, як і дебютант, знаходився в Майамі. Менеджерам Клея вдалося організувати спаринг з чемпіоном, на якому володар титулу був просто знищений. Настільки, що після другого раунду тренер шведа просто зупинив бій.

Шлях до чемпіонського поєдинку не був простим. Перед виходом на бій з Сонні Лістоном, Алі невпевнено переміг Дага Джонсона і впав в нокдаун в поєдинку проти Генрі Купера. Команда чемпіона була впевнена в перемозі свого бійця на всі сто.

Мохаммед стартував в розкрутку і тиснув на чемпіона з перших секунд. Він поводився настільки неналежно, настільки часто і жорстко ображав Лістона, що, в підсумку, був оштрафований. Але, схоже, це зіграло свою роль. Чемпіон вийшов виносити, і маневрений претендент кружляв навколо нього, не даючи по собі потрапити.

У четвертому раунді у Мохаммеда почалися проблеми із зором: він перестав бачити, все перед очима пливло і навіть була ймовірність припинення поєдинку. Але Анджело Данді - тренер Алі - дав команду йти від атак суперника і чекати повного відновлення зору. Уже до кінця раунду Мохаммед відновився, а трохи пізніше забив чемпіона до того, що той сам відмовився від продовження бою.

Алі став чемпіоном світу в суперважкій категорії у віці 22 років.

Відмова служити в армії і переворот свідомості

У 1967 році Алі відмовився служити в армії і брати участь в бойових діях у В'єтнамі. Ясна річ, що ніхто не відправив би іменитого і найвідомішого на той момент боксера в саме пекло. Швидше за все, він їздив би підтримувати солдатів, вимовляв би мотиваційні промови та просто спілкуватися з людьми, але це була принципова позиція.

Мохаммед - проти війни, за що був відлучений від боксу вже через годину після оголошення свого рішення. Йому давали час подумати, а військовий комендант спілкувався особисто з Алі кілька разів, кажучи, що так треба. Це ніяк не вплинуло на рішення і про боксерську кар'єру можна було забути.

Завдяки гучному імені Мохаммеду вдавалося заробляти хороші гроші: він продавав право на використання свого імені для реклами бургерів, отримав 200 000 доларів від продажу автобіографічної книги «Найвеличніший», а також грав у бродвейському мюзиклі.

Перелом стався під час початку кар'єри оратора. На запрошення різних університетів країни він проводив лекції, результати яких його дуже дивували. Мохаммед і не очікував, що більшість молоді, також, як і він проти війни у ​​В'єтнамі. Зали аплодували Алі стоячи.

Навіть будучи абсолютно впевненим у расовому розкол країни, Мохаммед сказав, що, можливо, коли-небудь ця соціальна проблема може бути подолана.

Великі бої і великі вчинки після закінчення кар'єри

«Гуркіт в джунглях», «Триллер в Манілі» та інші битви - найбільші бої через які Мохаммеда згадують, як чудового боксера. Це історичні події, які є обов'язковими до перегляду всім, хто ще не встиг цього зробити.

Спортивна спадщина Алі велика й неосяжна. Він ніколи нікого не боявся і завжди вступав в битву з найкращими не заради грошей, а, в першу чергу, заради спадщини і тому що мав що їм протиставити.

Але кар'єра закінчилася і з роками прийшла хвороба Паркінсона. Виявлення невиліковної хвороби у такого боксера, звичайно, підняло громадський резонанс. Авторитетні медичні журнали підготували матеріали про шкоду професійного боксу, а в США почалася хвиля за заборону цього виду спорту.

Незважаючи на свій діагноз, Мохаммед був принципово проти цього. Він не міняв своїх принципів з дитинства і не збирався зараз, переживаючи про всіх темношкірих. Боксер був проти заборони, кажучи, що бокс - одна з головних можливостей для афроамериканця домогтися успіху в житті.

Незважаючи на стан здоров'я і симптоми хвороби Паркінсона, розум Мохаммеда залишався все таким же. Він довірив свої фінансові справи дружині Лонні, яка була магістром ділового адміністрування і завдяки досвіду полагодила всі фінансові проблеми чоловіка.

Також чемпіон зайнявся благодійністю. Він збирав гроші для нужденних, міг виписати чек на сто тисяч доларів, просто поспілкувавшись з людиною кілька хвилин, а також встати по дорозі кудись, щоб допомогти людині на вулиці. Діамантовий перстень, презентований йому в честь закінчення кар'єри, Алі подарував дівчинці-інваліду вже в той же вечір.

***

Бути найвеличнішим - це не тільки красиво перемагати. Чи не володіти титулами і об'єднувати їх в своїх руках, як колекціонер. Бути найвеличнішим - це мати за собою ще щось окрім боксу.

Ми можемо в корені не погоджуватися з чимось завгодно в діях того чи іншого боксера. Ми можемо сповідувати іншу віру або не сповідувати її зовсім. Дивитися на світ під абсолютно іншим кутом, але добрі справи - вони хороші для всіх. Допомога нужденним однаково розцінюється кожною людиною. І переконання, завдяки яким це досягається, роблять з просто чудового боксера, справжню особистість, здатну перевернути світ.

Мохаммед Алі перевернув індустрію боксу, допоміг величезній кількості людей і був вірний своїм переконанням з дитинства і до самої смерті. Напевно, тому він - найвеличніший.

Сергій Циба Sport.ua
По темі:
Читайте нас в Telegram

ВАС ЗАЦІКАВИТЬ

Футбол | 22 грудня 2024, 22:32 7

Суперником «біло-синіх» мають виступити футболісти софійського ЦСКА 1948

Коментарі